راهنمای فرهنگی شهر بلگراد
1396/07/22 - 11:00 راهنمای سفر

راهنمای فرهنگی شهر بلگراد

بلگراد، پایتخت صربستان، در طول ۲۶۰۰ سال گذشته برای بیش از ۴۰ بار تخریب شده و حکمرانی آن بیش از ۶۰ بار تغییر یافته است. تاریخ یکی از جذابیت‌های این شهر محسوب می‌شود. به همین منظور فلایتیو سعی دارد تا شما را با فرهنگ غنی این شهر آشنا کند.

(فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی را برای شما فراهم کرده است.)

شهری به وسعت تاریخ

با ایستادن در پارک کالمگدان (Kalemegdan)، بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۱۲۵ متر از سطح رودخانه‌های دانوب و ساوا، در جایی که دشت پانونیان به بالکان پیوند می‌خورد، به‌راحتی می‌توان اهمیت استراتژیک شهر سفید، بلگراد، را درک کرد.

قلعه‌ی قرار گرفته در این پارک به زمان بلگراد باستان بازگشته و محل حکمرانی امپراتوری‌های سلت، روم، اسلاو، روم شرقی، عثمانی و اتریشی مجاری‌ها بوده است. این دژ نظامی حالا محلی امن برای تفریح و گذشت و گذار است و برای هزار سال مرزی میان غرب و مشرق زمین بوده است.

امروزه، بلگراد شامل شهر قدیمی، در جنوب این قلعه، و شهر جدید در طرف مقابل رودخانه‌ی ساوا است. این شهر ترکیبی از زبان‌ها، فرهنگ‌ها، مردمان و تاریخ است و نشانه‌هایی از آن در تمامی معماری شهر هویداست. در حین پیاده‌روی از میان پارک کالمگدان به‌طرف قلعه، می‌توان فروشگاه‌های مختلف را مشاهده کرد. در همین‌جا و در زیر کتابخانه‌ی شهر، بقایایی از یک قلعه‌ی رومی نهفته است.

از کنار عمارت‌های نئوکلاسیک «کنز میهایلوا» همراه با ویلاهای فلسفی شکل آن عبور می‌کنیم. در همین مسیر می‌توان مسجد بایراکلی، تنها مسجد از ۲۷۳ مسجد باقی‌مانده از امپراتوری عثمانی، را مشاهده کرد.

همچنان در قسمت قدیمی شهر قدم زده و به میدان جمهوری می‌رسیم که زمانی نقطه‌ی آغازین جاده‌ی روم به سمت قسطنطنیه بود و حالا با ساختمان‌های نئوکلاسیک موزه‌ی ملی و تئاتر مزین شده است. جاذبه‌های گردشگری دیگر نیز در این ناحیه به چشم می‌خورد: معبد نئوبیزانسی «سنت ساوا» که زمان ساخت آن از سال ۱۹۳۶ آغاز شده است، بقایایی از مقر فرماندهی نیروهای پلیس و ارتش که در سال ۱۹۹۹ توسط ناتو بمباران شد و خانه‌ی گل‌ها به‌عنوان مقبره‌ی ارتشبد تیتو، در حوالی میدان جمهوری قرار دارند.

مردم بلگراد در پاسخ به قرن‌ها سرکوب، انسان‌هایی ذاتا اجتماعی بوده و شهر آن‌ها یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری اروپا محسوب می‌شود. موسیقی زنده، رقص و مصرف انواع خوراکی‌ها از استانداردهای کافه‌های بلگراد در خیابان‌های سنگ‌فرش این شهر هستند.

مناطق تفریحی بلگراد

بلگراد در فصل تابستان و به‌خصوص در کنار رودخانه‌های دانوب و ساوا جان تازه‌ای می‌گیرد. انبارها و کرجی‌های سابق حالا به رستوران‌ها و کلوپ‌های گوناگون تبدیل شده‌اند. آدا سیگانلیا، جزیره‌ی سابق در رودخانه‌ی ساوا، به یک منطقه‌ی تفریحی با ساحل، لوازم ورزشی و کافه‌های مختلف تبدیل شده است. محلی‌ها و توریست‌ها در شب‌هنگام به آدا سرازیر شده و آخر هفته‌های خود را به اسکی روی آب، تفریح، کنسرت و فستیوال‌های گوناگون می‌گذرانند. پل آدا نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین پل معلق تک‌پایه‌ی جهان، در پس‌زمینه‌ی این جزیره قرار دارد.

در زیرزمین کتابخانه‌ی شهر، بقایایی از یک قلعه‌ی رومی به چشم می‌خورد که در زمان بازسازی کتابخانه سر از خاک بیرون آورد. امروزه سرسرای کوچک این قلعه رومی برای کتاب‌خوانی، تک‌نوازی و سایر رویدادهای فرهنگی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای چشیدن طعم زندگی سنتی در بلگراد به سراغ پنیر بورِک بروید که در کافه‌ی کوچک اسپاسویچ در خیابان اسکادارسکا سرو می‌شود.

شما ممکن است در حین دیدار از بلگراد به دام برخی از راننده تاکسی‌ها گرفتار شوید. به‌منظور کاهش خطر کلاه‌برداری، از تاکسی‌های رسمی (با آرم TX در انتهای شماره پلاک آن‌ها) استفاده کرده، دقت کنید که تاکسی حتما تاکسی‌متر داشته باشد و در صورت امکان، قبل از سوار شدن به تاکسی در مورد قیمت با راننده مذاکره کنید.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید. 

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط