آسیای مرکزی
1396/12/20 - 13:00 راهنمای سفر

۷ تصور اشتباه که در مورد آسیای مرکزی وجود دارد!

وقتی از آسیای مرکزی صحبت می شود، معمولا تصوری از یک جای کویری بدون هیچ زیبایی، امکانات و غذای خوشمزه به وجود می آید. اما تنها کافیست تا به این منطقه نادیده گرفته شده از قاره آسیا سفر کنید تا با دیدن مناظر بدیع، غذاهایی که به طرز شگفت انگیزی خوشمزه هستند و صمیمی‌ترین مردمان جهان به اشتباه بودن این تصور پی ببرید. در این مطلب با این ۷ تصور اشتباه در مورد آسیای مرکزی آشنا می شویم!

 

 برای تهیه بلیط هواپیمای کشورهای آسیای مرکزی به فلایتیو مراجعه کنید.

آسیای مرکزی برهوتی بیش نیست!

درست است که ۷۰ درصد قزاقستان از بیابان های نیمه خشک تشکیل شده است اما بقیه ی قسمت های آسیای مرکزی جواهر نابی از قله‌ها، دریاچه‌ها و جنگل‌هاست. رشته کوه‌های تیان‌شان که در امتداد منطقه کشیده شده‌اند، منطقه‌ی بی نظیری را برای اسکی و همچنین دریاچه‌های کوهستانی در این ناحیه به وجود آورده است.

شهرهای قدیمی در دل کویر قزاقستان، سواحل دریاچه‌ی کاراکول و کوه‌های پوشیده از برف پامیر Pamir در افغانستان و تاجیکستان همه از مناظر بدیع آسیای مرکزی هستند.

 

صبحانه، ناهار و شام فقط گوشت سرو می شود!

درست است که غذاهای موجود در سفره مردمان آسیای مرکزی برای ذائقه غذایی غربی کمی غریب است و نزدیکتر به ذائقه ایرانی، اما مردم در اینجا بی نهایت مهمان نواز هستند و مشخص است که آن‌ها شما را مجبور به خوردن غذای‌شان نمی‌کنند.

از حق که نگذریم غذا در اینجا بسیار خوشمزه و لذیذ است. سمبوسه‌های شکم‌پر که داغ داغ در خیابان‌ها سرو می شود یا کباب شیشلیک آشنای ما ایرانی ها که طبق میل شما گریل می شود. انار نیز همه جا به وفور پیدا می‌شود. از دانه‌های یاقوتی این میوه قرمز در سالاد‌های خوشمزه و یا وقتی اغذیه فروش‌ها آن‌ها را با قاشق کف دست‌تان می‌ریزند لذت ببرید.

اگر شما هم عاشق نان تازه هستید، حتما نان‌های تازه پخته شده در تنورهای ذغالی که روی‌شان پر از دانه‌های کنجد است شما را شیفته‌ی خود خواهد کرد. این مدل نان در کشورهای مختلف آسیای مرکزی از گرجستان تا قزاقستان با سبک‌های مختلف پخته می‌شود اما هر کدام مدعی هستند که نان آن‌ها بهترین است!

 خدمات مشتری بدترین است!

شما در آسیای مرکزی تقریبا هیچ کسی را بدون لبخند  نمی‌بینید. زمختی همسایه روسی این منطقه هیچ‌گاه بر مردم آسیای مرکزی تاثیر نداشته و ( شاید به خاطر آفتاب زیاد ) آن‌ها مهمان‌نواز‌ترین و خوشرو‌ترین مردم روی زمین هستند.

مردم اینجا همه کاری می‌کنند تا به شما بهترین خدمت را ارائه دهند.

 اینجا شما هیچ تفریحی نمی‌توانید انجام دهید!

این موضوع درست است که آسیای مرکزی کمی از رقابت در صنعت گردشگری عقب مانده است و موزه‌های چندانی که در سطح جهانی باشند ندارد اما چیزی که شما در اینجا خواهید دید فرهنگی غنی و شیوه‌ای از زندگی است که کاستی‌ها را به خوبی جبران می‌کند.

هایکینگ فوق‌العاده در دل رشته کوه‌های تیان شیان، چشم‌اندازهای زیبای کویر کاراکوم قزاقستان، سفرهای جاده‌ای منحصر‌به‌فرد در مسیر پامیر تاجیکستان یا کمپ در نزدیکی دهانه آتش “دروازه” Darvaza در ترکمنستان که به دریچه جهنم معروف است از کارهایی است که در این مناطق می‌توان انجام داد. علاوه بر این سیاحت در بازار بیشکک اوش با دکه های غذا به شدت توصیه می شود.

دیگر گزینه‌ای که برای گذراندن وقت می تواند جالب باشد تماشای بازی بز کشی است که یک بازی سنتی گروهی در افغانستان است.

 

در اینجا موزه ای وجود ندارد!

در حقیقت می توان گفت که بیشتر آسیای مرکزی خود یک موزه زنده است! بخارا در ازبکستان شهری واقع در مسیر جاده ابریشم است و اگرچه در حال حاضر در دست بازسازی گسترده توسط روس‌ها است قدمت آن به بیش از ۲۰۰۰ سال می‌رسد. بخارا نمونه‌ی کاملی از یک شهر قرون وسطایی در منطقه است.

مناره‌هایی که بر روی دیوارهای صورتی نارنجی سوار هستند، ارگ بخارا، یا دیوارهای خشتی و کاه گلی این حس را در شما به وجود می‌آورد که به زمان‌های قدیم برگشته‌اید.

همچنین کلکسیون Savitsky در شمال ازبکستان حاوی دومین مجموعه بزرگ هنر آوانت گارد روسی در جهان و همچنین آثاری از هنر معاصر آسیای مرکزی است. خانه موزه مختار آزوف در آلماتی قزاقستان نیز بسیار ارزش دیدن دارد. در این موزه زندگی در آسیای مرکزی تحت حکومت شوروی سابق به نمایش گذاشته شده است.

  

 اینجا بسیار گران است!

رفتن به جاهای بسیار بکر کمی می‌تواند هزینه‌بر باشد اما کشورهای آسیای مرکزی روز به روز از توریست‌های بیشتری استقبال می‌کنند. حتی در مناطقی که هتل‌ها کم پیدا می‌شوند، همیشه اقامتگاه خانگی برای ماندن شما پیدا می شود. به محض پیاده شدن از اتوبوس یا قطار شما با تعداد زیادی از زنان میانسال با بچه های قد و نیم قد مواجه خواهید شد که به شما پیشنهاد اقامت در اتاق اضافه در خانه‌شان را با قیمتی ناچیز در حدود چند دلار می‌دهند. حتما این پیشنهاد را قبول کنید چرا که این بهترین راه برای آشنا شدن با این منطقه است.

اگر شما در تابستان به آسیای مرکزی سفر می‌کنید، گزینه هیجان‌انگیز شما اقامت در کمپ در نزدیکی دریاچه کوهستانی سانگ کول تنها برای چند دلار است. علاوه بر این در این فصل رستوران‌های بسیار ارزان پیدا خواهید کرد طوری که می‌توانید با پرداخت کم‌تر از ۵ دلار هر چیزی از منو سفارش دهید.

 شما مجبور خواهید بود که برای تردد سوار هواپیماهای قراضه عهد شوروی شوید و شاید زنده بمانید شاید هم نه!

بعد از سقوط اتحادیه جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، خطوط پروازی کشورهای مستقل از هرآنچه که از ایرلاین Aeroflot روی زمین باقی مانده بود تشکیل شدند. همین موضوع دلیل بد نامی خطوط پروازی کشورهای آسیای مرکزی شده است. با این حال ایرلاین‌هایی مانند Air Astana به تازگی از لیست سیاه اتحادیه اروپا خارج شده‌اند و با هواپیماهای جدید از Uzbekistan Airline و Aeroflot حمل و نقل هوایی در سطح منطقه بسیار ایمن‌تر از دو دهه گذشته شده است.

علاوه بر این، نسل جدیدی از قطارهای پر سرعت در ازبکستان نیز تردد از یک شهر به شهر دیگر را آسان تر کرده اند. قطارهای افراسیاب Afrosiab که بین شهرهای اصلی مانند تاشکند، سمرقند و بخارا تردد می‌کنند زمان سفر را از ۱۱ ساعت به ۴ ساعت کاهش داده‌اند. همچنین استفاده از قطار برای جیب شما نیز بهتر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط