مسافرت و یادگیری
1397/06/07 - 13:00 راهنمای سفر

ده دلیل برای اینکه مسافرت بهترین روش یادگیری است

 

تقریبا همه­‌ی ما با این نظرموافقیم که آموزش واقعی زندگی، در خارج از کلاس درس اتفاق می­‌افتد. البته کلاس درس با معلمان، دوستان و کتاب­های درسی، یک راه برای یادگیری است، اما تنها راه نیست.

در­واقع سفر، اعم از این­که در خیابان­های پاریس قدم بزنید و گام در مسیرهای صعب­‌العبور هیمالیا بگذارید یا یک بعدازظهر آفتابی را در سواحل کارائیب بگذرانید، بهترین راه برای یادگیری همه‌­چیز حتی مسائل مهم است؛ ضمن­‌اینکه سفر به عنوان یک معلم، هرگز شما را در هیچ امتحانی رد نخواهد­کرد.

در این مقاله، ده دلیل مبنی براینکه مسافرت بهترین روش آموزش است، صرف­‌نظر از مکان­های سفر و ماجراهایی که آن­جا پیش می­آید، ارائه خواهدشد. با فلایتیو همراه باشید.

 

برای خرید بلیط ارزان هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

  • در سفر می‌­توانید زبان­های مختلف را بیاموزید

تقریبا در تمام نقاط جهان، مردم به زبان انگلیسی صحبت می‌­کنند، بنابراین، یادگیری این زبان برای شما بیش‌­از سایر زبان­ها کار خواهد­کرد. باوجود این، همیشه بهتر است زبان مادری مکان مورد نظرتان را نیز یاد بگیرید. به­‌هر حال، سفر شما را مجبور به یادگیری زبان­ها می­‌کند.

پس از یادگیری پایه­ هر زبان، از طریق کتاب­ها، برنامه‌­ها یا فیلم­ها، شما می­‌توانید مهارت­های خود را تنها در مکالمه با افرادی گسترش دهید که آن زبان، زبان مادریشان است. برای به‌­کارگیری از زبانی که آموخته­‌ا‌ید، سفر مهارت­های شنیداری و گفتاری شما را توسعه می‌­دهد.

حتی مسافرت بهترین راه برای تسلط زبانی است که قبلا آن را آموخته‌­اید. زمانی­که سفر می­‌کنید، نه‌­تنها مهارت‌های زبانی خود را در دنیای واقعی آزمایش می­‌کنید، بلکه مواردی نظیر لهجه، طرز تلفظ و اصطلاحات عامیانه را به شیوه­ای عملی­‌تر یاد می‌­گیرید.

 

  • با مسافرت، شما با فرهنگ­‌های دیگر آشنا می­‌شوید

نه تنها مسافرت به یک کشور خارجی، بلکه سفر به قسمت­‌های مختلف کشور خودتان نیز، بهترین راه فهمیدن همه­‌چیز درمورد آن منطقه است. با این روش بهتر می‌­توانید به تفاوت­ها و تشابهات فرهنگ­ها در سراسردنیا پی ببرید. این تفاوت­های فرهنگی در آشپزی­ها، آداب معاشرت و سبک زندگی وجود دارد؛ اما به­‌رغم تفاوت­ها، شما می­‌توانید اشتراکات بسیاری نظیر عشق به هنر، طبیعت، بزرگان و نیاکان را ببینید که باعث اتصال و ارتباط فرهنگ­های مختلف هستند.

آموزش حین سفر، تنها در مورد یادگیری چیزهایی نیست که زندگی ما را تشکیل می‌­دهد، بلکه به ایجاد مکانی بهتر برای زندگی نیز کمک می­‌کند. درک فرهنگ­های گوناگون نقشی حیاتی در یادگیری شما دارد.

 

  • در سفر می‌­توانید تاریخ را بیاموزید

شما در مورد تمدن­ها و حوادث مهم تاریخی در کلاس تاریخ مطالعه کرده‌­اید که آموزشی واقعا عالی بود، اما هیچ­‌چیز به پای سفر به اماکن تاریخی و دیدن آثار باستانی و کاوش در فرهنگ و تاریخچه­ آن­ها نیست.

زمانی­که در خیابان­های یک کشور قدم ‌‌می­زنید و به موز‌‌ه‌­ها، کا‌خ ­ها و گالری­ ها می­ روید، تمام تاریخ کشور آن درست در مقابل چشمان شما است. هنگامی­که در واقع کشوری را کشف کردید شناخت حکومت ­های پادشاهی، مناقشات و تحولات آن کشور خیلی ساده­ تر می­شود.

آن­چه که ما در مورد تاریخ از طریق کتاب­های درسی یاد می­گیریم، معمولا تاحدی دور از واقعیت است. به­ همین دلیل، گفتگو با مردم محلی به شما کمک می­ کند که تاریخ را دقیق­تر بشناسید یا حداقل آن­را با دیدی کاملا متفاوت بنگرید.

 

 

  • شما با مسافرت، در مورد دنیای امروز یاد می­گیرید

سفر نه تنها در مورد جهان قدیم، بلکه در مورد دنیای کنونی نیز به ­شما می­آموزد. مسافرت احتمالا بهترین راه برای درک واقعی وضعیت سیاسی، شرایط اقتصادی و ساختار اجتماعی کشورهای مختلف جهانی است که امروز در آن زندگی می­کنیم.

دیدگاه­های ما در مورد مردم و فرهنگ­های دور، اغلب تحت تاثیر چیزی است که رسانه‌­ها به ما عرضه می­‌کنند. مسافرت راهی برای کسب دانش واقعی در مورد آن­ها است، نه فقط از طریق رسانه‌­ها که اغلب ناعادلانه و همراه با تعصب است.

هنگامی­که شروع به سفر می‌­کنید، به‌­طور کامل شروع به درک دلایل اساسی این مسائل می­‌کنید که چرا در مناطق مختلف، جوامع به شیوه­‌ای خاص شکل می‌­گیرند و از جوامع نقاط دیگر متفاوتند.

 

  • در سفر درباره­‌ی طبیعت نیز چیزهای زیادی یاد می­‌گیرید

هنگامی­که شما از منطقه­‌ی زندگی آرام خود به­‌سمت جنگل­های فشرده حرکت می­‌کنید و شروع به کشف شگفتی­های عجیب و غریب طبیعت جهان می­‌نمایید، جلوه­‌هایی از عظمت طبیعت را خواهید دید.

شناخت شگفتی­های طبیعت، برای حل بسیاری از معضلات امروز جهان مانند تغییرات اقلیمی، آلودگی هوا و گرم شدن زمین ضروری است. هنگامی­که بدانیم با کارهای خود چه­‌چیزهایی را از دست می­‌دهیم، حل مسائل مربوط به آن­ها بسیار ساده تر خواهد بود.

بنابراین بهتر آن است که به­‌جای صرف تمام سرمایه­‌ها در سازمان­دهی سمینارها و کنفرانس­ها، مردم را به کوه­ها، دریاچه‌­ها، جنگل­ها و دشت­های عجیب و غریب جهان بفرستید تا خودشان از نزدیک با این مسائل روبرو و آشنا شوند.

 

 

  • شما در سفر می­آموزید که کارهای جدیدی انجام دهید

در هر گامی که در سفر برمی­‌دارید، سفر شما را خواهد آزمود. همان­طور که در حال بررسی مسیر خود به‌­سمت ناشناخته­‌ها هستید، سفر به­‌طور ذاتی باعث می­شود شما مجبور به انجام کارهایی شوید که در زندگی عادیتان انجام نمی‌­دهید.

این­کارها می­‌تواند یادگیری کار با حیواناتی مثل فیل در کامبوج، کوهنوردی در کوه­های باران در نپال یا حتی رقص سامبا در برزیل باشد که با انجام آن­ها چیزهای جدیدی را تجربه خواهید کرد.

مسافرت در واقع یک روش یادگیری برای آموختن است، زیرا شما خارج ازمحل زندگی خود هستید و مجبورید چیزهای جدیدی یاد بگیرید تا بتوانید در مدت کوتاهی خود را با محیط جدید سازگار کنید.

 

 

  • طی سفر شما مهارت­های اجتماعی را یاد می­گیرید

شاید شما کمی خجالتی باشید و درگیری با اجتماع برای شما امری مشکل باشد، اما مسافرت این ویژگی را تغییر خواهد داد؛ زیرا مواردی مانند صحبت­‌کردن با افراد کاملا غریبه یا درخواست کمک از آن­ها در سفر، یک ضرورت در سفر است و دیگر به انتخاب شما نخواهدبود.

اگر برای ارتقای این مهارت­ها، به شرکت در دوره‌­های مختص آن فکر می­‌کنید، لازم نیست که این کار را انجام دهید؛ در عوض، شروع به مسافرت به مکان­‌های شگفت انگیز کنید و در صورت امکان، بهتر است خودتان به‌­تنهایی سفر کنید. در این­‌صورت، پیشرفت شما بسیار چشمگیرتر از شرکت در این دوره­‌ها خواهد بود.

بیشتر فرصت­های زندگی ما اغلب به­‌دلیل نبود مهارت در گفتگو، سخنرانی و صحبت در فضاهای عمومی محدود می­شود. اکثر ما هرچه تلاش می­کنیم باز هم تسلط بر این مهارت و حل این معضل را دشوار خواهیم‌­یافت؛ با وجود این، اگر با این معضلات مواجه هستید، سفر شرایط شما را آسان­تر خواهد کرد

 

 

  • شما در سفر می­آموزید که مستقل باشید

اگر شما زندگی خود را در انفعال گذرانده‌­اید و می­خواهید این حالت را تغییر دهید زیرا شرایطی پیش­‌رویتان است که باید نسبت به آن­ واکنش نشان دهید، مسافرت کنید. سفر به شما یاد می­دهد که خودتان را فعال و سرنوشتتان را به‌­دست خودتان کنترل کنید. مسافرت شما را مجبور می­کند که مستقل باشید و این اتفاق زمانی­‌که به­‌تنهایی سفر کنید تشدید خواهد شد؛ در این حالت، هیچ انتخابی وجود ندارد جز اینکه خودتان تصمیم بگیرید و خودتان ابتکار عمل را به­طور کامل در دست بگیرید، زیرا هیچ­کس نیست که به­‌شما بگوید چه کاری باید انجام دهید یا شما را مجبور به انجام کاری کند.

استقلال، هدف اساسی آموزش است. تمرکز آن­چه که ما به­‌عنوان آموزش سنتی می­‌نامیم معمولا بر استقلال مالی است، اما سفر به شما آموزش خواهد داد که به صورت ذهنی و احساسی مستقل باشید.

 

 

  • شما در سفر، دلسوزی و هم‌­احساسی برای دیگران را یاد می­گیرید

اگر دائم در سفر باشید، متوجه خواهید­شد که علی­رغم همه‌­ی تفاوت­ها، همه‌­ی ما در جایی عمیق در قلبمان یکسان هستیم. تمام پیش‌­فرض­ها و تعصبات شما براساس نژاد، رنگ و ملیت از بین می­رود.

زمانی­که پیشینه­ فردی را بدانید و متوجه شوید که چرا در وهلهی اول به نحو خاصی رفتار کرد ه­است، دیگر نمی­توانید از آن فرد نفرت داشته باشید. پس وقتی سفر می­کنید، درک بهتری از افراد و اعمال آن­ها پیدا خواهید کرد.

هنگامی­که شما بسیاری از مردم شگفت­انگیز را در سراسر جهان پیدا کنید، احساس می­کنید که دنیا خانه­ شماست. البته سهم عادلانه‌­ای از احساس را برای افراد خوب و بد در نظر می­گیرید.

 

 

  • شما با مسافرت در مورد خودتان هم یاد می­گیرید

شايد مهم­ترين جنبه­‌ی آموزشي مسافرت، شناخت بیشتر شما از خودتان است. سفر، بهترین معلم شما نه‌­تنها در زمینه­‌های تاریخ، زبان و سیاست، بلکه درمورد خودتان است.

در حین سفر، شما پتانسیل واقعی خود را درک می­کنید، چیزهایی که واقعا از آن­ها لذت می­برید و شخصی که واقعا هستید را خواهید شناخت. بدون سفر، شما درک بسیار محدودی از خویشتن واقعی خود دارید و حتی ممکن است از شخصیت واقعی خود کاملا بی­‌اطلاع باشید.

اگر هنوز تصمیم نگرفته­‌اید که با زندگی خود چه کنید یا در آینده چه­‌کاره شوید و چه شغلی انتخاب کنید، سفرهای مکرر و ترجیحا به مکان­هایی که قبلا از آن­ها چیزی نشنیده‌­اید، بهترین راه برای کمک به تصمیم­گیری شما است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط