مترو
1397/08/16 - 13:00 راهنمای سفر

چگونه در مسکو از مترو استفاده کنیم؟

 

بااینکه مترو شهر مسکو به خاطر معماری مجلل و زیبایش معروف است، از طرف دیگر دانستن اینکه سومین مترو شلوغ جهان است شاید کمی دلسردکننده باشد و شما را از استفاده‌ی آن منصرف کند؛ اما اگر بدانید چگونه از سیستم مترو مسکو استفاده کنید، با بیش از ۲۰۰ ایستگاه، به طرزی باورنکردنی‌ برای شما مناسب خواهد بود 

اگر به مسکو سفر می‌کنید استفاده از مترو دسترسی شما به مکان‌های مختلف را به اندازه‌ی زیادی راحت خواهد کرد، پس حتما این مطلب را بخوانید:

 

برای رزرو هتل خارجی با کارت شتاب به فلایتیو مراجعه کنید. 

  • نقشه‌ی مترو مسکو را تهیه کنید!

این مورد شاید خیلی واضح به نظر برسد اما برای دانستن بهترین و نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به جاذبه‌ّها و اماکن مختلف مسکو، داشتن یک نقشه‌ی دو زبانه رنگی اولین چیزی‌ست که باید در نظر بگیرید قبل از اینکه بخواهید از مترو استفاده کنید. نه تنها در مسکو بلکه در همه‌ی شهرهای جهان!

اگر مثل خیلی‌ها شما هم امروزه دیگر به نقشه‌های کاغذی اعتقادی ندارید، اپلیکیشن‌های موبایل که نقشه‌ی مترو را داشته باشند هم موجود هستند. در مسکو اپ‌های Metroman یا Yandex.Metro را می‌توانید دانلود کنید و روی گوشی موبایل خود داشته باشید. همچنین مترو مسکو اپلیکیشن اختصاصی خود را هم دارد که البته هنوز زبان‌های دیگر در آن تنظیم نشده‌ و قرار است تا قبل از تابستان سال ۲۰۱۸ زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی، آلمانی و پرتغالی به آن اضافه شود.

برای اینکه خیال‌تان راحت باشد، پیشنهاد ما این است که هم نقشه‌ی کاغذی را تهیه کنید هم اپلیکیشن را دانلود کنید.

  • دنبال علائم مترو باشید!

یک مورد واضح دیگر! اما خوب است بدانید که هریک از ایستگاه‌های مترو در مسکو با علامت M قرمز مشخص شده‌اند؛ و امای دیگر اینکه باید توجه داشته باشید که هر ایستگاه مترو در مسکو چندین ورودی دارد؛ در نظر داشتن این مورد به شما کمک می‌کند تا ورودی مناسب را پیدا کنید.

مثلا اگر با فردی در یک ایستگاه قرار داشته باشید، بهتر است در سالن‌ مرکزی داخل آن ایستگاه ملاقات کنید تا اینکه یک نفر نزدیک یک ورودی و یک نفر در ورودی دیگر منتظر بماند!

 

  • بلیط بخرید!

به غیر از زمان برگزاری مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۸ فوتبال که با در دست‌داشتن بلیت‌های مسابقه می‌توانید مجانی از مترو استفاده کنید، قطعاً برای ورود به مترو به یک بلیت نیاز خواهید داشت! اما نکته‌ای که درباره‌ی بلیت‌های مترو در مسکو باید بدانید این است که شما برای هر سفر پول پرداخت می‌کنید و هرچقدر دورتر هم که بخواهید می‌توانید در مترو جابه‌جا شوید؛ هرقدر که بخواهید، به شرطی که داخل مترو بمانید!‌ واضح است که اگر از یک ایستگاه بیرون بروید برای سفر بعدی باید بلیت جدید تهیه کنید.

پس سیستم مترو در مسکو zone یا ناحیه‌بندی ندارد. شما می‌توانید از باجه‌ها (که به KACCA شناخته می‌شوند) یا دستگاه‌های اتوماتیک برای هر تعداد سفری که می‌خواهید بلیت تهیه کنید. بلیت‌های مختلفی بر اساس تعداد سفر ۱، ۲، ۲۰، ۴۰ یا ۶۰ با قیمت خود قابل خریداری هستند که لیست قیمت آن‌ها به شیشه‌ی باجه چسبانده شده‌است.

از ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۸ قیمت بلیت تک‌سفره ۵۵ روبل روسیه (۹۷ سنت آمریکا) است. طبعاً هرچه تعداد سفرهای بلیتی که می‌خرید بیشتر باشد، قیمت هر سفر برای شما ارزان‌تر خواهد افتاد و شما با توجه به این نکات و بسته به اینکه مدت اقامت‌تان در مسکو چقدر است می‌توانید بلیت مناسب خود را تهیه کنید.

شما دو گزینه دارید: یا اینکه بلیت‌های کاغذی Ediniy را بخرید یا از بلیت‌های اعتباری Troika که پلاستیکی هستند استفاده کنید.

نکته‌ی دیگر اینکه هر دو نوع بلیت‌ها نه فقط در مترو بلکه برای همه وسایل حمل‌ونقل عمومی قابل استفاده هستند.

 

  • از جابه‌جایی در ساعت‌ شلوغی اجتناب کنید!

به همان اندازه که ایستگاه‌های مترو مسکو زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای دارند، در ساعت‌های شلوغی به شدت پر ازدحام هستند و شما اصلا دلتان نمی‌خواهد که تجربه‌ی حضور در مترو را در این ساعت‌ها داشته باشید!

با این حال، اگر برحسب اتفاق یا ضرورت در این ساعت‌ها پای‌تان به مترو باز شد، خود را آماده‌ی هل‌دادن و فشره‌شدن، یا به عبارت دیگر منگنه‌شدن کنید.

وقتی که از پله‌ برقی استفاده می‌کنید، یادتان باشد که سمت راست پله برای ایستادن است و سمت چپ آن همیشه برای حرکت کردن! پس اگر نمی‌خواهید روی پله‌برقی حرکت کنید حتما سمت راست پله بایستید! 

وقتی منتظر آمدن قطار به ایستگاه هستید، مخصوصاً در زمان شلوغی، به هیچ‌ عنوان نزدیک خط ایمنی لبه‌ی سکو نشوید و الا احتمال افتادن شما به داخل ریل وجود دارد.

در زمان بسته‌شدن درهای قطار، چه سوار شده‌ باشید و چه هنوز روی سکو باشید، حتماً از درها فاصله بگیرید و همچنین مانع پیاده و سوار شدن مسافرهای دیگر نشوید.

در مسیر بین دو ایستگاه هم باید منتظر تنه ‌خوردن، تکان ‌خوردن و هل‌ داده شدن‌های زیادی باشید. پس سعی کنید با محکم گرفتن دستگیره‌های قطار تعادل خود را حفظ کنید!

 

  • حسابی به گوش باشید!

از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر حواستان را به اعلام نام هر ایستگاه که به دو زبان روسی و انگلیسی گفته می‌شود جمع کنید. برای اینکه خیالتان راحت‌تر باشد از قبل تعداد توقف‌هایی را که شما تا ایستگاه مقصد خواهید داشت بشمارید و نقشه‌ای که دارید را چک کنید.

 

  • اگر داخل ریل قطار افتادید چکار باید کنید؟!

با رعایت نکات بالا، امیدوار باشید که این مورد هیچ‌وقت پیش نیاید! اما حتی اگر برای یک‌ درصد هم اتفاق افتاد بهتر است از الآن با دانستن نکاتی مفید خودتان را از لحاظ ذهنی آماده کنید.

اول از همه، خونسرد باشید و آرامش خود را حفظ کنید! دستپاچگی و استرس گرفتن به شما کمکی نمی‌کند. مغز انسان در آرامش بهتر کار می‌کند. پس آرام بمانید!

در شرایط خونسردی اولین چیزی که باید در ذهن خود داشته باشید این است که به هیچ‌عنوان، هرگز و ابداً ریل سوم را لمس نکنید چرا که حامل ۸۲۵ ولت برق فشار قوی است! معمولاً این ریل را از روی سکو نمی‌بینید و هشدارهایی هم روی آن با علامت استاندارد برق وجود دارد!

دومین چیز این است که اگر هیچ قطاری را نمی‌بینید یا صدایی نمی‌شنوید، مخالف جهتی که قطار وارد ایستگاه می‌شود و به سمت جهتی که از آن خارج می‌شود در انتهای سکو بدوید – در این‌صورت اگر هم قطاری در حال نزدیک شدن به ایستگاه باشد، راننده‌ی قطار زمان کافی برای کم‌کردن سرعت و متوقف کردن آن خواهد داشت.

نکته‌ی سوم اینکه اگر زمانی که داخل ریل پرت شده‌اید، قطار به شما نزدیک است و فرصت دویدن ندارید، روی زمین، طوری که صورتتان به سمت زمین و سرتان به سمت قطار باشد در منتهی الیه سمت راست گودال دراز بکشید – فضایی کافی برای افراد درشت‌هیکل هم وجود دارد.

امیدواریم با در نظر داشتن این نکات، در سفرتان به مسکو به راحتی بتوانید از مترو استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط