زیباترین سقف‌ها در شهر استانبول
1397/09/10 - 11:00 راهنمای سفر

نگاهی به زیباترین سقف‌ها در شهر استانبول

ازآنجایی‌که برخی از زیباترین و تماشایی‌ترین تزئینات ممکن در بالاترین نقطه از ساختمان‌های تاریخی استانبول قرار دارند، همواره باید چشمان خود را در بازدید از جاذبه‌های این شهر به بالا خیره کرد. فلایتیو نگاهی به برخی از زیباترین سقف‌ها در بناهای تاریخی استانبول انداخته که برای صدها سال موجب حیرت همگان شده‌اند.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

کاخ توپکاپی

سقف‌های کاخ توپکاپی بدون شک به‌اندازه کل این بنا شگفت‌انگیز بوده و شایسته حاکمان متعددی هستند که برای بیش از ۴۰۰ سال در اینجا می‌زیسته‌اند. تمامی نقش و نگارهای موجود بر روی سقف‌های این کاخ با دقت بی‌نظیری ترسیم شده‌اند و ثروت و قدرت حاکمان آن دوره را به رخ می‌کشند.

بازار بزرگ

وقتی‌که در حال قدم زدن در اطراف بازار بزرگ، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده دنیا، هستید، حتما به نقش و نگارهای کشیده شده بر روی سقف و دیوارها توجه ویژه‌ای داشته باشید. می‌توان این نقش و نگارهای سنتی را در هر راهرو و بر روی هر طاقی مشاهده کرد.

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه به‌منظور رفع نیاز سلطان برای اقامت در کاخی مدرن‌تر ساخته شد. در ساخت این بنا از نمونه‌های اروپایی در دیگر کشورهای پادشاهی الهام گرفته شده است. به همین منظور، سقف‌های زیبای این کاخ بیشتر به سبک معماری باروک در اروپا نقاشی شده‌اند تا نقش و نگارهای سنتی در کاخ توپکاپی.

ایاصوفیه

ناگفته‌ها در مورد ایاصوفیه، یکی از حیرت‌انگیزترین جاذبه‌های استانبول، بسیار فراوان است، اما اجازه دهید تا این بار بر روی سقف آن تمرکز کنیم. نقاشی گنبد داخلی ایاصوفیه یک شاهکار هنری است و نشان از قدرت بالای سلاطین عثمانی در تغییر ظاهر یک کلیسای ارتدکس به یک مسجد دارد.

موزه سفال ترکیه

ورودی موزه سفال ترکیه مجموعه‌ای نفیس از کاشی‌های سفالی شهرهای ایزنیک، کوتاهیه و چناق‌قلعه بین قرن‌های دوازدهم تا بیستم را به نمایش می‌گذارد. این کاشی‌های زیبا یکی از شاخص‌ترین بخش‌ها در تزئین نمای ساختمان‌های تاریخی در استانبول بوده و موزه سفال ترکیه نیز محل مناسبی برای نگاه دقیق‌تر به آن‌ها است.

مسجد آبی

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد یکی از مساجد باشکوه استانبول محسوب می‌شود که بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ به‌منظور ارائه خدمات به مسلمانان آن دوره ساخته شده است. سقف‌های این مسجد بسیار زیبا بوده و با نقش و نگارهای سنتی و خوش‌نویسی‌های ظریف تزئین شده‌اند.

موزه کورا

موزه کورا یک کلیسای ارتدکس یونانی متعلق به دوران روم شرقی است که در سال ۱۹۴۸ و پس از سال‌ها استفاده به‌عنوان یک مسجد عثمانی، به یک موزه تبدیل می‌شود. بر روی سقف‌های این موزه، به‌مانند دیگر نقاط سازه، نقاشی‌ها و کاشی‌کاری‌هایی زیبا از هنر بیزانسی به چشم می‌خورد.

مسجد شاکرین

مسجد شاکرین اولین مسجدی است که طراحی داخلی آن کاملا به دست یک زن انجام شده است. شاکرین تفسیری نوین از مسجدی است که تمامی المان‌های سنتی و مدرن را به‌خوبی در کنار یکدیگر جمع کرده است. حتما به هنگام دیدار از این مسجد سر خود را بلند کرده و به نقش و نگارهای سنتی بر روی دیوارها و سقف آن دقت کنید. چلچراغ مشهور «قطره باران» یکی دیگر از جاذبه‌های این مسجد بوده و به زیبایی نقش و نگارهای اطراف افزوده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط