هندوستان
1397/11/24 - 17:00 راهنمای سفر

چرا باید برای غواصی راهی هندوستان شویم؟

هندوستان با داشتن بیش از ۸ هزار کیلومتر خط ساحلی، مقصد شگفت‌انگیزی برای غواصی است. این کشور به خاطر نزدیکی به شگفتی‌های جزایر اندامن، آب‌های فیروزه‌ای‌رنگ، ماهی‌های رنگارنگ و کشتی‌های غرق‌شده در زیر آب، محوطه‌های غواصی حیرت‌انگیزی دارد. فرقی نمی‌کند که اهل ماجراجویی باشید یا نه، دیدار از هندوستان به‌منظور غواصی برای هر مسافری ضروری است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

جزایر اندامن

جزایر اندامن با داشتن آب‌های عمیق فیروزه‌ای‌رنگ، سواحل ماسه‌ای سفیدرنگ، درختان نخل، صخره‌های مرجانی و موجودات شگفت‌انگیز دریایی، یکی از بهترین مقاصد غواصی در هندوستان است. وقتی‌که به زیر آب می‌روید، می‌توانید از بودن در کنار شگفت‌انگیزترین موجودات آبی نظیر سفره‌ماهی‌ها، لاک‌پشت‌ها، کوسه‌ها، عقرب ماهی‌ها، لیسه دریایی، اختاپوس، گیش ماهیان، مارماهی و دیگر آبزیان زیبا لذت ببرید. بهترین مکان‌ها برای غواصی در جزایر اندامن، منطقه موسوم به «دیوار»، «صخره‌ی ماهی»، «دماغه دیکسون» و «جزیره سینک» هستند.

لاکشادویپ

لاکشادویپ (Lakshadweep) مجمع‌الجزایری دور از ساحل ایالت کرالا است و یکی از بهترین نقاط غواصی در هندوستان محسوب می‌شود. این مجمع‌الجزایر از ۳۶ جزیره تشکیل شده و به خاطر مرداب‌های آبی‌رنگ با موجودات دریایی مختلف به خود می‌بالد. کوسه‌ها، سفره‌ماهی‌ها، لاک‌پشت‌ها و ماهی‌های رنگارنگ به‌وفور در این منطقه دیده می‌شوند.

بهترین منطقه برای غواصی در لاکشادویپ، جزایر بانگارام (Bangaram)، کادمات (Kadmat) و آگاتی (Agatti) هستند. می‌توان در جزیره بانگارام در میان یک کشتی غرق‌شده غواصی کرد و تجربه‌ای شگفت‌انگیز به دست آورد.

گوا

گوا باریکه‌ای شگفت‌انگیز با صخره‌های مرجانی، کشتی‌های غرق‌شده و موجودات فراوان دریایی است. بهترین بخش از غواصی در گوا، امواج محدود زیرآبی است که غواصی برای غواصان را کاملا امن می‌کند. بهترین نقاط برای غواصی در گوا، جزیره گرند، کشتی غرق‌شده سوزی (Suzy) و توربو تونل (Turbo Tunnel) هستند.

پوندیچری

پوندیچری (Pondicherry) از نظر جاذبه‌های دریایی قابل‌مقایسه با دیگر مناطق غواصی هند نیست، اما بیشتر شهرت آن به خاطر آب‌های شفاف این منطقه است. صخره‌های مرجانی طبیعی، تپه‌های دریایی مصنوعی و جانوران دریایی نظیر مرجان‌ها، سفره‌ماهی‌ها، مارماهی، لاک‌پشت، دلفین، شاه‌ماهی، تیگر ماهی، طوطی ماهی و کوسه‌نهنگ‌ها در پوندیچری یافت می‌شوند. از همه مهم‌تر اینکه می‌توان در تمام طول سال در اینجا غواصی کرد. بهترین نقاط غواصی در پوندیچری دیواره آراویند (Aravind)، صخره‌ی کوسه و صخره دریایی معبد هستند.

جزیره نترانی

عاشقان غواصی می‌توانند راهی جزیره بکر نترانی (Netrani) در اطراف سواحل کارناتاکا (Karnataka) شوند. این جزیره به خاطر صخره‌های مرجانی با اشکال گوناگون و جانوران دریایی نظیر سنگ ماهی، شیر ماهی، سفره‌ماهی، ماهی باراکودا، لاک‌پشت و نهنگ‌ها شهرت دارد.

کووالام

کووالام (Kovalam) منطقه‌ای نسبتا بکر و دست‌نخورده برای غواصی است. مرجان‌های رنگارنگ و گونه‌های مختلف از ماهی‌ها، آبزیان این منطقه را تشکیل می‌دهند. یک صخره دریایی مصنوعی در همین نزدیکی‌ها، اینجا را برای غواصی جذاب‌تر کرده است.

تارکارلی

ساحل تارکارلی (Tarkarli) در مجاورت شهر مالوان (Malvan) قرار دارد. غواصان می‌توانند در این ساحل عجایب دنیای زیر‌ آب را در یک غار و یک کشتی غرق‌شده تجربه کنند. فرصت‌های فراوانی برای عکاسی در زیر آب در این منطقه وجود دارد. ساحل تارکارلی خانه ماهاراشترا، تنها مرکز آموزش غواصی در منطقه، است. می‌توان در این ناحیه ماهی‌های گرمسیری، کوسه‌ها، مرجان‌ها و دیگر جانوران آبزی را پیدا کرد.

ویشکاپاتنام

ویشکاپاتنام (Vishakhapatnam) در ایالت آندرا پرادش، به خاطر آب‌های شفاف و موجودات دریایی فراوان نظیر عروس دریایی، مرجان‌ها، لیسه دریایی و سفره‌ماهی‌ها مشهور است. می‌توان در این منطقه شیوه‌های مختلف غواصی، نظیر غواصی در آب‌های عمیق و غواصی برای شناسایی ماهی‌های گوناگون را تجربه کرد.

بهترین زمان برای غواصی در هند

غواصان می‌توانند در تمام فصول سال به غواصی در آب‌های شفاف هند بپردازند؛ بااین‌حال هر منطقه آب‌وهوای مختص به خود را داشته و باید در زمان مناسب به آن مراجعه کرد.

  • لاکشادویپ: مه تا نوامبر
  • گوا: اکتبر تا اواسط مه
  • پوندیچری: ژانویه تا ژوئن و سپتامبر تا نوامبر
  • جزیره نترانی: اواسط اکتبر تا اواسط مه
  • تارکارلی: نوامبر تا مه
  • کووالام: نوامبر تا ژوئن
  • ویشکاپاتنام: اکتبر تا مارس

حیات دریایی زیبا

مناطق غواصی در هندوستان پر از موجودات دریایی شگفت‌انگیز در زیستگاه طبیعی خود نظیر سفره‌ماهی، کوسه‌ها، ماهی‌های صخره‌های مرجانی، عروس دریایی، سنگ ماهی، باراکودا، لاک‌پشت و نهنگ‌ها هستند. در برخی از این محوطه‌ها کشتی‌های غرق‌شده نیز یافت می‌شود.

دید عالی

مناطق غواصی هند به سبب آب‌های شفاف خود، دید خوبی را به گردشگران ارائه می‌دهند. می‌توان در این مناطق تا ۴۵ متر در جلوی خود را مشاهده کرد.

غواصی با بودجه محدود

غواصی در هندوستان قیمت‌های معقولی دارد. این تفریح در جزایر اندامن حدود ۳۵۰۰ تا ۶۵۰۰ روپیه (۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان) در هر نوبت برای شما هزینه در پی خواهد داشت. قیمت این تفریح در لاکشادویپ در هر ساعت حدودا ۳ هزار روپیه و در یک روز کامل ۱۵ هزار روپیه است. می‌توان با پرداخت ۵ هزار روپیه در پوندیچری آموزش غواصی دید.

تجربه‌ای متفاوت در هندوستان

تمامی شهرهای هندوستان شلوغ نیستند. غواصی دریچه‌ای جدید از مقاصد مسافرتی جدید را به روی شما می‌گشاید. سفر جاده‌ای خود را از گُجرات آغاز کرده و راهی سواحل غرب و جنوبی شوید. از اتوبوس‌های شبانه برای رفتن به گوا، کارناتاکا، کرالا، پوندیچری و ویشکاپاتنام استفاده کنید. صبح‌ها به غواصی پرداخته و در دیگر ساعات روز به کشف شهرهای شگفت‌انگیز هندوستان بپردازید.

امکانات خوب غواصی

تمامی مناطق غواصی در هندوستان امکانات خوبی برای این تفریح دارند. به‌علاوه تیم‌هایی از مربیان غواصی حرفه‌ای اقدام به برگزاری دوره‌های ابتدایی و پیشرفته این رشته می‌کنند. مناطق غواصی در هندوستان با هتل‌ها و اقامتگاه‌های فراوانی احاطه شده‌اند که می‌توانند برنامه غواصی در نقاط مختلف را برای شما ترتیب دهند.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط