lost-passport
1395/10/28 - 8:15 راهنمای سفر

در صورت گم شدن گذرنامه خود در سفر چه کنیم؟

افرادی که به سفر می روند باید خودشان را برای هر اتفاقی آماده کنند. هنگام سفر ممکن است پول، پاسپورت، کیف و یا حتی چمدان شما گم یا دزدیده شود، در نتیجه بهتر است خودتان را از قبل برای مواجهه با این شرایط آماده کنید.

توصیه ما این است که برای کاهش تبعات گم شدن وسایلتان هنگام سفر، قبل از سفر به چند نکته مهم توجه کنید تا به مشکل برنخوردی.

قبل از سفر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اولین کاری که قبل از سفر باید انجام دهید این است که خودتان را بیمه سفر کنید. این بیمه تمام مخارجی را که بابت گم شدن یا دزدیده شدن پاسپورتتان متحمل می ‌شوید جبران می کند.

علاوه بر این، همیشه نشانی، شماره تلفن و ایمیل سفارت یا کنسولگری مقصدتان را یادداشت کنید تا در صورت مواجه شدن با هر مشکلی دسترسی راحتی به آن داشته باشید.

اما مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که قبل از سفر، مدارک مهم خود چون پاسپورت، شناسنامه و بلیط هواپیما را اسکن کنید تا در صورت گم شدن آنها به مشکل برنخوردید.

وقتی در سفر پاسپورت خود را گم می کنیم چه کنیم؟

اولین کاری که هنگام گم کردن پاسپورت خود باید انجام دهید این است که گم شدن گذرنامه خود را به پلیس اطلاع دهید و گزارشی بابت مفقودی پاسپورتتان از او بگیرید. در قدم بعدی از سایت وزارت امور خارجه ایران فرم های مربوط به مفقودی پاسپورت را تکمیل و دریافت می کنید و همراه با گزارش پلیس و مدارکی چون کپی گذرنامه به کنسولگری ایران در کشوری که قرار دارید تحویل می دهید.

پس از طی کردن این مراحل، گذرنامه ای موقت به شما تعلق می گیرد که می توانید با بازگشت به ایران آن را تعویض کنید و گذرنامه ای جدید بگیرید.

اگر قصد سفر دارید برای خرید بلیط چارتر می توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط