زیباترین پارک‌ها و فضاهای سبز باکو
1397/08/02 - 13:00 راهنمای سفر

با زیباترین پارک‌ها و فضاهای سبز باکو آشنا شوید

پایتخت آذربایجان با داشتن بلوارهای طویل، ساختمان‌های کم ارتفاع و فضاهای باز فراوان در نزدیکی دریای مازندران، حال و هوایی سرزنده دارد. فضاهای سبز و پارک‌ها در باکو در مقایسه با کوه‌های مجاور قفقاز سنگ‌های مرمری بیشتری دارند، اما همچنان مکان‌های جذابی برای استراحت محسوب می‌شوند.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

بلوار باکو

بلوار باکی یا پارک ملی در امتداد دریای مازندران واقع شده و ۳.۵ کیلومتر طول دارد. این فضای بزرگ مخصوص عابران پیاده در سال ۱۹۰۹ و به‌منظور گسترش فضاهای شهری برای وقت گذراندن محلی‌ها ساخته شده است. می‌توان در این منطقه از باغ‌ها، فواره‌ها، ونیز کوچک و چشم باکو (چرخ فلک شهر) دیدن کرد. پس از تاریکی هوا، بلوار پر از خانواده‌هایی می‌شود که همراه با کودکان خود از این فضای جذاب و تمیز لذت می‌برند.

پارک جدید شهر

پارک جدید شهر چند دقیقه تا شرق بلوار باکو فاصله داشته و در کنار لنگرگاه شهر قرار دارد. درحالی‌که خود پارک شبیه به بلوار مجاور است، سکوت و خلوتی آن به شما حسی متفاوت می‌دهد. در امتداد مسیرهای عابر پیاده قدم زده و در حین تماشای جاذبه‌های اطراف در سکوت، بر روی یکی از صندلی‌های نزدیک اسکله بنشینید. در صورت خوش‌شانس بودن می‌توان از اینجا شاهد حرکت صدها ماهی در دریای مازندران بود.

پارک کوهستان

پارک کوهستان یا داغ اوستو، در بالای ایستگاه قطار کابلی باکو واقع شده و چند دقیقه تا جنوب غربی شهر قدیمی فاصله دارد. این پارک در باکو نه‌تنها تمیز و جذاب است، بلکه نمای خوبی به افق شهر نیز دارد. می‌توان با قطار کابلی به این پارک رفت یا با بالا رفتن از ۲۰۰ پله خود را به اینجا رساند. محلی‌ها در قالب گروه‌های دسته‌جمعی در هنگام غروب آفتاب به پارک آمده و از مناظر رمانتیک اطراف لذت می‌برند.

باغ مرکزی گیاه‌شناسی

چه جایی بهتر از رفتن به باغ مرکزی گیاه‌شناسی باکو وجود دارد؟ درون این پارک ۱۶ هکتاری، بیش از ۲ هزار گونه از گیاهان، گل‌ها و درختچه‌ها دیده می‌شود. این پارک که تنها ۳ کیلومتر تا غرب شهر قدیمی فاصله دارد، در سال ۱۹۳۵ و تحت حکومت شوروی سابق افتتاح شد و سپس به یک فضای بزرگ برای مراقبت و کشت انواع گیاهان خارجی و بومی بدل گشت. حتما از نواحی روباز و سرپوشیده باغ دیدن کرده و به تحسین بخش گیاهان دارویی و بخش گل رز بپردازید.

پارک ازمیر

پارک کوچک و سرسبز ازمیر در دو کیلومتری شمال شهر قدیمی و محله یاسامال (Yasamal) واقع شده است. صندلی‌های متعدد این پارک را به مکانی عالی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت اطراف و هوای تمیز بدل کرده‌اند. گاهی از این پارک به‌عنوان پارک آتش‌نشان نیز یاد می‌شود، زیرا در مجاورت یک ایستگاه آتش‌نشانی قرار دارد. شهر ازمیر در ترکیه از سال ۱۹۸۵ تا به امروز به‌عنوان یکی از شهرهای همزاد با باکو معرفی شده است. اگرچه ترک‌ها پیرو فرقه اهل سنت هستند و آذربایجانی‌ها مذهب تشیع را دنبال می‌کنند، اما آن‌ها خود را برادر یکدیگر می‌دانند.

پارک افسر

پارک افسر در مقایسه با دیگر پارک‌های باکو، سرسبزترین است. این پارک به یاد جنگجویان کشور در جنگ جهانی دوم ساخته شده و فضایی کوچک با جاذبه‌های طبیعی و تندیس‌های متعدد از شخصیت‌های مشهور آذری است. درختان و گل‌های مختلفی در مسیرهای اطراف پارک و محوطه بازی کودکان دیده می‌شود. پارک افسر در دو کیلومتری شمال بلوار باکو قرار دارد.

پارک فیزولی

این پارک بیش از ۶۰۰ متر طول داشته و فاصله اندکی تا غرب ایستگاه متروی «۲۸ مه» دارد. مسیرهای سنگی با گلدان‌هایی در وسط آن‌ها، به همراه ساختمان‌هایی با نمای سنگی در اطراف، این پارک را به محلی خوبی برای عکاسی تبدیل کرده است. پارک فیزولی به خاطر قرار داشتن در مسیر سایه، بهترین مکان برای فرار از گرمای وسط روز است.

پارک دَدِه قورقود

پارک دده قورقود در باغ‌وحشی به همین نام واقع شده و در اطراف یک حوضچه زیبا با فضاهای چمن‌کاری شده قرار دارد. وقت گذراندن در این پارک برای مدت یک ساعت، پس از دیدار از باغ‌وحش، تفریحی محبوب برای محلی‌ها است. مسیرهای طولانی و محیط تمیز همراه با صندلی‌های متعدد، از این پارک یک مرکز تفریحی ایده آل ساخته است.

پارک ملی آبشرون

این پارک ملی بزرگ در جنوب شرقی شبه‌جزیره آبشرون قرار دارد. پارک ملی آبشرون تنها ۶۰ کیلومتر از باکو فاصله داشته و می‌تواند سفری یک روزانه برای شما باشد. در داخل پارک امکان تماشای انواع گیاهان و جانوران در پهنه‌ای نیمه‌خشک وجود دارد. درحالی‌که این پارک دقیقا در باکو نیست، اما بد نیست تا به‌عنوان یک پارک ملی به آن اشاره کرد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط