نگاهی به پاریس در تعطیلات کریسمس
1396/11/25 - 13:00 راهنمای سفر

نگاهی به پاریس در تعطیلات کریسمس

کریسمس و تعطیلات زمستانی حجم تازه‌ای از حس و حال جادویی به پاریس می‌بخشد و شهر نور، بیشتر از هر وقتی نورانی می‌شود. در طول کریسمس هر بخش و هر منطقه از پاریس چیزی برای عرضه کردن دارد و به هر بخشی از این شهر سر بزنید با یک اتفاق جادویی روبرو می‌شوید. پس با فلایتیو همراه باشید تا چندی از رویدادهای کریسمسی پاریس را با هم مرور کنیم.

تزئینات

از اواسط نوامبر پاریس آماده کریسمس می‌شود. خیابان‌ها و پیاده‌روها پر از درخت‌های کریسمسی می‌شود که با چراغ تزئین شده‌اند و فروشگاه‌ها پر از هدایای مختلف است. برخی از مناطق پاریس نورانی‌تر خواهند بود و تزئیات بیشتری خواهند داشت، اما برای اینکه از اوج زیبایی کریسمس لذت ببرید به خیابان شانزلیزه (Champs-Elysées) بروید. سالی که گذشت شهرداری فرانسه خیابان شانزلیزه را در اختیار شرکت بلاشره ایلومینیشن (Blachère Illuminations) قرار داده بود و این شرکت تصمیم گرفت تا با ترکیب نورهای سنتی و همچنین رشته نورهای ال‌ای‌دی یک ظاهر جذاب و زیبا خلق کند. هر سال خیابان‌ها یک تم خاص دارند و هر ساله پیشرفت شگرفی حس می‌شود. عموما این نورها و تزئینات از اول آذر تا اواخر دی ماه سرپا است.

خیابان‌های دیگر مانند فوبورگ سنت هونوره (Faubourg-St-Honoré) هم این نوع تزئینات را دارند اما با این تفاوت که این خیابان پر از لوسترهای زیبا می‌شود. میدان پلس وندوم (Place Vendôme) درخت‌های کاج نورانی دارد و برسی ویلیج (Bercy Village) نیز باغ‌های نورانی خواهد داشت. بیرون کلیسای جامع نوتردام (Notre Dame Cathedral) هم هر ساله یک درخت بزرگ برپا می‌شود و داخل خود کلیسا تزئینات چوبی و نورانی زیبایی ترتیب داده شده است.

فروشگاه‌های بزرگ نیز برنامه‌هایی این چنین دارند و هر سال سنگ تمام می‌گذارند. هر سال یک تم مشخص مانند هالیوود یا دیو و دلبر انتخاب می‌شود و از شروع سال میلادی تا کریسمس آینده برنامه‌ریزی ادامه دارد. برای هر روز تعطیلات نیز یک سری افراد معروف به این فروشگاه‌ها سر می‌زنند و برای هر شب یک برنامه خاص در نظر گرفته می‌شود. گالری لافایت (Galeries Lafayette) و لو پرینتمپز (Le Printemps) از بهترین این فروشگاه‌ها هستند و می‌توان به لو بو مارش (Le Bon Marche) و بی‌اچ‌وی (BHV) هم سرد زد.

بازارهای کریسمسی

بازارهای کریسمسی ابتدا در آلمان به دنیا آمدند و پس از آن در سرتاسر اروپا پخش شدند. پاریس هم مطمئنا یکی از این شهرهاست و این بازارها در پاریس تبدیل به یک سنت سالانه شده است. می‌توانید در این بازارها قدم بزنید و همه چیز از صنایع چوبی تا صنایع دستی مخصوص برای تزئین درخت کریسمس پیدا کنید. خوراکی‌هایی همچون پنیرهای خوشمزه و بیسکویت‌هایی به شکل برج ایفل هم برای فروش موجود است.

این بازارهای در سرتاسر شهر قرار دارند و یکی از آن‌ها لا دفنس (La Defense) است که فضایی بالغ بر 10 هزار متر مربع را اشغال کرده و پذیرای 350 غرفه خوراکی و لوازم مختلف است. بازار بزرگ شانزلیزه نیز دوباره امسال فعال خواهد شد و این بازار مکان خوبی برای گردش و خرید است. بازار محله‌های مون‌مارتره (Montmartre) و سنت جرمن (Saint-Germain) بازارهای کوچکی هستند که سر زدن به آن‌ها خالی از لطف نیست. پاریس از این بازارها کم ندارد و در اماکن توریستی دیگر همانند میدان رن ویویانی (Rene Viviani)، میوز د لارمه (Musée de l’Armée) و شان د مارس (Champs de Mars) نیز فرصت سر زدن به بازارهای کریسمسی را دارید.

البته حتما از شرکت توریستی خود یا از منابع آنلاین زمان دقیق برگزاری این بازارهای را مطلع شوید و به جاهایی که شاید خالی باشند سر نزنید.

جشن‌ها

در کنار بازارها و تزئینات فراوان پاریس در زمان سال نو میزبان چندین جشن مختلف نیز هست. می‌توانید کفش اسکیت‌های خود را آماده کنید و به یکی از رینگ‌های یخی سرباز شهر بروید. یک رینگ بزرگ کنار هتل د ویل (Hotel de Ville) وجود دارد و با پرداخت هزینه می‌توانید وارد رینگ شوید. همچنین در منطقه ژاردین دو تروکادرو (Jardins du Trocadero) در نزدیکی برج ایفل یک رینگ زیبا قرار دارد. در طبقات اولیه برج ایفل هم یک رینگ خوب وجود دارد. رینگ کمی کوچک است اما نمایی که پیش روی شما خواهد بود بسیار زیباست و نیاز به پرداخت هزینه اضافی نیست و هزینه این رینگ بر روی بلیط شما محاسبه شده است.

برای یک منظره بهتر می‌توانید پلس دلا کن‌کورد (Place de La Concorde) را بازدید کنید. این‌جا هر روز از صبح تا نیمه‌شب فعال است و هزینه‌اش حدود 12 یورو خواهد بود. حدودا هفتاد متر بالاتر از سطح خیابان‌ها خواهید بود و یک منظره زیبا به خیابان شانزلیزه خواهید داشت.

برای کسب یک تجربه جذاب‌تر می‌توانید به شهربازی قدیمی میوز د آرتز فوران (Musee des Arts Forains) سر بزنید. این مجموعه یک مجموعه خصوصی است که پر از تجربیات قدیمی و نوستالژیک خواهد بود. این مجموعه از سال 1850 فعال بوده و امروزه نیز می‌توانید با رزرو قبلی وارد آن شوید. در حوالی سال نو فستیوال دو مارولو (du Merveilleux) برگزار می‌شود و بازدید از این مجموعه راحت‌تر خواهد بود. اجراهای فراوانی همچون، شعبده‌بازی، قصه‌گویی، موسیقی و عروسک‌گردانی موجود است و لحظات جذابی خلق خواهد شد. بلیط ورودی برای بزرگسالان 14 و برای کودکان 7 یورو خواهد بود. در ضمن می‌توانید فرزاندتان را سوار چرخ‌فلک‌های مختلف بکنید و هزینه‌ای پرداخت نکنید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط