سفر با کودک
1397/07/16 - 11:00 راهنمای سفر

چطور بچه ها را تشویق به جمع آوری وسایل برای سفر کنیم؟

1. کارهایی را که باید انجام بدهند تبدیل به چند کار کوچک کنید

این مسئله در مورد هر کاری که فرزندتان به انجام آن عادت ندارد مصداق دارد و نباید انتظار داشته باشید همه­ آن را یک باره انجام بدهد. برای مثال اول ببینید باید چه چیزهایی با خودتان ببرید، آنها را انتخاب کنید، چیزهایی را که کثیف هستند بشویید، چمدان را بیرون بیاورید و آنها را در چمدان بگذارید.

 

برای خرید بلیط هواپیما مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

  1. یک فهرست تهیه کنید

بسته به این که فرزندتان چند سال دارد، می­­توانید این کار را با خودش انجام بدهید یا اجازه دهید خودش به تنهایی فهرست را بنویسد. به او بگویید کجا می­روید، چقدر می­مانید و چه لباس­هایی لازم است- تعداد روزها و شب­هایی را که آنجا می­مانید، و کارهایی را که در مقصد انجام خواهید داد، به فرزندتان بگویید.

 

  1. همه چیز را کنار بگذارید

این کار به شما اجازه می­دهد پیش از قرار دادن وسایل در چمدان، نگاهی به آنها بیاندازید. در ضمن به فرزندتان کمک می­کند بفهمد چه چیزهایی لازم دارد و چه چیزهایی را فراموش کرده است. نکته­ مهم: رگال­های لباس برای این کار بسیار مناسب هستند.

 

  1. وسیله­ ها را به صورت جداگانه قرار بدهید

وقتی می­خواستم به قله­ کلیمانجارو بروم، برای اولین بار این کار را کردم و از آن به بعد، کل خانواده همین روش را انجام می­دهند. از کیسه­ های زیپ دار پلاستیکی یا شبکه ­ای استفاده کنید و لباس­ها را دسته ­بندی کنید و در آنها قرار بدهید. این کار باعث می­شود در مقصد راحت­تر باشید. بچه­ ها می­توانند بدون به هم زدن وسایل، یک کیسه را بیرون بیاورند. اگر در سفر زیاد جابجا می­شوید یا فرزندانتان از یک چمدان مشترک استفاده می­کنند، این گزینه بسیار مفید است چون جلوی قاطی شدن لباس­ها را می­گیرد.

 

  1. از لباس­ها عکس بگیرید

ما برای یک مراسم ازدواج که شامل چهار مهمانی مختلف می­شد، به مسافرت خارج از کشور رفتیم. من و سه دخترم در مجموع دوازده لباس با خودمان بردیم. از هر کدام از لباس­ها به همراه کفش و وسایل دیگر، عکس گرفتم تا بچه­ها دقیقاً بدانند برای هر مراسم چه چیز باید بپوشند.

 

  1. تکنیک­های جمع آوری مختلف را امتحان کنید

هر کس روش خودش را برای جمع کردن وسایل دارد و باید به هر روشی مطمئن شوید چیزی جا نمانده است. از فرزندانتان بخواهید از روش­های مختلف استفاده کنند. من همیشه لباس­ها را با چوب لباسی جمع می­کنم تا در مقصد راحت­تر باشم. در ضمن لباس­هایی را که راحت چروک می­شوند، با کیسه­ی خشکشویی در چمدان بگذارید تا احتمال چروک شدنشان کمتر شود.

 

  1. این کار را سرگرم کننده کنید

اگر بتوانید به جمع آوری وسایل خنده و شادی اضافه کنید، راحت­تر خواهد بود. مثلاً آهنگ بگذارید و موقع جمع کردن وسایل با بچه­ ها برقصید.

 

  1. به آنها زمان کافی بدهید

من از تحت فشار بودن بیزارم و هرگز نمی­دانیم در روزهای منتهی به سفر، چه اتفاقات پیشبینی نشده ­ای خواهد افتاد. درس خوبی است که به کودکان بیاموزیم پیشاپیش برنامه ­ریزی کنند و از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنند. من سعی می­کنم کاری کنم یکی دو هفته پیش از سفر، بچه ­ها چیزهایشان را جدا بگذراند یا در یک فقسه در کمدشان قرار بدهند. لازم نیست در چمدان قرارشان بدهید، اما این صرفه جویی در زمان، ارزشش را دارد. «کار امروز را به فردا نیانداز».

 

  1. با قدم­های کوچک شروع کنید

اگر کودکتان تا به حال وسایلش را خودش جمع نکرده، با جمع کردن اسباب بازی­ها یا کیف دستی شروع کنید.

 

  1. در کنارش حاضر باشید

اگر می­خواهید دوباره وسایلشان را جمع کنند، باید تجربه­ای مثبت رقم بخورد. اگر اشتباهاتشان زیاد است یا پیشنهادات احمقانه می­دهند، برخورد بدی نکنید و امر و نهی نکنید. فرزندتان را تشویق کنید، و هر کار کوچکی را که انجام می­دهد تایید و تشویق کنید. بچه ­ها وقتی مشغول انجام کاری هستند، پذیرای صحبت­های شما هستند و فرصت خوبی برای ارتباط برقرار کردن است.

 

  1. کیسه  لباس­های کثیف

دو کیسه­ پلاستیکی در چمدان بگذارید تا در سفر، فرزندتان لباس­های کثیفش را در آنها قرار بدهد و به این ترتیب بقیه­ وسایل کثیف نشوند.

 

کمک به ایجاد عادات خوب در فرزندتان و مستقل بار آوردن او، او را برای زندگی آینده آماده می­کند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط