serbia
1397/10/26 - 17:00 راهنمای سفر

با بهترین مقاصد گردشگری صربستان آشنا شوید

صربستان علیرغم اینکه کشوری مغرور با تاریخی کهن و کمترین میزان از پوشش اخبار سیاسی در دنیا است، همچنان منطقه‌ای کمتر شناخته‌شده برای توریست‌ها محسوب می‌شود. صربستان با داشتن شهرهای پرهیاهو، طبیعت زیبا و برخی از بهترین خوراکی‌های قاره اروپا، می‌تواند مقصدی جذاب برای گردشگران باشد. فلایتیو نگاهی به برخی از جاذبه‌های حیرت‌انگیز این کشور در شرق اروپا انداخته است. با ما همراه باشید.

بلگراد

سفر خود در صربستان را از کجا آغاز کنیم؟ پایتخت صربستان یکی از سرزنده‌ترین شهرها در قاره اروپا محسوب می‌شود. بلگراد دارای پارک‌های جذابی بوده و علاوه بر آن موزه‌ها، گالری‌ها و بناهای تاریخی بی‌شماری دارد. قلعه کالمگدان زیباترین چشم‌انداز این شهر محسوب می‌شود، هرچند رستوران‌های مجلل صربستان نیز محلی برای لذت بردن از خوراکی‌های بی‌نظیر صرب هستند.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

نووی ساد (Novi Sad)

شهر شماره دو در صربستان به‌شدت در تعقیب شهر شماره یک آن است، درنتیجه بی‌انصافی است تا به دومین شهر بزرگ این کشور اشاره نکرد. نووی ساد به آتن صربستان شهره است. این شهر را می‌توان یکی از بهترین مناطق کشور دانست و قلعه پترووارادین (Petrovaradin) تقریبا به‌اندازه کالمگدان شهرت دارد. این شهر همچنین در فصل تابستان میزبان فستیوال EXIT است که یکی از مشهورترین فستیوال‌های اروپا محسوب می‌شود.

دره اُواک (Uvac)

صربستان به خاطر داشتن طبیعت بکر شهره است و دره اواک یکی از جاذبه‌های این کشور محسوب می‌شود. رودخانه‌ای پرپیچ‌وخم در این دره وجود دارد که شبیه به هیچ رودخانه دیگری نیست. این رودخانه با عبور از میان کوه‌ها و دره‌ها صحنه‌ای خارق‌العاده را خلق کرده و تنها با صفت «فراموش‌نشدنی» قابل توصیف است. رودخانه دره اواک از کشور بوسنی و هرزگوین سرچشمه می‌گیرد، اما در صربستان به اوج زیبایی خود می‌رسد.

کوه تارا

از یک رود به سراغ یک کوه می‌رویم؛ شاید بتوان کوه تارا را زیباترین تپه در این کشور دانست. جنگلی‌ترین بخش صربستان یکی از بهترین پارک‌های ملی این کشور را در خود مخفی کرده که با رودی زیبا به نام «درینا» و خلیج‌ها و تنگه‌های حیرت‌انگیز تزئین شده است. جاذبه‌های فراوانی برای علاقه‌مندان به حیات‌وحش در این منطقه وجود دارد و افراد ممکن است در هنگام سفر به کوه‌های تارا با خرس قهوه‌ای، شاهین یا اردک ماهی‌خوار روبرو شوند.

تنگه جیرداپ (Đerdap)

تنگه جیرداپ یکی از زیباترین جاذبه‌های صربستان است. این تنگه اساسا چیزی فراتر از یک رودخانه است، اما این دسته‌بندی‌ها به‌اندازه شکوه و عظمت آن اهمیت ندارند. آب بخش اعظم این منطقه را در برگرفته و با صخره‌هایی تماشایی که چندین غار رمزآلود را در خود نهفته‌اند احاطه شده است. اگر با نام و تلفظ این تنگه مشکل دارید، بدانید که این گذرگاه با نام دروازه آهنین نیز شناخته می‌شود.

نیش (Niš)

سومین شهر بزرگ صربستان با دو شهر بزرگ دیگر در مرزهای شمالی تفاوت چشمگیری دارد. تاثیر کشورهای حوزه بالکان را می‌توان به‌خوبی در این منطقه مشاهده کرد، هرچند به‌سختی می‌توان ذهن خود را پس از دیدار از بناهای وحشتناک این منطقه نظیر برج مشهور «جمجمه» پاک کرد. بیشتر جمجمه‌های این برج از بین رفته‌اند، اما جمجمه‌های باقی‌مانده همچنان تصویری ترسناک از اشغال پانصدساله این کشور توسط امپراتوری عثمانی را به تصویر می‌کشند. این شهر علاوه بر این جمجمه‌ها، غذاهای لذیذی نیز دارند.

درِوِنگراد (Drvengrad)

درِونگراد که به خاطر فیلم کلاسیک اِمیر کوستوریکا با نام «زندگی معجزه است» ساخته شد، یکی دیگر از جاذبه‌هایی است که درست از داخل یک فیلم بیرون آمده است. این دهکده پر از خیابان‌هایی است که وقف برخی از شگفتی‌های دنیای مدرن شده‌اند و درونگراد را به محلی برای گردش یک نابغه خلاق تبدیل کرده‌اند.

اوپلِناک (Oplenac)

توپولا (Topola) شهری دوست‌داشتنی و کوچک در میان بلگراد و نیش است، اما دلیل اصلی توجه مردم به آن، وجود یک کلیسا در بالای شهر است. نام رسمی این شهر «کلیسای سنت جورج» است، اما اغلب مردم اینجا را به‌عنوان «اوپلناک» می‌شناسند. تمامی خاندان کارادیوردیِویچ (Karadjordjević) در این شهر و درون کلیسایی با معماری‌های حیرت‌انگیز داخلی دفن شده‌اند. بیش از ۴۰ میلیون قطعه رنگی شیشه‌ای سبب خلق اثری حیرت‌انگیز با بیش از ۱۵ هزار رنگ شده‌اند.

فروشکا گورا (Fruška Gora)

ویووُدینا، استان شمالی صربستان، فلاتی بزرگ است، اما یک کوه در میان آن سر برافراشته است. فروشکا گورا نام این کوه سرسبز است. چندین صومعه بکر در این منطقه کوهستانی پنهان شده و فروشکا گورا میزان شماری از زیباترین نقاشی‌های دیواری در ویوودینا است. می‌توان برای صرف یک وعده غذایی مجلل به دهکده سالاش در این استان رفت.

سرمسکی کارلووچی (Sremski Karlovci)

وقتی‌که در شمال صربستان اقامت می‌کنید، سرمسکی کارلووچی می‌تواند زیباترین شهر این کشور باشد. اینجا شهری کوچک با جمعیت کمتر از ۹ هزار نفر است، اما تاریخ و اهمیت آن در تمام کشور شناخته می‌شود. سرمسکی کارلووچی زمانی محل قرارگیری کلیسای ارتدکس صربستان در دوران امپراتوری هابسبورگ بود و برای مدت‌ها پایتخت فرهنگی ویوودینا محسوب می‌شد. معماری این منطقه نیز به‌مانند اهمیت روحانی و سیاسی آن چشم‌گیر است. اگر تنها یک روز زمان برای دیدار از صربستان داشتید، آن را به بازدید از سرمسکی کارلووچی اختصاص دهید.

نووی پازار (Novi Pazar)

از دهکده‌ای آرام در شمال صربستان به یکی از شهرهای منحصربه‌فرد صربستان می‌رویم. نووی پازار مرکز فرهنگ اسلامی در این کشور بوده و یکی از آخرین بازمانده‌های امپراتوری پانصدساله عثمانی در صربستان محسوب می‌شود. نمی‌توان از جایگاه مهم کلیسای ارتدکس صربستان در این شهر غافل شد، اما باید گفت که این دو مذهب در کنار یکدیگر در این شهر پویا حضوری فعال داشتند. یکی از اولین پایتخت‌های صربستان در همین حوالی واقع شده و قلعه‌ای مخروبه با نام استاری راس (Stari Ras) است.

صومعه استودنیکا (Studenica)

صربستان پر از صومعه‌های گوناگون از شمال تا جنوب است و استودنیکا شاید یکی از بهترین‌های آن‌ها باشد. این صومعه در قرن دوازدهم میلادی توسط مردی تاسیس شد که سنگ بنای صربستان قرون‌وسطایی را پایه‌گذاری کرد. او کسی نبود جز استفان نمانیا. این صومعه متشکل از دو کلیسای سفیدرنگ مرمری حیرت‌انگیز و شماری ساختمان دیگر است، اما تاریخ آن نیز به‌مانند ویژگی‌های زیبایی‌شناختی صومعه جذاب به نظر می‌رسد. در هیچ کجا نمی‌توان روح صربستان را بهتر از استودنیکا پیدا کرد.

قلعه گلوباک (Golubac)

باوجود این قلعه قرن چهاردهمی در شرق کشور، علت درک انتخاب این منطقه به‌عنوان محلی برای حفاظت از صربستان سخت نخواهد بود. گلوباک در کنار رود عظیم دانوب واقع شده و حسی ترسناک را به مخاطب منتقل می‌کند. بااین‌حال، این امر موجب کوتاهی دست حاکمان مختلف در طول قرن‌ها به این قلعه نشده، هرچند گلوباک امروزه در احاطه پشه‌های درنده‌خویی است که در همه‌جا حضور دارند. گلوباک همچنان یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی در صربستان است.

جاوولیا واروش (Đavolja Varoš)

شهر شیطان شاید به‌مانند دیگر مقاصد صربستان جذاب نباشد، اما شیطان در هیچ کجا از منطقه توپلیکا (Toplica) در مرز کوزوو دیده نمی‌شود. جاوولیا واروش کلکسیونی از بیش از ۲۰۰ صخره عجیب است که اغلب همه آن‌ها به‌عنوان «برج‌ها» صدا زده می‌شوند. افسانه‌های فراوانی در مورد افرادی که توسط یک جادوگر فریب خورده‌اند وجود دارد و داستان‌هایی از آزار مردم توسط شیطان به گوش می‌رسد. بااین‌حال زیبایی‌های این منطقه به‌اندازه‌ای هستند که دیدار از جاوولیا واروش را توجیه کند.

کراگویِواک (Kragujevac)

شاید بتوان کراگویواک را به‌عنوان کمتر شناخته‌شده‌ترین شهر اروپا در میان کشورهای دستکم­گرفته­شده دانست. اینجا تقریبا مرکزی صنعتی است، اما چهارمین شهر بزرگ صربستان میزبان یک پارک بزرگ یادواره است که زیبایی خارق‌العاده‌ای دارد. این پارک به مناسبت گرامیداشت شهروندان محلی قتل‌عام شده توسط ارتش نازی در طول جنگ جهانی دوم ساخته شده و دارای یادواره‌های فراوانی است. بدون شک یادواره «پرواز متناوب» از شناخته‌شده‌ترین بناهای یادبود این پارک است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط