برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چند ساعت قبل پرواز فرودگاه باشیم

این سوال همیشگی است: چقدر قبل پرواز فرودگاه باشیم؟ آیا زمان رسیدن به فرودگاه باعث می‌شود که مسافران پرواز خود را از دست بدهند؟ در حالی که توصیه می‌شود که ۲ ساعت قبل از زمان حرکت برای پرواز داخلی و ۳ ساعت قبل برای پرواز بین المللی به فرودگاه بروید، اما هنگام تصمیم‌گیری در مورد زمان ورود خود در فرودگاه چندین عامل را باید در نظر گرفت. بعد از خرید بلیط هواپیما با رعایت نکات زیر به موقع در فرودگاه حاضر شوید.

شخصی تعریف می‌کرد که در ده سال زندگی که آن را در سفر بین پروازهای داخلی و بین‌المللی گذرانده است. اما حتی یک‌بار هم در سالن فرودگاه منتظر نمانده و ادعا دارد که همیشه می‌داند باید چه زمانی در فرودگاه باشد. واقعا چه عواملی در رسیدن زمان مناسب در فرودگاه تاثیر دارد؟ این شخص چند ساعت قبل پرواز راهی فرودگاه می‌شود؟

در حالت کلی هنگام پرواز بین‌المللی باید حداقل ۳ ساعت قبل از زمان رسمی عزیمت در فرودگاه حضور داشته باشید. این همان چیزی است که اداره امنیت حمل و نقل به مسافران هوایی توصیه می‌کند. کارشناسان هم معتقدند که این زمان معقولی برای چک کردن چمدان و مراحل پرواز است. حتی آن‌ها توصیه می‌کنند مسافران در ایام تعطیلات برای کاهش استرس نیم ساعت اضافه‌تر در فرودگاه حاضر باشند.

گیشه دریافت کارت پرواز در پروازهای داخلی، بین ۳۰ الی ۴۰ دقیقه قبل از پرواز کاملا بسته می‌شوند و امکان عبور بعد از این زمان، وجود ندارد. به همین دلیل، باید زودتر از پرواز حضور داشته باشید تا بتوانید کارت پرواز خودتان را دریافت کرده و از گیشه عبور کنید.

گیشه دریافت کارت پرواز در پروازهای خارجی، بین ۴۰ الی ۴۵ دقیقه قبل از پرواز بسته می‌شود و اگر بعد از این ساعت برسید، از آن عبور نخواهید کرد. با این حال صف‌های دریافت کارت پرواز در نیم ساعت نهایی در مقایسه با ساعات ابتدایی بسیار شلوغ تر می‌شود.

چند ساعت قبل از پرواز خارجی در فرودگاه باشیم؟

به یاد داشته باشید که در سفرهای خارجی قبل از خروج باید علاوه‌بر چک چمدان و دریافت کارت پرواز، ویزا و گذرنامه خود چک شود. در صورت داشتن اضافه بار آمادگی لازم از لحاظ زمانی و مالی در فرودگاه داشته باشید. در واقع برای سفر با چمدان تحویل داده شده باید زودتر در فرودگاه حاضر شوید و این مورد تاثیر شگرفی در اینکه چند ساعت قبل پرواز فرودگاه باشید خواهد داشت. اکثر خطوط هوایی الزامات سختگیرانه‌ای برای تحویل چمدان دارند و رد شدن چمدان‌ها پس از یک محدودیت زمانی خاص را نمی‌پذیرند. این قوانین معمولا روی بلیط شما نوشته می‌شود؛ در غیر این صورت وب‌سایت شرکت هواپیمایی را بررسی کنید تا بدانید تا چه مدت قبل از پرواز می‌توانید چمدان خود را چک کنید. بار مجاز پیش از رزرو بلیط هواپیما با کلیک روی جزئیات بلیط و سپس «بار مجاز» قابل مشاهده است. بار مجاز داخل کابین معمولاً یک چمدان دستی تا ۵ کیلوگرم است و در برخی ایرلاین‌ها این میزان تا ۷ کیلوگرم افزایش می‌یابد. هنگامی که ایمیل نهایی‌شدن رزرو پرواز را از فلایتیو دریافت می‌کنید، از قوانین مرتبط مثل بار مجاز پروازتان نیز مطلع می‌شوید. در نتیجه اگر نمی خواهید بار زیادی با خود حمل کنید، می‌توانید از شرکت‌هایی بلیط خریداری کنید که اجازه حمل میزان بار کمتری به مسافران خود می‌دهند.

پیشنهاد فلایتیو برای صرفه‌جویی در زمان این است؛ صرفنظر از جایی که هستید، قبل از ورود به فرودگاه به‌صورت آنلاین این مراحل را چک کنید. این امر نه تنها باعث صرفه جویی در وقت گرانبهای شما می‌شود، احتمال اینکه از هواپیما جا بمانید کمتر است. البته به یاد داشته باشید که در برخی از مسیرهای خاص طبق قوانین باید زودتر وارد فرودگاه شوید. اکثر خطوط هوایی به شما اجازه می‌دهند حداقل ۲۴ ساعت قبل از پرواز، مدارک خود را چک کنید. این کار در وقت شما بسیار صرفه جویی می‌کند ، پس این کار را انجام دهید.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

در چه زمانی از پرواز جا خواهیم ماند؟

نقطه آسایش برای تعیین زمان حضور در فرودگاه بین بازه ۲ تا ۴ ساعت است. ۹۰ دقیقه زمان ایده‌ال هم برای مسافران است که هم در زمانشان صرفه‌جویی شده است و هم خیالشان راحت است که از پرواز جا نخواهند ماند. ۳۰ دقیقه زودتر! حتما فردای آن روز دوستان شما شاهد دستگیری شما برای دویدن به سمت هوایپما و نافرمانی از دستور خلبانان خواهند بود. به خاطر داشته باشید که حتی اگر هواپیما هنوز ایستاده باشد و گیت‌ها بسته شده باشند، شما پرواز را از دست داده‌اید.

در صورت تاخیر در پرواز می توانم دیرتر در فرودگاه حاضر شویم؟

خیر. از آن‌جایی که زمان‌های اعلام شده در تاخیر و لغو پروازها دقیق نیستند، بهترین کار این است که از قوانین پیروی کنید و برای اینکه از پرواز محروم نشوید در زمان تعیین شده روی بلیط ساعت پرواز اصلی در فرودگاه حاضر شوید.

آیا شرکت‌های هواپیمایی منتظر مسافران می‌مانند؟

در سراسر دنیا هیچ خدمه پروازی تقریبا هرگز هواپیما را برای مسافرانی که تاخیر دارند، نگه نمی‌دارند؛ زیرا که عواقب زیادی برای پرواز در پی خواهد داشت. یک مثالی است که می‌گوید در پروازهای بین‌الملی، خطوط هوایی بیشتر احتمال دارد که کیف شما را از توقف خارج کند تا اینکه منتظر شما بماند. در واقع نقل و انتقالات می‌توانند یک استثنا باشند. اگر مسافرانی به دلیل تاخیر اعلام شده پرواز دیر کرده باشند، شاید هواپیما منتظر آن‌ها بماند اما روی آن حساب نکنید.

به یاد داشته باشید در بیشتر فرودگاه‌ها، درصورتی که صف حراست طولانی نباشد و در گیت مشکلی پیش نیاید، عبور از یک مرحله تا مرحله بعدی فقط ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. حتی با احتساب زمان «درها تا ۳۰ دقیقه پیش از پرواز بسته می‌شوند» تنها یک ساعت لازم است تا پیش از پرواز در فرودگاه باشیم. اما همیشه هم امور به این سادگی پیش نمی‌رود! اگر برای بار اول با وسیله هواپیما سفر می‌کنید و از روند کارهای لازم قبل از پرواز در فرودگاه اطلاعی ندارید لازم است با زمان‌بندی مناسب در فرودگاه حضور پیدا کرده و با دنبال کردن تابلوهای راهنمای فرودگاه، جویای مراحل شده و بدون استرس کارهای پذیرش را انجام دهید.

اگر پرواز را از دست بدهید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از ایرلاین‌ها دارای سیستم پرداخت اضطراری هستند. شما با پرداخت مبلغی می‌توانید با خرید بلیط برای پرواز بعدی به سفرتان ادامه دهید.

امیدواریم این مقاله به شما اطلاعاتی درباره اینکه چقدر زود باید در فرودگاه باشید، داده باشد!

همچنین مطالعه کنید: