کوهپیمایی با کودک
1397/07/11 - 11:00 راهنمای سفر

چگونه با کودکان خود به کوه‌پیمایی برویم؟

برخی از خانواده‌ها علاقه وافری به کوه‌نوردی دارند و سعی می‌کنند همیشه به این ورزش بپردازند. تقریبا چیزی نمی‌تواند جلودار آن‌ها باشد. باد، باران و حتی عشق. بااین‌حال، وقتی‌که یک عضو کوچک به خانواده شما اضافه می‌شود، چالش کوه‌پیمایی به اوج خود می‌رسد. به‌راستی کوه‌پیمایی باوجود کودکان خردسال امکان‌پذیر است؟ فلایتیو پاسخ این پرسش را می‌دهد.

کوه‌پیمایی با کودکان شیرخوار و همراه داشتن تمامی وسایل موردنیاز آن‌ها از قبیل پوشک، شیشه شیر، غذا و اسباب‌بازی‌ها امکان‌پذیر است؛ اما وقتی‌که کودک شما کمی بزرگ‌تر می‌شود و می‌تواند روی پای خود بایستد، انجام این ورزش بسیار سخت خواهد شد. شما نمی‌توانید به ارتفاعات بالاتر صعود کرده و سرعت حرکتتان نیز به‌شدت کند می‌شود. آن‌ها به‌سرعت خسته شده و از شما می‌خواهند تا بغلشان کنید. بااین‌حال، وقتی‌که فرزند شما به سن نوجوانی می‌رسد، اوضاع کاملا تغییر کرده و شاید کسی که در این مسیر خسته می‌شود، شما باشید.

ما قصد داریم تا در این مقاله شما را با توصیه‌های مفید به‌منظور کوه‌پیمایی همراه با فرزندان خود آشنا کنیم.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید.

چرا ورزش کردن برای کودکان ضروری است؟

اگر شما از قبل به فعالیت‌های ورزشی در محیط باز عادت داشتید و حالا هم بچه‌دار شده‌اید، نیازی به دانستن اهمیت ورزش کردن ندارید؛ اما بسیاری از خانواده‌ها وقتی ورزش را آغاز کردند که بچه‌دار شدند و هدف آن‌ها از فعالیت‌های بدنی، مقابله با بحران بی‌سابقه چاقی در میان کودکان بود. امروزه با کاهش فعالیت‌های بدنی و کم شدن ساعات زنگ ورزش در مدارس، مسئله چاقی بیش از هر وقت دیگری کودکان را تهدید می‌کند.

بیرون بردن بچه‌ها برای فعالیت بدنی، بسیار ضروری است؛ آن‌ها ورزش می‌کنند، هوای پاک تنفس می‌کنند و حتی از نور خورشید برای جذب ویتامین بهره می‌برند.

بهتر است تا فرزندان خود را از همان سنین کودکی به این کار عادت بدهید. برای مثال، اگر دارای فرزندی هستید که به‌سختی می‌خوابد و انرژی او تمام نمی‌شود، کوهنوردی می‌تواند راهی برای تخلیه انرژی‌اش باشد. این کار باعث می‌شود تا کودکان به هنگام بازگشت به خانه، دیگر توانی برای بازی نداشته باشند.

باید به این موضوع اشاره کنیم که فرقی نمی‌کند با فرزندان خود به کجا برای کوهنوردی می‌روید، به آن‌ها بیاموزید تا به محیط‌زیست و تاریخ آن منطقه احترام بگذارند. آن‌ها را با اهمیت تمیز نگاه داشتن محیط اطراف آشنا کرده و در صورت ممکن، در مورد جاذبه‌های تاریخی آن منطقه نیز با کودکان صحبت کنید. کوه‌نوردی و پیاده‌روی در مناطق تاریخی، می‌تواند تجربه‌ای شگرف برای فرزندان باشد.

کوهنوردی با نوزادان

صرف‌نظر از به همراه داشتن تمامی وسایل مورد نیاز نوزادان، داشتن یک چیز در مسیرهای کوهنوردی بسیار اهمیت دارد؛ کریرهای مخصوص نوزادان.

اگر شما به‌تازگی پدر و مادر شده‌اید، کوهنوردی با کودکان می‌تواند برایتان به یک کابوس بدل شود؛ اما استفاده از یک کریر بسیاری از نگرانی‌های شما را برطرف خواهد کرد. کریرها قابلیت بسته شدن بر پشت شما را داشته و کمک می‌کنند نوزادتان در جای خود راحت باشد.

کوهنوردی با کودکان نوپا

وقتی‌که نوزاد شما کمی بزرگ‌تر می‌شود، دشواری‌های شما آغاز خواهد شد و سرعت حرکت شما به‌شدت افت خواهد کرد.

شما همچنان می‌توانید از کریرها برای حمل کودکان نوپای خود نیز استفاده کنید، اما مسلما با رشد آن‌ها، وزن آن نیز بیشتر شده و این کار سخت‌تر می‌شود.

کوهنوردی با کودکان نوپا نیازمند رفتن به مناطقی مسطح و توقف در مکان‌هایی است که خطر کمتری برای آن‌ها داشته باشد.

با کودکان خود در مناطق کوهستانی اقدام به گشت زنی کرده و آن‌ها را به محیط اطراف عادت دهید.

داشتن لباس مناسب

همان‌طور که داشتن وسایل مناسب از قبیل کریر می‌تواند به والدین برای یک کوه‌پیمایی خوب کمک کند، مجهز بودن به لباس گرم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همان‌طور که می‌دانید، هوا در مناطق کوهستانی می‌تواند به‌سرعت سرد شود. لباس گرم کودک را به‌گونه‌ای انتخاب کنید تا فرزند شما را در برابر سرما به‌خوبی محافظت کند.

کوهنوردی همراه با کودکان بزرگ‌تر

وقتی‌که کودک شما مرحله نوپا بودن را پشت سر می‌گذارد، کمتر در طول مسیر خسته شده و می‌تواند به‌آسانی از تپه‌هایی با شیب ملایم بالا برود.

در این سنین سعی کنید تا همراه با کودک خود به مسیرهای کوهنوردی با شیب ملایم رفته و با این کار مانع از خستگی سریع فرزندتان شوید. در این صورت مجبور نخواهید بود تا مرتبا او را بغل کنید.

درحالی‌که کودکان به‌سادگی خسته می‌شوند، بسیاری از این خستگی‌ها روانی بوده و آن‌ها هنوز یاد نگرفته‌اند تا به‌مانند بزرگ‌ترها، باوجود سختی‌ها، به راه خود ادامه دهند.

  • حتما سعی کنید تا با سرعت آن‌ها راه بروید. اگر کودکان می‌خواهند تا به دنبال چیزی بروند، حتما با آن‌ها همراه شده و زمان بگذارید.
  • به هنگام کوهنوردی با کودکان، بیشتر توقف کنید. اگر آن‌ها از دنبال کردن مسیر خوشحال هستند، توقف نکرده و به راه خود ادامه دهید.
  • مسیری را انتخاب کنید که جاذبه‌های فراوانی داشته باشد. برخی مسیرها چالشی بوده و نیازمند عبور از رودخانه هستند و همین مسئله می‌تواند جذاب باشد.
  • مقداری میان وعده برای تامین انرژی بدن به همراه داشته باشید. از آوردن خوراکی‌های ناسالم پرهیز کنید.
  • از بغل کردن آن‌ها خودداری کنید، مگر اینکه ضروری باشد. اگر شما کودکان خود را بغل کنید، آن‌ها خیلی سریع می‌آموزند تا همیشه از شما انتظار بغل شدن را داشته باشند. این عمل به تقویت روحیه استقامتی کودکان کمکی نخواهد کرد.

کوهنوردی با نوجوانان

وقتی‌که فرزند شما به سن نوجوانی می‌رسد، می‌توان انتظار رفتن به یک کوهنوردی واقعی با او را داشت. هرچند شاید همچنان نیاز باشد تا در این سن از برخی تکنیک‌های استفاده‌شده در مورد کودکان بهره برد.

حالا می‌توان چالش‌های بزرگ‌تری را برای فرزند خود خلق کرد. برای مثال می‌توان در فصل تابستان همراه با او به کوهی با شیب بیشتر رفت.

این نوع کوهنوردی واقعا سخت است و شما باید مراقب موضوعاتی مانند دره‌هایی با شیب زیاد و آب‌وهوای متغیر باشید. بااین‌حال این کار شدنی است و متوجه خواهید شد که دیگر اعضای خانواده نیز برای همراه شدن با شما ترغیب خواهند شد.

وقتی‌که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، استقلال بیشتری می‌یابند. مطمئن شوید که آن‌ها وسایل مناسب کوهنوردی مانند لباس اضافی، غذا و جعبه کمک‌های اولیه را با خود به همراه می‌برند. به‌علاوه حتما روش استفاده صحیح از وسایل کوهنوردی را به فرزندان خود آموزش دهید. به نظر می‌رسد که می‌توان در این سن استفاده از نقشه و روش‌های مسیریابی را نیز به کودکان آموزش داد.

فرقی نمی‌کند که سن فرزند شما چقدر است، از این تفریح لذت ببرید

این جمله کمی کلیشه‌ای است، اما درست به نظر می‌رسد. تا چشم به هم بزنید، کودک خردسال شما بزرگ شده و دیگر نیازی به شما برای مراقبت در مسیرهای کوه‌پیمایی ندارد. این کار در ابتدا کمی سخت است، اما بعد از بزرگ‌تر شدن فرزندان، لذت‌بخش خواهد بود.

اگر این کار را ادامه دهید، کودک شما نیز به آن علاقه‌مند شده و در میان‌سالی و پیری، همپای خوبی برای شما در مسیرهای کوهستانی خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط