چک
1397/10/18 - 15:00 راهنمای سفر

چند دلیل برای اینکه به چک سفر کنیم

جمهوری چک با قلعه‌ها، جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی منحصربه‌فرد و زیبایی‌های طبیعی، یکی از کشورهای شگفت‌انگیز اروپایی محسوب می‌شود. اگر همچنان نسبت به ارزشمند بودن انتخاب این کشور به عنوان یک مقصد گردشگری مطمئن نیستید، با ما همراه شده و دلایل مهم برای سفر به جمهوری چک را مطالعه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

شمار فراوان قلعه‌ها

جمهوری چک دارای بیشترین تعداد قلعه در تمام اروپا است. درواقع، بیش از دو هزار قلعه در سراسر این کشور دیده می‌شود. برخی از آن‌ها به خوبی حفظ شده و از برخی دیگر تنها خرابه‌ای برجای‌مانده است. بزرگ‌ترین مجموعه از قلعه‌های دنیا در پراگ قرار دارد. به‌علاوه، این کشور میزبان برخی از قدیمی‌ترین قلعه‌های جهان مانند قلعه کارلشتین (Karlštejn) و خرابه‌هایی از قلعه تروسکی (Trosky) است.

کوتنا هورا

این شهر کوچک ۹۰ دقیقه تا پراگ فاصله داشته و به خاطر میزبانی از کلیسای سدلک اسوواری (Sedlec Ossuary) شهرت فراوانی دارد. اسوواری یک کلیسای کوچک است که در آن استخوان‌های حدود ۴۰ تا ۷۰ هزار نفر نگهداری می‌شود. از این استخوان‌ها برای تزئین دیوارها، ساخت شمعدان و حتی سلاح استفاده شده است. استخوان‌ها اغلب به افرادی تعلق دارد که در دوران شیوع طاعون در اروپای قرن چهاردهم جان خود را از دست دادند؛ هرچند اسکلت‌های اضافی در قرن بعدی و در خلال جنگ‌های هوسی به یک گور دسته‌جمعی در پشت کلیسا اضافه شدند. کوتنا هورا (Kutna Hora) همچنین خانه یکی از مشهورترین کلیساهای سبک گوتیک، سنت باربارا، است. نام این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو دیده می‌شود.

موقعیت مرکزی کشور

اگر هدف شما گشت و گذار در اروپا است، تنها دو شهر به عنوان مقصدی ایده‌آل و قطب حمل‌ونقل برای سفر به تمام نقاط قاره وجود دارند: برلین و پراگ. پراگ چندین ساعت با اکثر شهرهای مهم ازجمله وین، برلین و کراکوف فاصله دارد. قطارها در کشور چک ارزان بوده و قطارهای شبانه با واگن‌های راحت و نرم شما را به هرکجای اروپا می‌برند. به‌علاوه، اتوبوس‌های دوربُرد نیز به شما این امکان را می‌دهند تا با پرداخت چند یورو از پراگ به دیگر شهرهای اروپایی سفر کنید.

زادگاه کافکا

یکی از استادان رئالیسم جادویی، فرانتس کافکا، تمام عمر خود را در پراگ گذراند. اگرچه عمده شهرت او به خاطر کتاب «مسخ» بود، اما کافکا آثار ادبی مهم دیگری چون «قلعه» و «محاکمه» را نیز در کارنامه خود دارد. می‌توان رد کافکا را در تمامی نقاط پراگ دنبال کرد؛ موزه کافکا به همراه مجسمه برنزی کافکا در خیابان‌های وزِنسکا (Vezenska) و حتی کافه لوور پراگ نشانه‌ای از اهمیت این نویسنده در جمهوری چک است.

میراث جهانی یونسکو

کشو چک پر از جاذبه‌های تاریخی و بناهایی است که به خوبی حفظ شده‌اند؛ بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از آن‌ها در فهرست محوطه‌های ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو باشند. موضوع مهمی که باید در مورد آثار قرارگرفته در فهرست یونسکو در جمهوری چک دانست این است که آن‌ها تنها یک ساختمان معمولی نیستند، بلکه این شانس را به گردشگران می‌دهند که بتوانند با تاریخ کشور آشنا شوند. مراکز تاریخی پراگ ازجمله کوتنا هورا، تِلچ (Telč) و چسکی کروملوف (Český Krumlov) همگی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. به‌علاوه نام ستون مقدس سه‌گانه در اولوموک (Olomouc) به همراه روستای تاریخی هولاشوویتسه (Holašovice) نیز در این فهرست دیده می‌شود.

قیمت‌های عالی

پراگ در مقایسه با دیگر شهرهای مهم اروپایی بسیار ارزان است. می‌توان با کمتر از ۵۰ یورو به ازای هر شب در یک هتل خوب در این شهر اقامت کرد و با پرداخت ۲۰ یورو در یک رستوران عالی شام خورد. بلیت‌های ۲۴ ساعته برای استفاده در حمل‌ونقل عمومی پراگ تنها ۴ یورو برای شما آب می‌خورند و استفاده از آن‌ها برای یک روز نامحدود است.

فرهنگ اسپا

آسایشگاه‌ها در چک شبیه به هتل‌هایی هستند که در آن‌ها خدمات اسپا همراه با مراقبت‌های پزشکی ارائه شده و مکان‌هایی برای استراحت و توان‌یابی به شمار می‌آیند. این آسایشگاه‌ها همواره بخشی از فرهنگ شوروی سابق بودند که با فراگیری کمونیسم در دیگر کشورهای منطقه رایج شدند. اگرچه آسایشگاه‌های مدرن امروزی با نام اسپا شناخته می‌شوند (شاید به این خاطر که واژه آسایشگاه بیشتر کاربرد درمانی دارد)، اما ایده پشت آن‌ها نیز به مانند گذشته است؛ گردشگران برای خدماتی چون سونا، ماساژ، اکسیژن درمانی، حمام گل و گزینه‌های دیگر به اینجا می‌آیند. بهترین اسپای کشور کارلووی واری نام دارد.

بهشت بوهمی

درحالی‌که پارک‌های طبیعی متعددی در سراسر اروپا یافت می‌شود، شمار معدودی از آن‌ها به زیبایی بهشت بوهمی (Bohemian Paradise) هستند. بهشت بوهمی که در شمال کشور واقع شده، اولین اندوختگاه طبیعی چک بوده و امروزه میزبان خرابه‌های برجای‌مانده از قلعه‌ها، مسیرهای فراوان کوه‌پیمایی و غارهای دولومیتی بوزکوف (Bozkov) است. بزرگ‌ترین دریاچه زیرزمینی کشور نیز در این غارها قرار دارد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط