افسانه
1397/08/22 - 15:00 راهنمای سفر

با افسانه‌های محبوب تایلندی آشنا شوید

تایلند کشوری پر از افسانه و اسطوره با داستان‌هایی از قلمروهای تاریخی، ارواح ترسناک و شخصیت‌های ملی است. فلایتیو به همین بهانه نگاهی به برخی از محبوب‌ترین افسانه‌های تایلندی در طی قرن‌های مختلف انداخته است.

برای رزرو هتل خارجی با کارت شتاب به فلایتیو مراجعه کنید.

نبرد فیل نارسوان

این داستان متعلق به زمانی است که تایلند به قلمروی پادشاهی آیوتایا مشهور بود. شاه نارسوان بر این قلمرو حاکم بود و یکی از افسانه‌ای‌ترین نبردهای تاریخ تایلند را رقم زد. او سوار بر فیل خود با ولیعهد برمه، مینگایا سوا، به نبرد پرداخت و توانست رقیب خود را شکست دهد. او با کشتن ولیعهد برمه و پیروزی در نبرد، پیروزی بعدی تایلند در جنگ را رقم زد. درحالی‌که امروزه فیل‌سواری امری نکوهیده در تایلند است، اما این داستان یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های تاریخ کشور به شمار می‌آید و اکثر مردم به آن افتخار می‌کنند.

فرا چائو سوا

فرا چائو سوا یا «ببر شاه» حاکم تایلند بین سال‌های ۱۷۰۲ تا ۱۷۰۹ بود. این مرد به خاطر علاقه خود به ورزش‌هایی چون «موی تای» شهرت زیادی داشت. شاه یکی از طرفداران پر و پا قرص این ورزش ملی بود و اغلب اوقات با چهره‌ای مبدل در مسابقات حاضر می‌شد. او بدون اینکه هویت واقعی خود را فاش کند، با قهرمانان موی تای مبارزه می‌کرد و آن‌ها را شکست می‌داد. علیرغم اعتیاد شدید شاه به الکل و عدم مدیریت مناسب قحطی، همواره از توانایی‌های او در میدان مسابقه به نیکی یاد می‌شود.

کراسو

کراسو یکی از ترسناک‌ترین ارواح تایلندی محسوب می‌شود. کراسو نام زنی است که قول ازدواج او با یک نجیب‌زاده از منطقه سیام داده می‌شود، اما او درواقع عاشق سربازی با درجه نظامی پایین بود. کراسو پس از دیده شدن با عشق واقعی خود، دستگیر شده و به مرگ از طریق سوزانده شدن محکوم می‌شود. یک جادوگر تلاش می‌کند تا مانع از این اتفاق شود، اما جادوی او کمی دیر اثر کرده و تنها امعاواحشا و سر کراسو از آتش در امان می‌ماند. امروزه تصور می‌شود که بقایای شبح مانند کراسو شب‌ها در پی یافتن غذا در شهر پرسه میزند و بسیاری از مردم مدعی شده‌اند که او را در هنگام شب دیده‌اند.

ناگا

شاید در معابد تایلندی متوجه مجسمه‌هایی شبیه به یک مار یا اژدها شده باشید، اما درواقع این مجسمه‌ها نه مار هستند و نه اژدها؛ آن‌ها ناگا هستند؛ موجودی افسانه‌ای که در دو مذهب بودائی و هندو به آن اشاره شده و به باور مردم محلی در رودخانه مکونگ زندگی می‌کند. جالب‌تر اینکه، تصور می‌شود آن‌ها دلیل اصلی پدیده گلوله‌های آتشین ناگا هستند؛ گلوله‌هایی آتشین که از رودخانه مکونگ به آسمان می‌روند. زیاد نگران نباشید؛ ناگاها موجوداتی برای محافظت مردم در برابر ارواح خبیث هستند و بودنشان در اطراف شهر ارزشمند است. بااین‌حال به هنگام شنا در رود مکونگ مراقب خود باشید.

مائه ناک

تایلند دارای داستان‌های ترسناک مختص به خود است و احتمالا هیچ‌کدام از آن‌ها به ترسناکی مائه ناک نیستند. ناک باردار بود و همسر خود را که سرباز جنگ بود بسیار دوست می‌داشت. وقتی‌که همسر ناک در جنگ حضور داشت، ناک و فرزندش به هنگام زایمان درگذشت.

بااین‌حال، همسر ناک از جنگ به خانه بازگشت و منتظر دیدار او و فرزندش شد. روستاییان قبل از اینکه بتوانند به او هشدار دهند، توسط روح ناک کشته شدند و او بعدها زمانی متوجه مرگ همسرش شد که بقایایی از جسد همسرش در خاک را پیدا کرد. او متواری شد و در ابتدا به جنگلی پناه برد که ارواح از آن وحشت داشتند؛ سپس به معبدی رفت که ارواح نمی‌توانستند وارد آن شوند.

روح مائه ناک درنهایت به دو شیوه دفع شد؛ این روح ابتدا در ظرفی اسیر شد و سپس به بند ردای یک راهب منتقل گشت. تا همین امروز، بسیاری از مردم معتقدند که خانواده سلطنتی صاحب بندی هستند که روح مائه ناک در آن نگهداری می‌شود.

فرا لوانگ فور تواد | راهب ماورایی

فرا لوانگ فور تواد نام یکی از محترم‌ترین راهبان در تاریخ تایلند است که در کودکی و زمانی که توسط یک مار اسیر می‌شود به شهرت ملی می‌رسد. مار در ابتدا شروع به فشردن کودک می‌کند، اما او را نمی‌بلعد؛ بلکه در عوض به کودک یک مروارید داده و او را رها می‌کند. فرا لوانگ پس از انتخاب شدن به‌عنوان یک راهب، با قایق محل زندگی خود را به مقصد آیوتایا ترک می‌کند و ناگهان گرفتار یک طوفان سهمگین می‌شود. دیگر سرنشینان قایق که تصور می‌کنند دلیل این طوفان وجود این راهب است، تصمیم می‌گیرند تا فرا لوانگ را به درون آب بیندازند. بااین‌حال او با نشان دادن دو معجزه (آرام کردن دریا و تبدیل آب اطراف قایق به آب شیرین) آن‌ها را منصرف می‌کند. او بعدها با حل مسئله‌ای که هیچ‌کس قادر به حل آن نبود، شهرت خود را به تثبیت می‌رساند.

او تا ۱۲۰ سالگی عمر می‌کند و تصور می‌شود که تا زمان مرگ چندین معجزه از خود نشان می‌دهد. امروزه تایلندی‌ها از فرا لوانگ با احترام یاد می‌کنند، زیرا باور دارند که او قدرت جادویی داشته است.

کوه بانوی خوابیده

بر اساس یک افسانه، کوه دوی نانگ نون در چیانگ رای، شکل عجیب خود را از یک بانوی خوابیده گرفته است. شاهزاده‌ای زیبا به نامزدی مردی درمی‌آید که از شهر فرار کرده و او را باردار و تنها رها می‌کند. شاهزاده منتظر نامزد خود شده و با ترس از اینکه او گم شده باشد، به دنبال یافتنش می‌رود. او پس از چندین روز پیاده‌روی از حال می‌رود و وقتی‌که می‌فهمد نامزدش او را رها کرده، تا موقع مرگ گریه می‌کند. وقتی‌که روح او از بدن خارج می‌شود، به‌اندازه‌ای بزرگ می‌شود که به شکل یک رشته‌کوه درمی‌آید؛ رشته‌کوهی که امروزه به بانوی خوابیده مشهور است.

نای خانوم توم

از نای خانوم توم به‌عنوان پدر ورزش موی تای یاد می‌شود. او در جنگ با برمه اسیر شده و به دست نیروهای برمه‌ای می‌افتد. برمه‌ای‌ها که به دنبال مقایسه هنر رزمی خود با هنر رزمی تایلند بودند، به سراغ بهترین مبارز تایلندی رفتند. نای خانوم توم مبارزه با ۱۰ حریف برمه‌ای را می‌پذیرد و آن‌ها را یکی پس از دیگری شکست می‌دهد. شاه برمه که از این اتفاق شگفت‌زده شده بود، او را آزاد می‌کند. از آن زمان به بعد، از نای خانوم توم به‌عنوان یک اسطوره یاد می‌شود.

الهه برنج

برنج در تایلند یک کالای اساسی محسوب شده و این کشور دومین صادرکننده بزرگ برنج در دنیا محسوب می‌شود. افراد زیادی در این صنعت مشغول بوده و درآمد بالایی از این راه برای کشور خلق می‌کنند. درنتیجه، بسیاری از افراد شاغل در این صنعت به‌طور مداوم در حال دعا یا نذر برای الهه برنج هستند. این عمل معمولا در مراحل ابتدایی کشت برنج انجام شده و به باور عموم، الهه برنج به همه به‌اندازه کافی غذا می‌دهد. سیریکیت، ملکه مادر تایلند، نیز همیشه این رسم را به‌جا می‌آورد. زنان نیز در خلال جشنواره‌ها و مراسم برنج در سراسر کشور نقش الهه برنج را ایفا می‌کنند.

کراهانگ

داستان ترسناک بعدی تایلندی مربوط به کراهانگ است. کراهانگ جادوگری بود که به سحر و جادو می‌پرداخت و خود را در قالب مردی بدون لباس در مناطق روستایی تایلند نمایان می‌کرد. او به لطف دو سبد بافته‌شده از ساقه برنج و چوبی بلند در میان پاهای خود، قادر به پرواز بود. کراهانگ که تقریبا شهرت ملی دارد، عامل حمله به زنان در روستاهای دورافتاده تلقی می‌شود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط