راهنما سفر به رم: همه چیز درباره‌ی شهر اَبدی

راهنمای سفر به رم

در سفر به رم باید کجاها بریم، چه کار کنیم، چی بخوریم و چی بخریم؟! این مقاله به همه‌ی سوالات شما در مورد رم جواب می‌ده! 


راهنمای سفر به رم

سفر به رم

وقتی توی خیابونای رم قدم می‌زنین، انگار که توی زمان سفر می‌کنین- راه پر چاله و چوله‌ای که یک‌سرش به امپراطوری روم باستان برمی‌گرده و یک سر دیگه‌ش به جهان مدرن و دنیای روبات‌ها می‌رسه. وقتی توی خیابونای رم قدم می‌زنین، انگار دارین دور تا دور دنیا پرسه می‌زنین- هر گوشه‌ از این شهر به واسطه هنر غنی معماری و موزه‌ها و نمایشگاه‌های هنری یکی از فرهنگ‌های متنوع جهان رو به نمایش می‌ذاره. وقتی توی کافه‌ها و رستوران‌های رم می‌شینین و غذا می‌خورین، انگار دارین تموم مزه‌های جهان را یک‌جا با هم می‌چشین. تا وقتی نرین رم، واقعا متوجه نمی‌شین که من دارم از چی حرف می‌زنم. وقتی برین رم، راهنمای من درباره‌ی سفر به رم به کارتون میاد.


چیزهایی که توی این مقاله می‌خونین:

  • چرا به رم می‌گن شهر ابدی؟
  • کی بریم رم؟
  • رم که رفتیم غذا چی بخوریم و کجا؟
  • از رم چی بخریم ببریم؟
  • جاهایی که اگه نبینی نصف عمرت بر باد رفته
  • اطلاعات ضروری در سفر به رم

چرا به رم می‌گن شهر اَبَدی؟

جاذبه های رم

رومی‌های باستان از قدیم‌الایام می‌گفتن هیچ مهم نیست که کی توی رم سقوط می‌کنه و کی می‌آد سر کار. مهم نیست کی به این شهر دست‌درازی می‌کنه و چی توش می‌گذره- در نهایت این رم، پایتختِ امروز ایتالیاست که همیشه‌ی خدا سر جاش می‌مونه. به خاطر همینم بهش می‌گفتن:«شهر اَبدی»! رم یک شهر بزرگ با سیستم حمل و نقل درخشانه! مردمان این شهر ابدی خیلی صمیمی‌اند- به خصوص اگر باهاشون چند کلامی ایتالیایی حرف بزنین و یا وسط حرف‌هاتون چند تا اصطلاح رمی بپرونید.

برای رزرو: رزرو هتل رم از وبسایت فلایتیو

زبان

کافیه بشینین پای حرف‌های رمی‌ها، عاشق زبان‌شون می‌شین- اون ایتالیاییِ جذاب و رمانتیک‌! اصلا جون می‌ده برای نشستن پای یک میز شام دو نفره و رد و بدل کردن حرف‌های عاشقانه. رمی‌های امروز، اغلب به ایتالیایی حرف می‌زنن اما این‌طور هم نیست که اگر بدون تسلط به زبان ایتالیایی رفتین اون‌جا در بمونین و نتونید باهاشون ارتباط برقرار کنین-نه! توی همون رم آدم‌های محلی زیادی هستن که دست و پا شکسته انگلیسی هم حرف می‌زنن: حرف حساب‌تون رو می‌فهمن و اگر کاری ازشون بر بیاد کمک‌تون می‌کنن.

پول رایج رم

مثل همه‌جای اروپا، رمی‌ها هم یورو می‌دن و یورو می‌گیرن اما اگه توی سفر به رم پول نقد باهاتون نیست، هیچ به دل‌تون بد راه ندین. استفاده از ویزاکارت‌ها و مسترکارت‌ها توی مبادلات رمی خیلی رایجه و معمولا وسط شهر برای خرید دست‌تون توی پوست گردو نمی‌مونه. با این همه سعی کنین مقداری پول نقد توی جیب‌تون داشته باشین- لااقل 300-200 یورو! این‌جور می‌تونین از فروشگاه‌ها و موزه‌هایی که فقط پول نقد می‌خوان و زیر بار ویزا کارت نمی‌رن، خرید کنین. 


کی بریم رم؟

آبان تا اردیبهشت

اون‌ها که رفتن می‌دونن رم از آبان تا اردیبهشت هواش سرده اما با وجود این، این بازه‌ی زمانی شلوغ‌ترین فصل ساله- دلیل هم داره: بازدیدکننده‌ها، صادقانه، نمی‌تونن از خیر ایونت‌ها و جشن‌هایی که توی این بازه‌ی زمانی برگزار می‌شه بگذرن: کریسمس توی دسامبر، ماراتن رم و عید پاک(Easter)  توی آپریل. اصلا بذارین نگاهی بندازیم به جشن‌هایی که رمی‌ها توی این ماه‌های سال برگزار می‌کنن:

رویدادها تاریخ
بازار کریسمس Pizza Navona آذر-دی
ماراتن رم فروردین
هفته مقدس و عید پاک فروردین – اردیبهشت

رویدادها و جشن‌های رم در زمستان و بهار

خرداد

اواخر اردیبهشت و خرداد یک‌جورهایی آرامش پیش از طوفانه- قبل از این‌که رم پر بشه از توریست و جا برای سوزن انداختن توی خیابان‌های شهر پیدا نشه.

برای پرواز: بلیط هواپیما رم از فلایتیو

توی این بازه‌ی زمانی احتمال این‌که بتونین یه اتاق توی هتل خوب رزرو کنین خیلی کمه اما اگر خوب بگردین شاید یک اتاق متوسط توی یک اقامتگاه استاندارد دستتون رو بگیره. اما، بین خودمون باشه، ایونت‌های رم این وقت از سال خیلی چنگی به دل نمی‌زنه. ببینین:

رویدادها تاریخ
مسابقات بین‌المللی اسب‌دوانی خرداد
جشنواره‌ی بین‌المللی ادبیات خرداد-تیر

رویدادها و جشن‌های رم در خردادماه

خرداد تا شهریور

تابستون پیک سفر به روم هست-این‌جاست که توریست‌های خارجی‌زبان کل شهر را محاصره می‌کنن. اگر جدی جدی هوس کردین تابستون برین رم، ماه قبل از سفر هتل‌تون رو رزرو کنین که بی‌جا و مکان نمونین!

رویدادها تاریخ
کیهان‌شناسی تیرماه
جشن نوانتری تیرماه
راک در رم تیرماه

مهر

مهر که می‌آد، توریست‌ها نم‌نمک شهر رو ترک می‌کنن و شهر رم به حالت عادی بر می‌گرده و هوا خنک‌تر می‌شه. توی این زمان از سال تنها ایونت جذاب، مراسم شب سفید رم هست:  تاکسی‌ها و سیستم حمل و نقل عمومی تا صبح بیدار و مشغول فعالیت‌اند. تا صبح تمام فروشگاه‌ها بازند و از این ور و اون‌ور صدای موسیقی و رقص و نمایش و پایکوبی بلند می‌شه. 


رم که رفتیم غذا کجا بخوریم؟

1 تستاچیو (Testaccio) £ 2 ساعت

سفر به رم که می‌رین به تستاچیو سر بزنین- حرف نداره- هیچ‌جا نمی‌تونین غذاهای رمی خوشمزه‌ی این رستوران را پیدا کنین! تستاچیو یکی از بهترین غذاخوری‌های این شهر است- یک کف‌پوش شطرنجی جذاب داره با رومیزی‌های سفید… این ترکیب یک فضای رمانتیکی می‌سازه که نگو! یک آخر هفته را به رستوران تستاچیو برین و از منوی غذاهای سنتی رمی لذت ببرین. یکی از این غذاها، پنیر و فلفلش (Cacio e pepe) است: ترکیبِ پنیر ذوب‌شده و رشته‌های فرنگی و فلفل سیاه. توی سفر به رم حداقل یک وعده غذا را مهمون تستاچیو باشین.

منو غذا در تستاچیو

2 رستوران تراتوریا مونتی(Trattoria Monti) ££ 2 ساعت

رستوران تراتوریا یکی از خوشنام‌ترین غذاخوری‌های رم است. سه تا مولفه باعث شده تراتوریا یه جای درست و حسابی بین مردم محلی باز کنه: فضای صمیمی، محیط جذاب و غذاهای خوشمزه. جالبه بدونین این غذاها اغلب تبارشون بر می‌گرده به Le Marche . به همین خاطر هم گوشت نقش برجسته‌ای توی منوی غذایی رستوران تراتوریا داره اما اگر گیاه‌خوارین می‌تونین از گزینه‌های گیاهی رستوران استفاده کنین: تارت، تورتلو و تخم‌مرغ آب‌دار.

منو غذا تراتوریا 

3 رستوران ایلومیناتی (Seu Pizza Illuminati) ££ 2 ساعت

رستوران ایلومیناتی(Seu Pizza Illuminati)

از هر کی سراغ یک پیتزای خوبِ رمی را بگیری، رستوران ایلومیناتی را بهت نشون می‌ده. طراحی داخلی این رستوران مینی‌مال هست و در عین حال با اون چراغ‌های نئونش اشتهای آدم را باز می‌کنه- جون می‌ده واسه‌ی دورهمی و نو‌ش‌جان کردن پای‌های کلاسیکی مثل مارگاریتا و مارینارا.

منو غذا رستوران ایلومیناتی

4 رستوران پیاناسترادا (Pianostrada) ££ 2 ساعت

رستوران پیاناسترادا خیلی هوادار داره توی رم- دلیلش منوی جذابیه که هر روز جلوی مشتری‌هاش می‌ذاره. خوب که نگاه می‌کنین به منو، یک‌سری غذاهای عجیب و غریب پیدا می‌کنین که فقط توی پیاناسترادا پیدا می‌شه و بس: برگر مرکب، ماکارونی با گل‌کدو سبز، پارمیزان بادمجون و غذاهای این شکلی دیگه. اون یکی شعبه‌ی رستوران پیاناسترادا یک تراس سر سبز با حال هم داره که خیلی‌ها کلی راه می‌کوبن می‌رن جنوب رم، اون‌جا غذا بخورن.

منو غذا پیاناسترادا


از رم چی بخریم ببریم؟

1 مونتی(Monti) بهترین خرید: پوشاک 2 ساعت

توی سفر به برم اگه می‌خوای مثل یه رمی واقعی خرید کنی، برو خیابان مونتی. این خیابان پر از اِلِمان‌ها و عناصر فرهنگی رم است- یک خیابان پر از فروشگاه‌های دست‌دوم‌فروشی، جواهرات و ویترین استودیوهای طراحی مد. پیشنهاد می‌دم دم‌دمای غروب و یا توی شب از تقاطع ویا دل بوستکتو شروع کنین و کل خیابان را بذارین زیر پاتون.

2 ویا دل گاورنو (Via del Governo Vecchio ) بهترین خرید: چیزهای قدیمی 2 ساعت

یکی از جذاب‌ترین خیابان‌های ایتالیا همین ویا دل گاورنو وکیوست- یک‌جایی در مرکز استوریکو، نزدیک میدون ناوونا. یک‌سری از بوتیک‌ها و فروشگاه‌های جواهرات توی همین خیابان جا خوش کردند اما عتیقه‌فروشی‌های گاورنو یک چیز دیگه‌ای‌اند! اگر از دیدن و خرید جواهرات لذت می‌برین برین خیابان گاورنو.

3 ویا دی کوروناری(Via dei Coronari) بهترین خرید: سوغاتی 45 دقیقه

یک زمانی خیابان کوروناری سمبل سنت رمی بود- هنوز هم هست، اگر چه نه به اندازه‌ی اون‌وقت‌ها. اون‌جا پر شده از فروشگاه‌ها و استودیوها و عتیقه‌فروشی‌های درجه یک. اگر دنبال مجسمه‌های نیم‌تنه‌ی عتیقه و نقشه‌ها و جواهرات قدیمی‌ توی سفر به رم هستین و سرتون درد می‌کنه برای این‌جور چیزها، برین خیابون کوروناری- پشیمون نمی‌شین.

4 ویا کولا دی رینزو(Via Cola Di Reinzo) بهترین خرید: کفش و کتونی 2 ساعت

برخی از مشهورترین برندهای ایتالیا توی خیابان رینزو است- کلوین کلین، کوین، زارا. خواستین سوغاتی بخرین، رینزو انتخاب خوبی نیست اگه دنبال یک جفت جین و کفش‌های جذاب هستید، رینزو فوق‌العاده‌ست.


جاهایی که اگه نبینی نصف عمرت بر باد رفته 

1 کولوسئوم و طاق کنستانتین(The Colosseum and Arc of Constantin) £ 2 ساعت
کولسیوم رم

همون‌جور که برج ایفل یک نماد درخشان توی شهر پاریس هست، آمفی‌تئاتر کولوسئوم هم نقش اساسی توی ساختار فرهنگی- تاریخی رم بازی می‌کنه. این بزرگ‌ترین سازه‌ای هست که از روم باستان به جا مونده و هنوز که هنوزه ازش به عنوان یک الگوی درخشان توی ساخت استادیوم‌های ورزشی استفاده می‌کنن. الان خیلی از استادیوم‌های فوتبال طرح بیضی‌وارشون رو از همین کولوسئوم الهام گرفتن.

ساخت کولوسئوم 70 سال بعد از میلاد توسط وسپاسیان کلید خورد و نم‌نمک توسط بچه‌ش، تیتوس، کامل‌تر شد. در سال 80 پس از میلاد با برگزاری یک‌سری بازی‌های ورزشی رسما شروع به فعالیت کرد. کولوسئوم همون موقع هم جای بی‌نظیری برای برگزاری تئاتر و بازی‌های ورزشی بود و از خیلی از بزرگان روم برای تماشا میزبانی می‌کرد.

کنار سازه‌ی کولوسئوم، بنای بی‌نظیر دیگه‌ای هست که بهش می‌گن طاق کنستانتین. وقتی امپراتور توی جنگ پل میلیون توی سال 312 پیروز شد، سنا تصمیم گرفت برای قدردانی از امپراتور طاق کنستانتین را بسازه. اگه اون‌طرف‌ها رفتید، صبوری کنین، به آهستگی قدم بزنین، خوب سیاحت کنین و از یک راهنما برای گرفتن اطلاعات جذاب تاریخی و فرهنگی مربوط به این سازه‌ها کمک بگیرین.

2 شهر واتیکان(Vatican City) رایگان 2 ساعت

واتیکان با اون مساحت نیم‌کیلومتری‌اش کوچک‌ترین کشور جهان محسوب می‌شه! اون‌جا کلی بنای عجیب برای بازدید هست که ببینین هوش از سرتون می‌پره: کلیسا و میدون سنت‌پی‌یر، موزه‌ها و غیره. وقتی می‌رین توی کلیسای سنت‌ پی‌یر، پیتا-شاهکار میکل‌آنژ- جلوی چشم‌‌تون می‌درخشه، محراب و مجسمه‌های برنینی از جمله درجه یک‌ترین میراث انسان‌ها در سالیان دور دل هر کسی را با خودش می‌بره. نقطه‌ی برجسته‌ی موزه‌های واتیکان کلیسای سیستین هست- سقف این کلیسا با طرحی بی‌نظیر و باشکوه از میکل‌آنژ تزیین شده.

اتاق‌های رافائل توی کاخ واتیکان دیدن دارن- به این کتابخونه واتیکان، موزه‌ها، گالری‌های تصاویر، موزه هنرهای سکولار و موزه اتروسک را هم اضافه کنین.  

پانتئون(The Pantheon) رایگان 2 ساعت

پانتئون قدمتی 2000 ساله داره و توی این مدت دست نخورده- یه میراث درخشان که از روم باستان به ما رسیده. این درحالیه که پاپ گریگوری سوم کاشی‌های برنزی طلاکاری سقف را برداشت و پاپ اوربان هشتم بعدا دستور داد سقف را کلا بردارن تا سایبان روی محراب در سنت پیتر و توپ‌ها قلعه‌ی سنت آنجلو ریخته بشه.  

بعد از آتش‌سوزی توی سال 80 پس از میلاد پانتئون بازسازی شد. حالا که مرمت‌کارها این بازسازی رو نگاه می‌کنن می‌گن کار معمارهای رومی در بازسازی این سازه حرف نداشته. پانتئون یک گنبد 43 متری داره که بدون هیچ تکیه‌گاهی سرجاش قرص و محکم ایستاده. این یکی از دستاوردهای فوق‌العاده‌ی معماری توی روم باستان هست.

4 سانتا ماریا ماگیوره(The Santa Maria Maggiore) £ 2 ساعت

سانتا ماریا یکی از جادویی‌ترین کلیساهای به جامانده از روم هست! از قرن 5 مراسم عشای ربانی هر روز توی همین کلیسا برگزارمی‌شد: سانتا ماریا معماری کم‌نقصی داره. سه تا راهروی 84 متری که با 40 ستون مرمر از هم جدا شدن. اون‌جا موزاییک‌های هستن که مضامین عهد عتیق رو بازنمایی می‌کنن و همین‌طور شاهکارهای هنرمندان رومی. سانتا ماریا یکی از 4 تا کلیسا معروف و مهم برای عبادت توی رم به حساب میاد.

اطلاعات ضروری برای سفر به رم

وب‌سایت توریستی www.visitrome.com
شماره تلفن پلیس 113
شماره تلفن فوریت‌های پزشکی 118
شماره تلفن سفارت ایران در رم 039-06-8632-8485

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*