سفر جاده‌ای
1397/11/09 - 17:00 راهنمای سفر

چند راه هوشمندانه برای اینکه در یک سفر جاده‌ای بیمار نشویم

هیچ چیز بیشتر از چند دوست، یک ماشین غبارگرفته و جاده‌ی آزاد، ندای «آزادی» و «تابستان» را فریاد نمی‌زند. سفر جاده‌ای از زمان اختراع اتومبیل در اواخر قرن نوزدهم در موسیقی پاپ، نوشته‌ها و فیلم‌های آمریکایی نمود داشته است. اما گاهی اوقات سفرهای جاده‌ای با غذاهای جاده‌ای ناسالم، عضلات گرفته‌ی پاها و بینی‌های آفتاب‌سوخته نیز شناخته می‌شوند. تابستان امسال سعی کنید این نکات را برای داشتن یک سفر جاده‌ای سرگرم‌کننده و مفرح، ایمن و – بهتر از همه – سالم، امتحان کنید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

اسنک‌های خوبی با خودتان بیاورید

یک یخدان را با یخ یا پک‌های سرد پر کنید و آن را از اسنک‌های مغذی که مصرف ساده‌ای دارند پر کنید؛ ماست کم شکر (برای پرهیز از مصرف زیاد شکر، ماست ساده یا یونانی را انتخاب کنید)، پنیرهای رشته‌ای، میوه‌ی تازه، بارهای گرانولای خانگی، سبزی‌های خردشده و حموس، میکس‌های سالم از مغزها و آجیل‌ها (مراقب نسبت‌ها باشید تا از محدوده‌ی غذاهای ناسالم دور بمانید)، آجیل‌های بدون نمک، اسنک‌های تهیه‌شده از علف دریایی خشک‌شده، یا گوشت خشک‌شده‌ی بدون نگه‌دارنده.

آب به همراه داشته باشید

چند بطری آب چندبار مصرف (بدون BPA) همراه داشته باشید و در هر بار توقف آن‌ها را پر کنید. اگر در اسکان شبانه به فریزر دسترسی دارید، بطری‌ها را در آن قرار دهید تا در طول روز آب خنک داشته باشید. از نوشابه و قهوه‌های خامه‌ای و شیرین که پر از شکر و چربی غیرضروری هستند و (اگر کافئینه باشند) به از دست دادن آب هم کمک می‌کنند، پرهیز کنید.

پاها (و شانه‌ها و گردن) خود را کش و قوس دهید

به طور مرتب (حداقل چند بار در روز) توقف کنید و از ماشین پیاده شوید، گشتی در اطراف بزنید، و چند حرکت کش و قوس انجام دهید. ماهیچه‌های باسن، پایین کمر، شانه‌ها و گردن بعد از چند ساعت رانندگی بیشترین احتمال گرفتگی را دارند. اگر جاده از یک پارک ملی یا مسیرهای پیاده‌روی عبور می‌کند، می‌توانید هر از چند گاهی توقف کنید و در میان جنگل‌ها قدمی بزنید.

ضد آفتاب را فراموش نکنید

هیچ راننده‌ای در اینجا نمی‌سوزد! شیشه‌های جلو و پنجره‌های ماشین ممکن است مانع ورود حشرات شوند، اما به طور کامل پوست شما را در برابر آفتاب محافظت نمی‌کنند. کمی ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر را در فواصل زمانی منظم استفاده کنید تا پوستتان آسیبی نبیند.

قدر چشم‌هایتان را بدانید

یک عینک آفتابی مناسب برای محافظت از چشم‌هایتان در برابر آفتاب ضروری است. مواجهه‌ی زیاد با نور خورشید می‌تواند به بینایی شما آسیب بزند و حتی موجب برخی از انواع سرطان چشم شود. چشم‌های روشن‌تر غالباً نسبت به نور حساس‌تر هستند، پس افرادی که چشم‌های آبی، سبز یا خاکستری دارند باید بیشتر مراقب چشم‌های خود در برابر نور خورشید باشند. یک عینک آفتابی باکیفیت که در برابر UVA، UVB و HEV محافظت می‌کند به همراه داشته باشید. عینک‌های پلاریزه می‌توانند درخشش شدید را بی‌اثر و رانندگی را ایمن‌تر و لذت‌بخش‌تر کنند.

ورزش در طبیعت

تردمیل ندارید؟ اشکالی ندارد. کفش‌های ورزشی، لباس‌های ورزشی، و تجهیزات ورزشی مثل کش های مقاومتی یا حصیر یوگا را با خود ببرید تا بتوانید هر بار که برای کش و قوس پیاده می‌شوید، یک ورزش مختصر انجام دهید. تمرینات مختلف با وزن بدن را چاپ کنید (یا روی گوشی هوشمند خود داشته باشید) تا در اتاق هتل یا صبح‌ها که سایر مسافران در جاده آرام حرکت می‌کنند، بتوانید کمی ورزش کنید.

بهترین وضعیت بدن را تمرین کنید

به ویژه اگر بیش از یک روز رانندگی دارید، راحت بودن بر روی صندلی راننده (یا مسافر) ضروری است. صندلی را تنظیم کنید و از بالشتک‌ها برای راحت‌تر کردن صندلی (و صحیح‌تر بودن از نظر ارگونومی) تا بیشترین حد ممکن استفاده کنید. صاف بنشینید و به دفعات توقف کنید تا کمی شانه‌ها و گردن را کش و قوس داده و وضعیت خود را دوباره تنظیم کنید.

پشت فرمان هم مشغول فعالیت باشید

مثل مجسمه پشت فرمان ننشینید! شاید مثل یک تمرین کاردیو یک‌ساعته نباشد، اما حتی وقتی در ترافیک پشت فرمان نشسته‌اید می‌توانید شکم خود را باد کنید و عضلات باسن را منقبض کنید تا عضلاتتان فعال باشند.

وعده‌های غذا را درست انتخاب کنید

قبل از آنکه هوس یک وعده غذای گرم و درست و حسابی کنید می‌توانید تعداد زیادی هویج بخورید. از فست فودهای کنار جاده گرفته تا مغازه‌های داخل پمپ بنزین، غذاهای جاده‌ای از نظر تغذیه‌ای ناسالم هستند. برای اینکه یک وعده‌ی سبک‌تر داشته باشید، به دنبال غذاهای کبابی و سبزی‌های فراوان باشید، و از درخواست کردن سس خجالت نکشید.

راحت باشید و خجالت نکشید

لباس‌های تنگ و چسبان شاید در کلوب ها مناسب باشند، اما اگر ساعت‌ها در ماشین باشید ممکن است کمی آزاردهنده شوند. لباس‌های راحت و سبک انتخاب کنید تا هوا به بدنتان برسد و از ساییدگی با بدن و گرم شدن بیش از حد اجتناب کنید. جوراب‌های واریس شاید شکل جالبی نداشته باشند اما اگر قرار باشد به مدت طولانی در ماشین بنشینید می‌توانند از درد عضلات (و در شرایط حادتر از ترومبوز عروق، وضعیتی که در آن بعد از نشستن‌های طولانی خون در عروق پا لخته می‌شود) جلوگیری کنند.

زیاد استراحت کنید

رانندگی در حین خواب‌آلودگی علاوه بر ناخوشایند بودن، بسیار خطرناک است. وقتی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید از جاده خارج شوید یا راننده را تعویض کنید تا همیشه با هشیاری کامل در جاده باشید.

مغزتان را فعال نگه دارید

سفر جاده‌ای بدون داشتن آهنگ‌های شاد و پرانرژی و خوانندن همراه با آهنگ‌ها چه لذتی دارد؟ آهنگ‌ها برای مسافرت کافی هستند، اما کتاب صوتی یا پادکست نیز می‌توانند هنگامی که از آهنگ‌ها خسته شدید به گذر زمان کمک کنند. هرکس چیز جدیدی یاد می‌گیرد، مغزها فعال می‌شوند، و کمی دانش جدید یا داستان جالب باعث می‌شود طولانی بودن مسیر را حس نکنید.

انعطاف‌پذیر باشید

جز در صورتی که قرار است کل کشور را در زمان معینی طی کنید، یک یا دو روز اضافه را در برنامه‌ی سفر خود در نظر بگیرید. با این کار زمان زیادی برای گشت و گذار در یک آبشار پنهان در خارج از جاده، رفتن از مسیرهای فرعی با مناظر زیبا و طی کردن مسیر بدون استرس کمبود زمان خواهید داشت.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط