بوسنی
1397/09/10 - 13:00 راهنمای سفر

۱۱ شهر زیبا در بوسنی و هرزگوین

توزلا

توزلا شاید به خاطر محیط صنعتی و ظاهر شوروی خود، زیباترین مقصد در بوسنی به‌حساب نیاید، اما اگر عمیق‌تر نگاه کنید، زیبایی و یک شهر قدیمی دوست‌داشتنی را خواهید دید. تولید نمک همیشه منبع اصلی اقتصاد بوده و در دوران حکومت عثمانی تولید آن افزایش یافت و شهر را به شکل قابل توجهی ثروتمند ساخت. امروزه ساختمان‌های سبک عثمانی و مسجد قرن شانزدهمی Turalibeg، در کنار نماهای اتریشی – مجارستانی میدان آزادی نووی ساد و میدان‌های قرون وسطایی قرار می‌گیرند.

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

سارایوو

سارایوو، پایتخت بوسنی، همه چیز دارد. تاریخ غنی و موزه‌های آن لقب "اورشلیم اروپا" را گرفته‌اند. باسکارسیا، یا بازار قدیمی، زینت‌بخش اصلی سارایوو در سبک عثمانی است. مساجد، کلیساهای ارتدکس و کاتولیک و پرستشگاه‌ها در کنار بازارهای مدرن و آسمان‌خراش‌ها قرار گرفته‌اند. پیاده‌روها و پارک‌ها پایتخت را به یک مکان عالی برای سپری کردن چند روز و یک تجربه‌ی بسیار متفاوت برای بیشتر افراد تبدیل می‌کنند.

ویسوکو

تعداد کمی از مردم خارجی، در مورد این شهر کوچک در شمال شرقی سارایوو اطلاعات دارند. شهرت ویسوکو به خاطر اهرام بوسنی است، و بسته به اینکه از چه کسی در مورد آن‌ها سوال کنید، یا ادعا می‌کنند بلندترین و قدیمی‌ترین اهرام جهان هستند و یا صرفاً آن را یک حقه‌ی گول زننده می‌دانند. توریست‌ها غالباً سفر یک‌روزه به این شهر دارند، اما از سایر چیزهای پایتخت سابق پادشاهی بوسنی چشم‌پوشی می‌کنند. یک مرکز سبک عثمانی با مساجد و خیابان‌های باریک به این شهر زیبایی بخشیده‌اند.

برکو

منطقه‌ی برکو که عنوان تنها شهر آزاد خودمختار اروپا را دارد، به نوعی منحصر به فرد است. این شهر که در سواحل رودخانه‌ی ساوا قرار گرفته و کرواسی در شمال آن قرار دارد، قربانی سیاست‌های جداسازی نشده است. مردم اهل بوسنی، صربستان و کرواسی در این منطقه‌ی کوچک در کنار هم زندگی می‌کنند. در میدان ملادیچ، خیابان اصلی شهر که در آن معماری رنگارنگ هاپسبورگ و کافه‌های مختلف به چشم می‌خورند قدم بزنید؛ آنگاه روح برکو را حس خواهید کرد. سایر دیدنی‌های آن شامل ساختمان زرد و نارنجی شورای شهر (Gradska Vijecnic) می‌شود، که یک ساختمان دولتی در بلوار میرا است.

بانیا لوکا

بانیا لوکا مرکز اقتصادی و فرهنگی ریپابلیکا سرپسکا در شمال بوسنی است. صرب های بوسنی بیشتر جمعیت را تشکیل می‌دهند، در حالی که کلیسای ارتدکس مسیح منجی بر این مرکز اشراف دارد. اتریشی مجارستانی‌ها بیشتر شهر را توسعه داده‌اند، و مسجد فرهادیه یکی از معدود باقیمانده‌های ساختمان‌های عثمانی است.

کونییتس

یک شهر کوچک در کنار رودخانه و احاطه شده با دره‌ها و کوهستان‌ها را تصور کنید، این همان کونییتس است. این شهر که بین سارایوو و موستار و در مقابل دورنمایی از کوه پرنج قرار دارد، یکی از زیباترین شهرهای بوسنی به حساب می‌آید. استارا کاپریا سلطان محمد چهارم، یک پل سنگی با 6 قوس بر روی رودخانه‌ی نرتوا، مرکز شهر را به خود اختصاص داده است. قدمت پل به سال 1683 برمی‌گردد و آخرین سازه‌ی باشکوه عثمانی در بوسنی است، که گفته می‌شود محل تلاقی منطقه‌ی بوسنی با هرزگوین نیز همین جاست. تأسیسات هسته‌ای تیتو فاصله‌ی کمی با کونییتس دارد، و آب‌های کف‌آلود آن در دره‌ها جاری می‌شوند.

پوچیتلی

تعداد کمی از افراد از پوچیتلی، شهری با جمعیت کمتر از 1000 نفر در نزدیکی موستار، دیدن می‌کنند. این شهر قرون وسطایی، قبل و در حین دوره‌ی عثمانی دارای اهمیت استراتژیک بود، و تحت حفاظت قلعه‌ی پوچیتلی یونسکو، یا کولا، قرار داشت. بازدیدکنندگان در خیابان‌های سنگ‌فرش شده‌ی پر پیچ و خم شهر در میان ساختمان‌های قدیمی قدم می‌زنند، از قلعه دیدن کرده و از تماشای مسجد قرن شانزدهمی حاجی علیا لذت می‌برند.

نئوم

آیا می‌دانستید بوسنی یک خط ساحلی از دریای آدریاتیک را دارد؟ باید نقشه را بزرگنمایی کنید تا ناحیه‌ی 10 کیلومتری (6.2 مایلی) بین مرز با کرواسی تا شمال و جنوب را ببینید. بوسنی دومین خط ساحلی کوچک را بعد از موناکو دارد، و شهر اصلی آن نئوم است. نئوم یک شهر کوچک در کنار دریای آدریاتیک است که در آن احساس می‌کنید به یوگسلاوی قدم گذاشته‌اید. این شهر شاید از نظر معماری زیبا نباشد، اما با خط ساحلی خود آن را جبران می‌کند.

موستار

پربازدیدترین مقصد در بوسنی، توریست‌ها را به پل استاری موست جذب می‌کند. این را با ترکیب ویژه‌ای از فرهنگ‌های بوسنیایی و کروات در دو طرف رودخانه ادغام کنید، و بازدیدکنندگان دو تجربه‌ی بسیار متفاوت خواهند داشت. Kujundziluk بازاری به سبک عثمانی و پر از دکان‌ها و مسیرهای منشعب است. در سمت ساحلی آن کلیسای مریم، مادر کلیسا، و خیابان‌های سایه‌دار با جذابیت کروات وجود دارند.

ویشه‌گراد

ویشه‌گراد که در محل تلاقی رودخانه‌ی درینا و رزاو، توسط دره‌ها و تنگ راه‌هایی در شرق بوسنی احاطه شده است، تقریباً 10 کیلومتر (6.2 مایل) از مرز صربستان فاصله دارد. برجسته‌ترین مکان دیدنی آن پل 11 قوسی محمد پاشا سوکولوویچ یونسکو است، که به خاطر رمان "پلی بر روی درینا" نوشته‌ی ایوو آندریچ محبوبیت یافته است. از زمان نوشته شدن این رمان، گردشگری افزایش داشته و منطقه‌ای به نام شهر آندریچ در مرکز به افتخار این نویسنده ساخته شده است.

تراونیک

فرماندارهای عثمانی (وزیرها) زمانی از تراونیک به عنوان مسند قدرت استفاده می‌کردند و به آن لقب "استانبول اروپا" را داده بودند. این شهر کوچک با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر در فاصله‌ی 90 کیلومتری (56 مایلی) شمال غربی سارایوو در بوسنی و هرزگوین مرکزی قرار دارد. قدمت شهر قدیمی تراونیک به قرن پانزدهم برمی‌گردد و دارای 28 ساختمان تاریخی و فرهنگی حفاظت شده است. قدم زدن در خیابان‌ها حس حضور در یک موزه‌ی فضای باز را دارد. یکی از برجسته‌ترین دیدنی‌های آن، دو برج ساعت قرن هجدهمی و قلعه‌ی تراونیک هستند.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط