common-travel-scams
1395/09/15 - 12:04 راهنمای سفر

10 کلاهبرداری‌ رایج در سفر و راه‌های جلوگیری از آن

افراد مشکوک و فرصت‌طلب دنبال فرصتی هستند تا از تازه‌وارد بودن و اطلاعات نداشتن توریست‌ها استفاده و از آنها اخاذی کنند. به همین خاطر اگر حواستان را جمع نکنید، ممکن است به راحتی قربانی اهداف آنان شوید.

خیلی از توریست‌های حرفه‌ای با وجود تجربه زیادی که دارند بارها مورد دزدی و کلاهبرداری قرار گرفته‌اند. از پرداخت زیاد کرایه‌تاکسی گرفته تا افشای اطلاعات کارت بانکی‌شان. با وجود اینکه خیلی وقت‌ها ما متوجه قصد و نیت افراد نمی‌شویم، آشنایی با حقه‌های افراد سودجو کمک می‌کند تا در بعضی شرایط گولشان را نخوریم.

ما در این مطلب رایج‌ترین شیوه‌های کلاهبرداری از توریست‌ها را به شما می‌گوییم.

1. تاکسی‌مترِ خراب

خیلی از راننده تاکسی‌های اطراف فرودگاه یا راه‌آهن این حقه را به مسافران خود می‌زنند. این یکی از حقه‌های رایج در سراسر جهان است. به خصوص در آمریکا و کاستاریکا!

حواستان باشد که آنها خیلی وقت‌ها بعد از اینکه شما سوار ماشین‌شان شدید می‌گویند تاکسی‌متر خراب است تا شما از ماشین‌شان پیاده نشوید.

هنگام مواجه شدن با این شرایط از راننده تاکسی بخواهید که تاکسی‌مترش را روشن کند تا از خراب یا درست بودن آن مطمئن شوید. اگر راننده تاکسی این کار را انجام نداد از ماشین پیاده شوید و تاکسی دیگری بگیرید.

2. هتل جا ندارد!

این هم یکی دیگر از حقه‌های رایج است. اگر از قبل هتل رزرو نکرده باشید و از راننده تاکسی بخواهید شما را به هتل ببرد، او به شما می‌گوید هتل مورد نظرتان جا ندارد یا بسته است و شما را به هتلی گران می‎برد تا از هتل حق کمسیون بگیرد.

در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، پیشنهاد ما این است که به هتل مورد نظرتان زنگ بزنید و مطمئن شوید باز است و اتاق خالی دارد. در غیر این صورت به راننده بگویید اتاق رزرو کرده‌اید و هزینه اتاقتان را از قبل پرداخت کرده‌اید.

3. پلیس‌های الکی

پوشیدن لباس پلیس و سوء استفاده از دیگران یکی از حقه‌های رایج در شهرهای بزرگ است.

معمولا این افراد از توریست‌ها می‌خواهند کارت شناسایی یا پاسپورتشان را نشان دهند و بعد به بهانه‌ای الکی از آنها پول می‌گیرند.

در صورتی که در این موقعیت قرار گرفتید از این افراد بخواهید کارت شناسایی‌شان را نشانتان دهند. اگر هم خواستند پاسپورتتان را ببینند بگویید پاسپورت همراهتان نیست و به هیچ عنوان پولی به آنها ندهید.

4. گل، دستبند، رزماری و ... رایگان

اگر یک خانم یا آقای مهربان به سمتتان ‌آمد و ‌خواست گل، دستبند یا یک کالای رایگان به شما ‌ببخشد، مطمئن باشید بعد از قبول کردن کالا از او، درخواست پول از شما می‌کند.

این حقه در خیلی از کشورهای اروپایی و توریستی مانند فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به کار می‌رود.

هیچوقت در سفر، به خصوص در مناطق توریستی، پیشنهاد دریافت کالای رایگان از طرف دیگران را قبول نکنید.

5. کمک هنگام برداشت پول از ATM

بعضی افراد هنگام برداشت پول از ATM، وقتی می‌فهمند شما توریست هستید، پیشنهاد می‌دهند که کمکتان کنند. حواستان باشد که این افراد وقتی حواستان نباشد می‌توانند از کارتتان عکس بگیرند و با به خاطر سپردن رمز کارت شما از آن پول برداشت کنند.

هیچوقت اجازه ندهید کسی هنگام برداشت پول از ATM نزدیکتان شود و کمکتان کند.

6. افرادی که گدایی می‌کنند

بعضی از افرادی که در مناطق شلوغ و توریستی گدایی می‌کنند، منتظر فرصتند تا جای کیف پول شما را پیدا کنند و آن را بدزدند. اگر به آنها کمک کنید و آنها جای کیف پول شما را بفهمند، ممکن است بعدا دچار دردسر شوید.

پس تا جایی که می‌توانید از کمک کردن به آنها پرهیز کنید، یا به جای پول دادن به آنها، برایشان غذا و لباس بخرید.

7. پیشنهاد عکس گرفتن

ممکن است هنگامی که در مناطق شلوغ و توریستی در حال گشت و گذارید، یک نفر به شما پیشنهاد بدهد که از شما عکس بگیرد. بعضی از توریست‌ها این تجربه را داشته‌اند که بعد از دادن دوربین‌شان به دست این افراد، دیگر نه آن فرد را دیده‌اند، دوربینشان را!

اگر می‌خواهید کسی از شما عکس بگیرد خودتان دوربینتان را بدهید و به پیشنهاد کسانی که می‌خواهند دوربینتان را بگیرند اعتنا نکنید.

8. وای فای رایگان

بعضی از هکرها با قرار دادن اینترنت رایگان در مکان‌های عمومی، وسایل الکترونیکی شما را هک می‌کنند.

سعی کنید که فقط در مکان‌هایی چون هتل، رستوران، کافی‌شاپ و فرودگاه که اینترنت قابل اعتمادی دارند به اینترنت وصل شوید.

9. بلیط تقلبی اتوبوس، قطار یا هواپیما

همیشه از مراکز اصلی فروش بلیط، بلیط مورد نظرتان را خریداری کنید. سایت‌های معتبر و مراکز فروش معتبر، بهترین گزینه برای خرید بلیط هستند.

اگر بلیط شما تقلبی باشد مجبور می‌شوید جریمه بالایی پرداخت کنید.

10. فروش اشیای ارزشمند و عتیقه‌جات

یکی از قواعد کلی سفر این است که هیچوقت در سفر اشیای خیلی گران و ارزشمند نخرید. جز ریسک حمل کردن آن در چمدان و اتفاقات غیرمترقبه، معمولا خیلی از این کالاها ارزش و قیمتی کمتر از آنچه فکر می‌کنید دارند.

از خرید عتیقه و اشیای گران، به خصوص از تک مغازه‌هایی که در مناطق اصلی گردشگری و توریستی قرار دارند، خودداری کنید.

برای مشاهده قیمت ها و خرید بلیط هواپیما می توانید به فلایتیو، صفحه پروازهای خارجی مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط