راهنمای موزه‌های پاریس
1397/05/17 - 15:00 راهنمای سفر

راهنمای موزه‌های پاریس

در پاریس موزه‌های متعددی وجود دارد، که مجموعه‌های متنوعی از هنرهای شاهکار جهان را در خود جای داده‌اند و تور نمایشگاه‌ها را به یکی از محبوب‌ترین کارها در پاریس تبدیل کرده‌اند. البته این به معنی ازدحام بازدیدکنندگان هم است – موزه‌ی لوور به تنهایی بیش از ۹٫۳ میلیون بازدیدکننده در سال دارد. پیشنهاد ما؟ از ازدحام و صف بلیت به سرعت رد شوید. این راهنما در مورد آخر شب‌ها و روزهای رایگان موزه‌های پاریس است.

برای رزرو هتل در پاریس به فلایتیو مراجعه کنید.

موزه‌ی لوور

موزه‌ی لوور احتمالاً مشهورترین موزه‌ی پاریس است و درست بودن این ادعا پیش از این ثابت شده است. هرم نمادین آن از سال ۱۹۸۹ رقیب برج ایفل و کاخ الیزه برای عکس‌برداری محسوب می‌شود. موزه‌ی لوور در قرن دوازدهم به عنوان قلعه‌ای برای پاریس در ساحل رود سن ساخته شد، و در قرن چهاردهم به محل اصلی اقامت پادشاهان فرانسه تبدیل شد. در سال ۱۷۹۳ (که طبق برخی استانداردها یک سال خاص محسوب می‌شود) اولین نمایشگاه‌های هنری در لوور برپا شدند و در آن زمان ورود به آن رایگان بود. حتی امروزه نیز بازدیدکنندگان می‌توانند هنرمندان مجرب و هنرجویانی را ببینند که شاهکارهای موزه را طراحی می‌کنند. صف‌های این موزه می‌تواند وحشتناک باشد، اما در ساعات آخر شب خلوت می‌شود، پس اواخر شب به اینجا سر بزنید.

ساعت کار: از ۹ صبح تا ۶ عصر، سه‌شنبه‌ها تعطیل.

آخر شب: چهارشنبه‌ها و جمعه‌ها تا ۹:۴۵ شب.

ورودی رایگان: اولین یکشنبه‌ی هر ماه.

قیمت: ۱۵ یورو برای ورود عموم

موزه‌ی اورسی

این موزه و ایستگاه سابق راه‌آهن، که برای نمایشگاه عمومی پاریس در سال ۱۹۰۰ ساخته شدند، یک شاهکار معماری و زیبایی هنری به حساب می‌آیند. اورسی مجموعه‌ای از آثار هنری سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ را در خود جای داده و ارزش آثار امپرسیونیستی آن که شامل آثار مانه، ونگوگ، میله، رنوار، دگا، کامیل کلودل، کامی پیسارو، پل سزان، ادوارد مونک و گوستاو کلیمت می‌شود، با هیچ چیز برابری نمی‌کند. رسانه‌های هنری که نمایش داده می‌شوند شامل نقاشی، مجسمه، عکاسی، هنرهای تزئینی، هنرهای گرافیکی و معماری می‌شود. توصیه‌ی ما: تماشایی‌ترین آثار در طبقه‌ی بالا قرار دارند، پس، از بالا شروع کنید و بعد از طبقه‌ی پایین دیدن کنید.

ساعات کار: از ۹:۳۰ صبح تا ۶ عصر، دوشنبه‌ها تعطیل.

آخر شب‌ها: سه‌شنبه‌ها تا ۹:۴۵ شب.

ورودی رایگان: اولین یکشنبه‌ی هر ماه.

قیمت: ۱۱ یورو برای ورود عموم.

مرکز ملی فرهنگ و هنر پمپیدو

مرکز پمپیدو بسیار فراتر از یک موزه است – یک مرکز فرهنگی چند موضوعی با یک کتابخانه‌ی عمومی بزرگ، نمایش‌ها، کنسرت‌ها، سینما، بخش فعالیت‌های کودکان، نمایشگاه‌ها و یک کلکسیون گسترده‌ی دائمی است. معماری ساختمان در دهه‌ی ۱۹۷۰ جنجال‌برانگیز شد چون نمای بیرونی آن شبیه به یک پالایشگاه نفت است و قرار بود به عنوان یک شکل هندسی فضایی در حال تکامل طراحی شود. نمایشگاه دائمی یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های اروپا در زمینه‌ی هنر مدرن و معاصر است و قرن‌های بیستم و بیست و یکم را پوشش می‌دهد. بعد از غروب به مرکز سر بزنید و به طبقه‌ی ششم بروید تا چشم‌اندازهای دیدنی شبانه از چراغ‌های شهر را تماشا کنید.

ساعات کار: از ۱۱ صبح تا ۹ شب، سه‌شنبه‌ها تعطیل.

آخر شب‌ها: دوشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها تا ۱۱ شب.

ورودی رایگان: اولین یکشنبه‌ی هر ماه.

قیمت: ۱۴ یورو

* این ساعت‌ها مربوط به نمایشگاه دائمی و فضای نمایشگاه موقت است. خود ساختمان، کتابخانه و سینما ساعات بازدید متفاوتی دارند.

موزه‌ی اورانژری

این موزه یک گنجینه‌ی واقعی از نقاشی‌های امپرسیونیست و پست امپرسیونیست است. تابلوی معروف کلود مانه، نیلوفرهای آبی (Nymphéas) در این محل نگهداری می‌شود، و تا به امروز به شیوه‌ای که توسط خود هنرمند مشخص شده، نگهداری شده است. برخی هنرمندان دیگر که آثار آن‌ها در مجموعه‌ی دائمی موزه به نمایش گذاشته شده عبارت‌اند از سزان، ماتیس، مودیلیانی، پیکاسو و رنوآر. ساختمان موزه در قلب Jurdin de Tuileries قرار گرفته و (بر خلاف سایر موزه‌های پاریس) از نظر قابلیت ارائه‌ی فضای مناسبی برای تنفس و جابجایی بازدیدکنندگان در هنگام گشت و گذار در میان کلکسیون‌های فوق‌العاده، منحصر به فرد است.

ساعات کار: از ۹ صبح تا ۶ عصر، سه‌شنبه‌ها تعطیل.

ورودی رایگان: اولین یکشنبه‌ی هر ماه.

قیمت: ۹ یورو برای ورود عموم.

موزه‌ی کاخ توکیو

این موزه که در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد، خود را یک "ضد موزه" تلقی می‌کند. با اینکه کلکسیون دائمی ندارد اما با این وجود به عنوان محلی برای خلق و نمایش هنرهای معاصر عمل می‌کند. چون این موزه تا نیمه‌شب باز است، بسیار توصیه می‌شود که هنگام شب یا نیمه‌شب از آن بازدید کنید. این فضای هنری در یک ساختمان عظیم قرار دارد که برای نمایشگاه پاریس سال ۱۹۳۷ ساخته شد و به عنوان شبکه‌ای از فضاهای ژرف و توخالی از آن استفاده می‌شود که در آن به تأسیسات ماندگار دوران معاصر جان بخشیده می‌شود. به هنرمندان جوان و تازه‌کار فضاهای خلاقانه‌ای در این موزه داده شده است و به همین صورت موزه‌ی کاخ توکیو پیشگام خلق هنرهای معاصر در شهر به حساب می‌آید.

ساعات کار: از ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب، سه‌شنبه‌ها تعطیل.

قیمت: ۱۰ یورو برای ورود عموم.

موزه‌ی کوآی برانلی

این موزه ‌یادگار هنر و فرهنگ بومی است و در مرکز پاریس قرار دارد. موزه شامل آثاری از آفریقا، آسیا، آمریکا و اقیانوسیه با بیش از 450 هزار شیء است. این موزه در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد و در میان موزه‌های اصلی پاریس از همه جدیدتر است. ساختمان آن بازتاب‌دهنده‌ی روح آزادی است، که خود موزه نمونه‌ای از آن است. هیچ مانع یا نرده‌ای وجود ندارد – یک فضای باز، هم از نظر فیزیکی و هم هنری. حتی باغ این موزه نیز در تضاد با باغ‌های معمول فرانسه طراحی شده است: نه چمن دارد و نه دروازه‌ی ورودی اما در عوض به خاطر نمای پر شاخ و برگ خود شبیه به یک جنگل شده است.

ساعات کار: از ۹ صبح تا ۷ عصر روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و یکشنبه، دوشنبه‌ها تعطیل.

آخر شب‌ها: پنجشنبه و جمعه و شنبه تا ساعت ۹ شب.

ورودی رایگان: اولین یکشنبه‌ی هر ماه.

قیمت: ۹ یورو برای ورود عموم.

موزه‌ی کلونی

دوستداران دوران قرون وسطا حتماً باید از موزه‌ی کلونی دیدن کنند. ساختمان این موزه که در محله‌ی لاتین پاریس در یک کلیسای قرن سیزدهم قرار دارد، یک نمونه‌ی عالی از معماری قرون وسطا در پاریس است. بازدیدکنندگان می‌توانند ۲۳۰۰ نقاشی از دوره‌ی گالیک تا قرن شانزدهم را تماشا کنند. کلکسیون شامل مجسمه‌سازی‌های سبک رومانسک و گوتیک و همچنین پنجره‌های شیشه‌ای رنگی سنت شاپل می‌شود.

ساعات کار: از ۹:۱۵ صبح تا ۵:۴۵ عصر، سه‌شنبه‌ها تعطیل.

ورودی رایگان: اولین یکشنبه‌ی هر ماه.

قیمت: ۸ یورو برای ورود عموم.

موزه‌ی پیکاسو

موزه‌ی پیکاسو در یک عمارت خصوصی به نام هتل Sale در قلب محله‌ی لومری قرار دارد. این موزه در سال ۱۹۷۴ بعد از مرگ پیکاسو بنا شد و بیش از ۵۰۰۰ اثر و ده‌ها هزار اثر بایگانی‌شده را در خود جای داده است. این موزه گواهی بر عشق پابلو پیکاسو به پاریس است که خود او و خانواده‌اش چنین مجموعه‌ی گسترده‌ای را برای شهر به یادگار باقی گذاشته‌اند. علاوه بر این، خود هنرمند زمانی گفته بود که: من بزرگ‌ترین جمع کننده‌ی آثار پیکاسو در جهان هستم. نقاشی‌های موزه شامل شاهکارهایی مثل خودنگاره، سلستینا، مردی با گیتار و یادآور مرگ می‌شود.

ساعات کار: از ۱۱:۳۰ صبح تا ۶ عصر، دوشنبه‌ها تعطیل.

اول صبح: شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ساعت ۹:۳۰ صبح.

قیمت: ۱۲٫۵ یورو برای ورود عموم.

خانه‌ی عکاسی اروپا

خانه‌ی عکاسی اروپا نیز در محله‌ی لومری قرار گرفته است. این موزه به داشتن کتابخانه‌ی وسیعی از هنر عکاسی معاصر، تالار سخنرانی، یک کتابخانه و یک کافه در یک طاق قرن هجدهمی افتخار می‌کند. نمایشگاه‌های آن شامل آثاری از هنری کارتیه برسون، اندی وارهول و آنی لیبوویتز می‌شود. کسانی که به عکاسی معاصر علاقه دارند حتماً باید از این موزه دیدن کنند.

ساعات کار: از ۱۱ صبح تا ۷:۴۵ عصر، دوشنبه و سه‌شنبه تعطیل.

قیمت: ۹ یورو برای ورود عموم.

بنیاد هنرهای معاصر کارتیه

بر خلاف فضاهای نمایشگاهی دیگری که حامی حقوقی دارند، بنیاد کارتیه یک نمونه‌ی منحصر به فرد از بشردوستی مشترک است که تا کنون به خوبی پیش رفته است. نمایشگاه‌های این بنیاد نه تنها به شکل حرفه‌ای برگزار می‌شوند بلکه سلایق مختلف، از پتی اسمیت (۲۰۰۸) تا بیوتی کنگو (۲۰۱۵) را پوشش می‌دهند. هر نمایشگاه آمیزه‌ی شگفت‌آوری از رسانه‌های هنری مختلف ایجاد می‌کند؛ موسیقی، رقص، عکاسی، و هنر به خوبی سازمان‌دهی می‌شوند تا یک تصویر کامل از موضوعی که در حال نمایش است، ارائه شود. این مرکز هنرهای معاصر در حال پیشرفت سریع و کسب موفقیت‌های بزرگ است، و اشتیاق مردم پاریس برای نمایشگاه‌های اخیر گواهی بر این موضوع هستند.

ساعات کار: از ۱۱ صبح تا ۸ شب، دوشنبه‌ها تعطیل.

آخر شب‌ها: سه‌شنبه تا ساعت ۱۰ شب.

قیمت: ۱۰٫۵ یورو برای ورود عموم.

گالری بزرگ تکامل

کسانی که با کودکان سفر می‌کنند حتماً باید از گالری بزرگ تکامل (Grande Galerie de l’Évolution) دیدن کنند. این موزه که در سال ۱۸۸۹ ساخته و در سال ۱۹۹۴ بازگشایی شد، یک شاهد مدرن برای ریشه‌های ماقبل تاریخ ما است. موزه شامل باران و رعد و برق‌های شبیه‌سازی شده، دروس تعاملی و فهرست هیجان‌آوری از جهان جانوران است. بازدید از موزه باید شامل بازدید از باغ گیاهان نیز باشد: شکوه واقعی گیاه‌شناسی و طراحی باغ. این باغ یک زمین بازی کوچک و نیمکت‌هایی برای صرف نهار یا اسنک نیز دارد. علاوه بر این، درست در آن طرف خیابان، مسجد بزرگ پاریس قرار دارد که می‌توانید با دو یورو، چای نعناع بنوشید و از خوردن باقلواهای خوش‌طعم لذت ببرید.

ساعات کار: از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، سه‌شنبه‌ها تعطیل.

قیمت: ۹ یورو برای ورود عموم.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط