hamadan-souvenir
1396/02/02 - 15:20 راهنمای سفر

سوغات همدان چیست؟

همه ما دوست داریم وقتی از سفر برمیگردیم یادگاری هایی با خودمان داشته باشیم که هر وقت به آن نگاه می کنیم یاد دوران خوش سفر بیافتیم.

گشت و گذار در هر شهر و خرید کردن از جمله کارهایی است که علاوه بر آشنا کردن شما با روحیات مردم هر منطقه و محصولات خاص آنان، تجربه و اطلاعاتتان در خصوص آن منطقه را هم بالا می برد.

پس اگر دوست دارید به همدان سفر کنید و لذت سوغاتی خریدن در آنجا را تجربه کنید این مطلب را بخوانید و سپس با خرید بلیط هواپیما یا پرواز چاتر برای سفرتان برنامه ریزی کنید.

یادتان باشد که همدان از شهرهایی است که صنایع دستی آن علاوه بر شهرت داخلی، در سطح بین المللی و صادراتی نیز زبانزد است.

با صنایع دستی این شهر زیبا آشنا شوید.

سفال لالجین

لالِجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان است که به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته می شود. جالب است بدانید که 80 درصد جمعیت این شهر به پیشه سفالگری، سرامیک کاری و دیگر شغل های وابسته به این حوزه مشغولند و درآمد خود را از این راه تأمین می کنند.

لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به شمار می‌ رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می ‌شود. سفالینه ‌های ساخت لالجین بسیار متنوع است و انواع ظروف تزئینی و مصرفی را شامل می‌ شود.

از اطراف آثار تاریخی همدان می توانید این ظروف سفالی را خریداری کنید.

چرم

استان همدان به دلیل آب و هوای مناسب، در زمینه دامپروری قدمت طولانی دارد. سابقه تولید چرم در این منطقه به بیش از 3000 سال می رسد و از قدیم کارگاه هایی برای دباغی پوست حیوانات در آن وجود داشته است.

شهر همدان از جمله شهرهای مهم تولید و صادرکننده چرم در ایران است. همدانی ها که در ساختن، پرداختن و عمل آوردن پوست گاو و گوسفند و ساختن اشیای مفید و اجناس تجملی از آنها شهره ‌اند، یکی از سوغات مهمشان چرم است.

گلیم

گلیم‌بافی از روزگار دور در میان همدانی ‌ها رواج داشته است و مردم روستاها و شهرستان های اطراف آن چون ملایر، نهاوند، تویسرکان، کبودراهنگ و اسدآباد به این حرفه می پرداختند.

نقش گلیم همدان گل لاله، خرچنگی، زنگوله، گل سبدی، گل قندی، ضربدری، دست دلبر، جناقی و اسلیمی است.

شهر نهاوند استان همدان، در این صنعت پیشروتر است و گلیم های این منطقه جزو کالاهای صادراتی می باشد.

گیوه

گيوه نوعی کفش است که رويه آن از نخ پنبه ای و زيره آن از چرم يا آجيده درست می شود. تمام محاسن گيوه در زيره و رويه خنک آن خلاصه می شود، بنابراين اگر چنانچه گيوه ای با رويه يا زيره پلاستيک تهيه شود اصالتش را از دست می دهد و کاربرد آن مانند کفش های معمولی می شود.

این کفش ها که هم اکنون خیلی کم تولید می شود، در چند روستای همدان همچنان تولید و به فروش می رسد.

محصولات مرواربافی

مروار نوعی ترکه از خانواده درخت بید است که بیشتر در ملایر و روستاهای داویجان، می‌آباد، جوراب، حرم آباد و توجغاز کشت می ‌شود.

مروار بافی که تا چند سال پیش مختص شمال کشور بود، در ملایر قدمتی 50 ساله دارد و از صادرات مهم این شهرستان به حساب می آید.

شیوه کار مرواربافان شبیه بافت شعاعی بامبو است به این طریق که بافندگان ابتدا ترکه‌ های درخت را که ماده اولیه مورد مصرفشان است انتخاب و آن تعداد از ترکه‌ هایی را که قابلیت تقسیم شدن به دو، سه یا چهار قسمت را دارند، برش طولی داده و سپس از نظر اندازه به طول های مورد نیاز در آورده و در آب ‌خیس می‌ کنند تا انعطاف پذیر و قابل استفاده شود.

محصولات تولید شده از مروار شامل انواع سبد میوه، سبدهای تزئینی، اشکال پرندگان و حیوانات، جا کفشی، جا لباسی، قفسه کتاب، استوانه، میز و مبل و تخت‌ خواب می شود.

قالی

همدان یکی از مراکز عمده قالی ‌بافی ایران است که قالی و قالیچه‌ های تولیدشده در آن با قیمتی کمتر از قالی های سایر مناطق ایران به فروش می رسند.

قالی های همدان به دلیل داشتن ریشه های بلند و پر پشم، از قالی های دیگر مناطق ایران سنگین تر هستند و تحت عنوان بافت همدانی عرضه می شوند.

قالی های همدان اسم های گوناگونی دارند که پنج چارک و دوزرعی طرفداران بسیاری دارد و فرش های خرکی، کناره، پشتی، روکرسی مشتری کمتری دارد.

علاوه بر این قالی ها می توانید تابلوفرش های زیبا و نفیسی هم در همدان پیدا کنید و به عنوان سوغاتی از آن استفاده کنید و یا به دیگران هدیه دهید.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما و سفر به همدان می توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط