گرافیتی‌های هاوانا
1397/11/11 - 15:00 راهنمای سفر

گرافیتی‌های هاوانا؛ گردشی تماشایی در یک روز

در کشور کوبا که چشم‌اندازهای شهری هرلحظه در حال تخریب هستند، هنر گرافیتی به‌جای اینکه نوعی خراب‌کاری محسوب شود، درواقع نوعی خدمت است. این هنر محبوب در سراسر هاوانا، چهره ساختمان‌های نازیبا را دگرگون ساخته و محله‌های شهر را به گالری‌های هنری عمومی تبدیل کرده است. فلایتیو به بررسی گرافیتی‌های هاوانا پرداخته و شما را به گردشی روزانه برای دیدار از هنر خیابانی این شهر می‌برد.

کلکسیونی متفاوتی برای تمامی مسافران

گرافیتی معمولا به‌عنوان هنری زودگذر تلقی می‌شود. به حدی که ممکن است یک اثر هنری پس از چند وقت جاذبه خود را از دست بدهد. شهر هاوانا سازمانی برای پاک کردن گرافیتی‌ها ندارد، اما سطوح نقاشی شده مرتبا در معرض تغییر هستند. به‌خصوص امروزه که کار ساخت‌وساز در هاوانا رونق بیشتری گرفته است. امروزه با گسترش شهرسازی در هاوانا، گرافیتی‌ها به‌سرعت از بین می‌روند و جای خود را به ساختمان‌های جدید می‌دهند.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

محله‌های محبوب هنرمندان

به‌جای یافتن یک گرافیتی خاص، بهتر است تا به سراغ کشف محله‌هایی بروید که به خاطر وجود گرافیتی‌های فراوان به خود می‌بالند. هاوانای مرکزی، هاوانای قدیم و ودادو (Vedado)، مهم‌ترین مراکز شهر برای یافتن هنر خیابانی هستند. اگر عاشق این هنر هستید، می‌توانید به نقاط دوردست شهر نظیر آلامار، رپارتو الکتریکو، ماریانائو و سن‌آگوستین مراجعه کنید.

هنرمندان کوبایی و خارجی

گرافیتی‌های هنرمندان خارجی در طول سال‌های اخیر نقش مهمی در ترویج این هنر در سراسر هاوانا داشته‌اند. یافتن یک اثر هنری بین‌المللی در میان آثار هنرمندان داخلی در این شهر امری رایج است. بااین‌حال، ازآنجایی‌که بسیاری از این آثار به‌طور ناشناس خلق شده‌اند، نمی‌توان به‌دقت در مورد ملیت هنرمندان آن‌ها صحبت کرد.

هنرمندان مشهور محلی مانند یولیر پی (Yulier P)، امضای خود را در پای آثارشان قرار داده و به‌راحتی قابل‌شناسایی هستند. برخی از نقاشی‌های او به‌طور هوشمندانه ارتباط تنگاتنگی با فضای اطراف دارند.

نفوذ آفریقایی-کوبایی

شماری از گرافیتی‌های مشهور در منطقه مرکزی هاوانا از فرهنگ‌های آفریقایی-کوبایی تاثیر پذیرفته‌اند. سبک ساده و بی‌آلایش، اشکال هندسی، رنگ‌های درخشان، نشانه‌های مذهبی و عباراتی به زبان‌های قبایل جنوب غرب و شمال نیجریه از ویژگی‌های گرافیتی‌های این منطقه هستند. در برخی مناطق، نظیر خیابان خامل (Hamel) با شهرت جهانی، این نقاشی‌ها نقش مهمی در حفظ و ترویج هویت و فرهنگ محلی ایفا می‌کنند. آن‌ها همچنین به‌عنوان یک جاذبه گردشگری عمل کرده و منبع مهمی از درآمد در این محله هستند.

طرح‌های کوچک در برابر طرح‌های بزرگ

جشنواره دوسالانه هنر هاوانا یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی در این شهر است و نقش مهمی در تثبیت هنر گرافیتی به‌عنوان یک سبک هنری شناخته شده دارد. این جشنواره به همت مقامات محلی برگزار شده و هنرمندان در آن به خلق آثار بزرگی می‌پردازند که نیازمند نصب داربست، تجهیزات محافظتی و ساعت‌ها و حتی روزها زمان برای کامل کردن هستند.

این آثار به‌راحتی از پروژه‌های کوچک‌تر که تنها به یک ساعت زمان نیاز دارند، قابل‌تشخیص هستند. آثار خلق‌شده در این رویداد فرهنگی نه‌تنها از نظر اندازه، بلکه از نظر محتوا نیز کاملا متفاوت بوده و چالش‌های فراوانی را به همراه دارند.

محتوا

در کوبا تفاوت بزرگی میان گرافیتی هنری و گرافیتی سیاسی وجود دارد. گرافیتی هنری به‌طور رسمی از سوی سازمان تبلیغات محلی با هدف نمایش قهرمانان ملی حمایت می‌شود. بااین‌حال، هنرمندان مستقل خیابانی ترجیح می‌دهند تا در آثار خود به موضوعات متنوع اشاره داشته باشند.

تکنیک‌ها

تکنیک‌های مورداستفاده در خلق گرافیتی‌های کوبایی، از نقاشی‌های فتورئالیستی گرفته تا نقاشی با شابلون‌های ساده، بسیار متنوع هستند. اگرچه کوبا کشوری فقیر است و هنرمندان روزگار سختی را برای تهیه مواد اولیه مرغوب و رنگ سپری می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که این دشواری‌ها هیچ تاثیری در کیفیت آثار جدید نداشته است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط