چطور در یک روز آتن را بگردیم
1397/04/19 - 15:00 راهنمای سفر

چطور در یک روز آتن را بگردیم؟

 

اگر شما تنها یک روز برای دیدن آتن فرصت داشته باشید، اصرار دارید که در ابتدا به تپه‌های آکروپولیس و موزه جدید این منطقه بروید. این موارد مشهورترین جاذبه‌های آتن هستند که نمادی از تولد دموکراسی و تمدن غربی محسوب می‌شوند. هر روزه از ساعت ۹ صبح تورهای متعددی به اینجا آمده و به‌مانند مورچه‌ها، صف‌هایی طولانی در مقابل آن تشکیل می‌دهند؛ اما در عوض برنامه سفر فلایتیو شما را به گشت‌وگذاری کامل از تاریخ و فرهنگ آتن برده و به شما فرصت لذت بردن از تمامی جاذبه‌های این شهر را می‌دهد. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیمای یونان به فلایتیو مراجعه کنید.

۹:۱۵ صبح

صبح خود را با رفتن به موزه ملی باستان‌شناسی آغاز می‌کنیم که حدود ۱۰ دقیقه پیاده تا ایستگاه مترو اومونیا فاصله دارد. سعی کنید تا از یک راهنمای تور استفاده کرده و در قالب گروه‌های بیش از ۵ نفر باشید. راهنماها تنها در این صورت خدمات‌رسانی می‌کنند. در غیر این صورت تنها از دیدن آثار باستانی شگفت‌زده می‌شوید، اما متوجه اهمیت آن‌ها نخواهید شد، حتی اگر این آثار دارای توضیحات کامل به زبان انگلیسی باشند. اینجا یک موزه حیرت‌انگیز است که نباید آن را از دست داد. این موزه تنها جایی است که می‌توان آثار باستانی تمامی مناطق یونان در همه اعصار را مشاهده کرد. موزه باستان‌شناسی آتن حتی از کلکسیون هنر موزه متروپولیتن هم مهم‌تر است؛ کار بازدید را از دوره نوسنگی (۶۵۰۰ تا ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح) آغاز کنید. در این بخش می‌توان اشیاء بی‌نظیری از جنس طلا و مجسمه‌های خارق‌العاده گلی متعلق به گایا، مادر زمین، را مشاهده کرد. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت بیشتر مادر نسبت به پدر در مذهب و جامعه آن زمان یونان است.

پس از آن می‌توان نقاب طلایی شاه آگامِمنون را تماشا کرد که در سال ۱۸۷۶ در حفاری‌های شهر مایسینه توسط هنریش اشلیمان کشف شد. این نقاب متعلق به قرن‌ها قبل از آگاممنون است، اما به دلایل تبلیغات و جذب گردشگر بیشتر در این موزه با این نام صدا زده می‌شود. تزئینات طلایی منحصربه‌فرد و اشیا مخصوص خاک‌سپاری نشان از این دارد که یونانیان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشته‌اند. دو مجسمه از ۵ مجسمه برنزی بزرگ دنیا در این موزه قرار دارند. یکی از آن‌ها یک نماد ملی از یک خدای ایستاده (زئوس یا پوسایدون) است. این مجسمه از خطر نابودی نجات یافته است، زیرا یک‌بار با قایق به رم برده شد تا پس از ذوب شدن به سلاح تبدیل شود؛ اما قایق غرق شد و یک ماهیگیر در سال ۱۹۲۶ این مجسمه را پیدا کرد. به‌علاوه یک پیکره برنزی از پسربچه‌ای آفریقایی سوار بر اسب نیز در این موزه وجود دارد که از یک کشتی غرق‌شده پیدا شده است. زمان ساخت این پیکره به دوران اسکندر کبیر بازمی‌گردد. در آن زمان گسترش امپراتوری یونان موجب پدیدار شدن هنرهای مختلف نیز شد. به‌علاوه یک کوزه در این موزه وجود دارد که اولین جمله (یا قدیمی‌ترین جمله موجود در دنیا) به زبان یونانی بر روی آن نوشته شده است: «حالا من متعلق به مردی هستم که بهترین رقصنده شهر است.»

۱۱:۳۰ صبح

از موزه باستان‌شناسی آتن به طرف مترو بازگشته و با آثار باستانی کشف‌شده از حفاری‌های مربوط به ساخت مترو در اینجا روبرو می‌شویم. به شما هشدار می‌دهیم که در اینجا مراقب جیب‌برها باشید. سوار مترو شده و به ایستگاه آکروپولیس بروید. در ایستگاه پیاده شده و با گذر از دروازه هادریان به معبد المپیک زئوس، یکی از معابد بزرگ یونان، بروید.

ساعت ۱۲:۱۵ ظهر

به طرف محوطه باستانی پالکا راه افتاده و برای نهار در زیر یک چتر توقف کنید. معمولا می‌توان در کافه‌های آتن از اینترنت بی‌سیم رایگان استفاده کرد. قیمت‌ها در یونان نسبت به دیگر کشورها مناسب است، دلیل این امر رکورد اقتصادی در این کشور بوده و دولت سعی دارد تا با کاهش قیمت‌ها مسافران بیشتری را به اینجا بکشاند. برای مثال می‌توان با ۱۰ دلار برای سه نفر در آتن غذا تهیه کرد.

۱:۱۵ بعدازظهر

از کنار کتابخانه هادریان (هدیه‌ای که امپراتور روم به‌منظور حمایت از تحصیل در یونان به این کشور اعطا کرد) عبور کرده و به رومان آگورا (یک بازار تجاری) به‌منظور تماشای آگورای باستان می‌رویم. اینجا یک محوطه مهم محسوب شده و شما می‌توانید در مقابل اولین مجلس دنیا بایستید. اینجا را می‌توان محل تولد دموکراسی نامید.

لازم است تا حداقل یک ساعت وقت به‌منظور تماشای موزه‌ای شگفت‌انگیز در این منطقه صرف کرد. این موزه در بنایی متعلق به قرن دوم پیش از میلاد قرار دارد و بین سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۶ به‌منظور نمایش آثار تاریخی و هنری جمع‌آوری‌شده از این منطقه مورد بازسازی کامل قرار گرفت. می‌توان در اینجا مشاهده کرد که چگونه شهروندان یونان باستان (حداقل حضور ۶ هزار نفر ضروری بود) علیه یک سیاست‌مدار متهم به فساد رای می‌دادند.

به‌علاوه می‌توان در اینجا شاهد سیستم قرعه‌کشی برای انتخاب هیئت‌منصفه دادگاه و ابزارهایی که از آن‌ها برای ثبت حکم دادگاه استفاده می‌شد بود. همچنین مجموعه‌ای از جام‌های کوچک مورد استفاده توسط زندانیان برای سر کشیدن شوکران در این موزه به چشم می‌خورد. سقراط نیز که به جرم ارتداد و ترویج آن مجازات شد، جام شوکران را سرکشید و مرگ را به فرار کردن ترجیح داد.

از موزه خارج شده و به طرف مجسمه‌های خدایان یونان باستان بروید. این سه مجسمه به ترتیب تایتان، مجسمه هیکل و خدایان کوه المپ نام دارند. به‌علاوه می‌توان پیکره بدون سر امپراتور رومی، هادریان، را نیز مشاهده کرد. این مرد احترام و ارزش بالایی برای فرهنگ آتن قائل بود و با ساخت کتابخانه و دیگر بناها، این فرهنگ را توسعه بخشید. بااین‌حال او مسیحیان را در مقابل شیرها می‌انداخت. اعلام وفاداری مردم آتن با هادریان در نوشته‌ای بر روی سینه این مجسمه دیده می‌شود و الهه عقل و زیبایی آتن را به تصویر می‌کشد که در کنار گرگی ایستاده و این گرگ در حال شیر دادن به رمولوس و رموس، خالقان اسطوره‌ای روم، است. بااین‌حال، این مجسمه بی‌سر یک‌بار توسط اولین گروه از مسیحیان به داخل گودال فاضلاب انداخته شد و پس از کندوکاوهای بعدی از داخل گودال بیرون آمد.

مجسمه‌هادریان در نزدیکی مجلس یونان قرار دارد. در گذشته ۵۰۰ نماینده از ۱۰ قبیله دور هم جمع می‌شدند و در اولین مجلس دنیا برای امور مردم تصمیم‌گیری می‌کردند.

در دامنه تپه‌ها، معبد زیبای هفائستوس قرار دارد. به باور عموم این معبد در اصل صومعه جامعه یهودیان بوده که در قرن ششم پیش از میلاد در اینجا ساخته شده و تا قرن سوم پیش از میلاد در اختیار آن‌ها بوده است. این گفته‌ها بر اساس یک سنگ مرمر یافت شده در این صومعه (سیناگوگ به زبان انگلیسی) است که از واژه یونانی «سیناگین» گرفته شده است. این کلمه به معنای «جمع شدن در کنار یکدیگر» است و شباهت به واژه «آگورا» به معنای «محل تجمع» دارد.

آگورا مرکز سیاسی آتن بود و ازآنجایی‌که محل تجمع مردم به شمار می‌آمد، به یک مرکز تجاری نیز تبدیل شد. در این مکان دادگاه‌ها برگزار می‌شدند. بااین‌حال رسیدگی به جرم‌های بزرگ در خارج از شهر برگزار می‌شد تا دستان به خون آلوده مجرمان موجب از بین رفتن معصومیت فضای عمومی شهر نشود.

۲:۳۰ بعدازظهر

به طرف تپه آکروپولیس و بلوار عریض و سنگ‌فرش آپوستولو پاولو می‌رویم. در این بلوار عریض و زیبا صنعتگران و نوازندگان حضور دارند و می‌توان بقایایی از محله‌های اولیه اینجا به همراه محله‌های کنونی را مشاهده کرد. هیچ ماشینی در اینجا دیده نمی‌شود.

می‌توان از کنار ورودی تپه آکروپولیس و پارتنون گذشت و مستقیما به موزه جدید آکروپولیس رفت. پس از خرید بلیت امکان ورود به موزه جدید آکروپولیس به همراه چهار محوطه باستانی شناسی مهم دیگر نیز وجود دارد. از این بلیت می‌توان در طول چهار روز برای دیدار از هر محوطه استفاده کرد. در ورودی موزه یک مسیر عابر پیاده سنگ‌فرش بسیار زیبا قرار دارد.

۳ بعدازظهر

موزه جدید آکروپولیس: موزه جدید آکروپولیس در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و محلی برای نمایش آثار ارزشمند بنای آکروپولیس است. در طبقه بالای موزه می‌توان بنای آکروپولیس را از طریق یک دیوار شیشه‌ای تماشا کرد. به‌علاوه مجسمه‌ها و آثار هنری این طبقه نیز دقیقا به همان شکلی که در محوطه پارتنون بوده‌اند،‌ در اینجا چیده شده‌اند. درواقع این اتاق ابعادی در اندازه پارتنون واقعی دارد و ستون‌های آن نیز از جنس سنگ مرمر هستند. این موزه حیرت‌انگیز است.

در موزه یک ویدئوی عالی به زبان یونانی و انگلیسی تاریخ آکروپولیس و آثار باستانی آن را شرح داده و شما را آماده رفتن به بخش بعدی موزه می‌کند.

در طبقه دوم موزه پیکره‌هایی حیرت‌انگیز وجود دارد. تصور این تحرک و پویایی در سنگ‌های مرمر ۲۰۰۰ سال قبل از رنسانس در اروپا دیوانه کننده است. در موزه می‌توان تصویر حکاکی شده از اسکندر کبیر بر روی سنگ مرمر را مشاهده کرد. تصویر اسکندر از این جهت شگفت‌انگیز است که اولین حکاکی صورت انسان محسوب می‌شود.

در طبقه آخر موزه یک کافه قرار دارد که به هنگام نشستن در آن، آکروپولیس در زیر پای شما قرار می‌گیرد. این کافه برای صرف نهار نیز محلی عالی محسوب می‌شود.

نکته: می‌توان دو تا سه ساعت از زمان خود را در این موزه سپری کرد.

۶ عصر

حالا از موزه بیرون آمده و وارد محوطه آکروپولیس می‌شویم. این موقع از روز زمان مناسبی برای بازدید است، زیرا با سرد شدن هوا، تعداد افراد حاضر در محوطه نسبت به ساعات ابتدایی روز کاهش می‌یابد. محوطه آکروپولیس کاملا ساکت و خلوت است و شما می‌توانید در آنجا به‌راحتی قدم زده، نوشته‌ها را مطالعه کرده و حتی بدون نگرانی از شلوغی عکس بگیرید. بهترین کار این است که بر روی یک صخره نشسته و از آن بالا به شهر آتن که در زیر پای شما قرار دارد نگاه کنید. در این ساعت آفتاب کم‌کم در حال غروب کردن است و دوباره می‌توان عکس‌هایی جذاب از ستون‌هایی سنگی گرفت که حالا به رنگ طلایی و نارنجی درآمده‌اند. حالا شما احساس می‌کنید که انگار پارتنون تنها متعلق به شماست و تمدن غربی در دستان شما قرار دارد. البته غمی هم به سراغ شما می‌آید. وقتی‌که می‌بینید این بنای باشکوه تنها اسکلتی برجای مانده از تمدن عظیم یونانی بوده، اندوهگین می‌شوید؛ اما دولت یونان در حال تلاش برای بازسازی پارتنون است. این پروسه از سال ۱۸۲۱ و زمان استقلال یونان آغاز شده است. دولت پس از بارها سعی و خطا به دلیل نبود فناوری لازم و دانش کافی برای بازسازی، حالا به دنبال جایگزینی پیکره‌های باشکوه و اصلی با نمونه‌هایی مشابه و دقیق در محوطه است. قرار است تا پیکره‌ها و بناهای سنگی اصلی برای تماشا به داخل موزه برده شوند.

کمپین‌های مختلفی به‌منظور بازگرداندن آثار دزدیده‌شده از آکروپولیس توسط لرد الگین برگزار شده است. الگین دو قرن پیش و زمانی که سفیر امپراتوری عثمانی بود، بسیاری از آثار باستانی این منطقه را به سرقت برد. از سال ۱۸۱۶ تاکنون بسیاری از پیکره‌های مرمری و اشیایی که توسط الگین دزدیده شدند در موزه بریتانیا به نمایش درمی‌آیند. یونانی‌ها مجبور شدند تا با آثار برجای مانده در آکروپولیس، موزه خود را در سال ۱۸۷۴ بسازند. موزه قدیمی همچنان در تپه‌های آکروپولیس قرار دارد. یونانی‌ها به‌سرعت دست به ساخت یک موزه جدید زدند تا با این کار اعلام کنند که اشیاء دزدیده‌شده باید هرچه سریع‌تر به آتن بازگردند زیرا حالا این شهر دارای محلی مناسب برای نگهداری این آثار است.

چیزی که چشمان شما را خیره می‌کند، ارکتیون، نام دارد. این معبد عظیم در سال ۴۲۰ قبل از میلاد در یک طرف از پارتنون ساخته شد و با ۶ ستون سنگی به شکل زن حفاظت می‌شود. ۵ ستون این معبد در موزه جدید آکروپولیس قرار دارند و ستون ششمی یکی از هزاران اثری است که توسط لرد الگین اسکاتلندی از آکروپولیس برده شد.

مردم تا آخرین لحظاتی که نور خورشید در آسمان است در این محوطه حضور دارند و درنهایت با اعلام مامورین معبد، از اینجا خارج می‌شوند.

حالا ساعت ۷:۳۰ غروب است و ما به اجبار مامورین این محوطه را ترک می‌کنیم. ما به محلی می‌آییم که مردم همگی در آنجا برای تماشای غروب آفتاب جمع شده‌اند. اگر به اینجا سفر کردید، حتما از صخره‌ها بالا بروید تا بتوانید دیدی بهتر از غروب آفتاب داشته باشید.

۸ شب

از محوطه آکروپولیس پایین آمده و با عبور از رووِرتو گالی به کافه روی پشت‌بام هتل هرودیون می‌رویم. اینجا نیز محلی حیرت‌انگیز برای تماشای آکروپولیس در هنگام شب است. با کمی پیاده‌روی می‌توان به این هتل رسید که در نزدیکی موزه جدید آکروپولیس قرار دارد. انواع نوشیدنی‌های مختلف در کافه هرودیون به چشم می‌خورد. این هتل همچنین دارای یک رستوران بسیار عالی برای صرف شام است.

۹:۱۵ شب

ما با چند پیشنهاد برای شام مواجه شدیم و به همین خاطر مجددا از پالکا راهی منطقه موناستیراکی شدیم.

رستوران تاناسو پر از جمعیت است و ما متوجه شدیم که هیچ‌کدام از آن‌ها توریست نبوده و مردم محلی هستند که از خود با کباب جیرو پذیرایی می‌کنند. این بخش از منطقه موناستیراکی تقریبا از محوطه توریستی شهر فاصله دارد. درواقع، رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها و کافه‌ها بیشتر در منطقه‌ای قرار دارند که مغازه‌ها واقع شده‌اند. جوجه سوفلاکی (شبیه به جوجه‌کباب خودمان در سیخ‌های چوبی) همراه با نان پیتا، ماست، پیاز و گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی سرخ‌کرده به قیمت ۱۲ دلار در این رستوران سرو می‌شوند.

با رسیدن به ساعات پایانی شب می‌توان در خیابان‌ها قدم زد و از شنیدن موزیک‌های خیابانی لذت برد.

هتل تپه آکروپولیس

می‌توان برای اقامت به هتل جدید «تپه آکروپولیس» رفت. این هتل در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده و با داشتن سه ستاره در منطقه آرام و اعیانی فیلوپاپو واقع شده است. این هتل تقریبا در دامنه صخره مقدس آکروپولیس بوده و ۱۵ دقیقه پیاده تا محله تاریخی پالکا فاصله دارد. پشت‌بام هتل محلی مناسب برای تماشای آکروپولیس است. به‌علاوه یک استخر روباز نیز برای استفاده در فصل تابستان در اینجا به چشم می‌خورد. سالن مخصوص صبحانه انواع خوراکی‌ها را عرضه کرده و مسافران می‌توانند در لابی هتل استراحت کنند و از اینترنت رایگان بهره ببرند. اتاق‌های هتل نیز کاملا تجهیز بوده و امکانات موردنیاز شما را دارند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط