برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بایدها و نبایدهای سفر در دوران بارداری

دوران بارداری به دلیل اهمیت و حساسیتش نیاز به مراقبت بسیار دارد. به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و از خود و فرزند پا به راه‌شان مراقبت کنند. سفر در دوران بارداری ، مخصوصا اگر آن سفر ناخواسته باشد، فکر خیلی از خانم‌ها را با خود درگیر می‌کند. با این حال، متخصصان بارداری می‌گویند اگر ناگزیر هستید به سفر بروید و حاملگیِ بدون خطری دارید، با رعایت همه‌ی توصیه‌های پزشکی، می‌توانید بدون نگرانی راهی شوید. با این همه در این مقاله می‌کوشیم کمی بیش‌تر به مسئله‌ی سفر در دوران بارداری بپردازیم.

سفر در دوران بارداری مجاز است، به شرطی که…

با در نظر گرفتن احتیاط‌ها و پیشگیری‌های لازم از قبیل واکسیناسیون، بیمه سفر و مواردی از این دسته، بسیاری از خانم‌های باردار می‌توانند با خیال راحت سفر بی‌خطری را در طول دوران بارداری تجربه کنند. نکته‌ای که خانم‌های باردار برای سفر باید در نظر بگیرند، رزرو هتل و همین‌طور پروازی است که برای سفر انتخاب می‌کنند. این مکان‌ها باید از نظر تسهیلات و امکانات پزشکی برای خانم‌های باردار کاملا مجهز باشند؛ به گونه‌ای که بتوان در موقعیت‌های ضروری از آن‌ها کمک گرفت. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم تمام مدارک و سوابق پزشکی خود را در طول سفر به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز اطلاعات لازم را به دکتر ارائه دهید. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که باید در طول سفر در دوران بارداری به آن‌ها توجه کنید:

 • رزرو هتل مجهز به تجهیزات پزشکی
 • سفر هواپیمایی مجهز به تجهیزات پزشکی
 • دریافت بیمه سفر از آژانس فروش بلیط و یا تور
 • به همراه داشتن تمام مدارک و سوابق پزشکی فرد باردار
سفر و بارداری

اطمینان حاصل کنید که بیمه‌ی سفر شما همه‌ی مراقبت‌های ضروری پزشکی را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ به ویژه مراقبت‌های پزشکی مرتبط با بارداری، زایمان، تولد نوزاد نارس و هزینه‌ی تغییر تاریخ بازگشت در صورت لزوم.

در 12 هفته‌ی اول بارداری سفر نکنید، چرا که…

بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند در 12 هفته اول بارداری به مسافرت نروند. علت آن حالت‌های تهوع، دل‌پیچه و خستگی زیادی است که در 3 ماه اول بارداری گریبان‌گیر خانم‌ها آن‌ها می‌شود. گذشته از این، خطر سقط جنین در 3 ماه اول بسیار بالا است. به هرحال زمانی که قصد دارید به سفر بروید اما از سفر خود نگران هستید قبل از سفر، با پزشک خود مشورت کنید.

پرواز برای خانم باردار و جنین ضرری ندارد. اما، همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، چنانچه از آن دسته از خانم‌های باردار هستید که در طول بارداری با مشکلات گوناگون روبرو هستند و بارداری پرخطری دارند با متخصص خود قبل از سفر و رزرو بلیط هواپیما مشورت کنید. بهترین زمان برای سفر در دوران بین هفته های 14 تا 17 است. در 3 ماه دوم بارداری خانم‌های باردار مشکلات 3 ماه اول را ندارند و از حالت‌های تهوع ، سرگیجه، خستگی و همچنین خطر سقط جنین خبری نیست. با وجود این از پزشک‌تان بخواهید اگر لازم است داروهای مناسبی تجویز کند تا سفر بی‌خطرتری را تجربه کنید.

در یک‌سوم پایانی دوران باراداری راحت سفر کنید، به جز…

سفر با هواپیما در 3 ماه سوم تا قبل از هفته 36 کاملا بی خطر است. با این همه در بارداری‌های دوقلو یا چندقلو یا بارداری‌های پرخطری که در آن خانم‌های باردار با فشار خون بالا، دیابت، جفت غیر طبیعی و خونریزی واژن روبرو هستند، پزشکان مسافرت را توصیه نمی‌کنند و پیشنهاد می‌دهند فرد باردار تا حد امکان نزدیک به منزل بماند. با وجود این، به تمام خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود تا در یک ماه آخر بارداری به سفر نروند چرا که معمولا از هفته 37 به بالا زمان زایمان نزدیک و غیر قابل پیش‌بینی است. برخی از خطوط هواپیمایی با اجازه نامه پزشک، اجازه پرواز به خانمهای باردار را می دهند.

شرکت‌های هواپیمایی قوانین سختی برای سفر در دوران بارداری دارند

بعضی از خطوط هواپیمایی تا پایان دوران بارداری اجازه پرواز نمی‌دهند و برخی دیگر برای سفر در دوران بارداری آسان‌تر می‌گیرند. پس بهتر است پیش از رزرو بلیط حتما از شرایط شرکت هواپیمایی مدنظرتان اطلاع کسب کنید. این شرکت‌ها اجازه‌نامه‌ی پزشک را از جمله ضروری‌ترین مدارک برای صدور مجوز پرواز اعلام می‌کنند. محدودیت‌های سفر در برخی از شرکت‌های هواپیمایی عبارتند از:

 • بارداری اول تا انتهای هفته 32 بارداری (برای پروازهای کمتر از دو ساعت)
 • بارداری اول تا انتهای هفته 28 بارداری (برای پروازهای بیشتر از دو ساعت)
 • بارداری دوم تا انتهای هفته 28 بارداری

کابین‌های فشرده برای زنان باردار امن هستند، اما…

چنانچه از نظر پزشک متخصص، خانم باردار سالم است بنابراین مشکلی برای مادر و کودک در کابین های فشرده خطوط هواپیمایی پیش نمی‌آید. نکته مهم برای سفر در دوران بارداری  این است که تا حد ممکن جایگاهی را در هواپیما انتخاب کنند که در طول پرواز راحت باشند.

 اگر باردار هستید سعی کنید وسط هواپیما بر روی بال که صاف ترین قسمت هواپیما است و یا صندلی هایی که فضای بزرگی جلوی آن‌ها وجود دارد، صندلی خود را رزرو کنید. صندلی‌های کنار راهرو هم می‌تواند گزینه خوب دیگری باشد چون عبور و مرور را برای خانمهای باردار راحت می‌کند.

در طول سفر هوایی این کار را بکنید و آن کار را نکنید

قبلا در مقاله‌ای با عنوان نکاتی برای سفر با هواپیما در هنگام بارداری به مواردی که باید در سفر در دوران بارداری به آن توجه کنید، اشاره کردیم. با این همه بد نیست یک بار دیگر بخشی از آن موارد را با هم مرور کنیم. همان‌طور که در آن مقاله نیز گفته شده است، خانم‌های بارداری که برای مدت زمان طولانی بدون حرکت هستند ممکن است دچار لخته‌گی خون شوند. بنابراین باید سعی کنند تا در طول سفر ساعتی یک بار را به قدم زدن در راهرو کابین اختصاص دهند. در ادامه لیستی از تمرینات مناسب برای خانم‌ها در هواپیما را مرور می‌کنیم:

 • قدم زدن در طول کابین
 • خم راست کردن پا هر 30 دقیقه یک بار
 • جا به جا شدن مداوم روی صندلی

 برای جلوگیری از ورم پاها و گرفتگی عضلات پاها، خانمهای باردار باید در طول سفر هر 30 دقیقه یک بار پاهای خود را خم و راست کنند تا پاهای آنها به خوبی استراحت کند همچنین می‌توانند برای دقایقی کفش‌های خود را درآورده و پاها را در سکوی زیر صندلی مقابل خود قرار دهند.

همچنین معمولا به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود:

 • پا را روی صندلی مجاور بگذارند
 • شلوارهای مخصوص بارداری بپوشند
 • به میزان قابل توجهی نوشیدنی مصرف کنند
 • نوشیدنی‌های کافئین‌دار را تا پایان سفر کنار بگذارند

با این روش‌ها به گردش بی‌نقص خون در بدن کمک و از لخته شدن خون در طول سفر در دوران بارداری جلوگیری خواهد شد. به خانم‌های باردار توصیه می‌شود زمانی که در صندلی هواپیما قرار می گیرند، کمربند را از زیر شکم رد کرده سپس آن را ببندند. نوشیدن مایعات به ویژه آب در طول سفر برای دفع اثرات آب و هوای خشک کابین فراموش نشود. قهوه و هر نوع نوشیدنی کافئین دار ادرار را زیاد می کند پس توصیه‌ می‌شود از نوشیدن آن‌ها قبل و حین سفر صرف نظر کنند. بعضی از غذاها و نوشیدنی ها تولید گاز می کنند. بنابراین از خوردن چنین مواد غذایی مثل کلم و لوبیا خودداری کرده تا در طول سفر مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید.

هنگام گردش مراقب سلامتی خودتان باشید

سفر در دوران بارداری با سفر در دیگر مواقع فرق دارد مثلا اگر تا پیش از عادت داشتید هر جا می‌روید تنی هم به آب بزنید، متاسفانه، با ترک عادت کنید و برای شنا توی آب نروید. همین‌طور تفریحات ماجراجویانه‌ای مثل سافاری و یا اسب‌سواری را کنار بگذارید. هر یک از آن‌ها می‌توانند خطرات جبران ناپذیری با خود به همراه بیاورند؛ این توصیه راجع به اسکی و اسکیت و پاراگلایدر و موج‌سواری نیز صدق می‌کند.

با در نظر آوردن مواردی در این مقاله راجع بهش حرف زدیم، می‌توانید سفر در دوران بارداری را به تجربه‌ای کم‌خطر و شیرین تبدیل کنید.