عوامل مهم در یافتن شغل برای دانشجویان بین‌ المللی
1396/07/17 - 12:00 راهنمای سفر

عوامل مهم در یافتن شغل برای دانشجویان بین‌ المللی

شماری از دانشجویان بین‌المللی هم‌اکنون در آمریکا تحصیل می‌کنند. این دانشجویان شانس کار در آمریکا برای دوره‌ی مشخصی را دارند. یافتن کار پس فراغت از تحصیل، روندی ساده برای دانشجویان بین‌المللی نیست. آن‌ها نباید وقت خود را هدر داده و به‌سرعت کاری مناسب را بیابند. اما یافتن یک کار مناسب به چه عواملی بستگی دارد؟ فلایتیو با شماست تا از این عوامل بگوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما امریکا و رزرو هتل خارجی را برای شما فراهم کرده است.)

۱. بهترین موقعیت‌ های شغلی را بررسی کنید

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی محدود هستند. لازم است تا شما در ابتدا بهترین فرصت‌های شغلی برای خود را بررسی کنید. جست‌وجو برای شغل‌های موجود در ایالات‌متحده می‌تواند برای این دانشجویان چالش‌برانگیز باشد. این کار برای شرکت‌ها و موسسات کاریابی نیز دشوار است. هزینه‌ی استخدام یک دانشجوی خارجی به‌مراتب بالاتر از استخدام یک دانشجوی آمریکایی است. بنابراین، بسیاری از شرکت‌ها نسبت به استخدام کارگران بین‌المللی مردد هستند. پس از اعلام خبر اصلاح قانون ویزا و مهاجرت (H1B) توسط دونالد ترامپ، ممکن است شمار شرکت‌هایی که قبلا دست به استخدام کارگران بین‌المللی می‌زدند، کاهش یابد.

۲. قوانین و مقررات

کسی که یک دانشجوی بین‌المللی است، چه در حال تحصیل و چه پس از فراغت از تحصیل، باید همواره از قوانین و مقرراتی که بر وضعیت کاری او در آمریکا تأثیرگذارند، آگاه باشد. برای مثال قوانین کار دانشجویی در محیط دانشگاه ممکن است کمی متفاوت باشد، بنابراین فرد باید قبل از درخواست کار، قوانین را بررسی کند. کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه هم دارای قوانین متفاوتی است و فرد باید تمامی قوانین را در نظر بگیرد.  

۳. یافتن مکان‌ های صحیح

برخی از ایالت‌ها نظیر کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و شیکاگو به خاطر مهربان‌تر بودن با کارگران بین‌المللی و فرصت‌های شغلی به‌مراتب بیشتر برای دانشجویان بین‌المللی، شهره هستند. این ایالت‌ها دارای شرکت‌های خوبی هستند که دارای منابع کافی بوده و دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند. شما می‌توانید یکی از این ایالت‌ها را انتخاب کنید و پس از فراغت از تحصیل شغلی مناسب بیابید.

۴. با مسئول دفتر برنامه‌ ریزی دانشگاه خود صحبت کنید

اگر تصمیم دارید تا کاری در آمریکا بیابید، قدم اول این است که همواره با مسئول دفتر برنامه‌ریزی صحبت کنید. اکثر دانشگاه‌ها دارای دفتری برای دانشجویان بین‌المللی هستند که وظیفه‌ی آن‌ها تمرکز بر کمک به دانشجویان به‌منظور یافتن شغل پس فراغت از تحصیل است. مسئول این دفتر به دانشجویان در این امر کمک کرده و قطعا به آن‌ها در داشتن یک ارتباط خوب در حوزه‌ی تحصیلی خود، یاری می‌رساند.

۵. کار دانشجویی در محیط دانشگاه

دانشجویان F-1 و J-1 درصورتی‌که کارشان تداخلی با کلاس‌های آموزشی آن‌ها نداشته باشد، امکان کار در محیط دانشگاه را دارند. فرصت‌های کار دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی در اکثر دانشگاه‌ها محدود بوده و قوانین هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر کمی متفاوت است. سعی کنید شغلی را انتخاب کنید که تاثیر مثبت بر رزومه‌ی شما داشته باشد و مهارت‌ها و تجربه‌ی شما را افزایش دهد. شغلی را برگزینید که درنهایت منجر به یافتن شغلی بهتر برای شما شود.

۶. با توجه به رشته‌ تحصیلی، یک شغل کارآموزی در خارج از محیط دانشگاه بیابید

بهتر است تا کمی هم در مورد ویزای F1 برای دانشجویان کارآموز (CPT) صحبت کنیم. برای این ویزا نیاز است تا کارآموزی شما متناسب با رشته‌ی تحصیلی‌تان باشد. به‌علاوه ممکن است شما به‌واسطه‌ی کارآموزی مرتبط، اعتبار آکادمیک نیز دریافت کنید. به همین خاطر به سراغ شغل‌های مرتبط با رشته‌ی دانشگاهی خود بروید تا بتوانید این ویزا را دریافت کنید.

۷. برای آموزش عملی اختیاری نیز درخواست دهید

شما می‌توانید برای آموزش عملی اختیاری (OPT) پس از گذشت حداقل ۹ ماه از ثبت‌نام، اقدام کنید، اما امکان شروع کار تا زمانی که سند مجوز استخدام را دریافت نکرده باشید، وجود ندارد. آموزش عملی اختیاری یک فرصت برای دانشجویان بین‌المللی است تا تجربیات عملی در رشته‌ی تحصیلی خود را، تحت محدودیت‌های مشخص و برای حداکثر مدت یک سال، افزایش دهند.

شرکت‌ها ترجیح می‌دهند تا دانشجویان بین‌المللی تحت برنامه‌های آموزشی OPT و CPT را جذب کنند تا اینکه به سراغ دانشجویان با ویزای H1B بروند، حتی اگر آن‌ها برای تنها یک سال این آموزش‌ها را دیده باشند. زیرا شرکت‌ها مجبور نیستند تا هزینه‌ی اضافی برای استخدام یک دانشجوی بین‌المللی که هنوز در وضعیت OPT است، پرداخت کنند. دوباره تاکید می‌کنیم که یک آموزش عملی اختیاری مرتبط با رشته‌ی تحصیلی بیابید و با این کار رشد شغلی و مهارت‌های تجربی خودتان را بالا ببرید.

۸. رزومه‌ شما حرف اول و آخر را می‌ زند

چه به دنبال فرصت‌های شغلی CPT باشید و چه فرصت‌های شغلی OPT، شما باید کار خود را هرچه زودتر آغاز کنید. در آخرین روزهای پایان‌ترم و ۹۰ روز قبل از پایان تحصیل به سراغ یافتن این شغل‌ها بروید. موضوع مهم این است که شما باید برای چندین فرصت شغلی به شکل همزمان درخواست بدهید، زیرا روند پذیرش هر شغل زمان‌بر بوده و ممکن است وقت شما تلف شود. تمامی فرصت‌های شغلی مرتبط را دنبال کرده و سعی کنید هیچ‌کدام از آن‌ها را از دست ندهید.

  • مهم‌ترین بخش در روند یافتن کار، داشتن یک رزومه است. رزومه‌ی ایده آل برای یک فرد باید شامل نامه‌ی درخواست کار، خود رزومه و نامه‌ی سپاسگزاری باشد. مطمئن شوید که رزومه‌ی شما حاوی این سه اصل بوده و دارای اشتباهات دستوری و املایی نیست.
  • نامه‌ی درخواست کار برای یک شرکت و موقعیت شغلی مدنظر، باید خیلی مشخص و دقیق باشد و از کلی‌گویی بپرهیزد.
  • رزومه اصلی باید به‌خوبی ساختاربندی شده باشد. شما باید در این بخش سوابق تحصیلی و تجربیات خود را به‌طور کامل بیان کنید. برای مثال در رزومه بنویسید که شرکت در صورت استخدام شما با مزیت‌های مشخصی روبرو خواهد شد. یادتان باشد که به آن مزیت‌ها هم اشاره کنید. در هنگام ذکر سوابق خود، بیش‌ازحد افراط نکرده و اغراق نکنید.
  • نامه‌ سپاسگزاری خود را تا حداکثر ۴۸ ساعت بعد از مصاحبه ارسال کنید. این نامه باید کوتاه و شفاف باشد. مصاحبه‌کنندگان به این موارد توجه داشته و ازآنجایی‌که دانشجویان دیگر این کار را انجام نمی‌دهند، نامه‌ی سپاسگزاری، شما را از دیگران متمایز می‌کند.

۹. قدرت ارتباط

مطمئن شوید که در حین گذراندن دوران تحصیلی ارتباط خوبی با افراد قابل‌اطمینان که به پیشرفت شغلی شما کمک می‌کنند، دارید. همان‌طور که توضیح دادیم، داشتن یک ارتباط خوب با مسئول دفتر برنامه‌ریزی شغلی دانشگاه باعث افزایش آگاهی شما از موقعیت‌های شغلی می‌شود. شما می‌توانید به رویدادهای اجتماعی متعدد رفته و با انجام کار داوطلبانه، ارتباطات بیشتری با دیگران برقرار کنید. در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین عضو شده و با دیگران ارتباط برقرار کنید، درنتیجه می‌توانید ارتباطات بیشتری داشته و راحت‌تر شغل پیدا کنید. در رشته‌ی تحصیلی خود همواره ارتباطی قوی با سایرین برقرار کنید.

۱۰. مذاکره نباید در راس اولویت‌ های شما قرار بگیرد

انتظار مذاکره و بحث بر سر شغل‌های دانشجویی را نداشته باشید. اکثر شغل‌های کارآموزی دارای ویژگی‌های مشخص و استاندارد هستند، هرچند تاریخ شروع و پایان آن‌ها قابل‌ تغییر است. از مذاکره برای یافتن شغل پرهیز کنید، مگر اینکه همزمان چند پیشنهاد داشته باشید. شاید تصور کنید که شما باید به‌عنوان یک تازه‌کار مذاکرات زیادی را در مورد دستمزد انجام دهید. این کار تصویری بد از شما در ذهن کارفرما شکل می‌دهد.

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی محدود است زیرا یافتن فرصت‌های کارآموزی که به دانشجویان اجازه کار کردن در همان موقعیت شغلی پس از پایان تحصیل را بدهد کمی دشوار است. اما فرد می‌تواند با تلاش فراوان آن شغل‌ها را به دست آورد. دانشجویان OPT پس از فراغت از این دوره، ویزای کاری موقت H1B را ترجیح می‌دهند. آن‌ها می‌توانند پس از تکمیل دوره‌ی OPT یا تمدید آن، وضعیت خود را از H1B به OPT تغییر دهند.

 برای رزرو هتل خارجی با کارت شتاب ، خرید بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما به وبسایت فلایتیو مراجعه کنید. 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط