فست‌فود محبوب استانبول
1397/06/04 - 15:00 راهنمای سفر

ساندویچ‌های ماهی: فست‌فود محبوب استانبول

استانبول تجربه‌های به‌یادماندنی فراوانی برای گردشگران داشته و یکی از آن‌ها لذت بردن از بالیک اکمک (ساندویچ ماهی) به هنگام قدم زدن در خلیج بوسفور است. این غذای مشهور خیابانی با تمام سادگی خود، تاریخچه‌ای شگفت‌انگیز دارد. به‌علاوه تنها چند رستوران در بوسفور مشغول سرو نسخه سنتی این ساندویچ هستند.

این خوراک ساده از ماهی سفید کبابی، پیاز خام و سالاد درون یک نان سفید تشکیل شده و یکی غذای کلاسیک در استانبول محسوب می‌شود. رستوران امینونو یکی از توقفگاه‌های پرطرفدار در استانبول است که از ماهی‌های وارداتی در تهیه این ساندویچ استفاده می‌کند، اما رستوران‌های کمتر شناخته‌شده بیکوز و یِنیکوی، همچنان در تهیه بالیک اکمک به سراغ ماهی سفید می‌روند.

برای خرید بلیط ارزان استانبول به فلایتیو مراجعه کنید.

تاریخچه

قدمت ساندویچ ماهی استانبول به اواسط قرن نوزدهم و زمانی بازمی‌گردد که ماهی‌های تازه صیدشده از خلیج بوسفور در کنار ساحل کباب و داخل یک نان پیچیده می‌شدند. در آن زمان صیادان اقدام به برپایی منقل‌های کوچک در قایق‌های خود به‌منظور سرو این خوراکی به شیوه‌ای ساده می‌کردند. تا دهه ۱۹۹۰ بالیک اکمک در میان محله‌های سابق ماهیگیری اطراف بوسفور محبوبیت یافت. بسیاری از قدیمی‌ترین رستوران‌های دریایی شهر در اصل قایق‌هایی بودند که اقدام به سرو این ساندویچ در کنار ساحل می‌کردند.

پس از اواخر دهه ۱۹۵۰، اثرات صنعتی سازی، شهرسازی و رشد سریع جمعیت بر صنعت ماهیگیری تاثیر گذاشت و باوجود افزایش تقاضا، از حجم ذخیره ماهی‌ها کاسته شد. امروزه، ماهیگیران استانبولی قادر به تامین نیازهای زندگی خود نبوده و ماهی مشهور ساندویچ بالیک اکمک، به سبب افزایش تقاضا و بالا بودن قیمت ماهی داخلی، معمولا از خارج از کشور وارد می‌شود.

بهترین رستوران‌ها برای امتحان ساندویچ اصیل ماهی

هنوز هم رستوران‌های اندکی در شهر حضور دارند که اقدام به سرو ساندویچ اصیل ماهی می‌کنند. یکی از این رستوران‌ها، رستوران مشهور امینونو با دکوراسیون سبک عثمانی با هدف جذب گردشگر است. رستوران‌های بیکوز و مراد اغلو نیز اقدام به سرو این ساندویچ در فضایی ساده و بدون کارد و چنگال می‌کنند، زیرا بالیک اکمک تنها غذایی است که در این رستوران‌ها یافت می‌شود. رستوران‌های ینیکوی و تاکا نیز محل مناسبی در خلیج بوسفور برای امتحان ساندویچ‌های اصیل و تازه ماهی هستند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط