راهنمایی برای بازارهای شناور در ویتنام
1396/12/16 - 12:00 راهنمای سفر

راهنمایی برای بازارهای شناور در ویتنام

بیش از یک قرن است که به لطف سیستم تودرتوی رودخانه‌های منطقه و انشعابات ‌آن‌ها، بازارهای شناور به محلی برای گذران زندگی و داد‌وستد برای اهالی دلتای رود مکونگ (Mekong) تبدیل شده است. قایق‌های کوچکی که صاحبانشان هر چیزی برای فروش دارند با خود به رودخانه‌ و این بازار شناور روی آب می‌آورند.

 برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

این مطلب راهنمایی برای این بازارها در دلتای مکونگ کشور ویتنام است:

 

بازار Nga Bay

 

اولین بازارچه‌ی شناوری که سراغش می‌رویم Nga Bay است که با نام دیگرش یعنی Phung Hiep هم شناخته می‌شود. این بازار در استان Hau Giang ویتنام از سال ۱۹۱۵ تا به الآن دایر بوده است. این بازار برای بیشتر از ۱۰۰ سال است که مرکزی کلیدی در تجارت برای بومی‌های شهر نگا بی است.

قایق‌هایی به رنگ‌های روشن متنوع که پر از انواع و اقسام سبزیجات و میوه هستند به اینجا می‌آیند و معمولاً هر قایق در اینجا فقط یک نوع جنس می‌فروشد که با تابلویی جلوی قایق مشخص می‌شود.

 

به غیر از میوه‌جات، انواع حیوانات هم در این بازار فروخته می‌شوند! حیواناتی که شاید برای بعضی‌ها عجیب‌وغریب باشد مثل مارمولک،‌ لاک‌پشت، ایگوانا، مار و انواع پرنده! اما نگران نباشید، اگر از اینجور حیوانات می‌ترسید، وقتی بدانید که به خوبی محافظت شده و در قفس نگهداری می‌شوند خیالتان راحت می‌شود که دیگر از قایق روبرویی به سمت شما شنا نمی‌کنند یا نمی‌خزند!

 

بازار نگا بی کمی دیرتر از بیشتر بازارها شروع به کار می‌کند و معمولاً ساعت ۷ صبح به شدت پرجنب‌وجوش است! برای اینکه به این بازار بروید بایستی اول از شهر Ho Chi Minh خودتان را به شهر Can Tho برسانید که مسیر آن با اتوبوس تقریباً ۵ ساعت طول می‌کشد.

وقتی به "کان تو" رسیدید بهترین گزینه‌ی شما اجاره‌ی ماشین به صورت خصوصی از یکی از آژانس‌های مسافرتی یا گرفتن تاکسی به سمت Nga Bay است؛ این مسیر هم  حدود ۳۰ کیلومتر است. وقتی به خلیج رسیدید به راحتی می‌توانید یک قایق برای اجاره پیدا کنید تا شما را به بازارگردی و بعد از آن تماشای جاهای دیدنی نزدیک ببرد.

 

بازار Nga Nam

 

این بازار در استان Soc Trang قرار دارد و محل تلاقی پنج کانال آبی است؛ Nam در زبان ویتنامی به معنی ۵ است و اسم این بازار هم از اینجا گرفته شده. رودخانه‌ی "نگا نام" در پنچ جهت و به چهار استان ویتنام جریان دارد.

 

تکاپو و شلوغی که در این بازار دیده می‌شود در هیچ جای دیگر ویتنام پیدا نیست. در این بازار مرکزی منطقه،‌ بیشتر کالاهای مختص مکونگ فروخته می‌شود – قایق‌هایی پر از برنج، سبزیجات، میوه‌ی تازه چیده‌شده از باغ‌ها، میگو، ماهی، خرچنگ و حتی قورباغه!

 

عجیب‌ترین چیزی که در این بازار شناور خواهید دید قایقی از اجناس و لوازم خانگی و الکترونیکی است. این بازار ساعت ۳ نیمه‌شب بیدارباش است و حدود ساعت ۵ صبح به اوج فعالیت خود می‌رسد. پس اگر می‌خواهید به اینجا بروید باید شب را بیدار بمانید!

 

برای دسترسی به نگا نام باید از شهر "هوشی‌مین" سوار اتوبوس‌های به سمت شهر کا مائو (Cau Mau) شوید که مسیری حدودا ۸ ساعته دارد. از کا مائو باید اتوبوس دیگری به سمت شهر نگا‌ نام سوار شوید.

 

قایق شما برای گشت‌وگذار در بازار فقط چیزی حدود یک دلار هزینه خواهد داشت.

 

بازار Cai Rang

 

"کای رنگ" بازار عمده‌فروشی بزرگی در "کان تو" است و محبوب‌ترین بازار شناور در منطقه؛ دلیل آن هم مکان بازار و دسترسی راحت به آن است. در حقیقت کای رنگ بزرگترین بازار شناور در دلتای مکونگ است. در اینجا همه نوع میوه برای فروش پیدا می‌شود و تخصص‌شان هم میوه‌های خاص و کم‌یاب از نواحی مختلف مثل گریپ‌فروت Nam Roi، کام‌کوات – میوه‌ای از خانواده مرکبات به شکل کیوی – و کلی میوه‌های ناشناس دیگر است!

 

راحت‌ترین راه دسترسی به اینجا اتوبوس از هو‌شی‌مین به مقصد کان تو است. بعد از آن به سمت اسکله‌ی Ninh Kieu پیاده (با تاکسی) بروید و در آنجا سوار قایق شوید. مسیر شما با قایق تا به بازار برسید حدود نیم ساعت خواهد بود و هزینه‌ی آن هم برای یک قایق خصوصی ۱۵ دلار.

بهترین موقع بازار صبح زود و سپیده نزده است پس سعی کنید در این زمان آنجا باشید تا همچنین از طلوع بی‌نهایت زیبا و بهت‌انگیز خورشید در مسیرتان لذت ببرید.

 

یک خبر خوشحال کننده این است که شما اینجا می‌توانید صبحانه هم بخورید! قایق‌های زیادی در این بازار هستند که با صندلی‌های پلاستیکی رستوران‌های موقت درست می‌کنند. کمی bun ca که نودل ماهی است یا hu tieu Sa Dec نودل خشک را برای صبحانه امتحان کنید.

 

بازار Cai Be

 

واقع در رودخانه‌ی بزرگ Tien در استان Tien Giang، " کای بی " قطب انتقال محصولات کشاورزی و مواد غذایی دریای از مکونگ به اقصی‌نقاط ویتنام است. این بازار به سبب موقعیتش گزینه‌ی راحت دیگری برای گردشگرهاست چرا که نزدیک‌ترین بازار به شهر هو‌شی‌مین است.

 

کای بی هم ساعت کاری دیرتری نسبت به اکثر بازارهای ویتنام دارد پس شما می‌توانید در روز به اینجا سر بزنید و جو شلوغ و سرزنده‌ی آن را ببینید.

 

بهترین راه رسیدن به کای بی گرفتن تاکسی (ملحق شدن به یک تور خصوصی یا گروهی) از هو‌شی‌مین است. راه دیگر شما هم اتوبوس به مقصد My Tho و یک اتوبوس دیگر از آنجا به مقصد کای بی است.

 

بازار Long Xuyen

 

این بازار شناور مثل گوهری پنهان است. واقع در استان An Giang ویتنام، لانگ سوین یکی از بازارهای شناور کمتر شناخته‌شده است. محلی‌های اینجا به شدت کنجکاو هستند و سعی می‌کنند با شما ارتباط برقرار کنند و کشورشان (و البته غذایشان را) را تا جایی که می‌توانند به شما معرفی کنند چرا که اغلب توریست‌ها با اماکن و جاذبه‌های شهرشان آشنا نیستند.

سبزیجات، میوه و البته غذای تازه پخته شده به وفور اینجا پیدا می‌شود.

 

اتوبوس‌ها از هوشی‌مین شما را به لانگ سوین می‌برند. گزینه‌ی دیگر شما این است که اول به کان تو بروید، یک شب را در آنجا بمانید و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی صبح زود به لانگ سوین برسید که حدود ۱.۵ ساعت طول خواهد کشید.

 

بازار Tra On

 

در تلاقی رودهای Hau و Man Thit آخرین بازار شناور رود هاو یعنی Tra On قرار دارد. این بازار استان Vinh Long خیلی‌خیلی زود شروع به کار می‌کند. زود در این بازار بعضاً به معنی ساعت ۲ نیمه‌شب است!

 

دیدن آداب‌ورسوم صبحگاهی فروشنده‌هایی که قایق‌های‌شان را برای یک روز دیگر در بازار شناور آماده می‌کنند برایتان خیلی جالب خواهد بود.

در این بازار هم مثل خیلی‌های دیگر، غالب اجناسی که فروخته می‌شود شامل میوه و محصولات کشاورزی فصلی می‌شود؛ قایق‌هایی پر از میوه‌های رنگارنگ مثل انبه، رامبوتان، دراگون‌فروت و غیره و البته سبزیجات مختلف. همه‌ی این محصولات هم تازه‌ی تازه هستند.

 

مسیر شما به Tra On از شهر هوشی‌مین شروع می‌شود و به شهر وین لانگ با سوار شدن به اتوبوس که حدود ۳ ساعت طول می‌کشد ختم می‌شود. از آنجا باید سوار بر تاکسی‌های موتوری به سمت بازار شناور شوید.

 

بازار Phong Dien

 

فونگ دین در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کان تو قرار گرفته و یکی دیگر از نقاط محبوب گردشگرهاست. این بازار خیلی از کای رنگ خلوت‌تر است. در اینجا قایق‌های موتوری کمتری هستند بنابراین فضای فونگ دین آرام‌تر است.

در عوض صدای خنده‌ و آواز فروشنده‌ها که برای فروش شعر می‌خوانند از ساعت ۵ تا ۷ صبح به گوش می‌رسد. این ساعات همچنین بهترین موقع بازدید از این بازار شناور است و بعد از آن رفته‌رفته خلوت‌تر می‌شود و دیگر چیز زیادی برای دیدن نخواهد بود.

 

شما می‌توانید از کای رنگ به اینجا بروید هرچند که بهترین گزینه تور نصف‌روز هر دو بازار کای رنگ و فونگ دین است که بعد از اتمام از طریق کانال‌های آبی ساکت و آرام به شهر کان تو برگردید.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط