بهترین مسیرهای حمل و نقل در ترکیه
1397/04/30 - 13:00 راهنمای سفر

بهترین مسیرهای حمل و نقل در ترکیه را بشناسیم

این سواحل زیبا، تاریخ مجذوب‌کننده و مناظر منحصر به فرد هستند که ترکیه را به یک مقصد عالی برای مسافران کنجکاو تبدیل می‌کنند. خوشبختانه گشت و گذار در این کشور ساده و مقرون‌به‌صرفه است. در این راهنما نحوه‌ی پیدا کردن مسیرهای حمل و نقل در ترکیه را همراه با نکات محلی مفیدی ارائه می‌کنیم.

برای خرید بلیط هواپیمای استانبول به فلایتیو مراجعه کنید.

پروازهای داخلی

پروازهای داخلی در ترکیه، گسترده و متنوع هستند و تورکیش ایرلاین از نظر محبوبیت و راحتی جلوتر از بقیه قرار دارد. با این وجود، باید توجه داشته باشید که قیمت‌های آن از سایر خطوط هوایی ملی مثل پگاسوس ایرلاین، اطلس ایر و انور ایر بالاتر است. صرف نظر از شرکت هواپیمایی که انتخاب می‌کنید، پیدا کردن بلیت ارزان قیمت در استانبول، نسبت به سایر شهرهای ترکیه نسبتاً آسان است.

پیشنهاد محلی‌ها: اگر هزینه برای شما مهم است، از فرودگاه صبیها گوکچن که تقریباً همیشه قیمت‌های پایین‌تری نسبت به فرودگاه بین‌المللی آتاتورک دارد، پرواز کنید.

اتوبوس‌ها

با وجود پروازهای مقرون به صرفه، اتوبوس‌ها محبوبیت خود را از دست داده‌اند اما همچنان قابل اطمینان، راحت و ارزان قیمت هستند. شرکت‌های اتوبوس‌رانی مختلف با نرخ و کیفیت مشابه به طور روزانه در کشور سفر می‌کنند. هر شهر و شهرستان یک ایستگاه اتوبوس مرکزی دارد که مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌ها در آن‌ها آماده‌ی رساندن شما به محل اقامت هستند.

پیشنهاد محلی‌ها: غذاهای خوش‌طعم محلی را در مغازه‌های بین راهی امتحان کنید.

قطارها

شبکه‌ی قطارها با اینکه به شکل گسترده‌ای استفاده نمی‌شود اما همچنان وجود دارد، و شمال، شرق، غرب و بخش‌هایی از جنوب را به هم متصل می‌کند. تنها قطار سریع‌السیر بین آنکارا، کونیا، اسکیسیر و استانبول کار می‌کند و تقریباً در مدت 4 ساعت از استانبول به آنکارا می‌رسد. محبوب‌ترین مسیر قطار، دوگو اکسپرسی (اکسپرس شرق) است که بین آنکارا و کارس سفر می‌کند. اگر دوست دارید چشم‌اندازهای کوهستانی را تماشا کنید، در زمستان گرم‌ترین لباس خود را بپوشید و سوار این قطار شوید.

اتومبیل‌ها

جاده‌های ترکیه، به ویژه در غرب، به خوبی با هم در ارتباط بوده و کیفیت خوبی نیز دارند. با وجود شرکت‌های بین‌المللی اجاره‌ی اتومبیل مثل Hertz، Europcar، Garenta و Budget در ترکیه، اجاره‌ی یک اتومبیل ساده و بی‌دردسر است.

پیشنهاد محلی‌ها: ترافیک در جاده‌های بین‌شهری، به ویژه هنگام تعطیلات، بسیار زیاد است و تعداد تصادف‌های اتومبیل‌ها نیز در این زمان‌ها افزایش پیدا می‌کند. سعی کنید در روزهای اول و آخر تعطیلات از سفرهای جاده‌ای اجتناب کنید.

فری‌ها و قایق‌ها

در غرب ترکیه، با استفاده از فری‌ها و قایق‌ها می‌توانید زمان سفر خود را کوتاه کرده و آن را کمی لذت‌بخش‌تر کنید. اگر به سمت ایگان یا مدیترانه حرکت می‌کنید، یک فری اتوماتیک دوساعته از استانبول به بندیرما بگیرید.

مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌های اشتراکی (دولموش)

بیشتر مردم ترکیه با مینی‌بوس یا تاکسی‌های اشتراکی که دولموش نامیده می‌شوند سفر می‌کنند، که هم مقرون به صرفه و هم زیاد و در دسترس هستند. آن‌ها مسیرهای مشخصی دارند و در هرکجای مسیر برای سوار یا پیاده کردن مسافرها توقف می‌کنند. فقط لازم است دستتان را بلند کنید تا برای شما نگه دارند. بدون شک این مینی‌بوس و تاکسی‌ها راحت نیستند و راننده‌های آن‌ها به خاطر رانندگی بد خود مشهور هستند، اما با کمترین هزینه مسافر را از نقطه‌ی آ به نقطه‌ی ب می‌رسانند. برای یاد گرفتن مسیرها باید از اطرافیان سؤال کنید چون غالباً تابلوهای راهنما وجود ندارند.

پیشنهاد محلی‌ها: حتماً پول خرد همراه خود داشته باشید.

تاکسی‌ها

تاکسی‌های زرد کمی گران‌تر هستند اما مردم محلی عموماً از آن‌ها استفاده می‌کنند. گرفتن یکی از این تاکسی‌ها در خیابان‌های اصلی استانبول نسبتاً ساده است؛ با این وجود، در شهرهای کوچک باید از یک اپلیکیشن برای این کار استفاده کنید (اطلاعات بیشتر را در زیر مشاهده کنید).

پیشنهاد محلی‌ها: عموماً راننده‌ها سعی دارند پول بیشتری از توریست‌ها بگیرند، بنابراین حتماً هنگام سوار شدن مطمئن شوید که راننده تاکسی‌متر را روشن کند. همچنین یادتان باشد که همیشه پول نقد به همراه داشته باشید چون تاکسی‌ها کارت اعتباری قبول نمی‌کنند.

اپلیکیشن های حمل و نقل

با اینکه اپلیکیشن های حمل و نقل به شکل گسترده‌ای در کل کشور استفاده نمی‌شوند، اما شهرهای بزرگ مثل استانبول، ازمیر، و آنکارا اپلیکیشن های حمل و نقل مختلفی دارند که سیر و سفر را ساده‌تر می‌سازند.

  • BiTaksi: این اپلیکیشن به شما امکان پیدا کردن نزدیک‌ترین تاکسی‌ها و پرداخت به صورت نقدی یا با کارت اعتباری را می‌دهد. استفاده از این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا راننده‌ها نتوانند پول اضافی از شما بگیرند.
  • Uber: قانونی بودن اوبر در ترکیه یک مبحث داغ است (مقامات اوبر می‌گویند قانونی است اما برخی مقامات محلی مخالف آن هستند) و ممکن است پلیس به خاطر استفاده از این شرکت جلوی شما را گرفته و شما را جریمه کند. در چنین مواردی، اوبر مبلغ را به مشتری برمی‌گرداند. با این حال، این اپلیکیشن به شکل گسترده‌ای در استانبول استفاده می‌شود.
  • Yandex: اگر با اتومبیل سفر می‌کنید، برای پیدا کردن مسیرها، یاندکس نسبت به نقشه‌های گوگل گزینه‌ی بهتری است. این اپلیکیشن بر اساس ترافیک، مسیرها را تغییر می‌دهد و باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان می‌شود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط