اسلو پایتخت نروژ
1397/05/07 - 11:00 راهنمای سفر

چگونه اسلو پایتخت نروژ را در ۴۸ ساعت بگردیم؟

بیشتر آدم‌هایی که می‌خواهند اقتصادی سفر کنند، از نروژ به خاطر اینکه کشور گرانی است – یا حداقل به دلایلی تصورشان این است – چشم‌پوشی می‌کنند. نرخ مالیات در نروژ بالاست، خیلی از چیزها وارداتی هستند و واحد پول این کشور قوی است.

اما این تصور را می‌توان عوض کرد چرا که همیشه راه‌هایی برای داشتن سفر اقتصادی در همه‌ جا هست و کلمه‌ی ارزان درباره‌ی نروژ هم می‌تواند به مقدار زیادی صدق کند.

به هرحال ممکن است پرواز شما به مقصد اصلی‌تان دارای توقف در این شهر زیبا باشد؛ و با اینکه اسلو (Oslo) شهر ارزانی نیست می‌توانید اینجا کارهای زیادی در ۲ روز انجام دهید، بدون اینکه خیلی زیاد از جیب‌تان برود.

این مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه می‌توان در ۴۸ ساعت اسلو را گشت:

 

روز اول

پارک Vigeland و Frogne

از آنجاییکه موزه‌ها تا ساعت ۱۰ صبح بسته هستند، می‌توانید صبح خود را با قدم‌زدن در سطح شهر سپری کنید. مسیر خوبی که می‌توانید برای پیاده‌روی انتخاب کنید از پارک ویگلند Vigeland شروع می‌شود. هرجا که هستید به سمت این پارک بروید؛ جایی که بیش از ۲۰۰ مجسمه در آن ساخته شده‌اند. این مجسمه‌ها آثار گوستاو ویگلند ( Gustav Vigeland ) هنرمند قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی هستند. و این پارک هم به پارک مجسمه‌ی ویلگلند معروف است.

این پارک در دل محله‌‌ی Frogner قرار دارد. پیاده‌روی خود را از پارک به این محل که خانه‌ّهای زیبایی دارد ادامه دهید. از اینجا به سمت Bygdøy بروید، شبه‌جزیره‌ای در غرب اسلو که خیلی از موزه‌های اصلی شهر در آن واقع شده‌اند.

موزه‌ وایکنگ (Viking)

اولین موزه‌ای که پیشنهاد می‌کنیم. این موزه در Bygdøy خانه‌ی کشتی‌های طویل وایکنیگ‌ها است که در اطراف نروژ پیدا شده‌اند. به غیر از دو کشتی ۱۱۰۰ ساله (‌که ظاهراً در جهان بی‌نظیر هستند)‌ سه کشتی دیگر هم در اینجا به نمایش گذاشته شده‌است. محفظه‌ای هم که برای دفن وایکینگ‌ها بوده وجود دارد که در آن استخوان‌هایی هم دیده می‌شود.

همچنین شما در این موزه اطلاعات زیادی درباره‌ی زندگی در عصر وایکینگ‌ها بدست خواهید آورد.

موزه تاریخ فرهنگی نروژ یا موزه مردم Folk

درست در کنار موزه وایکینگ، فضای باز بزرگی وجود دارد که ساختمان‌های سنتی نروژی از دوره‌ّهای مختلف تاریخ نروژ را در خود دارد. اینجا یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین موزه‌های فضای باز در جهان است که ۱۵۵ خانه در آن وجود دارد.

معروف‌ترین ساختمان اینجا کلیسای زیبای ۱۲۰۰ ساله است.

 

 

موزه Fram

در این موزه، Fram اولین کشتی یخ‌شکن جهان به نمایش گذاشته شده‌است. این کشتی همچنین آخرین کشتی ساخته‌ شده از چوب است. Fram سفرهای زیادی به قطب شمال و جنوب داشته است.

تور بازدید از این موزه شامل جزئیات زیادی است و اطلاعات تاریخی خوبی به همراه عکس‌های مختلف در اختیار شما می‌گذارد.

 

موزه Kon-Tiki

گفته بودیم که در Bygdøy موزه‌های زیادی قرار دارد، Kon-Tiki هم یکی از این موزه‌هاست که دقیقاً کنار موزه‌ Fram قرار دارد. این موزه‌ی خیلی جالب Raftهای مورخ و سیّاح معروف Thor Heyerdahl را به نمایش گذاشته که روزی با آن‌ها در اقیانوس‌های آرام و اطلس سفر کرده است – قایق‌های کوچک مسطح که با الوارهای چوب بالسا ساخته شده بودند.

در سال ۱۹۴۷، Thor Heyerdahl فقط با Raft چوبی خود از اقیانوس آرام عبور کرد. این قایق الواری کوچک Kon-Tiki نام داشت. این سفر دریایی اولین سفر او بود که از آن فیلم مستندی تهیه شد که در موزه می‌توانید ببینید.

او با این سفرها نشان داد که تمدن‌های باستانی چگونه امکان طی کردن اقیانوس‌ها را با استفاده از فناوری زمان خود داشته‌اند.

 

مرکز هولوکاست (Holocaust) 

این مرکز سابقاً محل سکونت نازی و رهبر ناسیونالیست یعنی Vidkun Quisling بوده‌ است. این موزه، تمرکز خود را بر روی هولوکاست سرنوشت یهودیان نروژی و آزار و اذیت اقلیت‌های دینی و مذهبی در سراسر جهان گذاشته است.

ساختمان شهرداری

بهترین حالت این است که شما بعد از اینکه همه‌ی موزه‌ّها را در Bygdøy بازدید کردید با سوار شدن به قایق به آن‌طرف بندرگاه، جایی که ساختمان شهرداری قرار دارد بروید. از آنجا که این ساختمان تا دیروقت باز است، پس اگر در آخرین توقف خود از آن دیدن کنید وقت کافی برای دیدن موزه‌ها خواهید داشت.

این ساختمان، عمومی بوده و ورود به آن رایگان است. سالن اصلی ضیافت ساختمان شهرداری همان جایی است که در آن جایزه‌ی صلح نوبل را به برنده اعطا می‌کنند. همچنین در دیوار انتهایی اینجا، نقاشی دیواری فوق‌العاده‌ای دیده می‌شود که سمبل تلاش نروژ برای آزادی است.

 

روز دوم

 

قلعه‌ی Akershus 

قلعه‌ی آکرشوس، دژی مربوط به قرون وسطی و سال ۱۲۹۰ میلادی است؛ اگرچه این قلعه در طول اعصار مختلف به مقدار زیادی عوض شده است، مخصوصاً وقتی که شاه دانمارکی یعنی کریستین چهارم آن را تبدیل به یک کاخ رنسانسی کرد.

زمین‌های این قلعه از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب به روی عموم باز هستند که نمایی عالی به شهر و آبدره‌ی اسلو دارد. خود قلعه هم از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر برای بازدید عموم باز است و گرچه نمای داخلی آن چنگی به دل نمی‌زند اما تور شنیداری و توضیحات آن اطلاعات جزئی و دقیقی را درباره تاریخ قلعه و نروژ ارائه می‌دهد.

 

موزه مقاومت

این موزه که در زمین‌های قلعه‌ی آکرشوس قرار دارد، وقایع تاریخی مقاومت نروژ در برابر نازی‌ها در جنگ جهانی دوم و تعقیب همدستان نازی‌ها بعد از جنگ را شرح می‌دهد.

 

موزه نیروهای مسلح

واقع در همان قلعه و روی دیوار‌های آن، تاریخچه‌ی ارتش و نیروهای مسلح نروژی از زمان وایکینگ‌ها تا دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی به نمایش گذاشته شده‌است. این موزه شاید آن‌چنان حیرت‌انگیز نباشد اما حالا که تا اینجا آمدید و در اسلو هستید ارزش دیدن برای چند دقیقه را دارد.

 

گشت دریایی در بندرگاه

آبدره‌ی اسلو به شدت دیدنی و جذاب است که چندین راه برای دیدن این آبدره وجود دارد. تاکسی‌های دریایی که مردم را بین جاذبه‌های گردشگری و موزه‌های مختلف اسلو جابجا می‌کند – مانند همان قایق سواری که از Bygdøy به ساختمان شهرداری داشتید – یا یک گشت دریایی درست‌وحسابی ۲ ساعته در دل آبدره.

این گشت دریایی به شدت پیشنهاد می‌شود چرا که فرصت دیدن جذابیت‌های بیشتری را خواهید داشت.

 

پارک و کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی در مرکز این پارک قرار دارد؛ جایی که صبح‌ها می‌توانید مراسم تعویض گارد (نگهبان‌ها) را تماشا کنید. مرکزیت این پارک باعث می‌شود که شما بارها از کنار آن عبور کنید.

اینجا بسیار بزرگ است و فضای باز و سبز زیادی دارد. زمانی که هوا مطبوع باشد،‌ این پارک پر از محلی‌هایی می‌شود که برای لذت بردن از آن یک‌ذره آفتابی که در طول سال نصیبشان می‌شود به اینجا می‌آیند. پس جای خوبی برای دیدن مردم اسلو و آشنایی با آن‌هاست.

در ماه‌های تابستان، بخش‌هایی از کاخ برای بازدید عموم باز است.

 

گالری ملی

این گالری محل نگه‌داری نقاشی معروف ادوارد مونک (Edvard Munch)، به اسم جیغ “ The Scream “ است که در سال ۱۸۹۳ کشیده شده‌است. این نقاشی با دزدیده شدنش در چند سال پیش معروف‌تر هم شد.

این موزه گالری، که در نزدیکی کاخ سلطنتی قرار دارد، فقط یک طبقه‌ی بزرگ است که آثار تعداد زیادی از هنرمندان اسکاندیناویایی را به نمایش گذاشته! به علاوه آثار امپرسیونیسم و هلندی هم در اینجا دیده‌ می‌شود. 

این موزه تا ساعت ۵ بعدازظهر باز است بنابراین بهتر است که آن را آخر از همه ببینید.

از آنجاییکه جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی زیادی وجود دارند، بهترین کار این است که زمان حضورتان در اسلو یک کارت بازدید از اسلو توریستی بگیرید. قیمت این کارت ۳۴۰ کرون نروژ معادل ۷۰ دلار آمریکا است اما ویژگی‌های آن شامل حمل‌ونقل رایگان، دسترسی به موزه‌ها و تخفیف روی گشت‌های دریایی در بندرگاه می‌شود.

خرید این کارت اقتصادی‌ترین راه برای دیدن همه‌چیز است. برای ذخیره‌ی پول و کاهش هزینه روی غذا هم بهترین و به صرفه‌ترین گزینه آماده‌کردن غذا از قبل و خوردن غذای حاضری است که خودتان تهیه می‌کنید. هر رستوران خوبی که در اسلو بروید حداقل ۵۰ دلار برایتان آب می‌خورد. به هرحال نروژ کشوری است که یک ساندویچ و وعده‌ی مکدونالدز در آن ‍۱۵ دلار است! غذا در اینجا ارزان نیست!

در آخر هم با اینکه اسلو دیدنی‌ها و فعالیت‌های بیشتری دارد،‌ اما ۴۸ ساعت به اندازه‌ای که حسی از اسلو داشته باشید و شهر و تاریخش را به میزان خوبی ببینید و بشناسید (و البته پول خوبی هم خرج کنید!) به نظر کافی است. پیشنهاد می‌شود که اگر برایتان از نظر مالی مقدور است حداقل یک روز دیگر در اسلو بمانید،‌ اما برای کسانی که بودجه‌ی محدودی دارند این برنامه‌ی دو روزه مناسب است.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط