استانبول گردی
1397/05/13 - 15:00 راهنمای سفر

هفت کار مهم که باید در مجموعه سلطان احمد انجام دهید

سلطان احمد (Sultanahmet) به عنوان قلب توریستی استانبول شناخته شده است و اماکن بزرگ و معروف و شناخته شده‌ای در اطراف آن وجود دارد. اما می‌توان به مکان‌های ناآشناتری سر زد که به تجربه‌ای جدید در اطراف محوطه سلطان احمد منجر می‌شود. در این مقاله برخی‌ از این تجربه‌های غیر معمول  برای سفر شما در استانبول پیشنهاد می‌شود.

 

برای خرید بلیط هواپیمای استانبول به فلایتیو مراجعه کنید.

شام را در کریشما سن (Karışma Sen) بخورید

برای خوردن یک شام حسابی در محدوده سلطان احمد، که در آن خوردن نوشیدنی و پیش غذا با مکالمه طولانی و مفصل همراه باشد، به رستوران کریشما سن بروید. در این رستوران شما با تنوع پیش غذای تازه و خوشمزه و همچنین ماهی صید روز روبه رو هستید.

نشانی این رستوران خیابان سلطان احمد، محله جانکورتران (Cankurtaran Mah)، خیابان کندی (Kennedy Cad)، پلاک 10 است و شماره تلفن آن نیز (00902124580081) است.

 

بابا گرامافون (Gramofon Baba) را ببینید

بازار بزرگ مکانی است که با توجه به تنوع اجناس در آن، انواع مختلف خرید و فروش انجام می‌شود و همین آن جا را جذاب می‌کند چرا که بازدیدکنندگان می‌توانند صنایع دستی مختلف و متنوعی را از این مکان خریداری کنند. البته در دنیای صنعتی و تولید انبوه امروزه، کسب و کار این صنتعگران و هنرهای دستی آنها کساد شده است، اما در این بازار هنوز کسی هست که گرامافون‌های قدیمی را در حجره کوچک خود تعمیر می‌کند. دیدن بابا گرامافون (اوستا آقا محمد) در هر حال یکی از جاذبه‎های توریستی بازار است حتی اگر شما هیچ وقت گرامافون شکسته‌ای را از نزدیک ندیده باشید. او را احتمالاً در حجره خود در حالی که نشسته است و سیگاری می‌کشد و به یک موزیک قدیمی گوش می‌دهد، خواهید یافت. با دیدن این مرد و این حال و هوا، شما برای استانبول قدیم که شاید هرگز به آن جا پا نگذاشته بودید، دلتنگ خواهید شد و این حس نوستالژی نسبت به مکانی که تاکنون بدان پا نگذاشته‌اید، بسیار عجیب و جذاب است. برای دیدن بابا گرامافون به بازار بزرگ یا کاپالی چارشی (Kapalı Çarşı)، خیابان لطف الله (Lütfullah Sokak)، پلاک 16 بروید. شماره تلفن حجره بابا گرامافون (00902125261584) است.

 

در رستوران حامدی (Hamdi) کباب نوش جان کنید

هیچ کس نمی‌تواند تابلوی غول پیکر رستوران حامدی را که در وسط میدان امی نونو (Eminönü) آویزان است، نادیده بگیرد. این رستوران در دهه 1960 به صورت یک غرفه ساده کوچک آغاز به کار کرد که در آن انواع مختلف کباب یورفا (Urfa) با دستورالعمل‌های اصلی آن طبخ می‎شدند. چند سال بعد، یک ساختمان پنج طبقه جایگزین این غرفه ساده شد، اما همان غذای قدیمی را به مشتریان خود ارائه داد. در این رستوران شما به طور قطع یکی از خوشمزه‌ترین و بهترین کباب‌های شهر را نوش جان خواهید کرد و از منظر عالی طبقه بالا آن نیز لذت خواهید برد. این رستوران در میدان امی نونو، تقاطع خیابان تاهمیس (Tahmis Caddesi) و خیابان کالچین (Kalçın Sokak)، پلاک 11 واقع بوده و شماره تلفن آن نیز (00902125280390) است.

 

در گُل ابرو کانتین (Gül Ebru Kantin) دونر کباب بخورید

در  سلطان احمد هر جا که چشم بگردانید می‌توانید دنر کبابی‌ها را ببینید، اما بهترین آنها را می‌توان در بازار بزرگ گل ابرو (Gül Ebru) پیدا کرد. شما می‌توانید زمانی که توده‎‌های غول پیکر گوشت در محور خود می‌چرخند و بوی اشتها آوری تولید می‌‎کنند، آن را ببینید و  مطمئن باشید که خوشمزه‌ترین دونرهای شهر را در اینجا پیدا کرده‌اید. با خرید یک دوروم (durum)، که دونر پیچیده شده در نان لواش است، و دوغ (Ayran) از بهترین دونر شهر لذت ببرید. نشانی این دونر فروشی در بازار بزرگ، خیابان آجی چشمه (Acı Çeşme Sokak)، پلاک 4 بوده و تلفن آن (00902125123393) است.

 

از فروشگاه علی محی الدین حاجی بکر (Ali Muhiddin Hacı Bekir) شیرینی بخرید

اگر در میدان تکسیم (Taksim) رفته باشید، مطمئناً فروشگاه علی محی الدین حاجی بکر را با شیشه‌های پر از آب نبات‌های رنگارنگ ترکی و راحت الحقوم (Turkish delight) یا لوکوم (lokum) پشت پنجره‎ دیده‌اید. اما شعبه این فروشگاه در «امی نونو» یک ساختمان کاملاً قدیمی و نوستالژیک با پنجره سنتی چوبی است. بنابراین شما با رفتن به این فروشگاه در ابتدا دچار حس نوستالژیک می‎شوید. پس از آن یک کیسه آب نبات (akide şekeri) با طعم‌های مختلف و یک کیسه راحت الحقلوم خوشمزه ترکی را از این فروشگاه بخرید. شماره تلفن این فروشگاه (00902122442804) و نشانی آن هوبیار (Hobyar)، خیابان بورس زاهیر (Zahire Borsası Sk ) ، خیابان فتیح (Fatih)، پلاک 1 و است.

 

از تاهتکله (Tahtakale) قاشق چوبی بخرید

کلمه تاهتکله به معنای «قلعه چوبی» است و واقعاً همه چیز در این اطراف حول محور چوب می‌چرخد. در این ناحیه کوچک در نزدیکی بازار مصری‌ها (Egyptian Bazaar) ، شما می‌توانید انواع کالاهای خانگی را به معنای واقعی کلمه در خارج از فروشگاه‌ها و در دست دستفروشان خیابانی پیدا کنید، اما چیزی که در این منطقه بسیار منحصر به فرد است، اقاشق چوبی، تخته گوشت و تخته خرد کن چوبی و شانه عسل است. برای خرید در ایم منطقه کاملاً دقت کنید که قاشق چوبی خود را به قیمت مناسب بخرید زیرا بسیاری از فروشگاه‌ها می‌خواهند توجه شما را با کالاهای خود جلب کنند و ممکن است جنس خود را گران‌تر از حد معمول به شما بفروشند.

 

از نوری توپلار (Nuri Toplar) قهوه بخرید

کورکو هاجی محمت افندی (Kurukahveci Mehmet Efendi) محبوب‌ترین تولید کننده قهوه ترک در سطح جهانی و بازار ترکیه است که می‌توان آن را در همه جا پیدا کرد. علاوه بر آن یک برند قهوه به نام نوری توپلار وجود دارد که در سال 1890 و در نزدیکی بازار ادویه تأسیس شده است و برای تبدیل شدن به یک نام بزرگ بین المللی هیچ تلاشی نکرده است،  با این حال، بسیار قهوه فروشی بهتری است. بی‌ تردید زمانی که شما یک فنجان از این قهوه معطر را روی یک شومینه چوبی دم کنید، از بوی آن مست خواهید شد و قدر خرید خود از برند نوری توپلار را خواهید دانست. این قهوه عالی را می‌توانید در بازار تاهتکله خیابان حصیر جیلار (Hasırcılar Caddesi) از فروشگاه نوری توپلار خریداری کنید. شماره تلفن این فروشگاه (00902125220728) است.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط