غذای لذیذ غرب آفریقا
1397/08/19 - 11:00 راهنمای سفر

14 غذای لذیذ غرب آفریقا که حتماً باید امتحان کنید

غذاهای غرب آفریقا که به خاطر چاشنی‌های خوش‌طعم مغربی، بافت خوش‌رنگ و پرجلوه، و وجود میوه‌ها و سبزیجات فوق العاده سالمی که در آن‌ها مشهور هستند، بسیار مورد پسند بازدیدکنندگان این منطقه قرار می‌گیرند. از کشور کیپ ورد تا کامرون، و سرتاسر غرب آفریقا در بین این دو، برخی از لذیذترین غذاهایی که حتماً باید امتحان کنید را در اینجا آورده‌ایم.

برای رزرو هتل خارجی با کارت شتاب به فلایتیو مراجعه کنید.

Egusi از نیجریه

این سوپ یا خورش که از تخم خربزه‌ی غنی از چربی و پروتئین به صورت آسیاب شده تهیه می‌شود، به طور معمول حاوی سبزیجات برگی، گوشت یا ماهی است. انواع مختلف این غذا که در میان مردم ایبو در نیجریه محبوبیت دارد را می‌توان در سراسر غرب آفریقا مشاهده کرد. در نیجریه معمولاً این غذا با پوره‌ی سیب‌زمینی هندی سرو می‌شود.

Thieboudienne از سنگال

این غذای سنتی از برنج، ماهی و سس گوجه‌فرنگی تهیه شده و با پیاز، هویج، کلم، کاساوا، و روغن بادام زمینی طعم دار می‌شود. به شکل جالبی، غذایی از جنوب آمریکا با نام برنج قرمز ساوانا بسیار با این غذا مشابهت دارد – بسیاری بر این باورند که این غذا از اینجا به دنیای جدید رفته و توسط مردم کریول مورد استفاده قرار گرفته است.

Moin Moin از نیجریه

Moin Moin پودینگ لوبیای بخارپز شده است که از لوبیای چشم‌بلبلی، پیاز و ترکیبی از فلفل‌های تازه‌ی ساییده شده تهیه می‌شود. این غذا کاملاً انعطاف‌پذیر بوده و برخی به عنوان چاشنی به آن ماهی‌دودی، بیف نمک زده یا تخم مرغ آب پز اضافه می‌کنند. این غذا را می‌توان به صورت جدا، همراه با نان و یا برنج مصرف کرد.

Waakye از غنا

Waakye، صبحانه‌ی قهرمانان، یک وعده‌ی صبحگاهی فوق العاده محبوب در غنا است اما می‌توان آن را در کل روز مصرف کرد. این غذای خوش‌طعم و پر از مواد، ترکیبی از لوبیا، برنج، زنجبیل تازه (کاساوای آسیاب شده)، تاس کباب و اسپاگتی (تنها بخش غیر غنایی آن) است. معمولاً با یک پروتئین دلخواه سرو می‌شود، پس می‌توانید از میان ماهی، گوشت یا تخم مرغ آب پز یکی را انتخاب کنید. کِلوِله (پلانتین طعم دار شده) و سالاد سبزیجات از افزودنی‌های دیگری هستند که Waakye را چند درجه ارتقا می‌دهند.

Cachupa از کیپ ورد

این غذای مشهور مجمع‌الجزایر آتش‌فشانی، ترکیبی از ذرت پخته، کاساوا، سیب‌زمینی شیرین، ماهی یا گوشت است که به صورت آهسته پخته می‌شوند. معمولاً به عنوان غذای ملی کشور از آن یاد می‌شود و 9 جزیره از میان 10 جزیره‌ی دارای سکنه، نسخه‌های مخصوص به خود را از این غذا دارند.

Ndole از کامرون

Ndole یک غذای خوش‌بو و خوش‌طعم است که از برگ‌های تلخ (که برای گرفتن تلخی چند بار پخته می‌شوند)، آجیل پخته شده، ادویه‌های خردشده و ماهی یا بیف تهیه می‌شود. به طور معمول با پلانتین، برنج یا سیب‌زمینی سرو می‌شود.

Yassa از سنگال

این غذای خوش‌طعم و پر ادویه، پایه‌ای از پیاز، سیر، فلفل و کلم دارد که روی آن مرغ طعم دار شده با پیاز و آب‌لیمو قرار داده می‌شود. این غذا که از غذاهای اصلی سنگال است، یکی از محبوب‌ترین غذاهای غرب آفریقا به حساب می‌آید.

Kedjenou از ساحل عاج

این غذای محبوب ساحل عاج که پر از ادویه است، به صورت آهسته در یک قابلمه‌ی سفالی بر روی آتش یا زغال پخته می‌شود. این غذا که به طور معمول از مرغ شاخ‌دار یا جوجه تهیه می‌شود، می‌تواند در شکل‌های متنوعی آماده شود. اگرچه این غذا به طور سنتی با اتیکه (کاساوای ورقه شده) سرو می‌شود، بسیاری از نشاسته‌ها نیز در کنار آن طعم خوبی را ایجاد می‌کنند.

Superkanja از گامبیا

این غذا یک خورش بامیه‌ی گامبیایی است که با ترکیب سبزیجات برگ‌دار، مثل اسفناج، کلم برگ، بامیه و برگ سیب‌زمینی شیرین، بسیار مغذی و خوش‌طعم می‌شود. انواع مختلف این غذا با ترکیب پیاز، فلفل تند، و ماهی یا گوشت در سراسر غرب آفریقا یافت می‌شود، مثل کنتومیر غنایی.

سوپ Eddoe از لیبریا

Eddoe یک گیاه ریشه‌دار گرمسیری شبیه به سیب‌زمینی هندی یا سیب‌زمینی شیرین است. این سوپ خوشبو و مقوی همراه با ادویه‌های مختلف و گوشت یا ماهی به صورت ملایم جوشانده می‌شود.

Efo riro از نیجریه

Efo riro یک غذای غنی یوربا است که با سبزیجات، ماهی، لوبیا و روغن پالم، همراه با سبزیجات برگ‌دار تهیه می‌شود. این ترکیبات در کنار هم یک سوپ بسیار لذیذ را شکل می‌دهند.

برنج Jollof از منطقه‌ی غرب آفریقا

به خاطر روابط دیپلماتیک از طریق دریا، برنج Jollof به کل منطقه نسبت داده می‌شود، هرچند جنگ وجدل های شدیدی (خوشبختانه به صورت کلامی!) برای تعیین اینکه کدام کشور بهترین نوع این غذای سرشار از گوجه را دارد، شکل گرفته است. ظاهراً این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای غرب آفریقا است و هر کشور نسخه‌ی مخصوص خود را از این غذا دارد. علاوه بر این، برنج Jollof با وجود سرآشپزهایی مثل جیمی الیور، که این بحث‌ها را در کتب آشپزی خود گنجانده‌اند، توجه جهان را نیز به خود جلب کرده است.

سوپ Ogbono از نیجریه

Ogbono یک میوه‌ی خوراکی شبیه به انبه و سرشار از چربی و پروتئین است که باید برای تهیه‌ی این سوپ مورد استفاده قرار بگیرد. این میوه به عنوان غلیظ کننده عمل می‌کند و با آب، روغن پالم، فلفل تند و سبزیجات برگ‌دار مثل برگ تلخ ترکیب می‌شود. انواع گوشت‌ها، از جمله مرغ، خرچنگ خاردار، میگو، یبف یا حتی بز را می‌توان به آن اضافه کرد. به طور معمول این غذا با فوفو، پوره‌ی سیب‌زمینی هندی یا برنج سرو می‌شود؛ اگر به آن بامیه اضافه شود، سوپ یک بافت لزج پیدا می‌کند.

Nkatenkwen از غنا

این خوراک لذیذ و دلپذیر غنایی، ترکیبی از آجیل‌ها یا بادام زمینی با روغن پالم، گوجه‌فرنگی، انواع فلفل‌ها، پیاز، سیر و گوشت یا ماهی را در خود دارد. به طور سنتی این غذا با فوفو مصرف می‌شود، اما می‌توان آن را به‌تنهایی یا همراه با برنج نیز سرو کرد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط