راهنمای خودمانی جزیره گردی
1397/11/28 - 17:00 راهنمای سفر

راهنمای خودمانی جزیره گردی در جنوب تایلند

برنامه‌ریزی برای سفر به تایلند، به ویژه زمانی که مکان‌های مورد نظر شما فقط از طریق قایق قابل دسترس باشند، می‌تواند کمی دشوار باشد. اما نگران نباشید، با این راهنمای خودمانی فلایتیو می‌توانید با خیال راحت به جزیره گردی در جنوب تایلند بپردازید.

چطور خودمان را به آنجا برسانیم

نحوه‌ی رسیدن شما به مناطق مورد نظرتان در تایلند به چند عامل بستگی دارد، که بدیهی‌ترین آن‌ها بودجه‌ی شماست. کسانی که پول کافی دارند می‌توانند سفر هوایی را انتخاب کنند، چون ایرلاین های زیادی از سراسر جهان به جنوب تایلند پرواز دارند. مکان‌های اصلی که بازدیدکنندگان در جنوب تایلند می‌توانند به آن‌ها پرواز کنند عبارت‌اند از کرابی (KBV)، پوکت (HKT)، سورات تانی (URT)، هات یایی (HDY)، ناخن سی تامارات (NST)، و ترانگ (TST). همچنین بازدیدکنندگان می‌توانند پروازها را با انتقال مستقیم جزیره‌ای به کوه لانتا (سالادان پیر)، کوه لیپه (ساحل سان رایز)، کوه فانگان (تانگ سالا پیر)، کوه فی فی (فی فی پیر)، کوه سامویی (لیپا نویی پیر)، کوه تائو (سی ترن پیر)، و یائو نویی (مانو پیر)، رزرو کنند. بانکوک یکی از بزرگ‌ترین مراکز حمل و نقل است، که می‌توان ارزان‌ترین پروازها را از آنجا داشت. همچنین پروازهای متعددی به هر یک از این مکان‌ها دارد. حتماً Air Asia، Nok Air، و Tigerair را برای پیدا کردن پروازهای مقرون‌به‌صرفه چک کنید.

با اتوبوس یا قطار

بازدیدکنندگانی که بودجه‌ی کمی دارند می‌توانند با اتوبوس یا قطار به جنوب تایلند سفر کنند. این گزینه‌ها ارزان‌تر هستند، گرچه نسبت به پروازها دو تا سه برابر بیشتر طول می‌کشند. اتوبوس‌ها و قطارهایی که در طول شب حرکت می‌کنند بهترین گزینه هستند، چون کل روز خود را در راه سپری نمی‌کنید و می‌توانید پول خود را برای رزرو هتل یا مسافرخانه نگه دارید. اتوبوس‌هایی که از بانکوک به ایالت‌های مختلف حرکت می‌کنند می‌توانند از 600 تا 1500 بات متغیر باشند. اتوبوس‌های فرست کلاس با تهویه کمی بیشتر هزینه دارند، اما بازدیدکنندگان می‌توانند فضای بیشتر و صندلی‌های راحت‌تر لذت ببرند. کسانی که از بانکوک به جنوب تایلند سفر می‌کنند باید به سمت ترمینال اتوبوس‌های جنوب، که موچیت نام دارد، بروند. از ایستگاه بی‌تی‌اس اسکای‌ترین و مترو MRT موچیت هزینه‌ی تاکسی 60 بات است. سفر به جنوب تایلند با قطار حدود 12 ساعت طول می‌کشد و حدود 1000 بات هزینه دارد. ایستگاه قطار در ایستگاه ام آر تی هوا لامپانگ است، و در اینجا بازدیدکنندگان می‌توانند بلیت سفر به جنوبی را خریداری کنند.

چه زمانی حرکت کنیم

سعی کنید در ماه‌های جولای تا اکتبر از رفتن به جنوب تایلند خودداری کنید. این دوره زمان بارندگی‌های موسمی است، و در جزیره‌ها سیل جاری می‌شود. اگر در این ماه‌ها قصد سفر به جنوب تایلند را داشتید، حتماً در ماه اکتبر به پوکت تاون بروید. در این زمان جشنواره‌ی 9 خدای امپراتور، که به جشنواره‌ی گیاهخواران نیز مشهور است، در کشور برگزار می‌شود. جشنواره‌هایی که در پوکت تاون برگزار می‌شوند کاملاً غیر واقعی هستند، و رژه‌ها و تشریفات دردناکی در طول هفته برگزار می‌شود.

کجا برویم

با وجود فرودگاه در بسیاری از شهرها، تصمیم‌گیری در مورد اینکه سفر جنوب تایلند را از کجا شروع کنید می‌تواند کمی دشوار باشد. اول از همه، مسافران باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند به سراغ جزیره‌های دریای آندامان یا جزیره‌های خلیج تایلند بروند، یا برای هر دوی آن‌ها وقت کافی دارند. در اینجا خلاصه‌ای از تمام جزیره‌های جنوب تایلند را مرور می‌کنیم.

دریای آندامان

به عنوان مشهورترین جزیره‌ی دریای آندامان، غالباً اولین مقصد مسافران جنوب تایلند جزیره‌ی پوکت است. این جزیره ظاهراً همه چیز دارد، از مکان‌های فوق‌العاده برای زندگی شبانه تا سواحل بسیار دیدنی. بازدیدکنندگان می‌توانند از معبدهای بودائی و سواحل شگفت انگیز پوکت دیدن کنند، و شب را در جاده‌ی بنگلا سپری کرده و نوشیدنی‌های مختلف بنوشند. پیش از آنکه به سراغ جزیره‌ی بعدی، یعنی کوه فی فی بروید، چند روز را در این جزیره سپری کنید.

کوه فی فی به خاطر مهمانی‌های خود مشهور است، با این وجود بازدیدکنندگانی که نمی‌خواهند زیاد نوشیدنی بنوشند، متوجه خواهند شد که فعالیت‌های زیادی برای انجام دادن وجود دارد که شامل نوشیدن الکل نمی‌شود. سواحل در اینجا حتی زمانی که پر از توریست باشند، فوق‌العاده دیدنی هستند. می‌توانید به تماشای چشم‌اندازهای جزیره مشغول شوید و یا به سراغ یکی از تورهای غواصی در بهترین نقاط جزیره، از جمله خلیج مایا یا جزیره‌ی میمون بروید.

کمی از مهمانی‌ها دور شوید و با فری به کوه لانتا بروید. مهمانی‌های دوره‌ای در جنگل و کافه‌های مختلف برای دوستداران زندگی شبانه مناسب هستند، با این حال چیزی به عنوان بهترین کاری که بتوان در کوه لانتا انجام داد، وجود ندارد. این جزیره در مقایسه با همسایه‌های خود نسبتاً هموار است، و بازدیدکنندگان راحت‌تر می‌توانند یک اسکوتر اجاره کرده و برای تماشای مناظر دیدنی به گشت و گذار بپردازند. با این حال مراقب باشید که جاده‌ها کمی قدیمی هستند، پس حتماً کلاه ایمنی بپوشید! این جزیره یک بازار شبانه‌ی جالب دارد، و پارک ملی کوه لانتا یک محل عالی برای کایاک سواری، غواصی و سایر فعالیت‌ها است.

بازدیدکنندگانی که وقت بیشتری دارند می‌توانند به سراغ کوه لیپه بروند. این جزیره که در جنوب دریای آندامان قرار دارد، یکی از نزدیک‌ترین جزیره‌ها به مالزی است. قایق‌ها تقریباً دو بار در روز از کوه لانتا به کوه لیپه حرکت می‌کنند. کوه لیپه، که به معنی «جزیره‌ی فلفل» است، پیش از این صرفاً محل سکونت مردم چائو لی، که به کولی‌های دریایی تایلند مشهورند، بود. سواحل فوق‌العاده‌ی جزیره و مکان‌های مناسب برای شنا و شیرجه، آن را به یکی از مقاصد اصلی مسافرانی تبدیل کرده است که زمان کافی برای سفر به این جزیره را دارند.

بازدیدکنندگان می‌توانند از کوه لیپه به کرابی سفر کنند. دو منطقه‌ی اصلی برای سکونت وجود دارد. کرابی تاون یک بازار عالی برای غذا و نیز اقامتگاه‌های مختلف دارد، با این وجود کمی از ساحل دورتر است. کسانی که قصد سکونت در کنار اقیانوس را دارند باید به سراغ آئو نانگ بروند، جایی که در آن می‌توانند با قایق‌های دم‌دراز به اطراف جزیره یا جزیره‌های کوچک‌تر سفر کنند، یا به عنوان سفر یک‌روزه با قایق به جزیره‌ی «ریلی» بروند. آئو نانگ به خودی خود سواحل فوق‌العاده‌ای ندارد، اما در فاصله‌ی نزدیکی از آن می‌توان برخی از زیباترین مناظر جهان را نظاره کرد.

خلیج تایلند

سه جزیره‌ی اصلی در خلیج تایلند که بازدیدکنندگان بیشتر به آن‌ها تمایل دارند شامل کوه سامویی، کوه فانگان، و کوه تائو می‌شود. کوه سامویی در میان این سه کمتر محبوبیت دارد، چون به نظر می‌رسد این جزیره پر از افرادی غیر بومی است که بدون لباس و سوار بر اسکوتر خود به این طرف و آن طرف می‌روند. کسانی که زمان کمتری در اختیار دارند می‌توانند از دیدن این جزیره صرف نظر کنند یا اینکه تنها یک یا دو روز خود را در آن سپری کرده و سپس به سراغ کوه فانگان بروند. در کوه سامویی دیدنی‌های کمی وجود دارد، با این وجود حتماً قبل از ترک جزیره، از برخی جاذبه‌های آن مثل مجسمه‌ی بودای بزرگ یا ساحل دیدنی چاونگ بازدید کنید.

کوه فانگان با اینکه بیشتر به خاطر مهمانی‌های ماه کامل خود مشهور است، اما دیدنی‌های بیشتری برای ارائه به بازدیدکنندگان خود دارد. افراد کوله‌گرد می‌توانند در این مهمانی‌ها شرکت کنند، هرچند مهمانی نیمه‌ی ماه نیز برای کسانی که نمی‌توانند خود را به مهمانی ماه کامل برسانند، به همین اندازه جذابیت دارد. علاوه بر این مهمانی‌ها، کوه فانگان مکان‌های زیبا برای شیرجه و شنا (گرچه به خوبی کوه تائو نیستند)، سواحل فوق‌العاده، و معبد دوست‌داشتنی وات کائو را برای کسانی که دوست دارند یکی از مکان‌های مذهبی تایلند را ببینند، در خود دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند با یک سفر دو ساعته از کوه فانگان به کوه تائو بروند، که بسیار کوچک‌تر، اما به همان اندازه دیدنی است.

کوه تائو بیشتر برای کسانی مناسب است که دوست دارند به جای خشکی، در زیر آب به گشت و گذار در تایلند بپردازند. در این جزیره که بهترین مکان‌ها برای شنا و شیرجه در جهان را دارد و برخی از ارزان‌ترین و بهترین تأسیسات شیرجه و غواصی را ارائه می‌کند، نمی‌توانید به سراغ اولین غواصی یا بیشتر کردن تمرینات خود در زیر دریا نروید. علاوه بر مکان‌های مناسب برای غواصی، این جزیره خلیج‌های زیادی برای دوستداران شنای زیر آب، و زندگی مرجانی و دریایی زیبایی دارد که در فاصله‌ی چند متری از سطح آب می‌توان آن‌ها را تماشا کرد.

بازدیدکنندگان می‌توانند از کوه سامویی سفر خود را شروع کنند، سپس به سراغ سه جزیره‌ی اصلی بروند، و بعد از آن با یک سفر شبانه با قایق به سورات تانی و پوکت بروند. قایق‌های شبانه فوق‌العاده راحت هستند و هزینه‌ی آن‌ها کمتر از 1000 بات است. بعد از رسیدن به پوکت، به کوه فی فی، کوه لانتا، کوه لیپه و در نهایت به کرابی سفر کنید. این سفر بدون شک یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای شما به منطقه‌ی شگفت انگیز جنوب تایلند خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط