پیاده‌روی اربعین برای افراد مسن
1397/07/15 - 17:00 راهنمای سفر

راهنمای سفر کربلا و پیاده‌روی اربعین برای افراد مسن

ما در طول سال‌های اخیر با مسافرانی روبرو شده‌ایم که علیرغم رنج بردن از بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، آرتروز، چاقی، پوکی استخوان و کمردرد، نمی‌توانند در برابر نرفتن به زیارت امام حسین در روز اربعین مقاومت کنند. حتی باوجوداینکه پیاده‌روی در این مسیر بسیار چالشی است.

اگر تصور می‌کنید که پیاده‌ روی اربعین ممکن است برای سن شما کمی دشوار باشد و سلامتتان را به خبر بیندازد، خوشحال خواهید شد که بدانید این پیاده‌روی درواقع تنها نوعی پیاده‌روی آهسته در جاده‌ای شبیه به مسیرهای پیاده‌روی روزمره است. اگر می‌توانید در محله‌های اطراف خانه راه بروید، قطعا می‌توانید به پیاده‌روی اربعین هم بروید. این پیاده‌روی مذهبی نوعی فعالیت ورزشی با سرعت دلخواه خودتان بوده و دارای فواید متعددی برای افراد پیر و کسانی است که نیازمند انجام ورزش‌های مختلف استقامتی، قدرتی، کششی و تعادلی هستند. پیاده‌روی‌ها تمامی این ۴ حرکت ورزشی را در برمی‌گیرد، بنابراین باعث بهبود سلامت قلب می‌شود، تحلیل عضلات را کاهش می‌دهد، بدن شما را منعطف می‌کند و تعادل شما در برابر زمین خوردن افزایش می‌دهد. البته باید توجه داشته‌باشید این سفر آن هم به صورت پیاده به افراد مسنی توصیه می‌شود که در طول زندگی روزمره هم تا می‌توانند راه بروند. اگر وضعیت سلامتتان به گونه‌ای است که در شهر خودتان هم نمی‌توانید ار خانه خراج شوید سفر اربعین هم برای شما توصیه نمی‌شود.

در این مقاله به نکاتی که که در این سفر برای افراد مسن مناسب است می‌پردازیم. با فلایتیو همراه باشید.

 

برای خرید بلیط هواپیما کربلا به فلایتیو مراجعه کنید.

پیاده‌روی اربعین برای تقویت دستگاه قلبی عروقی

در یک پیاده‌روی ملایم قلب مجبور می‌شود تا برای حفظ اکسیژن کافی در بدن، پمپاژ خون را بیشتر کند. با این کار، جریان خون بیشتری به عضلات و مغز پمپاژ می‌شود. بنابراین کوهنوردی منظم باعث کاهش سطح کلسترول و فشارخون، دلایل رایج برای ابتلا به بیماری‌های قلبی، می‌شود.

اگر قبلا جراحی عروق بایپس کرونری انجام داده اید و الان بیش از دو سال از آن زمان می‌گذرد می‌توانید با نظر پزشک پیاده‌روی منظم را به‌منظور کنترل وزن و بهبود گردش خون خود شروع کنید. این پیاده‌روی های روزانه می‌توانند از نیم ساعت تا دوساعت در روز افزایش یابند و در صورتی که مدت زیادی از شروع تمرین‌ها بگذرد قابل افزایش تا چهار ساعت هم هستند. توجه داشته‌باشید این سفر پیاده روی به کربلا فقط یک فریضه مذهبی نیست. بلکه می‌تواند چالشی ذهنی و روحی نیز محسوب می‌شود. پیاده‌روی اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته را به زندگی شما برمی‌گرداند و بعد از سفر اربعین هم می‌تواند به عادتی همیشگی بدل شود.

 

پیاده‌روی اربعین راهی برای کاهش درد آرتروز و زانو

میلیون‌ها فرد بالغ و تقریبا نیمی از افراد بالای ۶۰ سال و بالاتر با بیماری آرتروز دست‌وپنجه نرم می‌کنند. پوکی استخوان، رایج‌ترین نوع از بیماری آرتروز در میان افراد پیرتر، زمانی شروع می‌شود که غضروف میان استخوان‌ها در مفصل شروع به فرسایش می‌کند. پیاده‌روی و کوهنوردی در سنین بالاتر ورزشی ایده آل برای کمک به ترشح غضروف در استخوان‌ها است. این کار به جریان یافتن مایع زلالی کمک کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به مفاصل رسانده و ضایعات تورمی را نیز دفع می‌کند.

توجه داشته‌باشید یک سفر چند روزه برای پیاده‌روی اربعین نمی‌تواند مشکل زانوی شما را حل کند اما سفر کربلا با انگیزش مذهبی می‌تواند شروع خیلی خوبی برای ادامه همیشگی این روند پیاده‌روی در زندگی شما باشد.

 

پیاده‌روی اربعین برای مقابله با پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که اکثر زنان سالمند و فاقد کلسیم کافی در بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کمبود کلسیم در بدن موجب کاهش تراکم استخوان شده و احتمال متخلخل شدن و شکنندگی استخوان را افزایش می‌دهد. درنتیجه سالمندان بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار می‌گیرند. کوهنوردی ورزشی است که در آن وزن بدن توسط استخوان‌ها تحمل می‌شود و بدن به‌موجب این ورزش تحت کشش، پرش، بالا رفتن و حرکات سریع قرار می‌گیرد. انجام ورزش‌های منظم با سرعت پایین می‌تواند به تقویت تراکم استخوان‌ها و محکم‌تر شدن آن‌ها کمک کند. باید بدانید که پیاده‌روی در مسیرهای خاکی در مقایسه با مسیرهای آسفالته و بتنی برای مفاصل بهتر است.

مطمئن باشید که سن تنها یک عدد بوده و به ذهنیت شما بستگی دارد. درحالی‌که فرزندانتان هرگز به شما اجازه انجام فعالیت‌های ماجراجویی را نمی‌دهند، حتما ورزش‌هایی مناسب سنتان ماننده یوگا، پیاده‌روی و کوهنوری ملایم را امتحان کنید. این بار هم که نوبت پیاده‌روی اربعین برسد باز خانواده به شما می‌گویند که این کار برای سنتان بسیار دشوار است. اما کسی به جز خود شما نمی‌تواند به طور دقیق بگوید که توان این سفر را دارید یا نه.

موضوعی که در مورد زنان سالمند وجود دارد این است که عده‌ای فکر می‌کنند این ورزش مناسب آن‌ها نیست. بسیاری از افراد از این موضوع غافل هستند که پیاده‌روی یک فعالیت سالم برای افراد سالمند بوده و به بهبود توازن، کنترل وزن، تسکین درد و کاهش افسردگی کمک می‌کند. وقتی‌که در مسیرهای پیاده‌روی هستید، احساس آزادی کرده و غرق در معاشرت با دیگر زائران خواهید شد. دوستی با آدمهای جدید از فرهنگ‌های مختلف دوباره شما را به دوران جوانی‌تان و روزهایی که چیزهای تازه را تجربه‌می‌کردید برمی‌گرداند. اینکه در طول پیاده‌روی سفر کربلا  مسیری ساده یا چالشی را انتخاب می‌کنید، چند ساعت در روز را پیاده رمی‌روید و چند ساعتش را به استراحت می‌پردازید و ... به شما بستگی دارد، اما بهتر است تا از همین حالا به این مسائل فکر کنید و شروع مسیرتان را با در نظر گرفتن طلو زمانی که قرار است در پیاده‌وی باشید تنظیم کنید.

توصیه‌هایی برای سالمندان تازه‌کار به هنگام شروع ورزش پیاده‌روی:

۱. از کم شروع کنید؛ در ابتدای کار به سراغ مسیرهای کوتاه رفته و سپس مسیرهای طولانی  و ناهموارتر را انتخاب کنید.

۲. یک کوله‌پشتی به همراه داشته باشید؛ حتی برای مسیرهای کوتاه نیز یک کوله‌پشتی حاوی آب، میان وعده، کرم ضد آفتاب به همراه جعبه کمک‌های اولیه به همراه داشته باشید. حتما یک خوراکی سبک و مقوی نظیر شکلات و آجیل به همراه ببرید. افراد سالمند بیشتر در معرض خطر کم‌آبی قرار می‌گیرند، پس حتما آبی کافی به همراه داشته باشید.

۳. عصا و کفش پیاده‌روی تهیه کنید؛ عصاهای مخصوص پیاده‌روی باعث کاهش فشار ناشی از مسیر بر مفاصل زانو و عضلات پا، می‌شوند. به‌علاوه، این عصاها به هنگام پیاده‌روی در مسیرهای هموار، وزن بدن بر روی پاها به میزان تقریبا ۵ کیلوگرم در هر گام را کاهش می‌دهند. اگر با ضعف در عضلات پا روبرو هستید یا آسیب‌دیدگی در ناحیه مچ پا، زانو و ران‌ها دارید، یک عصا با قابلیت جذب ضربه تهیه کنید. حتما در این مسیرها کفش مناسب بپوشید. از پوشیدن کفش‌های تازه خودداری کنید، زیرا این کفش‌ها باعث تاول و اذیت شدن پاها می‌شوند.

۴. یک همراه یا راهنما با خود داشته باشید؛ با یک دوست همفکر، یا یکی از اعضای خانوادهکه به مسیر اشراف کامل دارد به سفر اربعین بروید. اگر کسی را برای همراهی ندارید سعی کنید روزانه چند بار با آنها در تماس باشید و گزارشی از سلامت خود ارائه کنید.

۵. قبل از حرکت اطلاعات کافی جمع‌آوری کنید؛ آب‌وهوای محلی را چک کرده و لباس، کلاه و دیگر وسایل موردنیاز به همراه داشته باشید.

۶. در میان راه و در بین موکب‌ها استراحت کنید و پاهایتان را با روغن های گرم مانند سیاه‌دانه و نارگیل ماساژ دهید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط