نکات بهداشتی که باید در سفر اربعین به کربلا رعایت کنیم

سفر اربعین و پیاده‌‌روی‌اش آرزوی خیلی از عاشقان امام حسین است. افراد زیادی هر سال فارغ از رنگ و نژاد و عقایدشان در این ایام به امتی واحده تبدیل می‌شوند و با هم قدم در راه کربلا می‌گذارند. در این سفر معنوی بهتر است برخی نکات بهداشتی رعایت شود تا خدای نا کرده بیماری‌ها به سراغ زائرین نیایند. در این یادداشت چند نکته بهداشتی آورده شده که رعایتشان برای مسافرین کربلا ضروری است. با فلایتیو همراه باشید. برای خرید بلیط هواپیما کربلا به فلایتیو مراجعه کنید.

آب آشامیدنی

در طول مسیر مردم عراق با خلوص نیت از شما پذیرایی می‌کنند. اغلب آنها در بساط پذیراییشان آب هم دارند. تحت هیچ شرایطی این آبها را ننوشید و فقط از آبهای معدنی و بسته‌بندی‌شده که پیش از این باز نشده‌اند میل کنید.

تاول‌های پا

بسیاری از زائرین در طول مسیر به دلیل پیاده‌روی‌های طولانی دچار تاول پا می‌شوند. اگر در پای خود زخم یا تاولی دارید تحت هیچ شرایطی همه یا حتی بخشی از مسیر را با پای برهنه طی نکنید. این امر می‌تواند موجب بروز بیماری‌های جدی مانند هپاتیت و یا عفونی شدن زخم شما شود.

همچنین مطالعه کنید:

غذای تازه

در طول مسیر پیاده‌روی غذای کافی برای همه وجود دارد. عراقی‌های زیادی در طول روز غذا می‌پزند و با خود برای خیرات به مسیر پیاده‌روی می‌آورند. بنابراین لازم نیست از کشور یا شهر خود غذایی همراهتان باشد. با توجه به اینکه امکان نگهداری غذاها در یخچال وجود ندارد، احتمال فساد خوراکی‌ها و مسمویت بالا می‌رود. در طول پیاده‌روی غذاهایی که خود عراقی‌ها خیرات می‌کنند بهترین و تازه‌ترین گزینه‌اند.

نظافت دستها

در طول مسیر سرویس‌های بهداشتی زیادی وجود دارند که اغلبشان مقدار کافی مایع صابون برای شستشوی دست‌ها ندارند. حتی گاهی اوقات سرد بودن آب باعث می‌شود زائرین از شستشو منصرف شوند. بهتر است تعدادی دستشکش یکبار مصرف داشته باشید تا در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی از آنها استفاده کنید و دیگر نیازی به شستن دستها نداشته باشید.

توجه کنید که حتما ژلهای شستشوی دست که نیازی به آب ندارند هم همراه داشته باشید و حتما پیش از غذا خوردن از آنها استفاده کنید.

میوه‌ها و سبزیجات

چون مراحل ضدعفونی میوه‌ها و سبزیجات طولانی است و احتمال می‌رود دوستان عراقی این مراحل را به درستی طی نکرده باشند، سعی کنید تنها میو‌ّه‌های پوست داری که پوستشان جدا می‌شوند را بخورید و از خوردن هر گونه سالاد، سبزی یا میوه خرد شده خودداری فرمایید.

ماسک

از آنجایی که ممکن است تعداد زیادی از زائرین بیمار باشند، سعی کنید در طول حرکت از ماسک استفاده کنید.

ماساژ آب سرد

بهتر است بعد از هر دو ساعت پیاده روی، پاهایتان را در آب سر بگذارید و ماساژ دهید. این کار از تاول و ورم پاها جلوگیری می‌کند.

تنفس دهانی نداشته باشید

سعی کنید در تمام مدت پیاده روی آدامس‌های بدون قند بجویید و یا بطری آبتان را جرعه جرعه و بسیار آرام بنوشید. این کار از خشک شدن دهان جلوگیری می‌کند و در نتیجه شما از بینی تنفس خواهید کرد. تنفس از دهان احتمال سرایت بیماری‌ها را بیشتر می‌کند در حالی که تنفس از بینی یک فیلتر مناسب برای جلوگیری از ورود بسیاری از ویروسها به بدن شماست.

پنیر نخورید

اگر وعده صبحانه را خالی از پنیر کنید کمک ویژه‌ای به جلوگیری از ورم دست و پا کرده‌اید.

وضعیت پا‌ها هنگام خوابیدن

سعی کنید به محض رسیدن به موکب‌ها و در هنگام خواب پاهایتان را به دیوار بگذارید و بالا بگیرید. در این حالت خونی که در بافت‌ کف پا ایجاد ورم کرده به سمت بالا برمی‌گردد و ورم کمتر می‌شود.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*