هلسینکی را کشف کنید
1397/11/20 - 15:00 راهنمای سفر

هلسینکی را کشف کنید؛ تمامی جاذبه‌ها در پایتخت فرهنگی شمال اروپا

هلسینکی به‌عنوان یکی از پایتخت‌های فرهنگی شمال اروپا، هر روز در حال کسب محبوبیت بیشتری در میان گردشگران است. دلیل این اتفاق ساده است. این شهر از بسیاری از جهات، دارای جاذبه‌های بی‌شماری است. دستاوردهای بی‌نظیر طراحی نظیر آثار آلوار آلتو، معماری شهیر فنلاندی و لقب پایتخت طراحی دنیا در سال ۲۰۱۲، هلسینکی را به مقصدی جذاب برای توریست‌ها تبدیل کرده است. این شهر همچنین دارای صد کیلومتر خط ساحلی بوده و میزبان چندین هکتار پارک جذاب است. برخی از رستوران‌های هلسینکی ستاره میشلین دارند. ازآنجایی‌که این شهر یکی از بازیگران مهم در عرصه فرهنگی قاره اروپا محسوب می‌شود، فلایتیو تصمیم گرفته است تا گفت‌وگویی را با لائورا ساکسالا، متخصص گردشگری در هلسینکی، انجام دهد. این گفت‌وگو را دنبال کنید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

هلسینکی را در سه واژه تعریف کنید:

تازه، جذاب و پویا

عاشقان فرهنگ باید به کدام نقاط هلسینکی سفر کنند؟

هلسینکی دارای جاذبه‌های فراوانی برای علاقه‌مندان به هنر، معماری و طراحی بوده و فرهنگ شهری هلسینکی در حال شکوفا شدن است. اجازه دهید تا به برخی از نقاط هلسینکی اشاره کنم:

جاذبه‌های معماری هلسینکی: کلیسای جامع هلسینکی، کلیسای صخره، کلیسای سکوت، مجلس فنلاند و قلعه سومنلینا که در فهرست آثار تاریخی یونسکو ثبت شده است. می‌توان به تماشای آثار معمار مشهور فنلاندی، آلوار آلتو در مرکز شهر رفت.

جاذبه‌های هنری: موزه‌های کیاسما، آتِنِئوم و HAM.

جاذبه‌های طراحی: منطقه موسوم به منطقه طراحی؛ این منطقه در مرکز شهر، دارای فروشگاه‌ها، گالری‌ها و کارگاه‌های مختلف و همچنین موزه طراحی است.

فرهنگ شهری: منطقه آباتوار (Abattoir) دارای رستوران‌ها و کسب‌وکارهای کوچک است و منطقه توری (Tori) در مرکز تاریخی هلسینکی شما را با طراحی و معماری فنلاند در طول یک هزاره آشنا می‌کند.

غرورآمیزترین لحظه در تاریخ هلسینکی چه زمانی است؟

غرورآمیزترین لحظه باید زمانی باشد که هلسینکی به‌عنوان پایتخت فنلاند در سال ۱۸۱۲ انتخاب شد. در سال‌های اخیر، لحظات دیگری در این شهر وجود داشت که موجب غرور شهروندان شد؛ برای مثال، هلسینکی در سال ۲۰۰۰ به‌عنوان یکی از پایتخت‌های فرهنگی اروپا انتخاب شد؛ این شهر در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان پایتخت طراحی دنیا انتخاب شد؛ و در سال ۲۰۱۴ افتخار عضویت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو را یافت و لقب «شهر طراحی» را کسب کرد.

بزرگ‌ترین تغییرات این شهر را چه می‌دانید؟

بزرگ‌ترین تغییرات در تاریخ هلسینکی در حال حاضر در شرف وقوع هستند. هلسینکی در میانه یک تحول شگرف است که موجب می‌شود این شهر به‌طور کامل دستخوش تغییر قرار بگیرد. هلسینکی قصد دارد تا تغییرات بزرگی را پشت سر بگذارد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید مناطق صنعتی و بندری نزدیک به شهر با تحولاتی همراه بوده‌اند. بسیاری از بزرگ‌ترین پروژه‌های توسعه شهری اروپا در هلسینکی در حال انجام هستند.

هلسینکی شهری نسبتا جوان است و ۵۹ درصد از جمعیت آن در حال کوچ از مناطق روستایی به شهر هستند. درعین‌حال، هلسینکی در حال تبدیل شدن به یک شهر بین‌المللی است. این ترکیب باعث می‌شود که فرهنگ شهر ما بسیار منحصربه‌فرد و خودمانی باشد؛ می‌توان گفت که هلسینکی یک دهکده بزرگ است تا اینکه یک شهر بزرگ با مساحت اندک باشد.

زمانی بود که همه تصور می‌کردند هلسینکی یک منطقه دورافتاده است. امروزه، هلسینکی به‌عنوان پلی میان شرق و غرب شناخته می‌شود. این شهر حالا نزدیک‌ترین مقصد از اروپا در مسیر آسیا بوده و می‌تواند مقصدی برای توقف بین آمریکای شمالی و آسیا باشد. ما همچنین در مرکز حوزه دریای بالتیک قرار داریم. قطارها از هلسینکی به سنت پترزبورگ جریان داشته و هر سه ساعت یک‌بار حرکت می‌کنند.

رویدادهای جذاب هلسینکی را نام ببرید:

فصل تابستان زمان مناسبی برای تماشای رویدادهای جذاب هلسینکی است، اما فصل زمستان نیز جاذبه‌های مخصوص به خود را دارد:

روز هلسینکی: هلسینکی در ۱۲ ژوئن هرسال، روز خود را جشن گرفته و رویدادهای فرهنگی بی‌شماری را در سراسر شهر اجرا می‌کند.

فستیوال فلو (Flow): این فستیوال موسیقی هرسال از ۱۲ تا ۱۴ اوت برگزار می‌شود.

فستیوال هلسینکی: این فستیوال از ۱۹ اوت تا ۴ سپتامبر جریان داشته و به‌موجب آن در اطراف شهر برنامه‌های فرهنگی برگزار می‌شود.

هفته طراحی هلسینکی: این رویداد از اول سپتامبر تا یازدهم این ماه برگزار می‌شود.

چرا فکر می‌کنید که شهر شما در میان ۱۰ شهر مدرن دنیا قرار دارد؟ چه چیزی هلسینکی را به مکانی خاص برای زندگی و گشت‌وگذار تبدیل کرده است؟

هلسینکی شهری در حال تحول است. می‌توان تفاوت را در اینجا به وجود آورد و آینده را خلق کرد. استفاده از روش‌های انسانی، فناوری، شبکه‌های کارآمد، سلسله‌مراتب اندک و جامعه شفاف، هلسینکی را به شهری با سرعت پیشرفت بالا تبدیل کرده است.

هلسینکی به خاطر طراحی آن شهرت دارد. شهرها به خاطر مردم دوام آورده‌اند و به باور ما طراحی در هلسینکی به ما در توسعه شهری انسان‌محور کمک می‌کند. طراحی ابزاری مناسب برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه برای آینده است. درک نیازها و انتظارات مردم، به نوسازی شهر و خلق راه‌حل‌های بهتر کمک خواهد کرد.

هلسینکی همچنین شهری آینده‌نگر است و از فناوری و نوآوری برای رفع نیازهای روزانه مردم استفاده می‌شود. در هلسینکی یک فرهنگ استارت­آپی وجود دارد که به شکوفایی نوآوری‌ها و بهبود نه‌تنها کسب‌وکارها بلکه زندگی روزانه ما نیز کمک می‌کند. به‌علاوه می‌توان در هلسینکی هیاهوی شهری در کنار آرامش در اطراف شهر را تجربه کرد. دریا و مجمع‌الجزایر اطراف به کسب‌وکار دریایی مردم کمک کرده و موقعیتی منحصربه‌فرد برای شهروندان و گردشگران فراهم آورده است.

عجیب‌ترین سنت فنلاندی که در هلسینکی یافت می‌شود کدام است؟

ما در اینجا در فنلاند و هلسینکی کمی عجیب‌وغریب هستیم. احتمالا یکی از عجیب‌ترین سنت‌های هلسینکی، حداقل برای خارجی‌ها، شنا در آب‌های سرد زمستان باشد. بسیاری از مردم این کار را به دلایل درمانی انجام می‌دهند؛ مشهور است که این کار باعث کاهش فشار خون شما شده و دارای خواص درمانی فراوان دیگری برای بدن شما است. بسیاری از مردم حتی بدون رفتن به سونا، از شنا در آب‌های یخ لذت می‌برند. برای برخی، حتی سوناها نیز عجیب هستند. بیش از سه میلیون سونا در فنلاند وجود دارد و بسیاری از شهروندان حتی دارای سونا در آپارتمان‌های کوچک خود در مراکز شهرها هستند.

عید پاک نیز در هلسینکی برای خارجی‌ها عجیب است. در زمان عید پاک، کودکان لباس‌های جادوگران را به تن کرده و در محله‌های اطراف چرخ می‌زنند. آن‌ها زنگ خانه‌ها را به صدا درآورده و با خواندن شعرهایی کوتاه و سنتی از صاحب‌خانه شیرینی درخواست می‌کنند. ما در عید پاک اقدام به خوردن مامی (mämmi) می‌کنیم که یک غذای عجیب تهیه‌شده از آب، آرد گندم سیاه و جوانه کوبیده گندم سیاه است.

کمی در مورد خوراکی‌های محلی هلسینکی بگویید

در تهیه خوراکی‌های محلی از مواد اولیه تازه، فصلی و متعلق به خود فنلاند استفاده می‌شود. استفاده از خوراکی‌ها و ادویه‌های داخلی در هلسینکی بسیار رایج است. بسیاری از رستوران‌ها این موضوع را در دستور کار خود قرار می‌دهند. محصولات فصلی نظیر قارچ‌ها و توت‌ها در فصل تابستان و پاییز، ماهی در تمامی فصول سال، گیاهان وحشی در فصل تابستان و سبزیجات متنوع در تمام سال در هلسینکی یافت می‌شود.

 عرصه رستوران‌داری در هلسینکی در حال شکوفا شدن است و هرماه رستوران‌های جدیدی در شهر افتتاح می‌شود. هلسینکی دارای چهار رستوران با ستاره میشلین است.

فرهنگ غذاهای خیابانی نیز در چند سال اخیر، به دلیل پدید آمدن روز رستوران، در این شهر رونق یافته است. فستیوال‌های دیگر غذای خیابانی نیز به‌طور مرتب در این شهر ترتیب داده می‌شوند.

آیا می‌توانید فعالیت‌هایی را در هلسینکی نام ببرید که یک گردشگر آن‌ها را در برنامه سفر ۲۴ ساعته خود از شهر قرار دهد؟

من به یک گردشگر توصیه می‌کنم که از جاذبه‌های اصلی و برخی دیگر از مناطق هلسینکی دیدار کند. برای مثال منطقه آباتوار محلی با رستوران‌های فراوان و کسب‌وکارهای مرتبط با صنایع غذایی است. گردشگران می‌توانند در این منطقه طعم و مزه‌های محلی را امتحان کرده و سوغاتی‌های هنری و دکوری خریداری کنند.

یکی از راه‌های خوب برای تماشای جاذبه‌های هلسینکی سفر با اتوبوس‌های گردشگری است.

اگر علاقه‌ای به دیدار از جاذبه‌های سنتی با اتوبوس‌های گردشگری ندارید، می‌توانید سوار بر تراموا شوید. تراموا نیز بخشی از سیستم حمل‌ونقل شهری در هلسینکی است. می‌توان از شهر و جاذبه‌های مهم آن با پیروی از یک نقشه مخصوص مناطق دیدنی بازدید کرد. 

آینده هلسینکی را چطور تصور می‌کنید؟

هلسینکی هر روز در حال تغییر است و ما باور داریم که شهر ما در آینده به یکی از پویاترین شهرهای اروپا تبدیل می‌شود. هلسینکی در حال حاضر نسبت به گذشته رشد و پیشرفت بیشتری دارد. متخصصان و کسب‌وکارهای فراوانی در حال ورود به این شهر هستند. تمام مناطق جدید شهر در دست ساخت است؛ بخش‌ها و فناوری‌های جدید در حال پدیدار شدن هستند و هلسینکی هر روز چهره‌ای بین‌المللی‌تر به خود می‌گیرد.

طبق برآوردها، در آینده ۸۶۰ هزار نفر در هلسینکی اقامت خواهند داشت و جمعیت شهر تا سال ۲۰۵۰ به یک میلیون و ۸۸۲ هزار نفر می‌رسد. مناطق جدید اقامتی و کاری در دست ساخت، هلسینکی را به یکی از کلان‌شهرهای اروپایی با سرعت پیشرفت بالا تبدیل کرده است.

به باور ما، آینده هلسینکی توسط شهروندان آن ساخته می‌شود. شهرها متعلق به شهروندان هستند و این موضوع در مورد هلسینکی نیز صادق است. اینجا شهری است که شهروندان در آن می‌توانند به حل مشکلات بزرگ کمک کنند و یکی از پیشرفته‌ترین اشکال زندگی روزانه در دنیا را بسازند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط