غذاهای خیابانی
1397/03/27 - 17:00 راهنمای سفر

بهترین شهرهای دنیا برای امتحان غذاهای خیابانی؛ از میامی تا توکیو

فروشندگان دوره‌گرد کنار خیابان، گاری‌ها و دکه‌های غذا فروشی حتی در شهرهایی که به خاطر داشتن غذاهای لوکس مشهور هستند نیز دیده می‌شوند. برخی از آن‌ها بهترین غذاهای موجود در خیابان‌ها را سرو می‌کنند.

شهرهایی نظیر هنگ‌کنگ مرز میان غذاهای لوکس و ساده را کمرنگ کرده‌اند، زیرا برخی از خوراکی‌های ساده آن موفق به بردن ستاره‌های میشلین شده‌اند.

بااین‌حال همچنان یک استثنا وجود دارد؛ اکثر سرآشپزهای خیابانی به دنبال کسب چنین شهرتی نیستند. آن‌ها برای مردمی غذا می‌پزند که در اطراف گاری آن‌ها تجمع می‌کنند.

فلایتیو نگاهی به برخی از بهترین شهرها برای صرف غذای خیابانی انداخته است. با ما همراه باشید.

بانکوک | تایلند

پرهیز از غذاهای خیابانی در بانکوک غیرممکن است. در این شهر دست‌فروشان خیابانی در مناطق مختلف بانکوک مشغول فروش انواع خوراکی‌ها هستند.

برخی از آن‌ها اقدام به سرو شیر سویا و توفو برای صبحانه کرده و عده‌ای دیگر برنج و مرغ آب پز برای نهار آماده می‌کنند.

دست‌فروشان خیابانی در اواخر شب غذاهایی چون نودل‌های «پد تای» و انواع کباب‌ها را سرو می‌کنند.

سرآشپز وَن، آشپز کافه 4Garcons در خیابان Thong Lor Soi 13 در بانکوک عاشق غذاهای خیابانی محله چینی‌ها، موسوم به یارووات (Yarowat) است.

او به همه تود نای مونگ (tod nai mong)، یک پنکیک تهیه‌شده از صدف دو کپه‌ای سرخ‌شده را پیشنهاد می‌دهد. این پنکیک‌ها در یک فر زغالی تهیه می‌شوند.

دیگر غذای محبوب یک سوپ نودل همراه با بال مرغ و تخم‌مرغ است. سرآشپز ون می‌گوید: «من این غذا را از زمان بچگی می‌خوردم.»

توکیو | ژاپن

توکیو خانه بیشترین رستوران‌های دنیا با ستاره میشلین است، اما غذاهای ژاپنی اغلب به یک‌چیز ختم می‌شوند: سوشی.

تارو نامکاوا (Taro Namekawa) یکی از علاقه‌مندان به غذاهای توکیو دوست دارد تا میهمانان خود را به جایی متفاوت ببرد: «تِپِن: ناکامگورو» اینجا به خاطر غذاهای کبابی آن مشهور است.

نامکاوا می‌گوید: «آن‌ها به خاطر کباب کردن مواد اولیه تازه در مقابل شما بسیار مشهور هستند. تمامی خوراکی‌ها بر روی زغال کباب شده و مواد داخل آن‌ها نیز به‌خوبی پخته می‌شوند.»

آن‌ها سوشی نیز سرو می‌کنند، اما گوشت‌های کبابی و سبزیجات خام نیز در منوی غذایی مردم پیر و جوان ژاپنی دیده می‌شود؛ به‌خصوص کارگرانی که این غذاها را در مسیر رفتن به خانه تهیه می‌کنند.

نامکاوا می‌افزاید: «من اینجا را به این خاطر دوست دارم که همیشه یک سورپرایز برای میهمانان خارجی من به هنگام بازدید از شهر دارد.»

این رستوران همچنین در نزدیکی رود مگورو (Meguro) یکی از زیباترین نقاط توکیو برای تماشای گل‌ها قرار دارد.

هونولولو | هاوایی

غذاهای هاوایی ترکیبی خلاقانه از انواع خوراکی‌ها هستند. ادغام سنت‌های محلی با غذاهای مهاجرانی از ایالات‌متحده، آسیا و آمریکای لاتین، خوراکی‌های هاوایی را تشکیل داده است.

نتیجه این ترکیب، گستره‌ای از سالادهای ماهی خام موسوم به پوکه (poke) است که به سهولت و در قالب ساندویچ در تمام نقاط شهر یافت می‌شود.

ماهی تن و اختاپوس نیز دو گزینه محبوب دیگر هستند که با انواع طعم‌دهنده‌ها تهیه می‌شوند. در این شهر همچنین کامیون‌های سیار سرو غذا نیز دیده می‌شود. بهترین روش برای سر زدن به آن‌ها نیازمند کمی رانندگی است.

در بزرگراه کامِهامِها (Kamehameha) در ساحل شمالی، یک پارکینگ بزرگ پر از کامیون‌ها قرار دارد که شما را به تور غذایی هاوایی دعوت می‌کند.

کامیون میگو جیووانی انواع میگوها همراه با یک سس پر از سیر را سرو می‌کند. این میگوها به حدی لذیذ هستند که به مکان مهمی برای بازدید گردشگران تبدیل شده‌اند.

دوربان | آفریقای جنوبی

دوربان به خاطر آب‌وهوای خوب و تاثیر پذیرفتن از فرهنگ هندی‌ها در دنیا مشهور است، اما دیگر دلیل شهرت این شهر سرو غذاهای خیابانی گوناگون است.

خوراکی‌های دوربان از منطقه زولو، منطقه هندی‌ها و سفیدپوستان آفریقای جنوبی، تاثیر پذیرفته است. این شهر به خاطر کاری‌های آن شهرت دارد که از آن‌ها در تهیه غذاهای آفریقای جنوبی استفاده می‌شود.

لوئیس فوری، شهروند اهل دوربان، می‌گوید: «گجرات کوچک در خیابان پرنس ادوارد، منطقه‌ای ساده اما قابل­احترام، به خاطر سرو انواع غذاهای کلاسیک و خیابانی، است.»

اگر گیاهخوار هم باشید می‌توانید از خوراکی‌های دوربان لذت ببرید. یک تکه نان پرشده با کاری، به‌مانند یک ظرف غذای خوردنی، انتظار شما را می‌کشد.

رستوران Sunrise Chip & Ranch نیز به‌منظور رفاه حال مشتریان در تمام ۲۴ ساعت شبانه‌روز باز است.

فوری می‌گوید: «اینجا محل مناسبی برای غرق شدن در دنیای خوراکی‌ها است. تهیه غذاهای خیابانی در دوربان از چندین نسل پیش تا به امروز ادامه داشته است.»

نیواورلئان | لوئیزیانا

یک ضرب‌المثل در لوئیزیانا وجود دارد که می‌گوید: «غذاهای سرو شده در پمپ‌بنزین‌ها بهتر از برخی از لوکس‌ترین رستوران‌های کشور هستند.»

برای محلی‌ها، یک غذای خیابانی با تصویری از یک گاری و یک چتر بزرگ رنگی در ذهن آن‌ها تداعی می‌شود. این تجربه‌ای برای مردم این منطقه است که آن در پمپ‌بنزین‌ها و فروشگاه‌های بزرگ به دست آورده‌اند.

بحث‌ها همچنان بر سر اینکه کدام مناطق بهترین غذاها را سرو می‌کنند، ادامه دارد. از غذاهای سنتی این منطقه می‌توان به خوراکی‌هایی چون لوبیای قرمز و برنج همراه با سوسیس Andouille و یک تکه نان فرانسوی با کره فراوان اشاره کرد. موفولتا (muffuletta) نام یکی دیگر از خوراکی‌های محبوبی است که توسط سیسیلی‌های مهاجر به این شهر آورده شده است.

موج مهاجرت‌های اخیر نیز به پدیدار شدن خودروهای عرضه خوراکی‌های خیابانی کمک شایانی کرده است. سرآشپز جیجی پاتوت به گردشگرانی که به دنبال غذایی متفاوت در نیواورلئان هستند، گوشت تمساح سرخ‌شده را پیشنهاد می‌کند. او می‌گوید: «از نظر ما مزه این گوشت شبیه به مرغ است.»

شیرینی تهیه‌شده از بادام، دیگر خوراکی محبوبی است که در این شهر یافت می‌شود. پاتوت می‌گوید این شیرینی‌ها در مقابل چشمان شما تهیه شده و موجب ترغیب شما برای خرید آن‌ها می‌شوند.

استانبول | ترکیه

احتمالا مشهورترین خوراکی خیابانی ترکیه‌ای سیمیت باشد. این خوراکی چیزی بین چوب‌شور و یک نان‌شیرینی حلقوی است. سیمیت تازه سرخ‌شده درون شهد فرو رفته و بر روی آن دانه‌های کنجد ریخته می‌شود. این خوراکی تمامی مردم در سراسر استانبول را جذب خود می‌کند.

غذاهای خیابانی استانبول فراتر از سیمیت هستند. ازآنجایی‌که مردم زیادی از اطراف ترکیه و دیگر مناطق به این شهر مهاجرت کرده‌اند، گوشه‌های خیابان پر از اغذیه‌فروشی‌های سیار است.

کباب‌ها یکی از این خوراکی‌های خیابانی هستند. آن‌ها در منوی رستوران‌های لوکس نیز دیده می‌شوند، اما به‌راحتی در کنج خیابان‌های شهر نیز به چشم می‌آیند.

پیتزای ترک نیز یکی دیگر از غذاهای جذاب در تمام ساعات شب در استانبول است. یکی از دسرهای محبوب در استانبول، بستنی ترک است که طعم آن، به‌خصوص با پسته، مخاطبان بسیاری را به‌طرف خود می‌کشاند.

هنگ‌کنگ

برای شهر مجللی چون هنگ‌کنگ که خوردن غذاهای خیابانی یک تفریح جذاب در آخر هفته است، تعجبی ندارد که میشلین تصمیم به تاسیس اولین مرکز راهنمای غذای خیابانی در آن بگیرد.

رستوران Hop Yik Tai برخی از بهترین چئونگ فون­های (cheong fun) شهر را می‌پزد. این خوراکی نام برنجه‌ای بخارپز لوله‌ای غوطه‌ور در سس سویا و کنجد است.

پاگردهای داخلی زیر برج Tai On، یک مجتمع مسکونی، هر شب به یک بازار بزرگ شبانه خوراکی تبدیل می‌شوند. خیابان شائو کی وان (Shau Kei Wan) و کولون (Kowloon) دو مقصد محبوب برای صرف غذاهای خیابانی در هنگ‌کنگ هستند. آن‌ها میزبان بهترین توفوهای شیرین و نان‌های وافل در شهر بوده و جمعیت زیادی را به‌طرف خود می‌کشانند.

پاریس | فرانسه

غذا خوردن در پاریس می‌تواند تجربه‌ای متفاوت باشد. یک غذای مجلل موضوع تمام کتاب‌ها، مدارس و کتابخانه‌ها است؛ اما ساده‌ترین غذاهای شهر نیز منبع الهام هستند.

در یک روز سرد، هیچ‌چیز نمی‌تواند جذاب‌تر از دیدن دست‌فروشان خیابانی در حال بو دادن شاه‌بلوط باشد. کرپ‌های فرانسوی نیز محشر هستند. آن‌ها در رستوران‌ها سرو می‌شوند، اما می‌توان یکی از آن‌ها با کیفیت بهتر را خیابان‌های اطراف مونتپارناس پیدا کرد. کرپ گندم‌سیاه همراه با پنیر سوئیسی و تخم‌مرغ، شما را در هر ساعتی را از روز راضی می‌کند.

نوتلا همراه با چند برش از موز نیز یکی دیگر از خوراکی‌های محبوب خیابانی پاریس است.

مکزیکوسیتی | مکزیک

مردمی که در مرزهای شمالی مکزیک خوراکی‌های مکزیکی-تگزاسی را امتحان می‌کنند، اغلب به هنگام سفارش غذاهای مکزیکی نمی‌دانند که چه چیزی در انتظارشان است.

غذاهای مکزیکی کاملا متفاوت هستند. حتی ساده‌ترین ساندویچ‌ها در مکزیکوسیتی نیز ترکیبی از نان‌های ذرت تازه و گوشت کبابی همراه با پنیر و سس سالسا بر روی آن‌ها هستند.

در سال‌های اخیر، تمایل به خوراکی‌های مکزیکی رشد چشمگیری داشته است. مکزیکی‌ها برای تهیه خوراکی‌های خود از مواد اولیه بومی و روش‌هایی در طعم دار کردن استفاده می‌کنند که در جایی دیگر دیده نمی‌شود.

قاهره | مصر

برخی از غذاهای خیابانی مصری نظیر فلافل، شاورما و کوفته، شهرت جهانی یافته‌اند. آن‌ها به بخشی از تجربه غذایی جامعه جهانی تبدیل شده‌اند. در قاهره همچنان دنیایی از خوراکی‌ها برای امتحان کردن وجود دارد. خوراکی‌هایی که تنها مختص به این شهر بوده و نامشان در جایی دیگر شنیده نشده است. یکی از این خوراکی‌ها، کوشاری (Koshary) نام دارد که ترکیبی از برنج، پاستا، عدس و نخود همراه با سس گوجه‌فرنگی است.

به‌علاوه می‌توان مقداری پیاز سرخ‌کرده نیز بر روی غذاها ریخت و این ذات لذیذ غذاهای خیابانی قاهره است: گرم، خوش‌طعم، ارزان و پروپیمان. چای داغ به همراه شیرینی کونافه (kunafa)، می‌تواند دسری لذیذ برای تکمیل خوراکی‌های مطبوع مصری باشد.

مراکش

بوی غذا خیابان‌های شهرهای مراکشی را پر می‌کند و کیفیت و تنوع غذایی در هیچ کجا به‌پای مراکش نمی‌رسد. آنا کوبلانک، نویسنده وبلاگی در مورد غذاهای آفریقایی، می‌گوید: «مراکش تماما پوشیده از غذاهای خیابانی است. در هنگام عصر، شهر در میدان جماالفنا (Jemaa el-Fnaa) پر از مارگیرها و نوازندگان خیابانی می‌شود که در حال چشیدن طعم غذاهای متنوع مراکشی و تهیه آن‌ها از دست‌فروشان هستند.»

او در ادامه می‌افزاید: «می‌توان همه‌چیز، از آب‌میوه‌های تازه گرفته تا سوپ صدف و کله و پاچه در خیابان‌های مراکش پیدا کرد. به‌علاوه قیمت‌ها نیز بسیار مناسب هستند. محبوب‌ترین میان وعده خیابانی برای من، ملویی، نام داشت. این میان وعده نوعی پنکیک لقمه‌ای است که به‌صورت گرم سرو می‌شود. من یکی از آن‌ها را از بازار خریدم. این میان وعده پر از ادویه و پیاز بود. این غذای خیابانی بسیار لذیذ و شگفت‌انگیز بود. می‌توان ملویی را در تمامی خیابان‌ها و بازارهای خوراکی مراکش پیدا کرد. مراکشی‌ها اهل شیرینیجات هستند و می‌توان انواع شیرینی و کلوچه را از بازارهای این کشور تهیه کرد. این شیرینی‌ها در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف،‌ نظر شما را به خود جلب می‌کنند.»

کارتاگنا | کلمبیا

راه رفتن در کارتاگنا شبیه به قدم زدن در میان یک کارت‌پستال است. حضور انبوه گاری‌ها، ماشین‌های خوراکی و آشپزخانه‌های سیار شما را شگفت‌زده می‌کند.

تقریبا در هر میدان شهر، آرپاس (arepas)، نوعی نان ذرت شبیه به پنکیک، سرو می‌شود. این نان‌ها با پنیر، تخم‌مرغ و کره پر می‌شوند.

چوریزو، سوسیس مخصوص پرتغالی، بر روی منقل‌ها در حال کباب شدن است. در انتهای روز و زمانی که وقت استراحت فرامی‌رسد، میدان ترینیداد به محل مناسبی برای امتحان یک نوشیدنی خنک تبدیل می‌شود.

پورتلند | اورگان

پورتلند به خاطر نزدیکی به اقیانوس و احاطه شدن با زمین‌های سرسبز و مزارع کوچک، از ویژگی منحصربه‌فردی برخوردار است. به همین خاطر تمامی مواد اولیه برای تهیه غذاهای محلی تازه هستند. باوجود این فراوانی در تهیه مواد اولیه محلی و تازه، پورتلند شهری است که در آن غذاهای خیابانی به رقیبی برای رستوران‌های لوکس بدل شده‌اند.

یکی از ساکنان پورتلند می‌گوید: «یکی از خوراکی‌های محبوب و ارزان‌قیمت برای من، کائو مان گای (khao man gai) است. می‌توان با پرداخت ۸.۷۵ دلار یک ظرف بزرگ از مرغ آب پز، برنج، سس مخصوص و یک سوپ دریافت کرد. یکی دیگر از غذاهای محبوب لاردو (Lardo) نام دارد. این غذا با گوشت تهیه شده، اما نوع گیاهی آن برای گیاهخواران نیز موجود است. ساندویچ بان می (bahn mi) نیز خوراکی محبوب من است. این ساندویچ از یک نان فرانسوی تازه همراه با گوشت تهیه می‌شود. ترکیب این ساندویچ با سبزیجات، آن را به خوراکی محبوب برای همه زمان‌ها تبدیل می‌کند.»

داکار | سنگال

در صبح زود، دست‌فروشان در گوشه و کنار خیابان‌های شهر با نان‌های تازه باگت ظاهر می‌شوند و خود را آماده سرو ساندویچ‌های ساده نظیر ساندویچ تخم‌مرغ می‌کنند.

چوکولِکا، نسخه سنگالی نوتلا، بوده و ترکیبی از شکلات و بادام‌زمینی به‌جای فندق است. وقتی‌که موعد نهار فرامی‌رسد، همه‌جا صحبت از تیبو دینو (thiebou dieune) می‌شود. یک خوراکی ملی که با تلفظ‌های گوناگون صدا زده شده، اما یک طعم لذیذ و واحد دارد.

تیب (thieb) به معنی برنج و دینو به معنی یک ماهی پر از ادویه در شکم آن است. هویج، سیب‌زمینی یا بادمجان نیز در کنار این غذا سرو می‌شود. این خوراکی در آبِ گوشت پخته شده و طعم لذیذی به خود می‌گیرد. مقدار ادویه موجود در این غذا معمولا زیاد نیست، اما می‌توان با احتیاط از فلفل‌های قرمز اطراف غذا استفاده کرد.

بالی | اندونزی

بله درست است. بالی یک شهر نیست؛ اما به‌عنوان یک مقصد گردشگری، بسیار محبوب است. بالی برای دهه‌ها مورد توجه نویسندگان مختلف به خاطر موقعیت جغرافیایی خیره‌کننده، فرصت‌های موج‌سواری و اقامتگاه‌های دیدنی برای استراحت قرار گرفته است.

سامانتا براون، هم‌بنیان‌گذار وب‌سایت Travelfish.org، یک وب‌سایت مستقل در جنوب شرق آسیا، می‌گوید: «به‌طور سنتی، بهترین غذاهای بالی غذاهایی هستند که در مراسم و جشن‌ها سرو می‌شوند. بااین‌حال امروزه بهترین خوراکی‌ها در رستوران‌های کنار خیابانی به چشم می‌خورند. یکی از این خوراکی‌های محبوب بابی گولینگ (babi guling) است.»

بندر لوئیز | جزیره موریس

غذاها در جزیره موریس ترکیبی از خوراکی‌های آفریقایی، هندی، فرانسوی و چینی هستند. در این جزیره تاکید فراوانی بر استفاده از غذاهای دریایی وجود دارد. ماشین‌های سیار سرو غذا میزهایی را در نزدیک مناطق محبوب شهر برپا کرده و اقدام به سرو خوراکی‌های تازه و ارزان‌قیمت دریایی می‌کنند.

شیرینی محبوب موریسی‌ها گاتو ناپولیتین (gateaux napolitaines) نام دارد. درون این بیسکوئیت‌ها با مربا پر شده و روی آن با خامه صورتی پوشانده می‌شود.

اما در مرکز بندر لوئیز، مردم به سراغ دال پوری (dhal puri)، نوعی کرپ هندی تهیه­شده با لپه می‌روند. این کرپ با سبزیجاتی چون گشنیز پر شده و تا جایی که انسان بتواند تحمل کند به فلفل اضافه می‌شود.

بهترین خوراکی‌های شهر در اطراف خیابان‌های سر ویلیام نیوتون و رِمی اُولیر بین ظهر تا ۱ بعدازظهر سرو می‌شوند. افرادی که دیر می‌رسند، گرسنه می‌مانند. وقتی‌که دست‌فروشان بساط خود را برپا می‌کنند، به‌سرعت خوراکی‌های خود را به اتمام می‌رسانند.

مومبای | هند

غذاخوری‌های خیابان محمد علی هیچ تابلویی ندارند، اما جمعیت فراوان شما را به‌طرف آن‌ها برای صرف غذا هدایت می‌کنند.

غذاخوری‌های لوکس‌تر نظیر جاناتا (Janata) مجهز به سیستم تهویه مطبوع برای فرار از گرمای هوا یا باران‌های شدید بوده و از میهمانان با کباب‌های رنگارنگ و گوشت لذیذ کبک پذیرایی می‌کنند. می‌توان در این شهر بریانی‌های لذیذ به همراه پنکیک‌های تهیه­شده از میوه انبه را نیز امتحان کرد.

پوره سیب‌زمینی سرخ‌شده همراه با سیر، فلفل و سبزیجات، از دیگر میان وعده‌های کوچک‌تر شهر مومبای است. کاستارد کاراملی (نوعی شیرینی شبیه به فرنی) نیز ازجمله دسرهای لذیذ برای علاقه‌مندان به شیرینی در این شهر محسوب می‌شود.

هوشی­مینه | ویتنام

جمعیت نشسته بر روی صندلی‌های پلاستیکی در کنار خیابان، با یک کاسه سوپ نودل «فو» در دست و خیره شده به ترافیک شدید اطراف؛ این تصویری تمام‌عیار از شهر هوشی­مینه در ویتنام است.

گزینه‌های دیگری به‌جز «فو» نیز برای انتخاب کردن وجود دارد، اما این سوپ گرم و لذیذ یکی از بهترین خوراکی‌های دنیا محسوب می‌شود.

ساندویچ‌های بان می (Banh mi) از دیگر خوراکی‌های محبوب خیابانی در ویتنام هستند که به‌طور موفقیت‌آمیزی به سراسر دنیا نیز صادر شده‌اند. در این شهر نان‌های باگت با انواع گوشت‌ها پر می‌شوند.

خیابان فام نگو لائو (Pham Ngu Lao) منطقه‌ای برای سرو گوشت کبابی همراه با برنج دارد. این ناحیه در نزدیکی بسیاری از مناطق محبوب شهر نظیر بازار بن تران (Ben Tranh) و موزه هنرهای زیبای هوشی­مینه است.

میامی | ایالات‌متحده

میامی خانه غذاهای شگفت‌انگیز کوبایی است و هیچ‌کدام از خوراکی‌ها توانایی رقابت با یک ساندویچ ساده کوبایی را ندارند. انواع گوشت‌های سرخ‌شده همراه با پنیر سوئیسی، ترشی و خردل، محتویات اصلی این ساندویچ‌ها را تشکیل می‌دهند.

این همان ساندویچی است که جان فاورو در فیلم «سرآشپز» مشغول تهیه آن است. در این فیلم، این ساندویچ به حدی خوب است که موجب شکوفایی کسب‌وکار او می‌شود.

آیا واقعا این ساندویچ کوبایی به همان اندازه خوب است؟ بله واقعا همین‌طور است.

رم | ایتالیا

غذاهای ایتالیایی به نقاط مختلفی برده شده و با فرهنگ دیگر کشورهای دنیا گره خورده‌اند. بااین‌حال امتحان طعم واقعی آن‌ها لذتی زائدالوصف است.

پیتزاهای رستوران پیزاریوم (Pizzarium) در نزدیکی واتیکان، با خمیرهای پف‌کرده در فرهای سنگی و مواد اولیه تازه تهیه می‌شوند.

سرآشپز این رستوران، گابریله بونچی، دارای یک شیرینی فروشی موسوم به «پانیفیچیو بونچی» است که بهترین مکان برای امتحان یک اسپرسو و کشف روش‌های سنتی نانوایی با گندم‌های تهیه­شده از مزارع کوچک به شمار می‌آید.

ریودوژانیرو | برزیل

زندگی در کنار ساحل یکی از زیباترین شهرهای دنیا هیجان‌انگیز است. به همین خاطر است که تمامی خوراکی‌های این منطقه در کنار آب سرو می‌شوند. نان‌های امپادا (Empada) با مرغ و پنیر پر شده و نهار لذیذی را شکل داده‌اند.

عطش و گرمای شما با آبِ میوه‌های استوایی و تبدیل آن‌ها به بستنی‌های یخی موسوم به «ساکولِس» رفع می‌شود.

در ریودوژانیرو از نشاسته تاپیوکا (ریشه گیاه مانیوک برای تهیه نشاسته) برای تهیه یک کرپ با لایه بیرونی ترد و درونی نرم استفاده می‌شود. از پنیر یا مرغ نیز در تهیه این کرپ‌ها استفاده می‌شود، اما موز و شیر تغلیظ شده بخش جدایی‌ناپذیری از کرپ‌های شیرین هستند.

سیدنی | استرالیا

غذای خیابانی یکی از روش‌های فراوانی است که استرالیا را از مهاجران آسیایی و خاورمیانه‌ای منتفع کرده است. طعم‌ها و روش‌های جدید خوردن غذاها در خیابان‌های سیدنی دیده می‌شوند.

این خوراکی‌ها که ساده، اما تخصصی هستند، شامل ماهی و سیب‌زمینی سرخ‌شده و همچنین اختاپوس و خرچنگ کبابی می‌شوند. بااین‌حال، غذاهای ویتنامی، چینی و خاورمیانه‌ای در سراسر شهر طرفداران بسیاری دارند. بان می، نودل و باباغنوش ازجمله این خوراکی‌ها هستند.

نمایشگاه‌های جهانی غذا در سیدنی و بازار محصولات کشاورزی Carriageworks برگزار شده و در آن‌ها نان‌ها و پنیرهای محلی به همراه غذاهای چینی معرفی می‌شوند.

پکن | چین

امروزه بیشتر غذاهای خیابانی پکن در خیابان‌ها و گاری‌های مخصوص غذا یافت می‌شوند. مشتریان می‌توانند یک کارت مخصوص خریداری کرده و با آن از تمامی دست‌فروشان پکن غذا بخرند.

خیابان جیومن (Jiumen) به‌خوبی در میان مسیرهای باریک محله هوتونگز (hutongs) در اطراف دریاچه هوهای (Houhai) مخفی شده و میزبان بسیاری از دست‌فروشانی است که زمانی در کنار خیابان در حال فریاد زدن بودند.

امروزه آن‌ها از درون یک ساختمان به تبلیغ غذاهای خود می‌پردازند. آن‌ها مدعی هستند که بیش از ۲۰۰ نوع میان وعده، نوشیدنی و دسر را با قیمت‌های اندک سرو می‌کنند.

بسیاری از همین غذاها در خیابان وانگفوجینگ (Wangfujing) یافت می‌شوند. این خیابانِ مخصوصِ عابران پیاده، محلی برای استقرار یک بازار شبانه و بساط اغذیه‌فروشان است. خوراکی‌های عجیبی چون عقرب و اسب دریایی در این خیابان یافت می‌شوند.

هر دو خیابان تمام خوراکی‌های موجود در سراسر چین نظیر غذاهای تند منطقه سیچوان و نودل‌های بخارپز را سرو می‌کنند. در خیابان وانگفوجینگ علاوه بر غذا وسایل سوغاتی نیز یافت می‌شود، ازاین‌رو منطقه‌ای محبوب در میان خارجی‌ها و توریست‌های داخلی است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط