بناهای تاریخی در استانبول
1397/09/06 - 11:00 راهنمای سفر

با شگفت‌انگیزترین بناهای تاریخی در استانبول آشنا شوید

استانبول، پایتخت همیشگی امپراتوری‌های روم شرقی و عثمانی، برای بیش از ۲ هزار سال مرکز رویدادهای مهم سیاسی بوده است. این شبه‌جزیره تاریخی، با آب‌های بوسفور احاطه شده و خانه برخی از بناهای شگفت‌انگیز از شهرهای سابق بیزانتیوم و قسطنطنیه است. تقریبا هر دیداری از استانبول با قدم زدن در مرکز تاریخی شهر آغاز می‌شود. این منطقه از سوی سازمان یونسکو به خاطر شاهکارهای معماری منحصربه‌فرد به رسمیت شناخته شده است. فلایتیو نگاهی به شگفت‌انگیزترین بناهای تاریخی استانبول انداخته و شما را با داستان هرکدام از آن‌ها آشنا می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

ایاصوفیه

ایاصوفیه یکی از شگفت‌انگیزترین بناهای دنیای باستان بوده و دارای یک گنبد عظیم به‌عنوان نمادی از شاهکار معماری عصر بیزانس است. از این بنا برای مدت حدودا هزار سال پس از ساخت توسط امپراتور ژوستینین اول در سال ۵۳۷ میلادی به‌عنوان کلیسای ارتدکس و محل اقامت پدرسالار قسطنطنیه استفاده می‌شد. از سال ۱۴۵۳ به بعد و برای مدت ۵۰۰ سال، این مکان به مسجدی برای مسلمانان تبدیل شد. سرانجام در سال ۱۹۳۵ و به دستور کمال آتاتورک، اولین رئیس‌جمهور ترکیه، ایاصوفیه به یک موزه بدل گشت. امروزه ایاصوفیه پس از کاخ توپکاپی، دومین موزه پربازدید کشور بوده و سالانه بیش از ۳ میلیون گردشگر را برای دیدار از فضاهای داخلی با کاشی‌کاری‌های طلایی به خود جذب می‌کند.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی که در اطراف ۴ حیاط اصلی و شمار زیادی از ساختمان‌های کوچک‌تر ساخته شده، از سوی سازمان یونسکو به‌عنوان «بهترین نمونه از کاخ‌های دوران عثمانی» توصیف می‌شود. این کاخ که بر فراز حرم‌سرای پادشاهان عثمانی ساخته شده، مشرف به منطقه شاخ طلایی و دریای مرمره بوده و در گذشته و برای ۴۰۰ سال نقش یک اقامتگاه مهم برای سلاطین عثمانی را داشته است. در این مدت مراسم حکومتی فراوانی در این کاخ برگزار شده است. هیچ کجای دیگر در استانبول به‌اندازه این کاخ گردشگران را به خود جذب نمی‌کند. بازدیدکنندگان برای دیدار از معماری باشکوه، مجموعه‌ای از آثار هنر خطاطی، لباس‌ها، ظروف چینی و برخی از آثار مقدس دین اسلام به این کاخ می‌آیند.

کلیسای آب‌انبار

این شگفتی زیرزمینی تقریبا در ۱۵۰ متری غرب ایاصوفیه واقع شده و یکی دیگر از جواهرات دوران کهن در امپراتوری تحت فرمان ژوستینین است. این آب‌انبار در قرن ششم میلادی به‌منظور تصفیه آب کاخ بزرگ قسطنطنیه (کاخی که امروز نابود شده است) ساخته شد و بزرگ‌ترین آب‌انبار در میان صدها آب‌انبار شهر بود. پس از فتح استانبول در سال ۱۴۵۳ توسط عثمانی‌ها، از این آب‌انبار برای تامین آب کاخ توپکاپی استفاده می‌شد. کلیسای آب‌انبار مساحتی بالغ بر ۱۰ هزار مترمربع داشته و با ستون‌های فراوانی در برابر ریزش محافظت شده است. این مکان که همیشه مرطوب و تاریک است، محل مناسبی برای فرار از گرمای تابستان در استانبول محسوب می‌شود.

مسجد سلطان احمد

این مسجد زیبا که بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ توسط سلطان احمد اول به‌منظور تثبیت قدرت امپراتوری عثمانی ساخته شد، با گنبدها و ۶ مناره شگفت‌انگیز خود، آسمان شهر استانبول را زینت بخشیده است. حیاط بیرونی مسجد با حدود ده هزار کاشی آبی‌رنگ تزئین شده و همین امر سبب شده تا مسجد سلطان احمد با نام مسجد آبی نیز شناخته شود. اگرچه این مسجد یک جاذبه گردشگری مهم است، اما همچنان به دلیل استفاده از آن برای مراسم مذهبی، سختگیری‌های زیادی به گردشگران می‌شود.

قلعه روملی

قلعه روملی (Rumeli) دژی به مساحت تقریبا ۶۵ هزار مترمربع با دیوارها و برج‌های بلند و فضای سبز در اطراف است. این قلعه در بخش اروپایی استانبول و در باریک‌ترین قسمت تنگه بوسفور واقع شده و در سال ۱۴۵۲ و تنها در مدت ۴ ماه به فرمان سلطان احمد دوم ساخته شده است. هدف از ساخت این قلعه تکمیل حمله نهایی به قسطنطنیه و سرنگون کردن امپراتوری بیزانس بوده است. بخش اعظم فضای داخلی، پس از وقوع زمین‌لرزه‌های فراوان، متحمل آسیب‌های جدی شده است. امروزه درهای این قلعه به‌عنوان یک موزه به روی عموم باز است و مرتبا در آمفی‌تئاتر آن نمایش‌ها و کنسرت‌های مختلف برگزار می‌شود.

کلیسای کورا

کلیسای منجی مقدس در کورا یک کلیسای قدیمی متعلق به دوران امپراتوری روم شرقی است. می‌توان این کلیسا را خواهر کوچک‌تر ایاصوفیه نامید. کورا نیز به‌مانند ایاصوفیه در قرن شانزدهم به یک مسجد عثمانی تبدیل شد و بعدها برای حفظ آن به موزه بدل گشت. اگرچه این کلیسا کمی کوچک‌تر از ایاصوفیه است، اما از نظر زیبایی دستکمی از آن ندارد. کورا در منطقه اردینه کاپی، درست در بیرون دیوارهای قدیمی شهر، واقع شده و فضای داخلی آن با کاشی‌های زیبای قرون‌وسطایی و نقاشی‌ها دیواری متعلق به سال ۱۳۱۲ تزئین شده است.

برج گالاتا

این برج استوانه‌ای با کلاهک مخروطی شکل در سال ۱۳۴۸ میلادی به‌عنوان بخشی از طرح توسعه محله ژنویی‌ها (مردمان منطقه ژنو در ایتالیا) ساخته شد و بر فراز منطقه کاراکوی، درست در شمال تلاقی شاخ طلایی با بوسفور، قرار گرفت. برج گالاتا برای چندین قرن بلندترین ساختمان شهر بود و همچنان نیز بخش زیادی از خط افق استانبول را به خود اختصاص داده است. پاداش انتظار در صف‌های طویل برای رفتن به بالای این برج، تماشای مناظر ابدی با زاویه ۳۶۰ درجه از این شبه‌جزیره تاریخی و اطراف آن است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط