تجربه حمام در نفت خام
1397/10/11 - 13:00 راهنمای سفر

آذربایجان و تجربه حمام در نفت خام

اکثر مردم برای خدماتی چون ماساژ راهی یک اسپا می‌شوند؛ اما اسپاهای نفتالان در غرب آذربایجان محلی برای تجربه استراحت به شیوه‌ای کاملا شگفت‌انگیز هستند. این شهر کوچک اسپاهایی دارد که به مشتریان امکان حمام کردن در نفت خام را می‌دهند. فلایتیو نگاهی به این حمام‌های حیرت‌انگیز انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

حمام‌های نفت در آذربایجان

آذربایجان منابع فراوان طبیعی از جمله نفت خام و گاز زیرزمینی دارد. گازهای زیرزمینی آذربایجان این کشور را به «سرزمین آتش» معروف کرده‌اند. روغن نفتالان نوع خاصی از نفت است که در گذشته از سوی نظامی گنجوی و مارکوپولو هم به آن اشاره شده است. اسناد تاریخی نشان می‌دهند که مردم در این منطقه از اوایل قرن ششم میلادی در نفت حمام می‌کرده‌اند. این شیوه حمام کردن بعدها نیز در دوران اتحاد جماهیر شوروی محبوبیت می‌یابد. آذربایجانی‌ها امروزه نیز این نوع اسپا را زنده نگه داشته‌اند.

حمام در نفت خام چه حس و حالی دارد؟

سوالی که وجود دارد این است که حمام کردن با نفت چه حس و حالی دارد؟ به گفته افراد ماجراجو که این تجربه را داشته‌اند، حمام کردن در نفت شبیه حس رفتن به داخل شکلات مایع است و نفت باعث کمی خارش بر روی پوست می‌شود. گرمای نفت در این حمام به‌اندازه درجه حرارت بدن شماست و آن بوی تندی که انتظارش را دارید نمی‌دهد. این حمام تنها ۱۰ دقیقه به طول انجامیده و بیشتر از آن می‌تواند برای قلب شما خطرناک باشد. پس از این حمام، فرآیند پاک کردن نفت از روی پوست حدود ۴۰ دقیقه طول می‌کشد.

چرا مردم در روغن نفتالان حمام می‌کنند؟

بر اساس گفته‌های دکتر هاشم هاشموف، متخصص پزشکی در مرکز سلامتی نفتالان، این ماده می‌تواند ۷۰ نوع بیماری را درمان کرده و ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها را نابود کند. دیگر بیماری‌هایی که به کمک نفت درمان می‌شوند، اختلالات عصبی و پوستی هستند. روغن منطقه نفتالان با آن چیزی که مردم در خودروهای خود می‌ریزند کاملا تفاوت دارد. این ماده دارای تقریبا ۵۰ درصد از یک هیدروکربن به نام نفتالین است که از آن در غلظت‌های کمتر برای درمان پسوریازیس پوست استفاده می‌شود.

آیا این ماده امن است؟

همه افراد معتقد نیستند که این ماده خواص دارویی دارد. برای مثال عده‌ای معتقد هستند که روغن نفتالان می‌تواند سرطان‌زا باشد؛ یعنی اینکه می‌تواند جهش‌هایی را در پی داشته باشد که منجر به سرطان می‌شوند. از نفتالین در اگزوز خودروها، سیگار و گلوله‌های نفتالین برای مقابله با حشرات استفاده می‌شود و این ماده می‌تواند اثرات مخربی بر بدن انسان بگذارد. مطالعاتی جانوری نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند موجب بروز سرطان در حیوانات شود.

حمام کردن در نفتالان مناسب همه نیست. خطرات سلامتی بالقوه و تاثیری که این ماده می‌تواند بر بدن هر فرد بگذارد، متفاوت است؛ اما درعین‌حال، این حمام تجربه‌ای منحصربه‌فرد در آذربایجان بوده و در مقایسه با وقت گذراندن در کافه‌ها جذابیت بیشتری دارد. در کجای دنیا می‌توان جایی را پیدا کرد که افراد بتوانند در یک وان بزرگ پر از روغن گرم نفتالان غوطه‌ور شوند؟

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط