خوراکی‌های شگفت‌انگیز خیابانی در ژاپن
1397/08/09 - 13:00 راهنمای سفر

با خوراکی‌های شگفت‌انگیز خیابانی در ژاپن آشنا شوید

فرهنگ غذای خیابانی در ژاپن در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی نظیر تایلند و تایوان محبوبیت کمتری دارد. درحالی‌که شب بازارها در این کشور تقریبا رایج نیستند، اما دست‌فروشان غذای ژاپنی در خلال فستیوال‌های مختلف به خیابان‌ها آمده و هر شب از شهری به شهر دیگری می‌روند. فلایتیو نگاهی به بهترین خوراکی‌های خیابانی این کشور انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

تاکویاکی

تاکویاکی به معنی اختاپوس سرخ‌شده است. این خوراکی یک غذای محبوب در ژاپن است که در تهیه آن از گلوله‌های خمیری سرخ‌کرده همراه با اختاپوس، پیاز سبز، زنجبیل و تکه‌های ماهی استفاده می‌شود. معمولا بر روی گلوله‌های ترد تاکویاکی پیازهای سبز قرار می‌گیرد و در کنار آن‌ها ماهی، سس مایونز و سس مخصوص تاکویاکی سرو می‌شود. اگرچه اختاپوس این خوراکی را کمی عجیب‌وغریب می‌کند، اما بافت این غذا لطیف و چسبنده است. فروشندگان تاکویاکی معمولا در خیابان‌های اوزاکا، خاستگاه این غذا، تجمع می‌کنند، اما می‌توان آن‌ها را تقریبا در هر شهری از ژاپن مشاهده کرد.

کاره پَن

کاره پن نوعی از اوکازو پن است. از این واژه برای توصیف نان‌های پرشده با انواع مختلف مواد لذیذ استفاده می‌شود. کاره پن از یک نان تقریبا شیرین و سرخ‌شده تهیه شده و در مرکز آن کاری اصیل ژاپنی قرار دارد. کاری ژاپنی کاملا با کاری‌های دیگر کشورهای آسیایی تفاوت داشته و رنگی تیره با طعمی ملایم دارد. کاره پن با لایه‌های ترد بیرونی و نرم داخلی، یک میان وعده عجیب اما لذیذ در ژاپن است.

کرپ

اگرچه کرپ اصالتا به ژاپن تعلق ندارد، اما یک غذای خیابانی بسیار محبوب در این کشور بوده و اغلب در داخل یک قیف برای سهولت در مصرف سرو می‌شود. کرپ‌های ژاپنی اغلب شامل مواد تازه‌ای نظیر میوه‌های شیرین یا تخم‌مرغ بوده و در مقایسه با نوع فرانسوی آن تردتر هستند. بسیاری از کرپ‌ها با مواد اولیه ژاپنی نظیر لوبیای آزوکی و خامه زده‌شده یا مرغ با سس مخصوص پر می‌شوند.

جیوزا

خاستگاه جیوزا به چین بازمی‌گردد و در آنجا به جیائوزی مشهور است، اما این خوراکی در ژاپن طرفداران زیادی دارد. این کوفته‌های سرخ‌شده معمولا با ترکیبی از گوشت، پیاز سبز، کلم، سیر، زنجبیل، سس سویا و روغن کنجد پر می‌شوند. جیوزا معمولا به‌صورت شش‌تایی سرو شده و در کنار آن یک سس مخصوص تهیه‌شده از سس سویا و سرکه قرار می‌گیرد. این خوراکی در شهرهای مختلف ژاپن یافت می‌شود، اما به‌طور فراوان در جشنواره‌ها و بازارهای خیابانی به فروش می‌رسد.

کوروکه

کوروکه شبیه به کرپ بوده و یک غذای ژاپنی به سبک فرانسوی است. کوروکه از کوفته‌برنجی فرانسوی الهام گرفته و در تهیه آن از پوره سیب‌زمینی استفاده می‌شود. کوروکه همراه با نان و یک سس خامه‌ای سرو شده و چربی مطبوعی دارد. این غذا در کنار خوراکی‌های مختلفی آمده و در هر منطقه به شکلی متفاوت سرو می‌شود. وقتی‌که کوروکه در خیابان‌های ژاپن فروخته می‌شود، در داخل کاغذ پیچیده شده و همین امر خوردن آن را ساده‌تر می‌کند.

یاکی توموروکوشی

از ذرت (توموروکوشی در زبان ژاپنی) اغلب در پیتزا، نان‌ها و پاستاهای ژاپنی استفاده می‌شود و همین امر سبب شگفتی گردشگران خارجی شده است. در فصل برداشت، بلال‌ها معمولا در کنار خیابان توسط دست‌فروشان کباب می‌شوند. ذرت در ابتدا بخارپز شده و سپس با خمیر سویا برای گرفتن طعم دودی کباب می‌شود. ذرت کباب شده درنهایت با کره و سس سویا طعم دار می‌شود. یاکی توموروکوشی متعلق به شهر هوکایدو، مرکز پرورش ذرت در ژاپن، است، اما می‌توان آن را در سراسر کشور پیدا کرد.

شیُویاکی

شیویاکی یک میان وعده به‌شدت ساده اما لذیذ است که شامل ماهی کبابی با سیخ می‌شود. ماهی خال‌خالی قوت غالب شهرهای ساحلی ژاپن بوده و از این ماهی در تهیه شیویاکی استفاده می‌شود. به این ماهی تنها نمک اضافه می‌شود تا طعم گوشت آن به‌خوبی نمایان شود. درحالی‌که شیویاکی اغلب در فستیوال فروشندگان خیابانی کباب می‌شود، نوع دیگری از آن با نام تای نو شیویاکی (ماهی سیم کبابی) بخشی از سنت مراسم سال نو را شکل می‌دهد.

دانگو

دانگو کوفته‌های گرد تهیه‌شده از آرد برنج چسبناک و آب است. این کوفته‌ها تا زمان سفت شدن، بخارپز می‌شوند. معمولا سه یا چهار دانگو همراه با سیخ سرو شده و با سس‌ها یا خمیرهای شیرین طعم دار می‌شوند. میتاراشی دانگو نوع محبوبی از این غذا بوده و در تهیه آن از کوفته‌های برنجی کبابی با سس سویا استفاده می‌شود. می‌توان دست‌فروشانی را در بیرون معابد شینتو مشاهده کرد که در حال کباب کردن این میان وعده‌های لذیذ هستند.

سیب‌زمینی شیرین

سیب‌زمینی‌های شیرین ژاپنی معمولا شیرین‌تر از نمونه‌های غربی هستند. آن‌ها اغلب در خیابان‌ها و در فصل پاییز و زمستان سرو شده و به روش‌های مختلف آماده می‌شوند. دایگاکو ایمو نوعی از این سیب‌زمینی است که در تهیه آن از سیب‌زمینی شیرین سرخ‌شده همراه با شهد شیرین و دانه‌های کنجد برشته استفاده می‌شود. در روشی دیگر، دست‌فروشان اقدام به پختن سیب‌زمینی بر روی سنگ‌های داغ می‌کنند یا اینکه آن‌ها را به‌طور ضخیم برش زده و بر روی سیب‌زمینی‌ها نمک و شکر می‌پاشند.

اوکونومیاکی

اوکونومیاکی نام مستعار پنکیک ژاپنی است، زیرا این خوراکی شبیه به پنکیک بوده و درون یک ماهی‌تابه آماده می‌شود. این خوراکی لذیذ از آرد، تخم‌مرغ، کلم و همچنین انواع سبزی‌ها و گوشت‌ها تهیه می‌شود. اوکونومیاکی اغلب به سبک کاناسای آماده شده و در آن روش همه مواد با یکدیگر ترکیب شده و سپس درون تابه ریخته می‌شوند. در روشی دیگر و به سبک هیروشیما، خمیر و دیگر مواد جداگانه پخته شده و سپس بر روی نودل‌های یاکیسوبا سرو می‌شوند. در هر دو روش، بر روی غذای نهایی علف دریایی خشک، زنجبیل قرمز، مایونز و سس لذیذ اوکونومیاکی ریخته می‌شود.

یاکیتوری

یاکیتوری به معنی تکه‌های کوچک مرغ است که بر روی چوب درخت بامبو کباب شده‌اند. درحالی‌که اغلب از ران و بال مرغ برای کباب کردن استفاده می‌شود، می‌توان در این غذا از جگر، پوست و حتی غضروف مرغ نیز استفاده کرد. گوشت مرغ معمولا با نمک یا یک سس لذیذ طعم دار می‌شود. می‌توان در کنار مرغ از مواد دیگری نظیر گلوله‌های مرغ چرخ‌کرده، تخم‌مرغ، سبزیجات و ادویه‌ها نیز استفاده کرد.

تای یاکی

تای یاکی برخلاف ظاهر شبیه به ماهی خود، یک پنکیک شیرین پر شده با خمیر لوبیای قرمز است. لایه بیرونی این خوراکی ترد بوده و می‌توان لایه نرم درونی آن را با خردل، شکلات یا نوتلا نیز پر کرد. می‌توان نمونه‌های لذیذتر این میان وعده را نیز پیدا کرد که با سیب‌زمینی شیرین، پنیر، سوسیس یا سبزیجات پر می‌شوند. خمیر تای یاکی از آرد، جوش‌شیرین، نمک و شکر تشکیل شده و در قالب‌هایی شبیه به ماهی پخته می‌شود.

سِنبِی

سنبی نوعی کلوچه برنجی است که در صدها نوع و طعم مختلف تهیه می‌شود. اگرچه می‌توان سنبی‌های بسته‌بندی‌شده را در فروشگاه‌ها پیدا کرد، اما بهترین کلوچه‌های برنجی در خیابان‌ها یافت شده و بر روی منقل‌های زغالی پخته می‌شوند. سنبی در توکیو به خاطر نوع برنج استفاده شده در آن، بسیار پرحجم و ترد است، درحالی‌که سنبی شهر کیوتو بافتی نرم‌تر دارد. سنبی‌ها طعم خوبی داشته و اغلب با سس سویا یا نمک طعم دار می‌شوند. بااین‌حال انواع شیرین این خوراکی نیز در شهرهای مختلف ژاپن به چشم می‌خورد.

یاکیسوبا

یاکیسوبا از نودل‌های شبیه به رامن تهیه شده و همراه با مواد دیگری چون کلم، هویج و پیاز سرخ می‌شود. این غذای ساده با یک سس مخصوص طعم دار شده و همین امر آن را از نودل‌های دیگر متمایز می‌کند. یاکیسوبا یک میان وعده سبک است و بر روی این نودل‌ها علف دریایی، تکه‌های کوچک ماهی و زنجبیل قرمز ریخته می‌شود. گاهی اوقات دیده می‌شود که این نودل‌ها به شیوه هات‌داگ سرو شده و بر روی آن‌ها سس مایونز و پودر زنجبیل ریخته می‌شود.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط