کلیسای زیبا در پراگ
1397/10/22 - 17:00 راهنمای سفر

ده کلیسای زیبا در پراگ

زیبایی و ظرافت سبک گوتیک، پویایی و تأثیرگذاری سبک معماری باروک در کلیساها و دعاخانه‌های پراگ، این شهر تاریخی اروپایی، دیده می‌شود. بازدید از این کلیساها چه در زمستان سرد و چه در بهار سبز، در هر فصلی جذابیت‌های خود را دارند. نهم ماه جون بهترین فرصت برای بازدید از این کلیساها است چون برنامه "شب کلیساها" (Night of the Churches) برگزار می‌شود. در این شب تمام کلیساها برای عموم باز است و در آن‌ها کنسرت و سمینار برگزار می‌شود.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

کلیسای بانوی ما ویکتوریس (Our Lady Victorious)

این کلیسا در منطقه "مالا استرانا" (Malá Strana) در پراگ پنهان شده است اما ارزش سفر و بازدید دارد. کلیسای بانوی ما ویکتوریس در سال 1613 و اولین کلیسایی است که در سبک معماری باروک در پراگ ساخته شده است. این کلیسای لوکس پنهان، مزین شده با طلا و سنگهای مرمر صیقلی است. البته چیزی که توریست‌ها و مردم چک را به این کلیسا می‌کشاند، پیکر مومی مسیح نوزاد است که به‌عنوان "طفل پراگ" هم شناخته می‌شود. یک قسمت از کلیسا را به طفل پراگ اختصاص داده‌اند که لباس‌های شگفت‌انگیز و هدیه‌های شخصیت‌های معروف آن از قرن‌ها پیش شکل خود را حفظ کرده‌اند.

کلیسای جورج مقدس در قلعه پراگ (St. George’s Basilica)

کلیسای جورج مقدس یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای کشور جمهوری چک است. این کلیسا در قلعه پراگ واقع و در سبک معماری رمانسک (Romanesque) ساخته شده است. اجزایی که به سبک باروک است، بعد از خرابی‌های کلیسا در آتش‌سوزی سال 1142 به ساختمان اضافه گردید. تعدادی مقبره نیز در داخل کلیسا قرار دارد که مقبره‌های حاکمان باستانی کشور است. این کلیسای بزرگ و مهم یک جاذبه‌ی قدیمی جهانی و به‌عنوان قسمتی از قلعه پراک است که بازدید از آن مهم و واجب تلقی می‌شود.

کلیسای جامع ویتوس مقدس در قلعه پراگ (St. Vitus Cathedral)

این کلیسای جامع هم در قلعه پراگ واقع شده و شاهکاری باشکوه از سبک گوتیک است که قرن‌ها طول کشیده تا ساخت آن تمام شود. نه‌تنها به خاطر معماری بزرگ و خیره‌کننده‌ آن بلکه به خاطر زمان زیاد و کاری فوق‌العاده که برای ساخت این ساختمان نفس‌گیر انجام شده، امروزه این کلیسا را تبدیل به نمادی از غرور برای کشور جمهوری چک کرده است. برج جنوبی این کلیسا فوق‌العاده بلند (90 متر، 295 پا یا 287 قدم) و دارای چشم‌اندازی جذاب و دیدنی از شهر است. در طول بازدید از پراگ دیدن این منظره را از دست ندهید.

کلیسای نیکولاس مقدس در بازار، مالا استرانا (St. Nicholas’ Church)

کلیسای نیکولاس مقدس در میدان مالا استرانا یکی از سه کلیسای نیکولاس مقدس از در پراگ است. این کلیسا دارای سبک معماری باروک و با تعداد زیادی نقاشی، مجسمه و دیوارنگاره (فرسکو) مزین شده است. سقف سبز مسی آن یادآور کلیسای سکره‌کر (Sacré Coeur) پاریس است و با رنگ زیبایی که دارد، آسمان شهر را غنی از زیبایی کرده است. در سال 1787 موتزارت آهنگی با ارگها در این کلیسا اجرا کرده است. کلیسا همچنین دارای برجی است که چشم‌اندازی زیبا از میدان مالا استرانا و رودخانه ولتاوا دارد.

کلیسای بانوی ما قبل از طین (Our Lady Before Týn)

این کلیسا واقع در مرکز "میدان قدیمی" و یکی از مشخص‌ترین کلیساهای پراگ است. دو برج مخروطی سوزنی بر روی ساختمان کلیسا نامتقارن هستند؛ آنها نشانه‌هایی هستند که به مونث و مذکر بودن اشاره دارند؛ علامتی مهم در سبک معماری گوتیک که آن دو جزء را از دیگر اجزای ساختمان متمایز می‌کند. درون این کلیسا خیره‌کننده است و یکی از قابل توجه‌ترین نقاشان اهل چک، بنام "کارل شکرتا" (Karl Škréta) در این کلیسا نقاشی‌های زیبایی از جمله نقاشی زیبای مریم مقدس را کشیده است که در بالای محراب اصلی قرار دارد.

کلیسای مارتین مقدس در دیوار (St. Martin in the Wall)

این کلیسا دارای سبک معماری گوتیک (در اصل رمانسک) و قسمت جنوبی آن به دیوار قلعه متصل است. از این رو این کلیسا "در دیوار" نام گرفت. در قرن نوزدهم این کلیسا مسکونی بود و حتی قسمتی از آن به مغازه‌ها اختصاص داشت تا زمانی که یکبار دیگر در سال 1905 بازسازی و به عنوان کلیسا افتتاح شد. ساختمان کلیسا دارای اجزایی از سبک‌های معماری رمانسک، گوتیک و باروک است. گرچه این کلیسا به بزرگی دیگر کلیساهای پراگ نیست اما دارای جذابیت‌های مسلمی است.

کلیسای سالواتور مقدس در پل کارل (St. Salvator Church at Charles Bridge)

هر ساله برای هزاران توریست که پیاده از پل کارل، این مکان برجسته عبور می‌کنند، کلیسای سالواتور مقدس تنها یک مکان چشم‌نواز نیست بلکه دارای معانی عمیق تاریخی و سابقا بزرگ‌ترین مقر برای جامعه مسیحیت است. همچنین یکی از ارزشمندترین بقایای سبک باروک قدیم در پراگ است. کلیسا دارای 2 دستگاه ارگ فوق‌العاده است که به تازگی بازسازی شده است. مسئله قابل توجه این هست که کلیسا در طول سال میزبانی کنسرت‌های موسیقی کلاسیک و اپرا را بر عهده دارد.

کلیسای بطلهم (Bethlehem)

ساده اما شگفت‌انگیز، کلیسای بطلهم بسیار آرام و صلح‌آمیز است و زمانی که از آن بازدید می‌کنید، آن تاثیر و حس آرامش واقعا با شما همراه می‌شود. کلیسا دارای معماری رومانسک/باروک است و ظاهری بیش از اندازه سنتی دارد و این بینش را به شما می‌دهد تا متوجه شوید که کشور جمهوری چک در گذشته به چه شکل بوده است.

کلیسای جیلیج مقدس (St. Jilji)

این کلیسا زیاد از "میدان قدیمی شهر" دور نیست و در خیابان‌های باریک پراگ پنهان و بسیار قابل توجه است. در بعضی مواقع بهترین نگه‌دارنده اسرار شهر، زیباترین گنجینه‌های آن است و این کلیسای خیره‌کننده‌ی ساخته شده در قرن سیزدهم، یکی از آن گنجینه‌ها است. جزئیات فوق‌العاده‌ای که در درون کلیسا وجود دارد، نشان‌دهنده استعداد استادان معماری است که هر بازدیدکننده‌ای از هیبت آن شگفت‌زده می‌شود. یک کلیسای دیگر به لیست سالن‌های کنسرت اضافه‌شده است. این کلیسا با داشتن صوت‌شناسی‌های شگفت‌انگیز، کنسرت‌های کلاسیکی برگزار می‌کند که شرکت در یکی از آن‌ها تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود.

کلیسای جامع سریل و متدیوس مقدس (Saints Cyril and Methodius)

دو شخصیت بسیار مهم در تاریخ چک، سریل و متدیوس از مبلغان دین مسیح بودند که الفبای سریلیک را در طول سفرها خود به کشورهای زیادی ازجمله جمهوری چک معرفی کردند. از این رو این کلیسا از نظر دینی و تاریخی بسیار حائز اهمیت است؛ در مقایسه با دیگر کلیساها، این کلیسا تقریبا جدیدتر است (ساخته شده در سالهای 1854-1863). این کلیسا به افتخار این دو قدیس در سالگرد ورود آنها به کشور ساخته شد و همانطور که یک جایگاه مقدس است، نمادی از غرور ملی این کشور نیز هست.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط