فوبیاهای سفر
1397/11/07 - 15:00 راهنمای سفر

فوبیاهای سفر و روش‌های غلبه بر آن‌ها را بشناسیم

اگر تابه‌حال دچار ترس و اضطراب در حین سفر شده‌اید، باید بدانید که تنها نیستید. تقریبا ۱۹ میلیون نفر، تنها در آمریکا، با این نوع از فوبیا دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بسیاری دیگر در مورد المان‌های سفر، از هواپیما گرفته تا مکان‌های شلوغ توریستی، احساس بدی دارند. اساسا، مسافرت نیازمند این است که ما خانه را رها کرده و با شجاعت با ناشناخته‌ها روبرو شویم، بنابراین احتمالا هیچ زمان دیگری برای غلبه بر این ترس‌ها و نگرانی‌ها بهتر از همین حالا وجود نداشته باشد. آیا آماده مقابله با ترس‌های خود هستید؟ پس با فلایتیو همراه شده و با ۵ ترس رایج در حین سفر به همراه روش‌های غلبه بر آن‌ها آشنا شوید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

ترس از پرواز

برخی از طرفداران ورزش بسکتبال نگران این موضوع بودند که ترس رویس وایت (Royce White)، ستاره‌ی لیگ بسکتبال آمریکا، از پرواز به قیمت از دست رفتن زندگی حرفه‌ای وی تمام شود. مهاجم سابق تیم ایالت آیوا پیش از این آشکارا اعلام کرده بود که از سفرهای هوایی بیزار است. او در گفت‌وگو با مجله شیکاگو سان تایمز در سال ۲۰۰۳ اعلام کرد: «هر وقت که سوار هواپیما می‌شوم، سریعا یک غذای سبک می‌خورم و با گذاشتن هدفون بر روی گوش‌هایم، در تمام طول مسیر چشمانم را می‌بندم. من نمی‌خواهم تا چیزی را ببینم. من از پرواز متنفر هستم. هیچ دلیلی برای رفتن به آسمان در آن ارتفاع وجود ندارد.»

فرقی نمی‌کند که مشکل شما به دلیل ارتفاع بالا، ترس از بودن در مکان‌های تنگ یا از دست دادن کنترل باشد، قطعا شما در این مورد تنها نیستید. به گفته مجله نیویورک‌تایمز، شماری از مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ درصد از مسافران ترس از پرواز دارند. افراد با فوبیای مزمن پرواز می‌توانند به سراغ درمان شخصی، استفاده از داروهای ضد اضطراب یا برنامه‌هایی برای رهایی از ترس ناشی از پرواز بروند. افراد با ترس کمتر می‌توانند اپلیکیشن‌های ساده‌ای مانند Flying Without Fear متعلق به شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک را دانلود کنند. مراقبه یا صحبت در مورد ترس با خدمه پرواز، می‌تواند به درمان فوبیای شما کمک کند.

ترس از حیوانات

امروزه مسافرت‌ها اغلب با دیدار با حیوانات همراه هستند؛ باغ‌وحش‌ها، تماشای موجودات در پارک‌های ملی و مشاهده نهنگ‌ها در سواحل، جاذبه‌های گردشگری بسیاری از نقاط دنیا را تشکیل می‌دهند. این امر برای مسافرانی که از زوفوبیا (ترس از حیوانات) رنج می‌برند، سبب بروز مشکلاتی در تمامی سفرها شده است. به‌خصوص که در مناطق طبیعی و جنگلی این امکان وجود دارد که یک جانور بومی بزرگ یا کوچک بدون هیچ هشدار قبلی جلوی آن‌ها ظاهر شود.

شاید دانستن این موضوع که تعداد حیوانات وحشی که به انسان حمله می‌کنند در سراسر جهان بسیار اندک است، تسکینی برای ترس شما باشد. برای مثال اگر نگران حمله از سوی حیوانات کشنده موجود در اقیانوس هستید، کافی است تا سری به آمار بزنید؛ شانس حمله از سوی یک کوسه به انسان یک در ۱۱.۵ میلیون نفر است. به‌علاوه، در طول ۵ سال گذشته، حملات حیوانات به انسان‌ها به قصد کشت در پارک‌های ملی به زیر یک درصد رسیده است. بدون شک، مراجعه به روان‌درمانگران می‌تواند بهترین گزینه برای درمان ترس از حیوانات باشد.

ترس از میکروب‌ها

اتاق‌ها و ملحفه‌های هتل‌ها به همراه صندلی‌های هواپیماها می‌توانند ترس و اضطراب مسافران از میکروب‌ها را افزایش دهند. هاوی مندل (Howie Mandel)، کمدین مبتلا به میسوفوبیا (ترس از میکروب‌ها)، در نمایش تلویزیونی Lifechangers به دکتر درو (Drew) می‌گوید او به هنگام اقامت در اتاق هتل‌ها چمدان مخصوص به خود را دارد. مندل می‌گوید: «من تمامی ملحفه‌ها را عوض می‌کنم. سپس سفارش حوله‌های تمیز داده و ازآنجایی‌که از روی فرش‌ها رد نمی‌شوم، مسیر جدیدی برای خود با حوله‌ها ایجاد می‌کنم. من چیزی شبیه به پیله کرم ابریشم دارم که با خود به مسافرت می‌برم. چیزی مثل کیسه‌خواب؛ به همین خاطر اصلا به وسایل و ملحفه‌های هتل دست نمی‌زنم.»

درحالی‌که مندل آشکارا اعتراف می‌کند که از اختلال وسواس فکری رنج می‌برد، بسیاری از مسافران می‌توانند ترس‌های او در درجات مختلف را احساس کنند؛ اما نیازی به مسافرت همراه با یک کیسه‌خواب مخصوص یا پوشاندن فرش‌ها با حوله نیست. تنها کافی است تا دستان خود را مرتبا بشویید، ملحفه‌های هتل را کنار بگذارید (ملحفه‌های بسیاری از هتل‌ها به‌ندرت شسته می‌شوند) و از همه مهم‌تر به بررسی وجود حشرات در تخت بپردازید.

ترس از دریا

تالاسوفوبیا یا دریا هراسی می‌تواند مسافران را از سفرهای بین‌قاره‌ای (برای برخی از افراد پرواز بر فراز اقیانوس هم ترسناک است)، سفر با کشتی‌های کروز یا حتی لذت بردن در کنار ساحل محروم کند. لیزا رانکین، وبلاگ نویس، از مشکلات خود در رابطه با دریا هراسی می‌گوید: «من یک شناگر قوی هستند و هرگز از دیدن فیلم آرواره‌ها نترسیدم، اما برخورد امواج و نمک‌های دریا به بدنم، بین من و اقیانوس فاصله انداخته است.»

رانکین توانسته به ترس خود با روش «غوطه‌ور درمانی» غلبه کند. او ۶ روز را در کنار دریا گذرانده و خود را مجبور به شنا در آب کرده است. ترس رانکین سرانجام به لطف حضور دسته‌ای از دلفین‌های مهربان درمان شده است. او می‌گوید: «دلفین‌ها به نزدیکی من آمدند و مرا دوره کردند. یکی از آن‌ها به سمت پایم آمد و من هیچ ترسی نداشتم. اگر به این ترس خود غلبه نمی‌کردم، هرگز نمی‌توانستم این موقعیت را تجربه کنم.»

یافتن یک دوست برای شنا کردن یا پیوستن به گروه‌های شنا می‌تواند راهی برای کم کردن ترس شما از آب باشد. افرادی که به دنبال غلبه بر ترس خود هستند، باید همراه با گروهی از متخصصان روانشناسی به شنا در آب‌های دریاها بپردازند.

ترس از جمعیت

افرادی که به مکان‌های محبوب سفر می‌کنند، احتمالا با موج شدیدی از جمعیت در خیابان‌ها و صف‌های طولانی، به‌خصوص در ایام پربازدید سال، روبرو می‌شوند. تصور یک صف شلوغ در مقابل برج ایفل در روز شنبه در تابستان یا ایام سال نو در میدان تایمز نیویورک، دلهره‌آور است. یک راه موجود برای افراد با اختلال ترس از شلوغی، پرهیز از حضور در این مکان‌ها است. آن‌ها می‌توانند از مکان‌های دیدنی یک منطقه در ایام خلوت‌تر سال، روزهای وسط هفته و لحظات ابتدایی یا پایانی روز دیدن کنند.

اما اگر نمی‌توانید بر این چالش غلبه کنید، از آن لذت ببرید. پرهیز از شلوغی در هنگام مسافرت، در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار، تقریبا غیرممکن است؛ به‌علاوه اگر به دنبال دیدار از هر جاذبه مهمی با شهرت جهانی باشید، باید روبرو شدن با حداقل چند نفر را طول مسیر بپذیرید. وقتی‌که استرس ناشی از جمعیت به سراغ شما می‌آید، از این تکنیک برای غلبه بر حمله‌های عصبی استفاده کنید: نفس عمیق بکشید، الگوهای ذهنی منفی را شناسایی کنید، از کلمات مثبت استفاده کرده و با پذیرش شرایط اطراف خود کمی صبور باشید. اگر خود را در میان جمعیت فراوان یافتید و به‌سرعت به فکر استفاده از الگوهای ذهنی منفی رفتید، سریعا این کار را متوقف کنید. سعی کنید تا ذهن خود را از افکار منفی به سمت افکار مثبت ببرید. روان‌درمانی و هیپنوتیزم تراپی روش‌های موثری برای مقابله با ترس از جمعیت هستند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط