کمتر شناخته‌شده در استانبول
1397/09/08 - 15:00 راهنمای سفر

با جاذبه‌های کمتر شناخته‌شده در استانبول آشنا شوید

همه گردشگران با جاذبه‌های مشهور گردشگری استانبول نظیر ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و مسجد سلطان احمد آشنا هستند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که تاریخ فقط شامل پیروزی و شکست امپراتوری‌های فراوان نمی‌شود و زندگی مردمان از ملیت‌ها و مذاهب مختلف را نیز در برمی‌گیرد، بقایای تاریخی فراوانی در شهر استانبول به چشم می‌خورد که ارزش کشف شدن را دارند. فلایتیو نگاهی به برخی از جاذبه‌های استانبول انداخته است که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

کاخ بِیلِربِئی

بخش آسیایی استانبول عموما آن چیزی نیست که مردم در مورد جاذبه‌های گردشگری در ذهن تصور می‌کنند، اما همچنان نیز چندین جواهر پنهان در این قسمت از شهر به چشم می‌خورد. کاخ بیلربئی (Beylerbeyi) که درست در کنار تنگه بوسفور واقع شده، عمارتی زیبا برای اقامت تابستانی سلاطین بوده است. این کاخ عثمانی همچنین اقامتگاه موقتی شخصیت‌های برجسته خارجی به هنگام دیدار از استانبول نیز بوده و هر سه طبقه آن با شمعدان‌های کریستالی مجلل و کوزه‌های سفالی متعلق به کشور چین تزئین شده است.

مسجد یاووز سلیم

این مسجد باشکوه درست بر روی تپه پنجم استانبول بنا شده و مشرف به چشم‌انداز زیبایی از شهر به طرف منطقه شاخ طلایی است. مسجد به یاد سلطان سلیم اول و به دستور پسر او، سلیمان، در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است. در حیاط مسجد یک آب‌نمای بزرگ به چشم می‌خورد و تمامی دیوارهای محوطه با کاشی‌کاری‌های نفیس تزئین شده‌اند. نقاشی‌های موجود بر روی تمامی کاشی با دست کشیده شده است.

کاخ کوچوکسو

دیگر جواهر پنهان بخش آسیایی استانبول، کاخ کوچکی به نام کوچوکسو (Küçüksu) است. سلاطین عثمانی در گذشته به هنگام استراحت و شکار از این کاخ استفاده می‌کرده‌اند. این کاخ که به سبک نئو باروک ساخته شده است، در ساختمان خود از شومینه‌های فراوان با سنگ‌های مرمری ایتالیایی و مبلمان آنتیک اروپایی پذیرایی می‌کند. این کاخ کوچک که در سال ۱۸۵۷ ساخته شده است، پس از تاسیس جمهوری ترکیه تغییر کاربری داد و به گلخانه دولتی کشور تبدیل شد. امروزه از این کاخ به‌عنوان یک موزه استفاده می‌شود.

دیوارهای سرزمین

این دیوارها که در گذشته امپراتوری روم شرقی را از گزند دشمنان در امان نگاه می‌داشتند، یکی از جاذبه‌های تاریخی مهجور در استانبول هستند. این دیوارها از قسطنطنیه در دوران حکمرانی تئودوسیوس دوم در قرن پنجم میلادی محافظت می‌کردند و تا سال ۱۴۵۳ و تسلط عثمانی‌ها بر شهر دوام داشتند. اگرچه دنبال کردن تمامی دیوارها دشوار است، اما می‌توان به قلعه یدیکول رفت و به تماشای برخی از بقایای کاملا سالم از آن‌ها پرداخت.

کلیسای سنت جرج

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های محله فنر در استانبول، کلیسای سنت جورج است که یک کلیسای ارتدکس یونانی بوده و همچنان نیز فعالیت دارد. این کلیسا محل اقامت پدرسالار قسطنطنیه، اسقف اعظم کلیسای ارتدکس یونانی و رهبر معنوی مسیحیان ارتدکس دنیا از سال ۱۶۰۰ تاکنون بوده است. کلیسا وقف جورج مقدس شده و نمای بیرونی آن با معماری سبک نئو کلاسیک تزئین شده است. این معماری کلیسا را از دیگر عبادتگاه‌های ارتدکس متمایز می‌کند.

روهبان اوکولو

روهبان اوکولو (Ruhban Okulu) در گذشته یک مدرسه علوم دینی متعلق به کلیسای ارتدکس یونانی و پدرسالار قسطنطنیه بود و تا سال ۱۹۷۱ نیز فعالیت داشت. از آن زمان به بعد و به‌موجب قانون لغو فعالیت مراکز آموزشی خصوصی، این مدرسه نیز تعطیل شد. بااین‌حال، قدم زدن در تالارهای قدیمی و باغ‌های بکر روهبان اوکولو، تجربه‌ای خاص به هنگام دیدار از استانبول است. مدرسه بر روی یک تپه بنا شده و دید خوبی به اطراف دارد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط