کلیساهای مخفی استانبول
1397/05/10 - 13:00 راهنمای سفر

گشتی در کلیساهای مخفی استانبول

بقایای معماری از اقلیت‌های مذهبی و قومی استانبول که به دوران امپراتوری عثمانی تعلق دارند، همچنان در گوشه و کنار مخفی شهر به چشم می‌خورند. اگرچه امروزه شهر کاملا یکدست شده، اما عبادتگاه‌های مسیحیان ارتدکس، یهودی و ارمنی همچنان به‌عنوان نمادی از یک گذشته چند فرهنگی دیده می‌شوند. فلایتیو نگاهی به برخی از کلیساهای محبوب در استانبول انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیمای استانبول به فلایتیو مراجعه کنید.

کلیسای یادبود سربازان جنگ کریمه

این کلیسا که در انتهای خیابان سردار اکرم در محله گالاتا واقع شده، تقریبا تمام آن به خاطر وجود درختان بزرگ در مقابل ساختمان، از دیده‌ها پنهان شده است. این کلیسا که به کلیسای مسیح نیز شهره بوده و به کلیسای انگلستان وابسته است، در بین سال‌های ۱۸۵۸ تا ۱۸۶۸ به یاد سربازان بریتانیایی حاضر در جنگ کریمه ساخته شد. به دلیل نبود جمعیت کافی برای برگزاری مراسم مذهبی، درب‌های کلیسا در سال ۱۹۷۸ بسته و سپس مجددا در سال ۱۹۹۱ به روی عموم باز شد. حتما در باغ کوچک اطراف کلیسا برای تماشای غازها، لاک‌پشت‌ها و چندین گربه قدم بزنید.

کلیسای سورپ گریگور لوساوُوریچ

کلیسای سورپ گریگور لوساووریچ یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ساختمان‌های مرتبط با جامعه ارمنی در ترکیه محسوب می‌شود که در سال ۱۳۶۰ میلادی ساخته شده است. این کلیسا که دو بار آتش گرفته، هر دو بار در سال‌های ۱۷۳۳ و ۱۷۹۹ مرمت و بازگشایی شده است. در مجاورت کلیسا، یک دبیرستان ارمنی قرار دارد که در سال ۱۸۸۶ با حمایت اسقف اعظم کلیسا ساخته شد. این دبیرستان همچنان تا به امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بیشتر دروس آن به زبان ترکی تدریس می‌شوند. بااین‌حال دوره‌های زبان و ادبیات ارمنی نیز در این دبیرستان برگزار می‌شود.

کلیسای سنت ماری مغول‌ها

کلیسای سنت ماری مغول‌ها به خاطر نمای قرمزرنگ بیرونی آن شهرت فراوان داشته و در سال ۱۲۸۲ میلادی توسط ماریا پالایولوگینا، همسر هولاکو خان ساخته شده است. ماریا پس از مرگ همسرش (نوه چنگیز خان) به قسطنطنیه (استانبول امروزی) بازمی‌گردد و به یک راهبه در کلیسایی به نام خودش تبدیل می‌شود. این کلیسا یکی از تنها کلیساهای دوران امپراتوری روم شرقی است که به مسجد تبدیل نشده و همچنان شکل و شمایل آن دوران را دارد. دلیل این اتفاق، واگذاری کلیسا به دستور حکام عثمانی به کلیسای ارتدکس بوده است.

صومعه آیا یورگی

آیا یورگی یا سنت جورج که در مرتفع‌ترین نقطه از جزیره بویوک آدا واقع شده، در حوالی سال ۱۷۵۱ ساخته شده و یکی از پربیننده‌ترین جاذبه‌های جزیره با چشم‌اندازی رو به مناظر دیدنی اطراف است. هرساله در بیست و سوم آوریل، هزاران زائر از تمامی ادیان به این صومعه آمده و اقدام به برگزاری یک مراسم مذهبی بسیار قدیمی می‌کنند. این گردشگران از ترکیه، یونان، کشورهای حوزه بالکان و روسیه به صومعه آمده و قرقره‌هایی از نخ را از میدان اتحاد تا کلیسا و بالای جزیره باز می‌کنند. آن‌ها نخ این قرقره‌ها را به دور هر گیاه سبزی در مسیر رسیدن به بالای جزیره می‌بندند.

کلیسای بلغاری سنت استفان

کلیسای سنت استفان یک کلیسای ارتدکس بلغاری است که شهرت آن به خاطر نمای بیرونی آهنین ساختمان است. این عبادتگاه که به‌عنوان کلیسای آهنین بلغاری نیز شناخته می‌شود، متعلق به اقلیت بلغاری‌هایی است که اجازه ساخت یک کلیسای ملی در قرن نوزدهم در ترکیه را داشتند. این کلیسا دارای طراحی‌های بسیار ظریفی بوده و از سه گنبد تشکیل شده است که این مکان را شبیه به یک صلیب کرده‌اند. محراب کلیسا نیز رو به آبراه مشهور شاخ طلایی است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط