راهنمای سفر به ازمیر : چرا باید رفت ازمیر؟

راهنمای سفر به ازمیر

فهرست مطالب

اگر سفر به ازمیر رفتین، نکاتی که توی این راهنما گفتیم رو به یاد داشته باشین.

راهنمای سفر به ازمیر

ازمیر در کنار استانبول و آنکارا و قونیه از جمله شهرهای جذاب ترکیه‌ست که اکثر مردم- به خصوص ایرانی‌ها- برای سفر انتخاب می‌کنن. ما توی این راهنما بهتون راز استقبال مردم از ازمیر رو می‌گیم و می‌گیم اگر رفتین اون‌جا رفتین چه کارها بکنین و چه کارها نکنین.

چطور ازمیر را بشناسیم؟

  • ازمیر چطور شهریه؟
  • بزن و بکوب در ازمیر
  • بهترین غذاهای ازمیر چیه و کجا پیدا کنیم؟
  • برای خرید بریم کجا؟
  • ازمیر کجا بریم گردش؟
  • توی ازمیر از چه کارهایی پرهیز کنیم؟
  • چطور توی ازمیر ترکی حرف بزنیم؟
  • اطلاعات ضروری
  • اگر از سفر به ازمیر لذت بردید، به این‌جاها هم سر بزنید

ازمیر چطور شهریه؟

بذارین اول یک مختصر راجع به شهر حرف بزنیم و یک‌سری دانستی‌ها را مرور کنیم. خب می‌دونین ازمیر تاریخچه‌ی غنی‌ای داره: تاریخ این شهر بر می‌گرده به 6500 پیش از میلاد در دوره‌ی مفرغین. به خاطر همین آبستن حوادث زیادی بوده و حوادث زیادی رو هم از سر گذرونده. روزگار خوش چشیده- مثل دوره‌ی 650 پیش از میلاد، در عصر پادشاهی میلوتوس- فجایعی مثل اتفاقات دوران زوال رو تجربه کرده- 500 پیش از میلاد- و امپراتوری روم و بیزانس و سیطره‌ی عثمانی رو به چشمش دیده.

در کنار این همه ازمیر توی یک منطقه‌ی مهم و اساسی قرار گرفته- توی منتهی‌الیه غربی آناتولی و در ساحل دریای اژه. به همین دلیل هم جایگاه تجاری بسیار مهمی در بین شهرهای دریای مدیترانه داشته. به خاطر همین معتقدیم این شهر تاریخی دیدن داره. 

مشخصات ازمیر

مساحت شهر24521 کیلومتر مربع
جمعیت شهرتقریبا چهارم میلیون نفر
زبان رسمی شهرترکی/ انگلیسی
وضعیت سیاسیجمهوری
پیش‌شماره شهر232(+90)
ویژگی برجسته شهرتاریخ و فرهنگ غنی

آب و هوا

ازمیر آب و هوای دلچسبی داره- چه در بهار و چه در تابستان و پاییز. همین آب و هوا هم در کنار باقی چیزها نقش موثری توی جذب گردشگران داره. 

بهار

لابد تا به حال «اعتدال بهاری» رو به گوش شنیدین اما خب شنیدن کی بُوَد مانند دیدن؟! اگر می‌خواین اعتدال بهاری رو لمس کنین، برین ازمیر. در این فصل خورشید معتدل می‌تابه روی شهر و بارون‌های بهاریِ دلنشین به راهه. دمای هوا توی بهار معمولا بین 20 تا 25 درجه‌ست.

تابستان

تابستونا اما همه‌چی یک‌جور دیگه‌ست: وقتی از بهار میایم سمت تابستون یواش یواش اون خورشید تندتر می‌تابه و آسمون توی پیشکش کردن بارون خصیص‌بازی در می‌آره و کم‌تر می‌باره. خب می‌دونین ازمیر یک شهر ساحلی‌ئه. در نتیجه رطوبت تابستونش دمار از روزگار آدم در می‌آره. به خاطر همین اگر گرمایی نیستین، تابستون رو برای سفر به ازمیر انتخاب نکنین.

پاییز

پاییزِ ازمیر یک هوا از بهارش خنک‌تره. اوایلش خبری از بارون پاییزی نیست اما هر چی به سمت زمستون می‌ریم- اون آخرای فصل توی نوامبر مثلا- نم‌نمک احتمال بارش بارون بیش‌تر می‌شه.  

من پاییزای ازمیر رو خیلی دوست دارم- اون خنکیِ معتدلش حرف نداره. دمای هوای توی این فصل حداکثر 26 و حداقل 16 درجه‌ست.

زمستان

زمستونای ازمیر اون‌قدرها هم سرد نمی‌شه- نه خبری از برفه و نه خبری از دمای زیر صفر. فوق فوقش- اگه خیلی سرد بشه- دمای هوا به 4 درجه می‌رسه. در عوض، بارون‌های خیلی خوبی می‌باره. توی زمستون‌های ازمیر ماهی نیست که بارون‌ها رو نبینین. 

فصلبهارتابستانپاییززمستان
دما20 تا 25 درجه 25 تا 32 درجه16 تا 26 درجه 4 تا 13 درجه 

هزینه سفر به ازمیر

واقعا سخته که یک قیمتی بدی و بگی هزینه سفر به ازمیر دقیقا چقدر می‌شه- این خیلی بستگی داره به شیوه‌ی سفر و همین‌طور سال و ماهی که برای دیدن از ازمیر انتخاب کردین. با وجود این با سعی کردیم قیمت‌های روزانه سفر به ازمیر رودر سه رِنجِ قیمتی به صورت تقریبی بهتون نشون بدیم. این هزینه‌ها شامل مخارج مربوط به تغذیه و اقامت می‌شه:

مقرون به صرفهمتوسطپر زرق و برق
450 ៛₺850 ៛₺1200 ៛₺

بزن و بکوب در ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه‌ست- پر از گنجینه‌های تاریخی و جاذبه‌های توریستی. ازمیر را به فرهنگ پربارش در حوالی دریای اژه می‌شناسن. مناطق کهن، جاذبه‌های گردشگری مختلف و غذاهای محلی همه دلایلی برای اثبات این مدعا هستن. این وسط اما جشنواره‌هایی که در جاهای جورواجور ازمیر برگزار می‌شه، به تنهایی، می‌تونه فرهنگ ازمیر را نمایندگی کنه. سالانه هزاران نفر توریست زمان‌شون رو تنظیم و کار و بارشان را ول می‌کنن سفر به ازمیر می‌آن تا از نزدیک این فستیوال‌ها رو ببینن. در نتیجه فستیوال‌ها نقش مهمی در جذب مسافران بازی می‌کنن. بذارین نگاهی بندازیم به این فستیوال‌ها:

جشنوارهفعالیت‌هامکان برگزاری
International Ephesus Operaنمایش اپرا و رقص بالهSelçuk 
The Izmir European Jazz برگزاری کنسرت جازIzmir
The Color Sky 5K Running Festجشنواره رنگIzmir
The Veloturk Çeşme Gran Fondoمسابقات دوچرخه‌سواریIzmir

بهترین غذاهای ازمیر چیه و کجا پیدا کنیم؟

کباب‌خوری در ازمیر

1تاواسی(Tavaci)بهترین غذا: کباب1 ساعت

کباب‌های این رستوران حرف ندارن. اگه می‌خواین کباب ترکی واقعی رو امتحان کنین برین تاواسی: درست وسطِ ازمیر، ابتدای خط ساحلی کوردون. بعد از این‌که وعده‌ی غذایی رو صرف کردین، می‌تونین بشینید چای و باقلوا بخورین و از تماشای منظره‌ی رو به روتون- آبیِ دریا و فضاهای سبز کوردون- لذت ببرین. این رستوران از ساعت 8:30 تا 10 شب کار می‌کنه و از صبحونه تا شام کنار مشتری‌هاش هست. 

منوی رستوران تاواسی

غذاهای خارجی در ازمیر

2سیگال(La Cigale)بهترین غذا: غذاهای فرانسوی1 ساعت

از اسمش هم پیداست که لا سیگال یک خط و ربطی با فرانسه دارد. این رستوران کنار مرکز فرهنگی فرانسه‌ست و غذاهای فرانسوی کم‌نظیری توی ترکیه سرو می‌کنن. فضای لا سیگال فوق‌العاده‌ست- درست همون اتمسفری که از یک رستوران‌های شیک و رومانتیک فرانسوی انتظار داریم. 

منوی رستوران سیگال

3کافه پلازا (Cafe Plazai)بهترین غذا: بشقاب‌های خوراکی1 ساعت

هر وقت می‌رین کافه پلازا شلوغه- آخه کی نشستن توی یک فضای شیک در منطقه‌ی آلسانجاک رو از دست می‌ده؟! اونم وقتی که موسیقی زنده‌ی شبانه‌ش رنگ سرزندگی می‌زنه به تاریکی شب و اون‌جا رو تبدیل می‌کنه به یک گوشه‌ی جذاب برای دور هم نشستن و بشقاب خوراکی کافه لذت بردن و گپ زدن در سفر به ازمیر.

منوی رستوران کافه پلازا

4100%بهترین غذا: همبرگر1 ساعت

درسته که کمی گرون‌تر از باقی رستوران‌هاست اما به همون‌اندازه منوی غذاش مزه‌های متنوع‌تری داره- از همبرگر تا سوشی. اگر رفتین % 100 به نظرم فضای باز بیرونی رو برای نشستن انتخاب کنین. این‌طور می‌تونین خیابان گل و عابران پیاده‌اش را زیر نظر بگیرین و از فضای پویای شهر لذت ببرین.

منوی رستوران % 100

خرید در سفر به ازمیر

برای خرید بریم کجا؟

خرید لوازم خانگی توی ازمیر

1فروم بورنووا(Bornova)بهترین خرید: لوازم خانگی2 ساعت

بورنووا اولین بازار فضای باز توی منطقه‌ی دریای اژه و ازمیره- سال 2006 افتتاح شد و خیلی زود-توی سال 2008- بین بهترین بازارهای برتر اروپا جا باز کرد. بازار بورنووا 200 هزار متر مربعه- بغل بیمارستان EGE. معماری بورنووا کاملا منطبق با محیط دریای اژه‌ست. اگر خواستین از ازمیر لوازم خانگی بخرین برین بورنووا سری به IKEA بزنین. 

بورنووا  123 تا فروشگاه و هفت تا سالن سینما داره. بهتون قول می‌دم توی سفر به ازمیر از گشت و گذار در بورنووا پشیمون نمی‌شین. 

خرید سر و لباس در ازمیر

2اسکله کوناک(Konak )بهترین خرید: پوشاک3 ساعت

اسلکه کوناک اون اول‌ها- حول و حوش نیمه‌ی دوم 1800 میلادی- تحت عنوان گمرک ازمیر شروع به کار کرد. این ساختمون رو یک مهندس فرانسوی ساخت: گوستاو ایفل. ایفل ساختمان رو بر مبنای تکنیک‌های سنگ‌تراشی با پوشش خارجی گچ کار کرد. گذشت و گذشت و بعد از چند بار تغییر کاربری در دهه‌ی 1900 بعد از یک‌سری مرمت‌کاری تبدیل شد به اون‌چه حالا می‌بینیم: اسکله کوناک.  

نمای کوناک ترکیبی از فرم‌های منشوری‌ئه- یک محوطه مربع شکل هم داره که در واقع فروشگاه‌ها اون‌جا مستقر شدن. در سفر به ازمیر اگر رفتین کوناک و قصد خرید داشتین حتما فروشگاه‌های پوشاکش رو با دقت بیش‌تری از نظر بگذرونین.

3اپتیموم ( Optimum)بهترین خرید: پوشیدنی‌های اسپرت1 ساعت

اپتیموم یک هوا از بورنووا بزرگ‌تره و یک چیزی حدود دویست و سی هراز متر مربع مساحت داره و به عنوان بزرگ‌ترین مرکز خرید توابع دریای اژه شناخته می‌شه. اپتیموم بین فرودگاه عدنان مندرس و بزرگراه ازمیر-آیدین.

قبل‌ترها اپتیموم پر از فروشگاه اوت‌لت و اجناس دست دوم بود. بعدتر توی سال 2017 همه را جمع کردند و فروشگاه‌ها را دادند دستِ برندهای معتبری مثل آدیداس. اگر خواستین از سفر به ازمیر لباس‌های اسپرت هدیه ببرین، برین اپتیموم.

4ماوی‌سهیر(Mavisehir)بهترین خرید: پوشاک برند2 ساعت

این فروشگاه رو بیست و چند سالی هست که توی منطقه‌ی ماوی‌سهیر ساختن و راه انداختن. جدا از سر و لباس‌های برندی که می‌شه اون‌جا خرید، این فروشگاه کلی ایونت و فستیوال هم برگزار می‌کنه و کمپین‌های جذابی در مناسبت‌های اجتماعی داره.

جاهای دیدنی ازمیر

در سفر به ازمیر کجا بریم گردش؟

پارک و بازی توی سفر به ازمیر

1پارک فرهنگ (Culture Park)៛₺2 ساعت

پارک فرهنگ خیلی معروفه-مردم محلی ازمیر به بهونه‌ی جشن‌های جورواجور ملی اونجا دور هم جمع می‌شن و خوش می‌گذرونن. این‌ پارک تابستونا خیلی شلوغه و مردم زیادی برای وقت‌گروندن اونجا میان. 

پارک فرهنگ جا برای دیدن زیاد داره: شهربازی، موزه تاریخ و هنر و گالری‌های مختلف.

جاهای تاریخی ازمیر

2کنیسه پرتغالی៛₺2 ساعت

راه بازار محلی ازمیر رو که بگیرین برین جلو می‌رسین به خیابون Havra.برین توی خیابون و بعد برین توی Kameralti. اون‌وقت می‌تونین کنیسه پرتغالی رو به چشم ببینین. این کنیسه سال 1569 توسط یهودیانِ پرتغالی‌ای که از آفریقا و ونیز آمدن ساخته شد اما سال 1976 میلادی اما این کنیسه به کل توی آتش سوخت. از اون آتش‌سوزی فقط در ورودی و دیوار جلویی سالم موند. 

این اما پایان کار کنیسه پرتغالی نبود. امروز کنیسه پرتغالی توی ازمیر تبدیل شده به یک مرکز فرهنگی و شما می‌تونین به راحتی ازش دیدن کنین. 

3مسجد حصار (Hisar)៛₺1 ساعت

فقط بازار محلی ازمیر 20 تا مسجد داره! این خودش واقعیت مهمیه که جایگاه مساجد رو توی شهرسازی ازمیر نشون می‌ده اما هیچ‌کدوم از این مساجد، مسجد حصار نمی‌شن. می‌گن این مسجد، یک‌جور مدلِ کوچیک‌شده‌ی مسجد آبی توی استانبوله. 

قدمت مسجد حصار بر می‌گرده به قرن شانزده میلادی. باعث و بانی ساخت این مسجد آیدین اوغولو یاکاپ بوده. معماری عثمانی در فضای داخلی مسجد حصار نقش مهمی داره. 

اگر تا مسجد حصار رفتین حتما سری هم به موزه‌های باستان‌شناسی، هنر و آگوارا بزنین که همون حوالی مسجد حصار قرار گرفتن. 

4قلعه کادیفه (Kadifekale)៛₺៛2 ساعت

بالای تپه‌ی ازمیر بقایای یک قلعه از دوره‌ی اسکندر مقدونی- حول و حوش قرن سوم پیش از میلاد- به جا مونده. از دور که نگاه کنین می‌تونین پرچم غول‌پیکر ترکیه رو در کنار این قلعه ببینین. دیوارهای به جا مانده از سال‌های دور، برج‌ها و سیستم توزیع آب توی قلعه کادیفه دیدن دارن. 

توی ازمیر از چه کارهایی پرهیز کنیم؟

برای رفتن به مکان‌های مذهبی لباس نامناسب نپوشین

اصلا مهم نیست که مسیحی نیستین و یا از دین اسلام پیروی نمی‌کنین- بهتره به رسوم و تقدس این مکان‌های مذهبی احترام بذارین. پس لطفا با شلوارک و یا تی‌شرت ورزشی از این مکان‌ها بازدید نکنین. چرا که ممکنه متولیان اون مکان‌ها چندان خوش‌شون نیاد و این رو یک‌جور بی‌رسمی تلقی کنن. 

توی ماشین‌هایی که آرم تاکسی ندارن نشینین

نه فقط توی ازمیر بلکه همه‌جای جهان، هیچ‌وقت سوار تاکسی‌های غیررسمی- اون‌هایی که لوگو ندارن- نشین- جدا خطرناکه. انتخاب تاکسی‌های رسمی و واقعی امنیت شما رو بالاتر می‌بره. اپلیکیشن‌هایی مثل Bi Taxi هم برای کرایه کردن ماشین خیلی به درد بخور و امنه. ما از این‌جور اپلیکیشن‌ها توی کشور خودمون داریم به خاطر همین کار باهاش رو خوب بلدیم.

در سفر به ازمیر همه‌ی وقتتون رو توی فروشگاه تلف نکنین

دیدین یک‌سری‌ها تا پاشون می‌رسه ازمیر می‌رن فروشگاه و از توی فروشگاه در نمی‌آن مگر این‌که بخوان برن توی یک فروشگاه دیگه؟! وقتی هم ازشون می‌پرسی چرا می‌گن ترکیه قیمت‌ها خوبه و یا کالاهاشون با کیفیته. ما اینو لزوما رد نمی‌کنیم اما معتقدیم از یک میزانی بیش‌تر، به فروشگاه رفتن وقت تلف کردنه. بهتره وقتی هم برای خوش‌گذرونی کنار بذارین. از کجا معلوم که همون کالا  را با همون کیفیت توی محل زندگی خودتون ارزون‌تر نفروشن؟!

جواهرات و ثروتتون رو توی چشمشون نکنین

اگر عادت دارین با لباس‌های گرون‌قیمت و یا جواهرات توی خیابون تردد کنین، این کار رو موقتا-حداقل توی ازمیر- کنار بذارین. چون اون‌جا کسی نمی‌گه ببین چقدر طرف شیکه! می‌گن خب چطوری می‌شه جیبش را زد. پس برای امنیت خودتون توی ازمیر وسایل گرون‌قیمت‌تون را پیش چشم مردم نیارین.

رفت و آمد در ازمیر

چطور از ازمیر دیدن کنیم؟

یکی از مشکلات کلیدی خیلی از مردم موقع سفر به ازمیر مسئله‌ی حمل و نقله. معمولا مسافرها چون آشنایی ندارن به سیستم حمل و نقل کشورهای مختلف، مجبورن تاکسی دربست بگیرن و کلی خرج کنن تا از این نقطه به اون نقطه برن- ازمیر هم از این قاعده مستثنی نیست.

حمل و نقل عمومی در سفر به ازمیر

ما اینجا می‌خوایم کمی با دقت بیشتر به حمل و نقل توی ازمیر بپردازیم تا شما در بدوِ ورود کم‌تر پول بالای تاکسی‌های گرون‌قیمت ترکی بدین.

1اتوبوس3 ៛₺45 دقیقه

توی فرودگاه ازمیر که پیاده بشین، یک خط اتوبوس هست که از فرودگاه شما رو به Action می‌بره. اگر هم بخواین به Bornova یا Cumhuriyet Meydani ،Mavisehir  برین باید سوار اتوبوس‌های 200، 202 و یا 204 بشین.

قیمت این اتوبوس‌ها 3 لیر هست و معمولا 45 دقیقه تا مرکز شهر فاصله دارن. یکی از مزیت‌های اتوبوس- با وجود مقرون به صرفه بودنش- فراهم اومدن فرصتی برای سیر و سفر توی شهره. توی راه می‌تونین خوب شهر رو از نظر بگذرونین. 

2قطار៛₺30 دقیقه

قطار یکی دیگه از گزینه‌های حمل و نقل از فرودگاه ازمیر به همه‌جای شهره. بهش می‌گن «ایزبان». از فرودگاه ازمیر تا مرکز شهر با ایزبان هم سریع‌تر می‌رسین- حدود 30 دقیقه- و هم ارزان‌تر توی شهر سفر می‌کنین. 

ماشین‌سواری در ازمیر

3حمل و نقل خصوصی1148 ៛₺نامحدود

اسمش رو گذاشتن «حمل و نقل خصوصی»- خودمونیش اما همون دربست کردن ماشینه. خب معلومه که خیلی راحت‌تر از قطار و یا اتوبوس می‌تونین توی ازمیر برین این‌ور و اون‌ور اما خب این تاکسی‌ها کمی گرون‌ترن= یک چیزی حدود 1000 لیر. این‌ها تا 5 نفر گنجایش دارن. 

پیشنهاد ما توی فلایتیو اما اینه که اگه دنبال دربست گرفتن هستین، قید ماشین‌های فرودگاهی رو بزنین. اونا خیلی گرون‌تر از این حرفان و اصلا به صرفه از آب در نمی‌آد.

3اجاره ماشین៛₺نامحدود

خیلی‌ها ترجیح می‌دن تا پاشون رسید به فرودگاه یک ماشین اجاره کنن و از همون اول آقای خودشون و خانم خودشون باشن- پشت ماشین بشینن و هر جا دلشون خواست برن. خب شکی نیست که این یکی از اون قبلی(دربست کردن ماشین) گرون‌تر پاتون آب می‌خوره اما سفر راحت‌تری رو تجربه و زمان بیش‌تری برای دیدن کردن از ازمیر ذخیره می‌کنین.

چطور توی سفر به ازمیر ترکی حرف بزنیم؟

نمی‌دونم می‌دونین یا نه اما ترک‌ها اصرار زیادی دارن که به زبان خودشون باهاتون ارتباط برقرار کنن- راننده‌ها، صاحبان فروشگاه‌های کوچیک و مردم محلی. این موضوع خیلی‌ از مسافرانی رو که به زبان ترکی تسلط ندارن، به زحمت می‌ندازه. به همین دلیل گفتیم چندتا از جملات ترکی رو برای استفاده توی موقعیت‌های مختلف بهتون معرفی کنیم. امیدواریم به کارتون بیاد: 

فکر کنین رفتین هتل و حالا می‌خواین اتاقی رو که قبلا رزرو کردین، تحویل بگیرین و یا نه، توی اتاق ساکن هستید و می‌خواین درخواست کنین که بعضی از کمبودها رو براتون جبران کنن. توی جدول زیر چند تا از لغات و اصطلاحات کاربردی ترکی رو آوردین و ترجمه‌ش رو جلوش گذاشتیم. 

هتل خوبه به شرطی که ترکی بدونین

حتما که این جدول کامل نیست اما شما می‌تونین در کنار این جدول با یک جستجوی ساده‌ی اینترنتی و یا استفاده از دیکشنری‌های ترکی به فارسی روی گوشی تلفن همراه‌تون کلمات بیش‌تری پیدا کنین.

کلمات ترکی کاربردی در هتلترجمه
Klimaکولر/ دستگاه تهویه
balkonبالکن
girişورودی
çıkışخروجی
bagajچمدان
resepsiyonپذیرش
restoran / lokantaرستوران/غذاخوری
şampuanشامپو
duşدوش
sabunصابون
havuzاستخر
tuvaletتوالت
havluحوله

توی راه سفر به ازمیر مجبورین ترکی حرف بزنین

تا از هواپیما پیاده می‌شین- اگر مهماندار هاتون فارسی و یا انگلیسی‌زبان بوده باشند- برای جا به جایی نیاز دارین یک‌سری کلمات ابتدایی و ساده‌ی ترکی رو بدونین- کلماتی مربوط به فرودگاه، کرایه، وسایل حمل و نقل و چیزهایی از این قبیل.

کلمات ترکی کاربردی در راهترجمه
havalimanıفرودگاه
sokakخیابان
otobüsاتوبوس
ücretکرایه
gemiکشتی
haritaنقشه
yolcuمسافر
uçakهواپیما
yolجاده
biletبلیط
taksiتاکسی
trenقطار
metroمترو

با گارسون ترکی حرف بزنین

مورد داشتیم طرف رفته رستوران اما نتونسته خواسته‌ش رو به گارسون و یا پیشخدمت رستوران منتقل کنه و غذا بهش تلخ و سرد شده. حالا بیاین یک کمی از کلمات کاربردی ترکی رو برای یک همچین موقعیت‌هایی مرور کنیم. 

کلمات کاربردی در رستورانترجمه
kahvaltıصبحانه
akşam yemeğiشام
yemekغذا
öğle yemeğiناهار
menuمنو
ekmekنان
karabiberفلفل سیاه
tuzنمک
şekerشکر
tatlıدسر
tereyağıکرَه
çatalچنگال
bardakلیوان
masaمیز
bıçakچاقو
tabakظرف غذا
salataسالاد
çorbaسوپ
mezeپیش‌غذا
biftekاستیک
suآب
ayranدوغ
çayچای
garsonگارسون/پیشخدمت

پیشوند جاهای دیدنی ازمیر را یاد بگیرین

وقتی می‌خواین ماشین بگیرین و به راننده آدرس بدین باید یک‌سری عناوین توریستی رو بشناسین- بدونین میدون به ترکی چی می‌شه. شما باید بدونین که یک دفتر اطلاعات توریستی به ترکی چی می‌شه تا بتونین تابلوش رو پیدا کنین و بخواین شما رو راهنمایی کنن.

کلمات ترکی کاربردی توریستیترجمه
hisarقلعه
kiliseکلیسا
adaجزیره
camiمسجد
müzeموزه
parkپارک
sarayکاخ
meydanمیدان
kuleبرج
hamamحمام
turizm danışma bürosuدفتر اطلاعات توریستی

کلمات اورژانسی توی موقعیت‌های اورژانسی در سفر به ازمیر

مهم‌تر از همه‌ اما کلمات و اصطلاحاتی است که در مواقع اورژانسی به آن‌ها نیاز داریم.

کلمات ترکی کاربردی در مواقع اورژانسیترجمه
kazaتصادف
Ambulans çağrınآمبولانس خبر کنید
Polis çağrınپلیس خبر کنید
ishalاسهال
doktorدکتر
ateşتب
Yangınآتش
baş ağrısıسر درد
İmdatکمک
hastaneبیمارستان
ağrıدرد
hastaبیمار
En yakın hastane neredeنزدیک‌ترین بیمارستان کجاست؟

واسه‌ی گپ و گفت با مردم ازمیر این کلمات را حفظ کنین

اما کلمات ترکی‌ای هستند که موقع معاشرت کردن به درد آدم می‌خورد. 

کلمات ترکی کاربردی ترجمه
merhabaسلام
iyi akşamlarشب‌بخیر
günaydınصبح‌بخیر
hoşça kalın or bye byeخداحافظ
Kaç paraقیمتش چقدره؟
bayanخانم
bayآقا
hayırنه
evetبله
pardon / affedersinizببخشید
teşekkür ederim, teşekkürler, sağolممنونم
tamamباشه
lütfenخواهش می‌کنم

اگر این کلمات رو ندونین ممکنه سرتون کلاه بره

و اما در آخر بریم سراغ کارهای بانکی و مالی که خواه و یا ناخواه در جریان آن قرار خواهید گرفت. این‌جا هم کلماتی هست که حتما به دردتان می‌خورد.

کلمات ترکی پر کاربردِ مالیترجمه
bankamatikدستگاه خودپرداز
bankaبانک
hesapصورت‌حساب
nakitپول نقد
ucuzارزان
çekچک
bozuk paraسکه
kredi kartıکارت اعتباری
depozitoپیش‌پرداخت
indirimتخفیف
döviz bürosuصرافی
paraپول
bedavaرایگان
kağıt paraاسکناس
makbuzرسید
KDV hariçبدون مالیات
KDV dahilبا مالیات

اطلاعات ضروری برای سفر به ازمیر

سفارت ترکیه در تهران021-331151351
شماره تلفن مرکز پلیس در ازمیر117
شماره تلفن فوریت پزشکی در ازمیر118
شماره تلفن مرکز آتش‌نشانی در ازمیر144

اگر از سفر به ازمیر لذت بردید، به این‌جاها هم سر بزنید

اگر از ازمیر خوش‌تون اومده، می‌تونین به این‌جاها هم سر بزنین:

مقصدبهترین زمان سفر
استانبولبهار
اسکندریهاوایل پاییز
آتناواخر بهار/ اوایل پاییز

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *