به ارمنستان سفر کنیم یا به گرجستان
1397/06/06 - 11:00 راهنمای سفر

به ارمنستان سفر کنیم یا به گرجستان؟

ارمنستان و گرجستان هر دو کشورهای کوچکی در منطقه قفقاز هستند. این دو کشور در بسیاری موارد دارای ویژگی‌های مشترکند. مثلا جمعیت قالب هر دو مسیحی ارتدوکس است، هر دو دورانی کمونیستی را سپری کرده‌اند، عضو اتحاد جماهیر شوروی بوده‌اند و در بسیاری موارد فرهنگی با هم اشتراکات غیر قابل انکار دارند.

با این حال وقتی پای سفر به میان میآید و فرصت برای دیدن هر دوی این کشورها کافی نیست، ناچار به انتخابیم. با وجود سلیقه‌ها و اولویت‌های مختلف در بین مسافران، نمی‌توان به راحتی گفت که کدام مقصد بهتر و کدام بدتر است. در این مقاله قصد داریم ويژگی‌های هر دو کشور را بررسی و راه را برای انتخاب ساده‌تر کنیم. با فلایتیو همراه باشید.

 

اگر هزینه‌ها برای شما مهم است

حتما هزینه‌های سفر در تصمیم‌گیری اغلب ما نقش اساسی دارد. هر دو کشور گرجستان و ارمنستان در مقایسه با مقاصد اروپایی یا بعضی مقاصد آسیایی کشورهای ارزانی محسوب می‌شوند. با این حال در سال‌های اخیر لاری گرجستان رشد قابل توجهی داشته و همین کمی قیمت‌ها را بالاتر برده.

بنابراین ارمنستان کشور نسبتا ارزان‌تری است. شما می‌توانید با ون‌های نه نفره به قیمت خیلی ارزان در شهر تردد کنید، غذاهای محلی خیلی ازران بخورید و اقامتگاه‌های ارزان زیادی در مرکز شهر رزرو کنید.

انتخاب: شما ارمنستان

اگر آب و هوا برای شما اهمیت دارد

با این که هر دو کشور در منطقه قفقاز قرار دارند اما آب و هوایشان چندان شباهتی به هم ندارند. ارمنستان به تغییرات ناگهانی آب و هوا شهرت دارد. مثلا تصور کنید صبح مرکز شهر ایروان آفتاب است و شما با لباس سبک تابستانی بیرون آمده‌اید. یک ساعت بعد ممکن است ابرها تمام آسمان را بگیرند و باران شروع به باریدن کند. با این حال ارمنستان معمولا مقصد خوش آب و هوایی به خصوص در بهار و اوایل تابستان است.

گرجستان بر خلاف ارمنستان کشوری چهار فصل است. مثلا تابستان‌ها شما در شهری مثل تفلیس گرمای زیادی را تجربه می‌کنید در حالی که همان موقع در باتومی آب و هوا مطبوع و معتدل است و در ارتفاعات هنوز برف روی کوه‌ها دیده می‌شود.

انتخاب شما: گرجستان

 

اگر اهل شکمگردی هستید

گرجستان و ارمنستان فرهنگ‌های غذایی نزدیک به همی دارند. بسیاری از غذاهای اصلی و حتی تنقلات و نوشیدنی‌هایشان یکی است. اما تفاوت اینجاست که این غذاها در گرجستان مخصوصا در تفلیس بیشتر پرزنت می‌شوند و توریست دسترسی راحت‌تری به آنها دارد. در گرجستان دکه‌ی غذاهای خیابانی، غذاهای بیرون‌بر و رستوران‌هایی با میزهای چیده شده در پیاده‌روها بسیار زیادند. با اینکه غذاهای گرجی اغلب بر پایه گوشت هستند اما آنها تلاش زیادی برای احیای غذاهای گیاهیشان کرده‌اند و این غذاها در سراسر شهر برای گیاه‌خواران در دسترس‌اند. بنابراین می‌توان نسبت به ارمنستان، گرجستان را بهشت غذا دوستان دانست.

انتخاب شما: گرجستان

 

اگر ارتباط با مردم محلی برای شما مهم است

در هر دو کشور زبان و خط نگارشی برای شما کاملا نامانوس خواهد بود. اگر زبان روسی بدانید حتما وضع شما از بقیه بهتر است. چون روسی به عنوان یکی از یادگارهای دوران کومونیستی در این کشورها باقی مانده و اغلب مردم می‌توانند به این زبان صحبت کنند. اما اگر زبان دوم شما انگلیسی است هم کلام‌های زیادی نخواهید یافت. چون سالها در زمان شوروی آموزش انگلیسی ممنوع بوده. با این حال جوان‌ترها در هر دو کشور انگلیسی بلندند.

اگر ارتباط کلامی را کنار بگذاریم و بپذیریم بخش عمده ارتباط انسانی با نگاه‌ها برقرار و جایی در قلب‌ها شکل می‌گیرند ماجرا کمی متفاوت می‌شود. با این پیش‌فرض شاید ارمنی‌ها آرام‌تر، مهربان‌تر و مهمان‌نواز‌تر به نظر بیایند و ارتباط برقرار کردن با آنها ساده‌تر باشد.

انتخاب شما: ارمنستان

 

زیرساخت‌های توریستی

دوران اتحاد جماهیر شوروی فرصت توسعه گردشگری را برای سال‌های سال از هر دو کشور گرفته بود. با این حال بعد از استقلال، آنها تلاش زیادی برای توسعه گردشگری کردند. هتل‌های زیادی ساخته و مراکز فرهنگی تاریخ برای بادید توریست‌ّها آماده شدند.

ارمنستان هتل‌ها و اقامتگاه‌ّای زیادی مخصوصا در پایتخت خود یعنی ایروان دارد اما در سیستم حمل و نقل و فضاهای شهری چندان موفق نبوده.

گرجستان به جز در پایتختش در دیگر شهرها همچون باتومی هم زیرساخت‌های مناسبی فراهم کرده. تاکسی‌های راحت، خطوط اتوبوسرانی فراگیر و مسیرهای پیاده‌روی راه را برای خیلی از توریست‌ها هموار می‌کند.

همچنین اگر اهل تجربه بوتیک هتل‌ها با اتمسفر خاص هستید حتما گرجستان برای شما گزینه های زیادی دارد که در ارمنستان تقریبا نایاب‌اند.

انتخاب شما: گرجستان

 

اگر طبیعتگرد هستید

باید در نظر بگیرید هر دو کشور طبیعت زیبایی دارند. ارمنستان به کوه‌ها و دریاچه‌هّایش مشهور است و گرجستان علاوه بر این دو دریا و ساحل هم دارد.

اگر ریلکس کردن در کنار دریا بخشی از طبیعت‌گردی شماست گرجستان گزینه مناسبتری برایتان است اما اگر کوهنوردید یا به دنبال مسیرهایی برای ترکینگ می‌گردید باید به ارمنستان بروید.

انتخاب شما: هر دو کشور

 

اگر علاقه‌مند به تاریخ هستید

برای علاقه‌مندان به تاریخ ارمنستان همواره مقصد جذابی بوده. کشوری پر از کلیساهای تاریخی که به دلیل پذیرش زود هنگام مسیحیت همگی از اولین‌های تاریخ‌اند.

گرجستان بارها در حملات تاریخی از جمله حملات گاه و بی‌گاه ایرانی‌ها بناهای تاریخی زیادی را از دست داده. هرچند هنوز هم آثار قابل توجهی باقی مانده ولی به نسبت ارمنستان قدمت کمتری دارند.

انتخاب شما: ارمنستان

 

شما تجربه سفر به کدام یک از این کشورها را داشته‌اید؟ اگر ایده‌ای برای کمک به تصمیم‌گیری باقی دوستان دارید و یا نکته در ذهنتان است که می‌تواند این مقایسه را کامل‌تر کند با ما در میان بگذارید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط