چرا و چگونه از به سفر به مقصدهای پر از گردشگر دوری کنیم؟
1396/11/04 - 17:00 راهنمای سفر

چرا و چگونه از به سفر به مقصدهای پر از گردشگر دوری کنیم؟

برخی نقاط مشخص دنیا که به قولی گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کنند دچار مشکلی خاص شده‌اند. جمعیت افراد زیاد شده و دیگر آن حس و حال قدیمی وجود ندارد. شهرها کمی از اصالت اصلی خود فاصله گرفته‌اند و به عنوان مثال نمی‌توان ایتالیای امروز را با ایتالیای 50 سال پیش مقایسه کرد. حس و حال محلی کشورها و شهرها کمی از بین رفته است. با فلایتیو همراه باشید تا کمی به این مسئله بپردازیم.

این مسئله را می‌توان اوورتوریسم نامید. پدیده‌ای که در چند ساله اخیر به وجود آمده و در محافل فراوانی از آن سخن می‌گویند. اگر ژورنال‌ها و مجلات مختلف توریسم را مطالعه کنید به مقالاتی در این‌باره برخواهید خورد و اگر در کنفرانس‌های مختلف نیز شرکت کرده باشید متوجه می‌شوید که اوورتوریسم ذهن همه را درگیر کرده است. بسیاری از شرکت‌ها در این راستا تدابیری اندیشیده‌اند. به عنوان مثال برخی شرکت‌ها برنامه دارند تا شهرهای کمتر شناخته شده را هدف قرار دهند و میزان گردشگران را در شهرهای مختلف پخش کنند. همچنین برخی افراد دولتی در کشورها و شهرهای مختلف هم دست به کار شده‌اند. مسئولین شهر چینکو تره در ایتالیا برای ورودی گردشگران به شهر محدودیت گذاشته‌اند و حداکثر سالانه 1.5 میلیون نفر گردشگر را می‌پذیرند. سانتورینی یونان بازدیدکنندگانی که با قایق سر می‌زنند را به هشت هزار در روز محدود کرده است.

خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی از خدمات فلایتیو است. 

ما چه کار کنیم؟

اما یک مسئله اصلی این است که ما چه کاری کنیم؟ چه کاری از دست ما به عنوان یک سری گردشگر و مسافر ساخته است؟ بسیاری از مردم بر اساس نظرسنجی‌های مختلف ترجیح می‌دهند که سفرشان به گونه‌ای باشد که دور از جمعیت فراوان گردشگرها باشد و بتوانند حسی از محلی بودن را کسب کنند. اگر به جایی سفر کنید که مردم از شما سوال کنند که چرا به این مکان سفر کرده‌اید همانجا باید متوجه شوید که راه را درست آمده‌اید و به مکانی سر زده‌اید که توریسم در آن از حد خارج نشده است. همین باعث می‌شود تا بتوانیم در راه حل کردن مشکلات اوورتوریسم موفق‌تر عمل کنیم.

اوورتوریسم و گردشگری پایدار

اصلا مسئله را اشتباه متوجه نشوید. گردشگری چیز بدی نیست. گردشگری باعث شده تا برخی شهرها و کشورها ازین طریق پیشرفت به سزایی داشته باشند و درآمدزایی خوبی برایشان به دست بیاید، اما مسئله زمانی بد می‌شود که حجم توریست و گردشگر از کنترل خارج شود. در حقیقت در برخی شهرها مانند ونیز مردم محلی تظاهراتی را نسبت به ورود بی‌رویه گردشگران ترتیب داده‌اند.

گردشگری حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد. یک شغل از ده شغل در جهان به گردشگری مربوط است. توریسم به بسیاری از اقتصادهای جهان کمک فراوان کرده است. برخی از کشورها و شهرها با آغوشی باز منتظر شما هستند اما برخی شهرها و محلی‌های آن شهرها ترجیح می‌دهند که شما پول خود را جای دیگری خرج کنید.

از نقطه نظر یک فرد محلی گردشگری بیش از اندازه می‌تواند زندگی‌تان را زیر و رو کند. بگذارید دو مثال ساده برایتان بزنیم که چگونه زندگی یک فرد محلی ازین طریق لطمه خواهد دید. به عنوان مثال شما یک فرد محلی در پاریس هستید و می‌خواهید که امروز به بازار بروید و خرید روزانه کنید، اما با حجم فراوان گردشگران این کار برایتان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. همچنین تصور کنید نیازمند اجاره یک واحد آپارتمان هستید اما در خیلی از کشورها آپارتمان‌ها و واحدها به امور گردشگری تخصیص داده شده و پیدا کردن یک جا برای زندگی هم سخت می‌شود.

سازمان ملل در سال 2017 برنامه‌ای را شروع کرد که به پیشرفت گردشگری پایدار کمک خواهد کرد و بر روی این مسئله تمرکز دارد. اگر بخواهیم اهداف این مجموعه را خلاصه کنیم باید بگوییم که این سازمان قصد دارد تا فواید اقتصادی و اجتماعی گردشگری را حفظ کند و تاثیرهای منفی را به حداقل برساند.

به عنوان گردشگر می‌توانیم ما نیز به این هدف کمک کنیم و آثار منفی و مخربی که روی کشورها می‌گذاریم را به حداقل برسانیم.

 

چطور از اجماع گردشگران دور باشیم؟

در این میان چند نکته را برایتان آماده کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید قدمی شگرف برای رسیدن به گردشگری پایدار بردارید و مطمئن شوید که به بیش از حد شدن گردشگری کمک نمی‌کنید.

ابتدا مقصد خود را به خوبی انتخاب کنید. امکان ندارد که یک مقصد جذابیت نداشته باشد. هر مقصدی و هرجایی برای مسافرت می‌تواند لذت‌بخش و چالش‌برانگیز باشد. چه شهری که به آن سر می‌زنید بزرگ و پیشرفته باشد و یا کوچک و ساده همیشه سفر کردن می‌تواند خوب و جذاب باشد. تفاوت اینجاست که شهرهای کوچک مورد حمله گردشگران قرار نگرفته‌اند و با ورودی به هر خیابان و هر مکانی با یک سری گردشگر مواجه نخواهید شد. می‌توانید به دنبال مناطقی بگردید که کمتر گردشگر دارند اما از آنجایی که اروپا مقصد اصلی گردشگران است و همه دوست دارند به این قاره سفر کنند کار شما شاید کمی سخت باشد.

اگر به اروپای غربی (به جز آمستردام) سفر کنید، شانس بیشتری برای پیدا کردن یک شهر با گردشگری پایدار خواهید داشت. مناطق زیر مناطقی خوب برای سفر هستند:

پرتغال – پورتو

ایتالیای جنوبی – پوگلیا

یونان – هر جا به جز آتن

غرب فرانسه

در اروپای شرقی هم شهرها و کشورهای خوبی وجود دارد. لزوما به پراگ سر نزنید.

ایتالیا – بولونیا (فاصله یک ساعته با ونیز و نیم ساعته با فلورانس)

اسپانیا – خیرونا (فاصله یک ساعته با بارسلون)

فرانسه – لیون (فاصله دو ساعته با پاریس)

اگر به کشورهایی همچون آمریکا هم سفر می‌کنید به جای اینکه به نام خود شهر دقت کنید، به امکانات شهر و ایالت و به طبیعت آن توجه کنید، ازین طریق بدون توجه به محبوبیت یک شهر می‌توانید یک سفر خوب ترتیب دهید. همچنین در پیدا کردن مقصد برای سفر کمی بی‌پروا باشید و یک جای تازه را کشف کنید.

در فصل‌های شلوغ به سفر نروید. هم خودشان شهرهای خلوت‌تری هستند و هم قیمت‌ها پایین‌تر خواهد بود. هنگامی که گردشگر به حد پایدار باشد مردم محلی هم خوشحال‌تر هستند و برخورد بهتری خواهند داشت. البته ممکن است برخی از مقصدها در فصل‌های کم‌بازدید فعالیت معمولی نداشته باشند پس قبل از سفر تحقیق کنید.

کمی با آرامش سفر کنید و به چیزهای مختلف هجوم نبرید. جنیس وا در مقاله‌ای به این اشاره کرده بود که دو بار به هنگ‌کنگ سفر کرده بود. اولین بار به بازار شبانه این شهر و دومین بار به بازار بانوان در خیابان تونگ چوی سر زده بود. در هر دو سفر هیچ‌گاه چیزی نخریده بود. بار اول ذوق‌زده شده بود که اجناس فراوانی وجود دارد اما بار دوم او از چیزی خوشش نیامده بوده. چون حس و حال اورژانسی بودن از بین رفته و او با دید درست به مسئله نگاه کرده و متوجه شده اکثر اجناس بی‌کیفیت هستند و قیمت‌ها بالاست و ممکن است کارخانه‌ها سازنده اجناس حتی قانونی هم نباشند!

سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل نیز برای رسیدن به گردشگری پایدار نکاتی را گوشزد کرده است. البته اهداف و نکات این سازمان فراتر از نابود کردن گردشگری بدون کنترل و بیش از حد است و به نکاتی همچون اشتغال‌زایی، ریشه‌کن کردن فقر، استفاده سالم و درست از منابع، حفاظت از محیط‌زیست، به اشتراک گذاشتن ارزش‌های فرهنگی، چندملیتی بودن، صلح و امنیت و بالا بردن درک متقابل نیز اشاره می‌کند. پیش‌روی شما برخی نکات این سازمان را بازگو می‌کنیم:

به افراد میزبان و همچنین ریشه‌های آن‌ها احترام بگذارید. قبل از سفر در مورد محلی‌ها تحقیق به عمل بیاورید. از زبان آن کشور کمی بیاموزید و یک سری جملات را به خاطر داشته باشید. اگر از کسی عکس می‌گیرید از آن‌ها اجازه بگیرید و اگر تصویری را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، از انتشار تصاویر کودکان در هر شرایطی خودداری کنید.

از زمین محافظت کنید. تاثیری که بر محیط‌زیست می‌گذارید را به حداقل برسانید و حد ممکن کمتر، چندین بار و بهینه‌تر مصرف کنید. همیشه در تلاش باشید تا کمتر از منابع طبیعی یک کشور مصرف کنید.

از اقتصاد محلی حمایت کنید. افراد محلی را به عنوان راهنمای خود استخدام کنید و محصولات محلی را خریداری کنید. از خرید محصولاتی که تقلبی هستند و یا ربطی به این کشور ندارند خودداری کنید.

باهوش و هوشیار باشید. برای سفر یک شرکت توریسم را انتخاب کنید که اهمیت فراوانی به محیط‌زیست می‌دهد و تلاش دارد تا برنامه‌هایش در راستای حفظ منابع پایدار باشد. اگر جزو یک برنامه داوطلبانه هستید و به عنوان یک داوطلب به کشوری سفر می‌کنید تا به آن‌ها کمک کنید مطمئن شوید که خود شرکتی که این کار را می‌کند بیش از افراد محلی سود نبرد و شما کارتان برای اهداف یک شرکت نباشد.

قانونمند و فروتن باشید. قوانین مدنی و اجتماعی یک کشور را مطالعه کنید. اگر قصد کمک مالی و معنوی دارید به سازمان‌ها کمک کنید و به بچه‌هایی که گدایی می‌کنند کمک نکنید. این کار تنها مشکلات کوتاه مدت این افراد را حل می‌کند و همچنین جامعه را از پیدا کردن یک راه‌حل درست سرد می‌کند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط