اطلاعات ضروری تحصیل در آلمان
1396/03/31 - 13:12 راهنمای سفر

اطلاعات ضروری تحصیل در آلمان

آلمان یکی از مهم‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است و دانشگاه‌های این کشور که از اعتبار بالایی نیز برخوردارند، سالانه پذیرای دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف هستند. اما نکاتی ضروری وجود دارند که دانستن آن‌ها برای اخذ پذیرش و تحصیل در این کشور اروپایی ضروری است و روند را تسهیل می‌کند. ما در این مطلب شما را در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.

(برای خرید بلیط اینترنتی هواپیما و بلیط هواپیما خارجی می‌توانید به فلایتیو مراجعه نمایید.)

تحصیل در آلمان

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان

کسانی که در ایران هنوز وارد دانشگاه نشده‌اند (دارندگان مدرک دیپلم) و می‌خواهند در مقطع تحصیلی کارشناسی در آلمان تحصیل کنند، باید در کنکور ایران شرکت کنند و در یکی از دانشگاه‌های سراسری (روزانه یا شبانه) پذیرفته شوند. این قبولی باید به تایید وزارت علوم برسد و ترجمه آن با سایر مدارک برای دانشگاه مورد نظر در آلمان ارسال شود. آن‌ها پس از اخذ پذیرش باید یک سال در کالج مربوطه تحصیل کنند و سپس با شرکت و قبولی در یک آزمون به دانشگاه وارد شوند.

اما متقاضیانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند، بدون توجه به نوع دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اند می‌توانند در همان رشته و مقطع یا از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرند. البته برای این دسته از متقاضیان تحصیل در مقطع بالاتر نیز ممکن است اما شانس پذیرفته شدن آن‌ها بالا نیست.

تحصیل به زبان آلمانی

در دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان معمولا تحصیل به زبان آلمانی ارزان است. البته شهریه دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف متفاوت است. در بعضی از دانشگاه‌ها تحصیل به زبان آلمانی رایگان است و تنها هزینه‌ای بابت خدمات دانشجویی اخذ می‌شود اما در بعضی از دانشگاه‌ها نیز دانشجویان موظف به پرداخت شهریه‌ای با عدد تقریبا 500 یورو در ازای هر ترم هستند.

برای ورود به کالج گذراندن 400 تا 600 ساعت زبان لازم است. برای مقاطع بالاتر هر دانشگاه قوانین مخصوص به خود را در زمینه سطح زبان دارد که بهتر است پیش از پذیرش به آن توجه شود. برای مقطع دکترا پذیرفته شدن در آزمون زبان TestDaF یا DSH لازم است.

تحصیل به زبان انگلیسی

معمولا در آلمان اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی نسبت به دوره کارشناسی راحت‌تر است اما باید به این نکته توجه داشت که دانشگاه‌های انگلیسی زبان در اکثر مواقع شهریه‌های هنگفتی دارند.

دریافت بورس تحصیلی

در آلمان مزایایی همچون بورس تحصیلی و دریافت کمک هزینه تحصیل برای برخی از دانشجویان ممتاز وجود دارد که با درخواست و پیگیری ممکن می‌شود. این بورس‌ها در مقاطع غیر از دکترا معمولا یک ساله بوده و در صورت نیاز قابل تمدید هستند.

برای اطلاع از نحوه رزرو پرواز خارجی به سایت فلایتیو مراجعه نمایید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط