جشنواره‌های منطقه‌ی بارسلونا
1397/07/14 - 19:00 راهنمای سفر

راهنمای جشنواره‌های منطقه‌ی بارسلونا

جشنواره‌های منطقه‌ی بارسلونا به عجیب، جنون‌آمیز و شگفت‌انگیز بودن مشهور هستند. در این راهنمای کاربردی نگاهی به چیزهایی که باید در هر محله ببینید (و بخورید و بنوشید)، بیندازید.

برای خرید بلیط چارتر مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

بارسلونا میانه‌ی خوبی با مهمانی دارد. به همین دلیل است که کلمه‌ی fiesta یا جشن نیازی به ترجمه ندارد. اگر ماه‌های تابستانی را در شهر سپری کنید، بعید است روزی را بدون نوعی جشن و مراسم بگذرانید. اگر از کسی که مدت‌هاست در آن‌ها اقامت دارد بپرسید که "این جشن به چه مناسبت است؟ این پاسخ را می‌شنوید که "نمی‌دانم، مگر جشن نیاز به دلیل دارد؟ بهانه‌ی خوبی برای مهمانی گرفتن است."

 مهم‌ترین مهمانی‌ها در بارسلونا، مهمانی‌های محلی هستند. از گراسیا تا پوبله سک، و از بارسلونتا تا Sants، بیشتر محله‌ها به گونه‌ای در ماه‌های تابستانی جشن‌های خود را برگزار می‌کنند.

جشن منطقه‌ی گراسیا که مشهورترین جشن بزرگ بارسلونا است، در ماه آگوست برگزار می‌شود. این منطقه قبلاً یک شهرستان مستقل بود، به همین علت همچنان حس غرور و هویت محلی خود را حفظ کرده است. همچنین به خاطر وجود هنرمندان و کولی‌ها این منطقه بسیار محبوب است.

هر تابستان به مدت یک هفته، خیابان‌ها با تزئینات زیبا که همگی توسط افراد بومی منطقه ساخته شده‌اند، آذین‌بندی می‌شوند. هر سال یک تم متفاوت وجود دارد و به سه خیابان که بهترین تزئین را داشته باشند جایزه می‌دهند، و این رقابت با حرارت زیادی برگزار می‌شود. موارد جالب در سال‌های اخیر شامل زامبی‌هایی با انبوه خون در وسط خیابان، آلیس در سرزمین عجایب و آمازون می‌شود.

از آنجایی که ورود به جشنواره رایگان است، و در شلوغ‌ترین ماه توریستی برگزار می‌شود، به ویژه در تعطیلات آخر هفته بسیار شلوغ است. پس برای رسیدن به خیابان‌های محبوبی مثل Carrer Verdi باید در صف منتظر بمانید. حتی با سلفی گرفتن‌های متعدد هم نمی‌توانید ایستادن در صف‌های طولانی را نادیده بگیرید!

همچنین موسیقی زنده، دکه‌های فروش غذا و نوشیدنی، و آتش‌بازی‌هایی را تماشا خواهید کرد، که این آتش‌بازی‌ها یکی از سنت‌های کاتالونیا است و در آن ساکنین منطقه مثل شیاطین لباس می‌پوشند و در خیابان‌ها به نمایش آتش‌بازی می‌پردازند. اگر می‌خواهید دچار سوختگی نشوید یا باید لباس محافظ بپوشید یا اینکه فاصله‌ی خودتان را از آن‌ها حفظ کنید.

علاوه بر تزئینات، در گراسیا – و سایر جشنواره‌های منطقه – افراد بومی دور هم جمع می‌شوند تا با هم غذا بخورند و نوشیدنی بنوشند، آن‌ها در خیابان دور میزهایی می‌نشینند تا از خوراکی‌هایی که هرکس با خود آورده است لذت ببرند.

پوبله سک – یکی دیگر از مناطق پایین تپه‌ی مونت جوییک – یک جشنواره‌ی بزرگ بسیار محبوب دیگر را برگزار می‌کند. این جشنواره نیز شامل آتش‌بازی (correfocs)، رژه‌ی غول‌ها [gigantes] (غول‌هایی با ظاهر ترسناک که در خیابان رژه می‌روند)، رقص محلی (sardanes)، و castells که در آن افراد (دیوانه) از دوش هم بالا می‌روند تا به نوعی برج‌های انسانی تشکیل دهند. این یکی دیگر از فعالیت‌های خطرناکی است که در آن سابقه‌ی افتادن و آسیب دیدن افراد وجود دارد، اما با این حال بسیار دیدنی است و نباید آن را از دست بدهید.

جشنواره‌ی بعدی Festa de Sant Roc نام دارد که به صورت سالانه در منطقه‌ی گوتیک شهر برگزار می‌شود. علاوه بر آتش‌بازی، رژه و برج‌های انسانی رایج، موارد منحصر به فردی از جمله  مسابقه‌ی cucanya نیز در این جشنواره وجود دارد که برای کودکان است، و باید از روی یک میله‌ی چرب در حال گردش عبور کنند تا جایزه را ببرند. برای بزرگ‌سالان، مسابقه‌ی نوشیدنی وجود دارد که در آن باید در ظروفی به نام porró carafe مقدار زیادی شراب بنوشند.

Sants – محله‌ی دیگری که خارجی‌ها و حتی توریست‌های آن کمتر است – نسخه‌ی کوچک‌تری از گراسیا و تمرکز آن بر موسیقی زنده است. ساکنین آن برخی از خیابان‌ها را تزئین می‌کنند اما زیاد شلوغ نیست. با وجود پارک صنعتی اسپانیا در آن اطراف، کودکان می‌توانند از کنسرت‌های مخصوص بچه‌ها، سرسره‌های بادی، و مسابقات دو و دوچرخه‌سواری لذت ببرند.

با وجود ماهی‌های کبابی، بازی‌های دومینویی، نمایشگاه‌های صنایع دستی، مسابقات بازی‌های تخته‌ای، غذاهای تهیه‌شده با بوتیفارا (سوسیس کاتالونیایی)، و نوشیدنی‌های فراوان، سنت‌های واقعی این منطقه را درک خواهید کرد.

بیشتر محله‌ها به نوعی جشنواره‌ی بزرگ برگزار می‌کنند، اما برخی تمایل دارند جشن‌های خود را در مقیاس کوچک‌تر برگزار کنند. Raval (که تمرکز آن بر تنوع و موسیقی است)، Poble Nou (با موضوع هنر و جامعه)، و بارسلونتا (با موضوع ساحل و دریا) همگی دارای موسیقی زنده، رژه‌ی غول‌ها، آتش‌بازی و برج‌های انسانی هستند. جشن بزرگ سن آنتونیو در ژانویه و برای بزرگداشت قدیس آن‌ها برگزار می‌شود. مورد غیرمعمول (و بدون شک منحصر به فرد) در این جشنواره یک رژه با نام Tred Tombs است که در آن کشیش‌ها حیوانات خانگی ساکنین را تقدیس می‌کنند.

جشنواره‌ی La Merce، که قدیس بارسلونا است، با اینکه از نظر فنی یک جشنواره‌ی محلی به حساب نمی‌آید اما توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. به مدت یک هفته در ماه سپتامبر، شهر با کنسرت‌ها، تئاتر، نوشیدنی‌های مختلف، رژه، دکه‌های غذا و غیره زنده می‌شود و با آتش‌بازی‌های بزرگی در میدان پلازا د اسپانیا به اوج خود می‌رسد.

اما چیزی که دیدن این جشنواره‌های تابستانی را واجب می‌سازد، حس اجتماعی است که هر کدام از این جشن‌ها ایجاد می‌کنند. در شهری که به‌سادگی احساس بیگانگی می‌کنید و هرگز افراد بومی شما را نمی‌پذیرند، جشنواره‌های بزرگ یک فرصت عالی برای آشنا شدن با همسایه‌ها و احساس تعلق کردن به آن منطقه هستند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط