۹ محله از  بهترین محله‌ها در بلگراد
1397/04/23 - 15:00 راهنمای سفر

۹ محله از بهترین محله‌ها در بلگراد، پایتخت صربستان

شما نمی‌توانید شهر بلگراد را از طریق معرفی و توضیحات یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری، با گفتن این که «بلگراد یک شهر بزرگ است که محله‌های زیبایی دارد» بشناسید. بهترین راه برای شناخت فرهنگ این شهر آشنایی با کافی شاپ‌های آن (که در محله دکورال (Dorćol) واقع شده‌اند)، دیدن تصاویری شگفت انگیز و  پر انرژی محله‌ها بلگراد جدید (New Belgrade) و محله به شدت مستقل زمون (Zemun) و سایر محله‌های شهر است. در این مقاله بهترین و دیدنی‌ترین مکان‌های این شهر برای شما معرفی می‌شود.

 

دکورال

دکورال به دو قسمت تقسیم شده است. این محله بخشی از شهر است که اگر بخواهید یک بعد از ظهر آرام را با خوردن قهوه و تماشای بخش زیبایی از جهان سپری کنید، باید به آن جا بروید. این نام یک کلمه تركیبی تركی از واژه «تقاطع‌ها» است چرا که این محله یك منقطه تجاری شلوغ در طول اشغال عثمانی بوده است.

این کسب و کار پر جنب و جوش تا امروز در این محله باقی مانده است، هر چند که امروزه معمولاً تجارت بین مشتری و پیشخدمت‌هاست که در بهترین کافه‌های شهر یا رستوران‌های فوق العاده آن به مشتری‌ها سرویس می‌دهند. علاوه بر این شما در این محله می‌توانید تاریخچه چند فرهنگی شهر بلگراد را مشاهده کنید زیرا دکورال تنها محله مسکونی شهر است که هم‌چنان یهودی نشین باقی مانده و می‌توان آن را مرکز سابق جامعه یهودی بلگراد دانست.

 

بلگراد جدید

اینکه شهر جدید بلگراد را تنها یک محله بنامیم، کمی بی انصافی در حق این مکان است، چرا که نمی‌شود این را انکار کرد که این گستردگی عظیم بلوک‌های بلند، یک جهان در درون خود است. بلگراد جدید پرجمعیت‌ترین بخش این شهر است، بلگراد جدید در پایان دهه ۱۹۴۰ یک محله ویران و خراب بود که در منجلاب غرق شده بود، اما سیاستمدار و انقلابی معروف کرواسی یعنی یوزیپ بروز تیتو (Josip Broz Tito) برای آن آرزوهای بزرگی در سر داشت که آنها را عملی کرد، بنابراین این محله تبدیل به بهترین و بزرگ‌ترین منطقه شهری پایتخت شد.

بعضی‌ها بر خانه‌های بتنی و رنگ خاکستری بلگراد جدید تمرکز کرده و از انتقاد می‌کنند و از رفتن به آنجا سر باز می‎زنند، اما مطمئن باشید که آنها بازنده هستند زیرا که دیدار و اقامت در یکی از بخش‌های هیجان انگیز پایتخت صربستان از دست می‌دهند. بسیاری از بهترین رستوران‌های بلگراد در این محله قرار دارند و از ۲۱۲۱۰۴ نفری که در اینجا زندگی می‌کنند، پذیرایی می‌کنند. برج جنکس (Genex Tower) که در بلگراد جدید قرار دارد نیز جلب نظر زیادی می‌کند، اما ساکنان اینجا از نظر معماری گمان می‌کنند «مرغ همسایه غاز است» و معماری که هر جای دیگری در جهان از شهر جدید بلگراد بهتر است.

 

وراتسار (Vračar)

وراتسار کوچک‌ترین منطقه شهرداری در بلگراد است، اما این دلیل نمی‌شود که فکر کنید دیدن از وراتسار نمی‌تواند شما را تحت تأثیر قرار بدهد.  کمترین امتیاز مثبت این منطقه این است که در خارج از مرکز قدیمی شهر است و حتی می‌توان آن را مطلوب‌ترین محل برای زندگی در شهر بلگراد دانست. علاوه بر این، کلیسای نمادین شهر بلگراد، یعنی کلیسای سنت ساوا (St. Sava) به همراه کتابخانه ملی صربستان (National Library of Serbia) و آسمانخراش بئوراجانکا (Beograđanka) در وراتسار قرار دارند.

 

کئوسان چیچِو وناس (Kosančićev Venac)

کئوسان چیچِو وناس تنها در فاصله ۷۰۰ متری از غرب مرکز شهر واقع شده که در واقع محل نیاکان رومی باستان است. البته نگران حضور ارواح خبیثه نباشید، زیرا ارواح باستانی از این مکان رفته‌اند و به جای آنها ترکیب جذابی از معماری و مسیرهای درختی جایگزین شده است. کئوسان چیچِو وناس قدیمی‌ترین محله  شهر بلگراد است، اگرچه عمر بسیاری از ساختمان‌های آن به نیمه دوم قرن بیستم می‌رسد زیرا بسیاری از ساختمان‌ها در طول جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دیده‌ و بازسازی شده‌اند. اما خیابان‌ها با یک سنگ فرش قدیمی فرش شده‌اند و همین موضوع، محله را به یکی از جذاب‌ترین نقاط شهر تبدیل کرده است.

 

ساوامالا (Savamala)

ساوامالا مرکز برپایی پروژه بحث برانگیز واترفرانت (Waterfront) بود که آن را به یک پایگاه فرهنگی تبدیل کرد. هر چند این پروژه امروزه به پایان رسیده است، اما هنوز زندگی و نشاط فراوانی که تبعات آن بوده در این منطقه دیده می‌شود. این بخش از شهر به مدت چندین دهه فاسدترین محل شهر بود و مکانی برای کسب و کار خرده فروش‌های مواد مخدر و افراد بدکاره به شمار می‌رفت اما امروزه تعدادی از بارها و سالن‌های موزیک زنده در آن وجود دارد که چهره موجه و قابل قبولی از آن ارائه می‌دهد.

بسیاری از بهترین بارهای بلگراد را می‌توان در اینجا پیدا کرد. هم‌چنین در کی سی گارد (KC Grad) می‌توان به همان اندازه که مجموعه‌ کاملی از بهترین گالری‌های هنری و مرکز فرهنگی را یافت، به موسیقی زنده دست پیدا کرد.

 

ددینیه (Dedinje)

وقتی می‌خواهید به ددینیه بروید حواستان باشد که آن جا محله ثروتمند بلگراد است و پر از ویلاها، استراحتگاه‌ها و سایر تفریحات پولدارها است، بنابراین انتظار دیدن کافه‌های جذاب و رستوران‌های دوست داشتنی زیادی را در ددینیه نداشته باشید. از طرف دیگر خانه‌های این محله کاملاً شگفت انگیز و دیدنی هستند و یک پیاده روی بعد از ظهر در ددینیه چشم شما را به ثروت‌ دیپلمات‌ها، تجار و افرادی که در نیمه اول دهه ۱۹۹۰ ثروت‌های نامشروع کسب کرده‌اند، باز خواهد کرد.

 

زمون

اگر فکر می‌کنید که زمون تنها یک بخش از بلگراد است، کاملاً در اشتباه هستید، زیرا زمون عملاً یک نمونه زنده در فرهنگ لغت و یک تعریف واقعی از مفهوم «شهری در دل یک شهر دیگر» است.

در زمون دانوب که در کنار رستوران‌های باشکوه منطقه  قرارد دارد، منظره‌ای بی‌نظیر می‌سازد. هم‌چنین شما می‌توانید با قدم زدن در حوالی دانوب حال و هوایی عاشقانه را تجربه کنید. کسانی که از ماهی‌گیری لذت می‌برند، جای مناسب خود را پیدا کرده‌اند. شما می‌توانید یک شب طولانی را در بارها، پاب‌ها و کلاب‌های متعدد و پر جنب و جوش زمون سپری کرده و به هیچ وجه متوجه گذر زمان نشوید.

 

زوزدارا (Zvezdara)

در بعضی مواقع ممکن است بلگراد برای شما یک شهر شلوغ و پرتنش به نظر برسد. در چنین مواقعی پیشنهاد می‌شود که از مرکز شهر خارج شده و از هوای تازه جنگل لذت ببرید. اگر چنین قصدی دارید، محله زوزدارا جایی است که بابد به آن بروید و تعجب نکنید که جنگل  زوزدارا نیز در اینجا قرار گرفته است. این توده سبز اقامتگاه بعضی از گونه‌های جانوران پر جنب و جوش است و خانه تعداد زیادی از جغدها نیز در اینجا است.

 

پالیولا (Palilua)

پالیولا را بسیاری از مشاورین املاک شهر به افرادی که در جستجوی یک مکان خوب اما بدون ترافیک و استرس در مرکز شهر هستند، توصیه می‎کنند و مردم به سرعت به این مکان مطلوب نقل مکان کردند. بزرگ‌ترین مسیر مسابقه اتومبیل‌رانی شهر، در پالیولا واقع شده است و یک جزیره مصنوعی در حال ساخت در آنجا است که پس از اتمام کار، بازدید کنندگان زیادی را نیز به پالیولا جذب خواهد کرد.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط