اضطراب قبل از سفر چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

اضطراب قبل از سفر

بسیاری از افراد قبل از مسافرت خود، استرس قبل از سفر را تجربه می‌کنند، فرقی نمی‌کند که اولین مسافرت و یا بیستمین مسافرت آن‌ها باشد. اگر ترس از پرواز دارید و یا در مورد بستن چمدان‌ها مضطرب هستید، راه‌هایی برای کاهش این اضطراب وجود دارد. قبل از خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی می‌توانید این مطلب را بخوانید و با اضطراب و راه های مقابله با آن آشنا شوید.

مسافرت می‌تواند یک تجربه‌ی فوق‌العاده باشد، اما برنامه‌ریزی برای سفر حتی زرنگ‌ترین و باتجربه‌ترین مسافران را نیز دچار دل‌شوره و دلهره می‌کند. همه‌ی چیزهایی که نیاز دارید را برداشته‌اید؟ به موقع به فرودگاه می‌رسید؟ وقتی در سفر هستید همه چیز در خانه خوب پیش می‌رود؟ شاید از سفر به خارج از کشور می‌ترسید، یا اینکه فقط در مورد خود سفر اضطراب دارید. این فهرست گاهی می‌تواند بی‌انتها باشد، و منجر به این شود که سفرتان به‌جای لذت‌بخش بودن، استرس ایجاد کند.

اگر در هفته‌های پیش از سفر به‌جای هیجان داشتن در مورد آن احساس اضطراب دارید، شما تنها نیستید. این نکته‌ها برای مقابله با استرس پیش از سفر و غلبه بر اعصابتان مفید است.

اضطراب سفر چیست؟

بنا به گفته‌ی Calm Clinic، اضطراب سفر یک مسئله‌ی شایع و پیچیده است، که باعث می‌شود افراد هنگام آماده شدن برای سفر و در هفته‌های پیش از آن، احساس اضطراب یا افسردگی داشته باشند. برخی افراد یک ترس پنهان از سفر دارند، که در روزهای قبل از سفر خود را در قالب اضطراب بروز می‌دهد. برخی مسافران ترس آشکاری از پرواز دارند باعث ایجاد استرس می‌شود، برخی تحت تأثیر داستان‌های ترسناک مربوط به مسافرت که از سایر مسافران شنیده‌اند قرار می‌گیرند، و برخی افراد نگران چیزهایی مثل بستن چمدان یا دل‌تنگ شدن برای خانه هستند. اگر به طور کلی اضطراب را تجربه می‌کنید، احتمال اینکه اضطراب پیش از سفر را نیز تجربه کنید بیشتر می‌شود.

مهم‌ترین نشانه‌های اضطراب سفر که باید بشناسیم!

علائم و نشانه‌های اضطراب سفر، برای افراد گوناگون یکسان نبوده و می‌توان گفت در هر فرد ممکن است به شکل ویژه‌ای بروز پیدا کند. نکته‌ای که باید به شکل ویژه مورد توجه قرار بگیرد این است که اگر به موضوع دلشوره سفر و علائم مربوط به آن، رسیدگی نکنیم، این احتمال وجود دارد به مرور، حملات عصبی هم به سراغ ما بیایند. حتما اطلاع دارید که این حملات، به هیچ عنوان موضوع خوشایندی نخواهند بود.

نشانه ها و علائم اضطراب سفر که بهتر است آنها را جدی بگیریم عبارتند از:

 • داشتن احساس بی‌قراری، آشفتگی و زودرنجی
 • عدم تمرکز
 • مشکل در خوابیدن
 • بالارفتن غیرعادی ضربان قلب
 • احساس درد در ناحیه قفسه سینه
 • به وجود آمدن یا تشدید مشکلات تنفسی
 • احساس تهوع شدید
 • لرز و تعریق بیش از حد
 • احساس دل‌پیچه و اسهال

چنانچه نشانه‌های ذکر شده را به خوبی بشناسید، استرس قبل از سفر برای شما قابل تشخیص خواهد بود؛ بنابراین می‌توانید چاره‌ اندیشی کنید. گاهی اوقات، یک روان پزشک می‌تواند با تشخیص دلایل پنهان که باعث بروز نشانه‌های اضطراب سفر شده است، پیشنهادهای علمی و کارشناسانه‌ای برای مدیریت شرایط بحرانی ارائه کند.

بسته به علائم و شدت آن‌ها، روان پزشک ممکن است یک یا چند داروی مناسب را تجویز کند تا با مصرف آنها شرایط به سمت متعادل شدن پیش برود. چنانچه برای فرد تشخیص رسمی اضطراب سفر داده نشود ممکن است پزشک دارو تجویز نکرده و چند جلسه‌ی روان درمانی برای یادگیری مهارت‌های مقابله با استرس قبل از سفر، در نظر بگیرد. به هر حال، رفع کردن دل‌شوره سفر، می‌تواند تأثیر بسزایی در لذت بخش شدن گردشگری داشته باشد.

ترس از پرواز یکی از شایع‌ترین نگرانی‌های سفر است

بسیاری از افراد استرس قبل از سفر را به این دلیل تجربه می‌کنند که یک ترس ذاتی از سوار شدن به هواپیما دارند. در حقیقت، بنا به گفته‌ی Calm Clinic، احتمالاً علت اصلی اضطراب سفر، ترس از پرواز است. این موضوع به عوامل مختلفی، از جمله عدم کنترل بر تغییرات فشار و آشفتگی هوا، بستگی دارد. این عوامل می‌توانند استرس اضافی ایجاد کنند و چون بیشتر مسافرت‌ها شامل پرواز می‌شوند، منطقی است که باعث شدیدتر شدن استرس پیش از سفر شوند. فقط بدانید که شما تنها نیستید! برای مقابله با اضطراب قبل از سفر نکته‌های زیر را بشناسید:

 1. منبع اضطراب سفر را شناسایی کنید

با مشخص کردن اینکه دقیقاً چه چیزی باعث اضطراب شما شده است، می‌توانید به مشکل رسیدگی کنید و راه‌های مؤثری برای مقابله با آن پیدا کنید. فهرستی از چیزهایی که در مورد آن‌ها استرس دارید تهیه کنید. آیا ترس از پرواز است؟ آیا از مسافرت تنها به خارج از کشور ترس دارید؟ آیا این اولین سفرتان است و نگران گم شدن یا بیمار شدن در غربت هستید؟

وقتی مشکلات را بشناسید، می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید. اگر نگران سلامتی‌تان هستید پیش از سفر با یک پزشک عمومی یا داروساز صحبت کنید. اگر به تنهایی سفر می‌کنید، یک تور گروهی را برای زمانی که به مقصد می‌رسید رزرو کنید (یا ماجرای جیل رینولدز، مشتری Jayride.com در مورد نگرانی‌هایی که امسال پیش از اولین سفر تنهای خود حس می‌کرد و ماجرای بعدی او در مورد اینکه چگونه با سفر تنها به انگلستان به این نگرانی غلبه کرد را بخوانید). اگر نگران پول هستید، یک بودجه‌ی روزانه برای خودتان تنظیم کنید و ببینید آیا طبق برنامه پیش می‌روید یا خیر. دلایلی که در ذهنتان دارید را مشخص کنید و سپس آن‌ها را ارزیابی کنید، که در نهایت غلبه بر آن‌ها را ساده‌تر می‌سازد.

 1. در هفته‌های قبل از سفر ورزش کنید

حتی اگر معمولاً اضطراب را تجربه نمی‌کنید، مراقبت‌هایی که در روزهای پیش از سفر انجام می‌دهید راه خوبی برای جلوگیری از بروز نگرانی و احساس خونسردی و آرامش قبل از سفر است. برای ورزش وقت بگذارید؛ فواید ورزش برای سلامتی، از جمله اضطراب و افسردگی، برای همگان واضح است، حتی یک ساعت ورزش در روز می‌تواند مانع بروز علائم افسردگی شود. پس وقت بگذارید و در هفته‌های پیش از سفر، حرکات کششی انجام دهید و ضربان قلبتان را بالا ببرید. سپری کردن وقت با کسانی که دوستشان دارید، خوردن غذاهای سالم، خواب کافی، نوشیدن آب و شرکت در فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها لذت می‌برید نیز راه‌های خوبی برای تمرین مراقبت از خود هستند.

تفکر و مراقبه نیز راه‌های خوبی برای مقابله با اضطراب هستند، پس اگر تا به حال مراقبه را امتحان نکرده‌اید، پیش از سفر زمان مناسبی برای آغاز این کار است. Headspace اپلیکیشن فوق‌العاده‌ای دارد که می‌توانید دانلود کنید و برای تازه‌کارها بسیار مناسب است.

 1. تحقیق درباره‌ی مقصد سفر

قرار است در سفر خود چه کارهایی انجام دهید؟ کجا اقامت می‌کنید؟ در مورد جایی که قرار است بروید مطالعه کنید و از قبل برنامه‌ریزی کنید تا اضطراب‌های مربوط به مقصد را کاهش دهید. از قبل هتل خود را حداقل برای شب اول رزرو کنید تا موقع رسیدن دقیقاً بدانید کجا باید بروید. برای احتیاط شماره‌های اورژانسی را روی کاغذ بنویسید و در مورد راه‌های رسیدن به آن‌ها تحقیق کنید. یک راهنمای کلی در مورد کارهایی که می‌خواهید انجام دهید داشته باشید و سایر وبلاگ‌های مربوط به مقصدتان را بخوانید و از آن‌ها الهام بگیرید. داشتن برنامه احتمالاً نه تنها احساس اعتماد به نفس بیشتری به شما می‌دهد، بلکه یک راه عالی برای بیشتر شدن هیجان در مورد سفر نیز است.

 1. عکسی از مقصدتان به همراه داشته باشید

آن را روی میز کار خود بچسبانید، به عنوان پس‌زمینه‌ی لپ‌تاپ خود قرار دهید و در کیف پول خود آن عکس را همراه داشته باشید، عکس‌هایی که به شما یادآوری می‌کند چرا دارید سفر می‌کنید و اینکه قرار است در این مقصد فوق‌العاده گشت و گذار کنید!

 1. با مهماندار حرف بزنید

به خاطر داشته باشید که ترس از پرواز یکی از شایع‌ترین ترس‌ها است، به همین دلیل پرسنل پرواز زیاد با این ترس‌ها سر و کار دارند. احساس ناراحتی خودتان را با مهماندارها در میان بگذارید، و اگر با دوستان یا خانواده سفر می‌کنید، آن‌ها را نیز در جریان قرار دهید. گاهی دانستن اینکه یک نفر کنارتان است به کاهش علائم اضطراب کمک می‌کند. همچنین خوب است که خودتان را با سر و صداهای معمول هواپیما آشنا کنید. صداهای تلق تلق ممکن است کمی هراس‌انگیز باشد اما این صداها کاملاً طبیعی هستند (مثل سر و صدای کابین بارها و لرزش میزها). با دانستن این موارد، می‌توانید افکار منفی خود را با دلایل واقعی از ذهنتان حذف کنید.

 1. بدون استرس به فرودگاه بروید

نداشتن برنامه برای نحوه‌ی رفتن به فرودگاه راهی برای افزایش شدید استرس است. منتظر ماندن برای سرویس‌هایی که ممکن است در دسترس باشند یا نباشند، یا منتظر نشستن در تاکسی و بالا رفتن عدد تاکسی‌متر در حالی که در ترافیک گیر کرده‌اید، آخرین چیزی است که می‌خواهید. پس راهی پیدا کنید که ذهنتان را از قبل آرام کند. رزرو سرویس حمل و نقل فرودگاه به این معناست که شما از قبل آرامش خاطر دارید که راننده در زمان توافق شده می‌رسد، و با مبلغی که از قبل پرداخت شده است شما را مستقیماً به فرودگاه می‌رساند. یکی دیگر از چیزهایی که باید دقیقه‌ی آخر نگران آن باشید کم می‌شود. می‌توانید در وب‌سایت Jayride.com سرویس‌های حمل و نقل فرودگاه را جستجو و با هم مقایسه کنید.

 1. بستن چمدان‌ها را به دقیقه‌ی ۹۰ موکول نکنید

گذاشتن کارها برای دقیقه‌ی نود یک راه عالی برای افزایش استرس است، پس اجازه ندهید بستن چمدان‌ها برایتان کار بزرگی به نظر برسد – کافی است دست به کار شوید. با این کار، اگر بخواهید چیزی به وسایل خود اضافه کنید یا چیزی بردارید وقت کافی دارید، نه اینکه عجله داشته باشید و بخواهید یک ساعت قبل از رفتن به فرودگاه چمدان خود را ببندید. اگر از قبل وسایلتان را جمع کنید و آماده باشید، حس دلهره‌آور “آیا چیزی را فراموش نکردم” فرومی‌نشیند، و احتمال این که واقعاً چیزی را فراموش کنید کمتر می‌شود. گاهی حتی با وجود آماده بودن، نادیده گرفتن این حس فراموشی سخت می‌شود. به خاطر داشته باشید، جز در صورتی که به جای بسیار دورافتاده‌ای سفر می‌کنید، اگر چیزی را فراموش کنید می‌توانید آن را در سفر تهیه کنید.

 1. یک تضمین مالی به خودتان بدهید

داشتن کمی پول خارج از بودجه‌ی سفر نه تنها برای موارد اورژانسی، بلکه برای کمک به حس امنیت بیشتر شما اهمیت دارد. اگر بدانید که به جای پیاده‌روی تا خانه می‌توانید تاکسی بگیرید، برای رزرو تور یک‌روزه پول دارید تا بتوانید با سایر مسافران دیدار داشته باشید، یا بدانید که پول نقد برای ویزیت دکتر در صورتی که بیمار شوید وجود دارد، این به شما کمک می‌کند تا استرس قبل از سفر خود را کاهش دهید، پس کمی پول کنار بگذارید. شاید حتی از آن استفاده نکنید اما وقتی بدانید این پول در دسترس است می‌تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند.

 1. در نهایت اضطراب خود را بپذیرید

ممکن است کاملاً برای سفر خود آماده باشید و باز هم احساس اضطراب کنید و این طبیعی است! تلاش برای احساس نکردن اضطراب می‌تواند حتی استرس را شدیدتر کند، پس با آن مبارزه نکنید، آن را تحت کنترل داشته باشید. یادگیری اینکه چگونه آن را از یک موج خروشان و کوبنده به یک صدای آرام و قابل مدیریت کاهش دهید به خودی خود یک پیروزی است، و این تضمین می‌کند که هرچقدر هم اضطراب پیش از سفر را تجربه کنید، باز هم شما را از سفر باز نخواهد داشت. سفر به خیر!

چرا استرس قبل از سفر را تجربه می‌کنیم؟

بدون تردید استرس قبل از سفر یا اضطرابی که ممکن است حین مسافرت برای ما پیش بیاید، همه لذت‌های سفر کردن را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اضطراب سفر و افکار منفی درباره آن می‌تواند به دلیل تجربه‌های گوناگونی باشد که تا کنون داشته‌ایم یا اتفاقات ساده‌ای مانند شنیدن تجربه‌های منفی سفر دیگران هم می‌تواند اضطراب را در ما تحریک کند. گاهی دلایل استرس مسافرت، ریشه بیولوژیک دارند. اصلی‌ترین دلایل اضطراب سفر را شامل موارد زیر می‌شوند.

 • ترک کردن محیط امن و آشنا

معمولاً بیرون آمدن از حالت روتین دشوار است. دور بودن از خانه یا حضور در یک محل جدید و ناآشنا، برای برخی افراد اصلاً خوشایند و لذت بخش نیست. محیط و فضا، غذاخوردن، خوابیدن و بقیه عادت‌های همیشگی، هنگام سفر دچار تغییر خواهند شد و همین موضوع ممکن است باعث به وجود آمدن اضطراب سفر شود.

مسلماً وقتی برای مسافرت تصمیم می‌گیرد، برنامه‌های زیادی برای گشت‌وگذار خواهید داشت؛ بنابراین زمان برای کارهای روزمره، کمتر شده و تغییراتی نسبت به قبل سفر به وجود می‌آید. مثلاً ممکن است زمان کوتاه‌تری را برای خوابیدن اختصاص دهید یا احتمال دارد مجبور باشید شب‌ها دیرتر بخوابید و صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید. تمام این کارها روند همیشگی کارهای روزانه شما را تغییر خواهند داد که ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود.

در این گونه موارد، فعالیت‌های آرام‌بخش مانند ورزش، نوشیدن قهوه در بالکن هتل یا گوش دادن به موسیقی موردعلاقه، تأثیر فراوانی روی کاهش استرس ناشی از سفر خواهد داشت.

 • برنامه ریزی بیش از حد برای سفر

سفر خود را مانند شغل یا حرفه خود تصور نکرده و در برنامه ریزی، منعطف باشید. برنامه ریزی بیش از حد توان و فعالیت‌های بیش از اندازه در سفر، هم باعث خستگی شما شده و هم استرس زیادی را به بار می‌آورد.

بدون شک هنگامی که برای اولین بار به شهر یا کشوری سفر می‌کنید، برنامه‌های زیادی در ذهن خود خواهید داشت و دوست دارید که تمام آن‌ها را انجام دهید؛ اما توجه داشته باشید که زمان سفر شما به هر حال محدود بوده و نیازی نیست که تمام وقتی که در اختیار دارید را پر کنید.

همواره این نکته مهم را به یاد داشته باشید که یکی از دلایل مهم سفر برای شما این است که استراحت کرده و از لحظات خود لذت ببرید، نه اینکه خودتان را درگیر برنامه‌های سخت و خسته کننده کنید. برای رفع این دلیل ایجاد دل‌شوره سفر، بهتر است یک هدف را برای یک روز مشخص کرده و به آن پایبند باشید تا در نهایت از سفر خود لذت ببرید!

 • داشتن گزینه‌های زیاد و پیش‌بینی‌نشده

در مورد برنامه ریزی بیش از حد برای سفر و اثر منفی که می‌تواند روی آرامش ما بگذارد صحبت کردیم؛ اما باید به این نکته هم توجه داشت که اگر هیچگونه برنامه‌ریزی نداشته باشیم، به معنی از بین بردن استرس قبل از سفر نیست. داشتن گزینه‌های فراوان و پیش‌بینی‌نشده، باعث ایجاد اضطراب خواهد شد؛ چراکه عدم اطمینان همواره آرامش ذهن را به هم ریخته و فرد را دچار تشویش خواهد کرد. دیده شده که بعضی افراد به هیچ عنوان برنامه‌ریزی نمی‌کنند؛ ولی این به این معنا نیست که استرس کمتری دارند. پیشنهاد می‌کنیم به اندازه معمول برنامه داشته باشید و انعطاف‌پذیری را هم مد نظر قرار دهید.

 • بروز مشکلات و اختلاف سلیقه‌ها در سفر

یکی از دلایل مهم برای به وجود آمدن استرس قبل از سفر، همسفر شدن افرادی است که اختلاف سلیقه یا مشکلاتی از قبل با یکدیگر دارند. اشتباه رایجی که گاهی توسط افراد گوناگون انجام می‌گیرد این است که آنها گمان می‌کنند، در طول سفر، فرصت مناسبی برای حل و فصل مشکلاتی که از قبل بین آنها وجود داشته، پیدا خواهند کرد. اگر چنین نگاهی نسبت به سفر داشته باشید، باعث می‌شود لذت سفر از بین برود. سفر باید زمانی برای استراحت و آرامش باشد و مسائل رابطه‌ها نباید به آن استرس وارد کنند.

 • عذاب وجدان به خاطر دوری از محل کار

بعضی از افراد وقتی در محل کارشان حضور ندارند، دچار عذاب وجدان شده و مدام ذهنشان درگیر مسائل کاری است. در طول سفر به این موضوع فکر می‌کنند که الان باید در محل کارشان می‌بودند و کارهای مهم و ضروری را انجام می‌دادند. این افراد، هنگام مسافرت، همواره در حال چک کردن ایمیل‌ها یا لیست تماس‌های کاری‌شان هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای دور شدن از این قبیل اضطراب‌ها، تلفن همراه یا لپ تاپ خود را کنار گذاشته و فقط به استراحت کردن و لذت بردن از سفر فکر کنید.

 • داشتن تجربه‌های منفی درباره‌ی سفر یا فعالیت‌های مرتبط

حتما شما هم قبول دارید که گذشته افراد، روی حال و آینده آنها تاثیرگذار است. اگر در گذشته تجربه‌های منفی درباره‌ی سفر یا فعالیت‌های مرتبط با آن داشته باشید، ممکن است اثرات بلند مدت روی سفرهای آینده شما داشته باشد و باعث به وجود آمدن استرس قبل از سفر شود. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهند، ۶۵ درصد افراد که در گذشته، تجربه تصادف یا اتفاق تلخی را هنگام مسافرت داشته‌اند، برای سفرهای حال و آینده، دچار استرس شدید می‌شوند و لذتی از مسافرت نمی‌برند.

 • اهمیت دادن به کمیت سفرها بجای کیفیت

برخی افراد با مسافرت رفتن مثل یک بازی امتیاز دار برخورد می‌کنند؛ برای آنها تعداد سفرها امتیاز بیشتری نسبت به کیفیت سفرها دارد. این افراد گمان می‌کنند همین که تعداد بالایی مسافرت رفته و خاطرات زیادی برای تعریف کردن داشته باشند، کافی است. به این نکته باید توجه کرد که اگر این‌گونه، کیفیت را فدای کمیت کنیم، تجربه‌های جذاب هنگام سفر و لذت‌هایی که می‌توان از مسافرت برد، به حداقل خواهد رسید و تنها نتیجه آن اضطراب و استرس ناشی از احساس رقابت است.

پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از پیش آمدن این نوع از اضطراب سفر، فعالیت‌هایی را در طول مسافرت انتخاب کنید که برای خودتان مفهوم داشته و شما را راضی می‌کنند.

 • به هم ریختن ساعت بدن هنگام مسافرت

بدن هر انسان ساعت داخلی مخصوص به خود دارد و ممکن است هنگام سفر، این ساعت کمی به هم بریزد. معمولاً هر چقدر مقصد دورتری برای سفر انتخاب کرده باشیم، این به هم ریختگی بیشتر شده و تأثیر آن واضح‌تر است. به‌عنوان مثال ممکن است ساعت خواب شما دچار مشکل شود یا مشکلات معده و گوارشی پیدا کنید. مسلماً رخ دادن این مشکلات، باعث ایجاد اضطراب خواهد شد؛ برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید خوراکی‌ها و درمان‌های طبیعی را از قبل پیش بینی کرده و در صورت لزوم، استفاده کنید.

با داشتن اطلاعات کافی، استرس قبل از سفر را کنترل کنید

داشتن کمی اضطراب و استرس قبل از سفر و در زمان سفر اصولا طبیعی است و اکثر افراد هم استرس سفر را تجربه می‌کنند اما زمانی نگران کننده است که باعث اختلال شود. با شناخت استرس، عوامل ایجاد اضطراب و راههای مقابله با آن می‌توانید سفر خوبی را تجربه کنید. در این مقاله نشانه‌های اضطراب، دلیل استرس و راههای مقابله با آن را توضیح دادیم. با خواندن و داشتن اطلاعات کافی در زمینه استرس سفر می‌توانید آن را تا حد زیادی کنترل کرده و سفر خوبی را تجربه کنید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*